Σωματική ικανότητα για επαγγελματίες οπλίτες

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
metallic

Σωματική ικανότητα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από metallic »

Καλησπερα σας. μηπως καποιος μπορει να μου δωσει τα φωτα του ; ειμαι 27 χρονων, εχω υπηρετησει (φανταροσ) με ι4 (ειχα δισκοπαθεια) αλλα μετεπειτα εκανα εγχειρηση στη μεση μου και επιδιορθωθηκε το προβλημα. εχω πτυχειο οικονομικης σχολης (τει) ,lower στα αγγλικα,ecdl expert στη πληροφορικη και 3 χρονια προυπηρεσια σε λογιστηριο καποιας εταιριας. μπορω με καποιον τροπο να μπω μονιμος στον στρατο; επηρεαζει το οτι ειχα ι 4 ; ειμαι μεγαλος για να καταταχτω; σας ευχαριστω εκ των προτερων.
laios
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 275
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 15, 2010 1:31 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από laios »

Μεγαλε το ι4 πειραζει πολυ. Το οριο, αν προκυρηχθουν θεσεις για επ. Οπ ειναι τα 28. Για περισσοτερες πληροφοριες ρωτα στο στρατολογικο γραφειο της περιοχης σου.
Άβαταρ μέλους
Tatis
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 10, 2013 3:25 pm
Τοποθεσία: Πολιτης
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από Tatis »

Παιδια θελω να μπω στις ειδικες δυναμεις μεσω ΕΠΟΠ αφου τελειωσω την θητεια ου και για να το κανω αυτο πρεπει να ειμαι Ι1
Οταν ημουν 6 χρονων εκανα εγχειρηση ανοιχτηκ καρδιας. Τωρα ειμαι καλα και δεν εχω κανενα προβλημα αλλα εχουν παραμεινει τα ραμματα. Επισης ειχατε παλαιοτερα οστεοχονδριτιδα στο γονατο (ειναι μια παθηση του γονατου οταν το υπερκουραζεις-υπεργυμναζεις)
Με αυτα τα 2 πραγματα θα με βγαλουν Ι1 ή θα με πανε Ι2-3;
anaktas
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: Παρ Μάιος 31, 2013 10:58 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από anaktas »

Tatis έγραψε:Παιδια θελω να μπω στις ειδικες δυναμεις μεσω ΕΠΟΠ αφου τελειωσω την θητεια ου και για να το κανω αυτο πρεπει να ειμαι Ι1
Οταν ημουν 6 χρονων εκανα εγχειρηση ανοιχτηκ καρδιας. Τωρα ειμαι καλα και δεν εχω κανενα προβλημα αλλα εχουν παραμεινει τα ραμματα. Επισης ειχατε παλαιοτερα οστεοχονδριτιδα στο γονατο (ειναι μια παθηση του γονατου οταν το υπερκουραζεις-υπεργυμναζεις)
Με αυτα τα 2 πραγματα θα με βγαλουν Ι1 ή θα με πανε Ι2-3;


τα σημαδια εφοσον δεν ειναι πολυ μεγαλα δεν θα σου δημιουργησουν προβλημα. Οσο για την οστεοχονδριτιδα που λες αν δεν σε ταλαιπωρει τωρα εισαι οκ, αν ομως το γονατο σου σε ποναει ακομα, λογιζοντας και τις ωρες τρεξιματος στις ειδικες δυναμεις πιθανον να υπαρχει θεμα

Amat victoria curam
Άβαταρ μέλους
Tatis
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 10, 2013 3:25 pm
Τοποθεσία: Πολιτης
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από Tatis »

anaktas έγραψε:
Tatis έγραψε:Παιδια θελω να μπω στις ειδικες δυναμεις μεσω ΕΠΟΠ αφου τελειωσω την θητεια ου και για να το κανω αυτο πρεπει να ειμαι Ι1
Οταν ημουν 6 χρονων εκανα εγχειρηση ανοιχτηκ καρδιας. Τωρα ειμαι καλα και δεν εχω κανενα προβλημα αλλα εχουν παραμεινει τα ραμματα. Επισης ειχατε παλαιοτερα οστεοχονδριτιδα στο γονατο (ειναι μια παθηση του γονατου οταν το υπερκουραζεις-υπεργυμναζεις)
Με αυτα τα 2 πραγματα θα με βγαλουν Ι1 ή θα με πανε Ι2-3;


τα σημαδια εφοσον δεν ειναι πολυ μεγαλα δεν θα σου δημιουργησουν προβλημα. Οσο για την οστεοχονδριτιδα που λες αν δεν σε ταλαιπωρει τωρα εισαι οκ, αν ομως το γονατο σου σε ποναει ακομα, λογιζοντας και τις ωρες τρεξιματος στις ειδικες δυναμεις πιθανον να υπαρχει θεμα



Βασικα ειμαι μικρος ακομα 14 χρονων ειμαι και σε 4-5 χρονια κανω θητεια. Τωρα οποτε το ζοριζω σε πολλα βαθια καθισματα οταν σταματαω ποναει λογικα ξεκουραση θελει γιατι το προβλημα παρουσιαστηκε πριν 3-4 χρονια...
anaktas
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: Παρ Μάιος 31, 2013 10:58 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από anaktas »

Tatis έγραψε:
anaktas έγραψε:
Tatis έγραψε:Παιδια θελω να μπω στις ειδικες δυναμεις μεσω ΕΠΟΠ αφου τελειωσω την θητεια ου και για να το κανω αυτο πρεπει να ειμαι Ι1
Οταν ημουν 6 χρονων εκανα εγχειρηση ανοιχτηκ καρδιας. Τωρα ειμαι καλα και δεν εχω κανενα προβλημα αλλα εχουν παραμεινει τα ραμματα. Επισης ειχατε παλαιοτερα οστεοχονδριτιδα στο γονατο (ειναι μια παθηση του γονατου οταν το υπερκουραζεις-υπεργυμναζεις)
Με αυτα τα 2 πραγματα θα με βγαλουν Ι1 ή θα με πανε Ι2-3;


τα σημαδια εφοσον δεν ειναι πολυ μεγαλα δεν θα σου δημιουργησουν προβλημα. Οσο για την οστεοχονδριτιδα που λες αν δεν σε ταλαιπωρει τωρα εισαι οκ, αν ομως το γονατο σου σε ποναει ακομα, λογιζοντας και τις ωρες τρεξιματος στις ειδικες δυναμεις πιθανον να υπαρχει θεμα



Βασικα ειμαι μικρος ακομα 14 χρονων ειμαι και σε 4-5 χρονια κανω θητεια. Τωρα οποτε το ζοριζω σε πολλα βαθια καθισματα οταν σταματαω ποναει λογικα ξεκουραση θελει γιατι το προβλημα παρουσιαστηκε πριν 3-4 χρονια...


Κοίτα γιατρός δεν είμαι, αλλά εφόσον το πρόβλημα παραμένει πρέπει να κοιτάξεις. Τώρα τί να σου πώ, δεν ξέρω άν θα αναρρώσει το γόνατό σου (μην απελπίζεσαι, είσαι ακόμη μικρός, πάνω στήν ανάπτυξη... ) Μέχρι να κάνεις τα χαρτιά σου για ΕΠΟΠ όμως να θυμάσαι ότι δέν είναι και το καλύτερο να πονάει, διότι όπως σου είπα στις ειδικές δυνάμεις, όχι απλώς θα κάνεις... Θα λιώσεις στα καθίσματα και γενικά στήν γυμναστική, οπότε σκέψου το.
Amat victoria curam
Άβαταρ μέλους
Tatis
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 10, 2013 3:25 pm
Τοποθεσία: Πολιτης
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από Tatis »

anaktas έγραψε:
Tatis έγραψε:
anaktas έγραψε:
Tatis έγραψε:Παιδια θελω να μπω στις ειδικες δυναμεις μεσω ΕΠΟΠ αφου τελειωσω την θητεια ου και για να το κανω αυτο πρεπει να ειμαι Ι1
Οταν ημουν 6 χρονων εκανα εγχειρηση ανοιχτηκ καρδιας. Τωρα ειμαι καλα και δεν εχω κανενα προβλημα αλλα εχουν παραμεινει τα ραμματα. Επισης ειχατε παλαιοτερα οστεοχονδριτιδα στο γονατο (ειναι μια παθηση του γονατου οταν το υπερκουραζεις-υπεργυμναζεις)
Με αυτα τα 2 πραγματα θα με βγαλουν Ι1 ή θα με πανε Ι2-3;


τα σημαδια εφοσον δεν ειναι πολυ μεγαλα δεν θα σου δημιουργησουν προβλημα. Οσο για την οστεοχονδριτιδα που λες αν δεν σε ταλαιπωρει τωρα εισαι οκ, αν ομως το γονατο σου σε ποναει ακομα, λογιζοντας και τις ωρες τρεξιματος στις ειδικες δυναμεις πιθανον να υπαρχει θεμα



Βασικα ειμαι μικρος ακομα 14 χρονων ειμαι και σε 4-5 χρονια κανω θητεια. Τωρα οποτε το ζοριζω σε πολλα βαθια καθισματα οταν σταματαω ποναει λογικα ξεκουραση θελει γιατι το προβλημα παρουσιαστηκε πριν 3-4 χρονια...


Κοίτα γιατρός δεν είμαι, αλλά εφόσον το πρόβλημα παραμένει πρέπει να κοιτάξεις. Τώρα τί να σου πώ, δεν ξέρω άν θα αναρρώσει το γόνατό σου (μην απελπίζεσαι, είσαι ακόμη μικρός, πάνω στήν ανάπτυξη... ) Μέχρι να κάνεις τα χαρτιά σου για ΕΠΟΠ όμως να θυμάσαι ότι δέν είναι και το καλύτερο να πονάει, διότι όπως σου είπα στις ειδικές δυνάμεις, όχι απλώς θα κάνεις... Θα λιώσεις στα καθίσματα και γενικά στήν γυμναστική, οπότε σκέψου το.


Θα αρκεστω στα λογια σου... Ειμαι ακομα διατεθιμενος να κανω κι εγχειριση αμα συνεχιστει το προβλημα στο γονατο γιατι το να μπω στις ΕΔ ειναι κατι που το θελω πολυ!

Άβαταρ μέλους
panos2171
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 413
Εγγραφή: Τετ Απρ 13, 2011 2:41 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από panos2171 »

AΦού είσαι ακόμα 14 και θες τόσο πολύ να μπεις στο στρατό μπορείς να αρχίσεις να βάζεις βάσεις στο διάβασμά σου ώστε να μπεις με πανελλήνιες. Οι προκηρύξεις των ΕΠΟΠ είναι κάτι αβέβαια, σίγουρα έχεις χρόνια μπροστά σου ώστε να ελπίζεις πως κάποια στιγμή θα πάρουν αλλά το να προσπαθήσεις να μπεις σε κάποια παραγωγική σχολή είναι πολύ καλύτερο.
anaktas
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: Παρ Μάιος 31, 2013 10:58 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από anaktas »

Tatis έγραψε:Θα αρκεστω στα λογια σου... Ειμαι ακομα διατεθιμενος να κανω κι εγχειριση αμα συνεχιστει το προβλημα στο γονατο γιατι το να μπω στις ΕΔ ειναι κατι που το θελω πολυ!


Φαίνεται ότι, παρά το μικρό της ηλικίας σου, έχεις αρκετή θέληση, πράγμα σημαντικό για την ζωή μέσα στις ειδικές δυνάμεις. Σου εύχομαι τα καλύτερα και ελπίζω να σε πετύχω πουθενά, οντας εγώ υποψήφιος για την ΣΣΕ φέτος. Συνέχισε την γυμναστική και την προσπάθειά σου και θα πετύχεις!
Amat victoria curam
τολης

Σωματική ικανότητα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από τολης »

Αν στον στρατο ηταν καποιος ι4 λογο κιλων κ τωρα τα εχει χασει μπορει να κανει αιτηση να γινει επ. Οπ; Ευχαριστω
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από Nassos »

Πρέπει να κάνει επανεξέταση και αλλαγή Σωματικής Ικανότητας.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από D.Y.K »

τολης έγραψε: Αν στον στρατο ηταν καποιος ι4 λογο κιλων κ τωρα τα εχει χασει μπορει να κανει αιτηση να γινει επ. Οπ; Ευχαριστω


Όπως πολύ σωστά σου γράφει και ο Nassos θα πρέπει να κάνεις αλλαγή σωματικής ικανότητας.

Οι προκηρύξεις για ΕΠΟΠ απευθύνονται σε Ι1 ή Ι2 (κάποιες) το πολύ.

Άβαταρ μέλους
Diasostis31
Στρατοπεδάρχης
Στρατοπεδάρχης
Δημοσιεύσεις: 3234
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 08, 2015 7:41 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από Diasostis31 »

Παιδια εγω υπηρετω αυτη τη στιγμή αλλα θα παρω αναβολη για προσωπικούς λόγους, δε πασχω απο τίποτα ομως το παραπεμπτικο θα γράφει αγχος και παραμενω κανονικα Ι1.Θα μπορω να δηλωσω σε προκήρυξη; επηρεάζει η αναβολή;

Ειδικες δυνάμεις θα με δεχτουν;

Ευχαριστώ

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από D.Y.K »

Σε προκηρύξεις Επαγγελματιών Οπλιτών δέχονται Οπλίτες που έκαναν την θητεία τους είτε ως Ι1 ή ως Ι2 (συγκεκριμένες ειδικότητες).

Για ειδικότητες που αφορούν τις Ειδικές Δυνάμεις εννοείται πως θα πρέπει να ήσουν Ι1 για να σε δεχτούν.

Οι αναβολές κλπ είναι άλλο κεφάλαιο και δεν επηρεάζουν την συμμετοχή σου σε ενδεχόμενη προκήρυξη για ΕΠ. ΟΠ!

θαν12

Σωματική ικανότητα για επαγγελματίες οπλίτες

Δημοσίευση από θαν12 »

Με απολυσαν ως ι3 στη μονιμοποιηση, εκανα εφεση και δεν την δεχτηκαν τι μπορωνα κανω; Να το ξανακυνηγησω; Ειμαι υγειεστατως, καναν λαθως?
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες