ΔΥΚ vs ΜΑΚ

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Deathdiver
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 276
Εγγραφή: Τρί Αύγ 03, 2010 6:22 pm
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ΜΑΚ

Δημοσίευση από Deathdiver »

297ΙΜΑΚ έγραψε:
Deathdiver έγραψε:
297ΙΜΑΚ έγραψε:
Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ έγραψε:Ζ ΜΑΚ 1η
ΟΥΚ, ΕΤΑ 2η (με χιλιοστα διαφορα απο την Ζ μακ)
Γιατι ολοι στη Ζ'ΜΑΚ ειναι και βατραχοι και ελευθερατζηδες Εικόνα
Κι εσυ απο την Ζ δεν ειπες οτι απολυθηκες... ;
Ναι γιατι;


Οχι τιποτα απλως ρωτησα γιατι πιο πανω καποιος ελεγε διαφορα οτι για να εισαι Ζ πρεπει να εχεις βγαλει 1002 σχολεια και ειπα αφου εσυ ησουν εφεδρος δεν γινεται να τα εχεις βγαλει αυτα τα σχολεια...

297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ΜΑΚ

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

Deathdiver έγραψε:
297ΙΜΑΚ έγραψε:
Deathdiver έγραψε:
297ΙΜΑΚ έγραψε:
Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ έγραψε:Ζ ΜΑΚ 1η
ΟΥΚ, ΕΤΑ 2η (με χιλιοστα διαφορα απο την Ζ μακ)
Γιατι ολοι στη Ζ'ΜΑΚ ειναι και βατραχοι και ελευθερατζηδες Εικόνα
Κι εσυ απο την Ζ δεν ειπες οτι απολυθηκες... ;
Ναι γιατι;
Οχι τιποτα απλως ρωτησα γιατι πιο πανω καποιος ελεγε διαφορα οτι για να εισαι Ζ πρεπει να εχεις βγαλει 1002 σχολεια και ειπα αφου εσυ ησουν εφεδρος δεν γινεται να τα εχεις βγαλει αυτα τα σχολεια...
Ναι οντως... Στο Λοχο Διοικησεως ειχε, δεν ξερω αν εχει ακομη 9 - 15 εφεδρους μονο, για ευνοητους λογους...

sintoma lokatzis
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 342
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 14, 2010 12:57 am
Τοποθεσία: Επιθετικός χαφ
Ενδιαφέροντα: Στρατός, Γυμναστική και Αθλητισμός, Φίλοι και Γυναίκες
Επάγγελμα: Μαθητής
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ΜΑΚ

Δημοσίευση από sintoma lokatzis »

Ο γειτονας μου υπηρετησε Η'ΜΑΚ λεσβο και μου πε πως βουτια δεν εκανε ποτε
iakbad1

ΔΥΚ vs ΜΑΚ

Δημοσίευση από iakbad1 »

Άμα ήταν οδηγός, μάγειρας, γραφέας ή σε κανένα άλλο τέτοιο πόστο λογικό είναι να μην πάει στις ασκήσεις... Συγγεκριμένα στην Ή ΜΑΚ οι ασκήσεις γίνονται κανονικότατα και αξίζουν... Εκει είμαι ακόμα!
Fins
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Ιουν 09, 2015 12:46 am
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ΜΑΚ

Δημοσίευση από Fins »

Έβλεπα τις λίστες με τις καλύτερες Ειδικές Δυνάμεις του κόσμου (καμία μονάδα της Ελλάδας δεν ήταν πουθενά) και η αξιολόγηση από ότι κατάλαβα γινόταν με το τι έχει κατόρθωσει η εν λόγω μονάδα όταν η χώρα της την χρειάστηκε και για αυτό πήρε αυτήν τη θέση. Όταν το διάβαζα σκέφτηκα με ειρωνεία, δεν έβαλαν και τους δικούς μας, τους ξεφτιλισμένους, τους Ο. Υ. Κ. Που μόνο μια φορά τους χρειαστήκαμε (Ίμια) και πήγαν και πήραν τη σημαία κι έφυγαν, οπότε δεν παρέδωσαν (χωρίς μάχη) όχι μόνο τα Ίμια αλλά και ένα τεράστιο κομμάτι του Αιγαίου που ήταν δικό μας και έγινε γκρίζα ζώνη!

Στην οικογένειά μου έχουμε πολλούς βατραχανθρώπους και ενώ πριν τους θαύμαζα έπεσαν στην υπόληψη μου, μετά από αυτό πίστευα πως και ο τελευταίος των Ειδικών Δυνάμεων είναι καλύτερος από οποιονδήποτε Ο. Υ. Κ. Μάλιστα, τότε είχαν σε ετοιμότητα και τα Μ. Α. Κ. Ένας ξάδελφος μου που ήταν στα Μ. Α. Κ. Μόλις τους είπανε ότι δεν θα βγουν προσπάθησε να βγει και χτύπησε τον λοχαγό (αν θυμάμαι σωστά τον βαθμό) με το κοντάκιο για να βγουν έξω επειδή τους έκλεινε την πόρτα. Αυτή η ιστορία δείχνει καθαρά πως αντέδρασαν τα Ο. Υ. Κ. Και πως αντέδρασαν τα Μ. Α. Κ. Μόνο που η ιστορία δεν τελειώνει εκεί. Αργότερα έμαθα για την πολεμική δύναμη της Ελλάδας και για την πολεμική δύναμη της Τουρκίας.

Λοιπόν, κακά τα ψέμματα, ένας με έναν (χωρίς συμμαχίες δηλαδή) οι Τούρκοι μας έχουν για πλάκα. Τελικά η γνώμη μου είναι ότι εκείνο το βράδυ τα Ο. Υ. Κ. Έσωσαν την Ελλάδα. Σκεφτείτε τι θα γινόταν εάν πηγαίναμε σε πόλεμο... Πλέον πιστεύω ότι η πολιτική εντολή ήταν σωστή, αναγκάστηκαν να παραχωρήσουν κατι για να μην χάσουμε τα πάντα και πιστεύω, επίσης, πως από όλες τις ειδικές δυνάμεις της Ελλάδας μόνο τα Ο. Υ. Κ. Έχουν τον απαραίτητο επαγγελματισμό (και ψυχρότητα αν θέλετε) για να υπακούσουν σε τέτοιες εντολές. Εξάλλου δεν νομίζω να υπάρχει κανείς που να υποστηρίζει ότι τα Ο. Υ. Κ. Αγαπούν την Ελλάδα λιγότερο από άλλες μονάδες...

Είναι γνωστή και η ιστορία για τον βάτραχο που κολύμπησε απέναντι μόνος του και έκανε πραγματα που (ίσως) δεν πρέπει να γραφτούν εδώ -κι αυτό μάγκες, μόνο Ο. Υ. Κ. Το έχει κάνει, όσο για τους υπόλοιπους ούτε καν έχει περάσει από το μυαλό μας ότι γίνεται τέτοιο πράγμα.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ΜΑΚ

Δημοσίευση από Nassos »

Ναι,2 ημέρες ήταν πάνω στα Ίμια και είπαν "δεν βαριέσαι, ας πάρουμε τη σημαία να πάμε στις οικογένειες μας".

Την εντολή για τη σημαία την έδωσε ο Holbrooke (no ships,no troops,no flags), τη μετέφερε στον Πάγκαλο και αυτός με τη σειρά του τη μετέφερε στον προερχόμενο από το Ναυτικό Α/ΓΕΕΘΑ Λυμπέρη που γι'αυτόν "το Ναυτικό πάνω απ'όλα".
Άβαταρ μέλους
_KOURSAROS_
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 982
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2010 2:23 am
Επικοινωνία:

ΔΥΚ vs ΜΑΚ

Δημοσίευση από _KOURSAROS_ »

Fins έγραψε:Έβλεπα τις λίστες με τις καλύτερες Ειδικές Δυνάμεις του κόσμου (καμία μονάδα της Ελλάδας δεν ήταν πουθενά) και η αξιολόγηση από ότι κατάλαβα γινόταν με το τι έχει κατόρθωσει η εν λόγω μονάδα όταν η χώρα της την χρειάστηκε και για αυτό πήρε αυτήν τη θέση. Όταν το διάβαζα σκέφτηκα με ειρωνεία, δεν έβαλαν και τους δικούς μας, τους ξεφτιλισμένους, τους Ο. Υ. Κ. Που μόνο μια φορά τους χρειαστήκαμε (Ίμια) και πήγαν και πήραν τη σημαία κι έφυγαν, οπότε δεν παρέδωσαν (χωρίς μάχη) όχι μόνο τα Ίμια αλλά και ένα τεράστιο κομμάτι του Αιγαίου που ήταν δικό μας και έγινε γκρίζα ζώνη!

Στην οικογένειά μου έχουμε πολλούς βατραχανθρώπους και ενώ πριν τους θαύμαζα έπεσαν στην υπόληψη μου, μετά από αυτό πίστευα πως και ο τελευταίος των Ειδικών Δυνάμεων είναι καλύτερος από οποιονδήποτε Ο. Υ. Κ. Μάλιστα, τότε είχαν σε ετοιμότητα και τα Μ. Α. Κ. Ένας ξάδελφος μου που ήταν στα Μ. Α. Κ. Μόλις τους είπανε ότι δεν θα βγουν προσπάθησε να βγει και χτύπησε τον λοχαγό (αν θυμάμαι σωστά τον βαθμό) με το κοντάκιο για να βγουν έξω επειδή τους έκλεινε την πόρτα. Αυτή η ιστορία δείχνει καθαρά πως αντέδρασαν τα Ο. Υ. Κ. Και πως αντέδρασαν τα Μ. Α. Κ. Μόνο που η ιστορία δεν τελειώνει εκεί. Αργότερα έμαθα για την πολεμική δύναμη της Ελλάδας και για την πολεμική δύναμη της Τουρκίας.

Λοιπόν, κακά τα ψέμματα, ένας με έναν (χωρίς συμμαχίες δηλαδή) οι Τούρκοι μας έχουν για πλάκα. Τελικά η γνώμη μου είναι ότι εκείνο το βράδυ τα Ο. Υ. Κ. Έσωσαν την Ελλάδα. Σκεφτείτε τι θα γινόταν εάν πηγαίναμε σε πόλεμο... Πλέον πιστεύω ότι η πολιτική εντολή ήταν σωστή, αναγκάστηκαν να παραχωρήσουν κατι για να μην χάσουμε τα πάντα και πιστεύω, επίσης, πως από όλες τις ειδικές δυνάμεις της Ελλάδας μόνο τα Ο. Υ. Κ. Έχουν τον απαραίτητο επαγγελματισμό (και ψυχρότητα αν θέλετε) για να υπακούσουν σε τέτοιες εντολές. Εξάλλου δεν νομίζω να υπάρχει κανείς που να υποστηρίζει ότι τα Ο. Υ. Κ. Αγαπούν την Ελλάδα λιγότερο από άλλες μονάδες...

Είναι γνωστή και η ιστορία για τον βάτραχο που κολύμπησε απέναντι μόνος του και έκανε πραγματα που (ίσως) δεν πρέπει να γραφτούν εδώ -κι αυτό μάγκες, μόνο Ο. Υ. Κ. Το έχει κάνει, όσο για τους υπόλοιπους ούτε καν έχει περάσει από το μυαλό μας ότι γίνεται τέτοιο πράγμα.


Καταρχάς όπως είπε και ο Nassos δεν ήταν στο χέρι των ΟΥΚ το αν θα κάτσουν ή θα φύγουν και εκεί δεν πήγαν για χαβαλέ, ούτε για να πάρουν την σημαία και να φύγουν, αλλά για να προστατέψουν την σημαία. Τις Ελληνικές Ένοπλες Δυνάμεις τις κάνουν κουμάντο οι πολίτικοι, άρα ψάξε τον ένοχο στους πολιτικούς του τότε και όχι στα όργανα που εκτελούσαν εντολές. Όσο για το ποιος θα κάνει τι σε περίοδο πολέμου με την γείτονα και 1 vs 1 άσε να το ξέρουν όσοι πήγαν στρατό, όταν μεγαλώσεις και πας και εσύ θα έχεις γνώμη, τώρα δεν μπορείς να έχεις άποψη και γνώμη.

Για να σε προβληματίσω λίγο όμως θα σου θέσω 2 ερωτήματα:
1ον Γιατί αφού έχουν τόση δύναμη, όπως γράφεις, δεν μας έχουν κατακτήσει ακόμα οι τουρκοι;
2ον Ποιοι είναι οι σύμμαχοι της Ελλάδας που φοβόνται οι τουρκοι και δεν μας επιτίθενται;

Μην βιαστείς να απαντήσεις, σκέψου, ψάξε και ξανασκέψου πριν γράψεις.

Είς οιωνός άριστος αμύνεσθαι περί πάτρης.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες