Σωματική ικανότητα για επαγγελματίες οπλίτες

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
gr_ar

Σωματική ικανότητα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από gr_ar »

osfp7 έγραψε:Ναι οκ το ρώτησα γιατί σε κάποιες προκηρύξεις πχ ειδικών φρουρών και γενικά τις αστυνομίας, συνοριακους, σωφρονιστικους αν δεν κάνω λάθος ζητάνε i1Για εποπ θέλουν και i1 και i2

Δεν θα ζητήσουν στρατολογική κατάσταση και αν είναι i3 η και I4 θα πάρουν;



Καλά τώρα συζητάμε υποθετικά γιατί προκηρύξεις δεν πρόκειται να βγούνε Εικόνα Και να ζητήσουν στρατολογική κατάσταση. Περνάς από υγειονομικές/ιατρικές εξετάσεις. Δεν παίζει ρόλο τι υπηρέτησες στο στρατό.

Άβαταρ μέλους
osfp7
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Δευ Ιαν 30, 2017 6:11 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από osfp7 »

Και αφού δεν παίζει ρόλο τη γιώτα ήμουν γιατί ζητάνε στρατολογική κατάσταση; Για να δουν άμα έχω φάει φυλακές, θητεία σαν δόκιμος, ευζωνας και ειδικές δυνάμεις για τα μόρια;

Άμα είναι έτσι σε ευχαριστώ μου έφυγε ένα άγχος

Gr_Ar

Σωματική ικανότητα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από Gr_Ar »

Άγχος για κάτι που δεν θα σου επηρεασει τη ζωή πως γίνεται να εχεις;
Άβαταρ μέλους
osfp7
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Δευ Ιαν 30, 2017 6:11 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από osfp7 »

Gr_Ar έγραψε:Άγχος για κάτι που δεν θα σου επηρεασει τη ζωή πως γίνεται να εχεις;


Δεν το ήξερα μου την έλυσες εσύ την απορία μήπως με επεκλειαν από τις προκήρυξης για αυτό στο είπα

Υποθέτω για να θέλουν να ζητάνε στρατολογική κατάσταση θα θέλουν να δουν το γιώτα που έχω και το ιστορικό μου στο στρατό

Αυτά τα I που αναφέρει η προκήρυξη πχ των εποπ διπλα απο τις ειδικότητες στα βγάζουν αυτη στην επιτροπή μόλις κάνεις τα χαρτιά και όχι αυτό που είχα θητεία σωστά;

Και όταν λένε πως το γιώτα επηρεάζει στο εύρη δημοσιο και ειδικά στα σώματα ασφάλεια και στρατιωτικά σώματα δεν ισχύει;

Πχ ο άλλος μπορεί να βγήκε ι4 με ι5 ψυχολογικό και να πάρει μέρος στην προκυρηξη?

gr_ar

Σωματική ικανότητα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από gr_ar »

osfp7 έγραψε:
Gr_Ar έγραψε:Άγχος για κάτι που δεν θα σου επηρεασει τη ζωή πως γίνεται να εχεις;


Δεν το ήξερα μου την έλυσες εσύ την απορία μήπως με επεκλειαν από τις προκήρυξης για αυτό στο είπα

Υποθέτω για να θέλουν να ζητάνε στρατολογική κατάσταση θα θέλουν να δουν το γιώτα που έχω και το ιστορικό μου στο στρατό

Αυτά τα I που αναφέρει η προκήρυξη πχ των εποπ διπλα απο τις ειδικότητες στα βγάζουν αυτη στην επιτροπή μόλις κάνεις τα χαρτιά και όχι αυτό που είχα θητεία σωστά;

Και όταν λένε πως το γιώτα επηρεάζει στο εύρη δημοσιο και ειδικά στα σώματα ασφάλεια και στρατιωτικά σώματα δεν ισχύει;

Πχ ο άλλος μπορεί να βγήκε ι4 με ι5 ψυχολογικό και να πάρει μέρος στην προκυρηξη;



Άμα έχει πάρει απαλλαγή ο άλλος από την θητεία δεν μπορεί να συμμετέχει σε προκηρύξεις του Δημοσίου.

Τα υπόλοιπα που ρωτάς τα αναφέρει αναλυτικά η κάθε προκήρυξη όταν βγαίνει, αν έχεις χρόνο για χάσιμο. Κάτσε ψάξε και διάβασε μια προκήρυξη, εγώ μέχρι εδώ μπορώ να σε βοηθήσω... Σου ήρθε ξαφνικά το ενδιαφέρον για προκηρύξεις που δεν πρόκειται να βγουν.

Άβαταρ μέλους
osfp7
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Δευ Ιαν 30, 2017 6:11 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από osfp7 »

Εντάξει είπα υποθετικά όταν βγει να ξέρω
Κώστας93

Σωματική ικανότητα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από Κώστας93 »

Καλησπέρα.Ελπίζω να παρακολουθεί κάποιος το νήμα 😁

Θέλω να πάω για μόνιμος μέσα από Εποπ ή οβα (όταν και αν βγουν)στις ειδικές δυνάμεις.

Φαντάρος δεν έχω πάει ακόμα.

Συγκεκριμένα για αλεξίπτωτα θέλω.

Το πρόβλημα που έχω είναι ότι έχω 4 μυωπία στο ένα μάτι και 3.75 στο αλλο. Γενινα φοράω μόνο φακούς επαφής όποτε δεν έχω θέμα.

Υπόλοιπα ιατρικά θέματα δεν έχω κανένα , σωμα , ασκησεις και λοιπά όλα κομπλέ.(χρόνια μπασκετ).

Η ερώτηση είναι η εξής

1 με παίρνουν για τα αλεξίπτωτα?

2 Εαν όχι υπάρχει περίπτωση να γλυτώσω την εξετάση στα μάτια και ν μπω (κατι ακουγεται οτι γινεται στη θητεια).

3 Εαν το κομμάτι αλεξίπτωτα κλείνει τα υπόλοιπα σώματα των ειδικών δυνάμεων δέχονται άτομο με 4 μυωπία όπως εγώ?

Ευχαριστώ

πανος

Σωματική ικανότητα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από πανος »

Αναφερει πουθενα τα ορια για την οραση?
Loxias316
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τρί Σεπ 15, 2020 8:29 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από Loxias316 »

Νομίζω αν καλύπτει η ειδικότητα και ι2 δεν έχεις πρόβλημα... Αλλιώς πιθανόν να περάσεις επιτροπή απαλλαγών
Theaant
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:43 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από Theaant »

Καλησπέρα, έχω διαβάσει σε προηγούμενη προκήρυξη αλλά και για στρατιωτικές σχολές πως δεν θα έπρεπε να έχουμε υποθυρεοειδισμό, όμως ξέρω προσωπικά ατομα από τις σχολές αυτές που έχουν και δεν είχαν πρόβλημα να μπουν. Σε εποπ θα είναι όντως θέμα ακόμη κι αν είναι ρυθμισμένο με Τ4; Εάν τελικά είναι οκ, με ρίχνει σε Ι2;
ARMY1964
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Παρ Οκτ 02, 2020 10:57 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από ARMY1964 »

Καλησπερα παιδια ενδιαφερομαι για εποπ οταν με το καλο βγαλει προκυρηξη απλα εχω ενα δερματικο θεμα με τη λευκη πολυ μικρης εκτασης στα χερια καθαρα αισθητικο υπαρχει προβλημα να με κοψουν και να μην καταφερω να μπω;η ειχε αλλος παρομοια περιπτωση;

Άβαταρ μέλους
Underdog
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ Οκτ 30, 2020 3:13 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από Underdog »

Κώστας93 έγραψε:Καλησπέρα.Ελπίζω να παρακολουθεί κάποιος το νήμα 😁

Θέλω να πάω για μόνιμος μέσα από Εποπ ή οβα (όταν και αν βγουν) στις ειδικές δυνάμεις.

Φαντάρος δεν έχω πάει ακόμα.

Συγκεκριμένα για αλεξίπτωτα θέλω.

Το πρόβλημα που έχω είναι ότι έχω 4 μυωπία στο ένα μάτι και 3.75 στο αλλο. Γενινα φοράω μόνο φακούς επαφής όποτε δεν έχω θέμα.

Υπόλοιπα ιατρικά θέματα δεν έχω κανένα, σωμα, ασκησεις και λοιπά όλα κομπλέ.(χρόνια μπασκετ).

Η ερώτηση είναι η εξής

1 με παίρνουν για τα αλεξίπτωτα;

2 Εαν όχι υπάρχει περίπτωση να γλυτώσω την εξετάση στα μάτια και ν μπω (κατι ακουγεται οτι γινεται στη θητεια).

3 Εαν το κομμάτι αλεξίπτωτα κλείνει τα υπόλοιπα σώματα των ειδικών δυνάμεων δέχονται άτομο με 4 μυωπία όπως εγώ;

Ευχαριστώ



Καλησπέρα, δεν ξέρω σε τι περίοδο είσαι αυτήν την στιγμή και αν αν έχεις υπηρετήσει.

Δυστυχώς είναι αδύνατο να υπηρετήσεις στο τμήμα αλεξιπτωτιστών με το συγκεκριμένο πρόβλημα. Θα απορριφθείς ακόμη και ως απλός στρατιώτης.

Ἀνδρῶν γὰρ ἐπιφανῶν πᾶσα γῆ τάφος.
Αιμίλιος

Σωματική ικανότητα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από Αιμίλιος »

Παιδιά για εποπ, μπορώ να καταταχθω αν φοράω γυαλιά λόγο μειωπιας ; Σε τέτοια περίπτωση είμαι Ι1; Η όχι ;
Lefteris 2αμαλ
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2223
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 11, 2019 6:06 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από Lefteris 2αμαλ »

Αιμίλιος έγραψε:Παιδιά για εποπ, μπορώ να καταταχθω αν φοράω γυαλιά λόγο μειωπιας ; Σε τέτοια περίπτωση είμαι Ι1; Η όχι ;


Σταματα να φτιαχνεις 100 προφιλ σαν Στελιος/Δημητρης98/galaxy κι αλλα πολλα ενω οι διαχειριστες στα διαγραφουν. Σου εχει απαντησει ποσες φορες και ο ΔΥΚ και ρωτας ξανα τα ιδια και τα ιδια. Εχεις αναφερει οτι εχεις αρκετη μυωπια οποτε οχι, Ε. Δ θελει I1 και σε ελαχιστες ειδικοτητες του ΣΞ θελει και I2.

Μην επαναλαμβανεσαι, δεν ειμαστε γιατροι.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες