Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Vessty
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2011 10:01 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Vessty »

Λογω δουλειας και καποιων αλλων θεματων ειχα καιρο να τρεξω. Παρουσιαζομαι Πευκο Σεπτεμβριο. Το προβλημα μου ειναι οταν τρεχω το μιλι που θελουν για τα αλεξιπτωτα (χρονος περιπου 6¨30 - 7"00 λεπτα) πιανονται τα ποδια μου κυριως απο πισω για 2-3 μερες. Θελω να ρωτησω αν κανεις αλλος αντιμετωπισε αυτο το προβλημα και πως γινεται το τρεξιμο στο στρατο; Δηλαδη σιγα σιγα στην αρχη και οσο περναει ο καιρος πιο εντονα;Αυτο το προβλημα το αντιμετωπιζω τον τελευταιο μηνα περιπου.

Θα εχω καποιο προβλημα μεσα;

Οποιαδηποτε συμβουλη θα ηταν ιδιαιτερως καλοδεχουμενη !

Ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
Laskaris
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Τρί Μαρ 31, 2015 1:03 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Laskaris »

Vessty καλησπερα Είναι λογικό να "πιάνονται" οι μυς σου λόγω της έλειψης άσκησης. Το σωμα σου δεν έχει προσαρμοστεί ακόμα. Στο πεύκο δεν θα χρειαστει να τρέξεις πολύ. Η γυμναστική ξεκιναει με το ΠΕΝ όταν πας στην μονάδα. Η δυσκολία του είναι συνάρτηση αρκετών παραγόντων. Ειδικά όμως του "κόσμου" που έχουν. Συνήθως η ΕΣΣΟ του Σεπτεμβρίου είναι αρκετά μεγάλη ώστε να πιέσουν αρκετά τα πράγματα στο ΠΕΝ. Αναγκαστικά θα σου μιλήσω από προσωπική εμπειρια για να έχεις μια ιδέα του τι μπορεί να συναντήσεις. Στην Κυπρο η φιλοσοφία ήταν το ΠΕΝ να ξεκινάει πολύ δυνατά ώστε να κόβονται απο την αρχή όσοι είναι να κοπούν. Το στάνταρ τρέξιμο απο την πρώτη μέρα ήταν 7χμ. με άρβυλο και σχετικα γρήγορο ρυθμό. Ειδικά στην αρχή ηταν πολύ δύσκολο για τους περισσότερους αλλά δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι ακόμα και αν δεν μπορείς να ακολουθήσεις τον ρυθμό δεν θα σε κόψουν για αυτό. Σίγουρα μπορεί να σε πιέσουν να ακολουθήσεις στον ρυθμό των πρώτων αλλά δεν πρέπει να σε κάμψει αυτό. Σημασία έχει να μην τα παρατήσεις και να μην κοπείς μόνος σου. Λογω της καθημερινής τριβής θα βελτιωθείς πολύ γρήγορα. Εν ολίγοις η συμβουλή μου είναι ότι όσο και κουρασμένος και καταπονημενος νιώσεις σημασία έχει να παραμείνεις υποφέροντας τον όποιο πόνο και ενόχληση και για αυτό θα ανταμειφθείς στο τέλος.
Άβαταρ μέλους
Vessty
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2011 10:01 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Vessty »

Ευχαριστω για την απαντηση φιλε Laskari !
Θάνος

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Θάνος »

Καλησπέρα. Παρουσιάζομαι τον Νοέμβριο Μεσολόγγι και μετά σκέπτομαι να προτείνω να πάω αλεξίπτωτα. Ο λόγος που δεν το δήλωσα εξ αρχής ήταν ότι δεν ήξερα αν μπορώ να τρέξω το μίλι, κάτι το οποίο μετά από ένα μήνα τρεξίματος διεπίστωσα ότι δεν είναι πρόβλημα (6:40-7:00). Το πρόβλημα είναι ότι όταν ξεκίνησα δεν έτρεχα με αθλητικά παπούτσια, κάτι που με έβγαλε εκτός για 10 ημέρες λόγω μηνίσκου. Από τότε (1 μήνας) όταν ολοκληρώνω το τρέξιμο (4-5 χλμ.) μετά από 3-4 ώρες νιώθω μιαν ελαχίστη ενόχληση στον έξω μηνίσκο. Μέχρι εκεί, ελαχίστη ενόχληση χωρίς να με δυσκολεύει (δεν βάζω voltaren κτλ.) ή να πονάει ή να κλειδώνει ή ή ή... Τρέχω 3-4 ημέρες την εβδομάδα.

Προτείνετε να δηλώσω αλεξ/τής ή θα μου δημιουργήσει μεγάλο πρόβλημα; Πιστεύω πάντως ότι στο Μεσ/γι από το καθισιό θα είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση.
Υ. Γ. Άν δηλώσω εν τέλει αλεξ. Πότε θα εξεταστώ στα αθλήματα; Και θα το δηλώσω την ίδια μέρα που θα παραλάβω ρουχισμό (1η) ;
Ευχαριστώ.
Stavros

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Stavros »

Καλησπέρα, παιδιά!
Με σκολίωση 13 μοίρες (μικρός βαθμός, σχεδόν δεν φαίνεται), υπάρχει πρόβλημα για ειδικές δυνάμεις;
Νίκος

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Νίκος »

Καλησπέρα. Έχω δηλώσει ΕΔ και έψαχνα για την έλλειψη του ενζύμου G6PD... Σε ποιό Ι κατατάσσομαι; Υπάρχει περίπτωση να με κώψουν από ΕΔ για αυτό; Απ' όσο ξέρω είναι πολύ κοινό, οπότε ελπίζω να μην με διώξουν για αυτό
Γιάννης

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Γιάννης »

Καλησπέρα σας. Μπορείτε να μου πείτε σε περίπτωση που κάποιος που υπηρετεί στις ειδικές δυνάμεις έχει ίωση τι γίνεται; Εννοώ είναι τόσο σκληρά στις Ε. Δ. Που τον βάζουν σε ασκήσεις ακόμα και όταν είναι καταβεβλημένος ή μόλις δουν ότι έχει ίωση του παρέχουν την κατάλληλη ιατρική φροντίδα; Ευχαριστώ και συγχωρήστε με για την κουλή ερώτηση μου.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από dn24 »

Γιάννης έγραψε:Καλησπέρα σας. Μπορείτε να μου πείτε σε περίπτωση που κάποιος που υπηρετεί στις ειδικές δυνάμεις έχει ίωση τι γίνεται; Εννοώ είναι τόσο σκληρά στις Ε. Δ. Που τον βάζουν σε ασκήσεις ακόμα και όταν είναι καταβεβλημένος ή μόλις δουν ότι έχει ίωση του παρέχουν την κατάλληλη ιατρική φροντίδα; Ευχαριστώ και συγχωρήστε με για την κουλή ερώτηση μου.


Αυτό θα το κρίνουν οι ιατροί αναλόγως την συμπτωματολογία σου. Είναι πολύ υποθετική η ερώτηση σου, οπότε κι εγώ, απαντώντας σου υποθετικά, θα σου πω πως εάν έχεις έντονα συμπτώματα ατονίας, εξασθένησης οργανισμού κλπ, πιθανόν να βγεις ελεύθερος ασκήσεων 2 ημέρες. Δεν είναι τόσο άκαρδοι.. Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Vessty
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2011 10:01 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Vessty »

dn24 έγραψε:
Γιάννης έγραψε:Καλησπέρα σας. Μπορείτε να μου πείτε σε περίπτωση που κάποιος που υπηρετεί στις ειδικές δυνάμεις έχει ίωση τι γίνεται; Εννοώ είναι τόσο σκληρά στις Ε. Δ. Που τον βάζουν σε ασκήσεις ακόμα και όταν είναι καταβεβλημένος ή μόλις δουν ότι έχει ίωση του παρέχουν την κατάλληλη ιατρική φροντίδα; Ευχαριστώ και συγχωρήστε με για την κουλή ερώτηση μου.


Αυτό θα το κρίνουν οι ιατροί αναλόγως την συμπτωματολογία σου. Είναι πολύ υποθετική η ερώτηση σου, οπότε κι εγώ, απαντώντας σου υποθετικά, θα σου πω πως εάν έχεις έντονα συμπτώματα ατονίας, εξασθένησης οργανισμού κλπ, πιθανόν να βγεις ελεύθερος ασκήσεων 2 ημέρες. Δεν είναι τόσο άκαρδοι.Εικόνα



Φιλε τα πραγματα ειναι απλα, θα σου μιλησω για την ΜΑΛ που ξερω. Αν παθεις ιωση οπως λες κατα τη διαρκεια του ΤΠΕΝ και χασεις μεγαλο μερος της εκπαιδευσης κοβεσαι και μπαινεις παλι στο επομενο. Το ιδιο ισχυει και στο ΣΒΕΑ κυριως ομως το πρωτο καιρο. Τωρα αν γινει μετα απο 6-7 βδομαδες δεν γινεται και τιποτα γιατι απλουστατα θεωρητικα εχεις κανει οτι επρεπε να κανεις.

Το αν θα συνεχισεις την εκπαιδευση η οχι το κρινει ο εκαστοτε γιατρος και εσυ φυσικα.

Άβαταρ μέλους
tn17
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Αύγ 08, 2017 3:40 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από tn17 »

Καλησπέρα παιδιά. Βρίσκομαι σε θεραπεία για ΙΨΔ εδώ και ένα χρόνο, ήτοι λαμβάνω το χάπι seroxat κάθε μέρα σε ποσότητα 20mg. Εν μέσω αυτής της κατάστασης κατάφερα να ζήσω 5 μήνες στο εξωτερικό χωρίς πρόβλημα (Εράσμους) και δεν έχω σημαντικές αλλοιώσεις στην συμπεριφορά μου (η ιδεοψυχαναγκαστική μου αφορά κατά 100% ιδεομυρηκασμούς και δεν με επηρεάζει σε σωματικό επίπεδο). Επιθυμώ να διακόψω την αναβολή μου, η οποία κρατάει μέχρι το 2023 αν θυμάμαι καλά, με σκοπό να μπω στην ΣΤ ΕΣΣΟ του 2017 τον ερχόμενο Νοέμβριο. Στην δήλωση της αναβολής μου,2 χρόνια πριν ξεκινήσω την θεραπεία, επέλεξα τις ΕΔ όπου και εξακολουθώ να θέλω να υπηρετήσω. Τι θα προτείνατε να κάνω; Να αρχίσω σταδιακά την διακοπή της θεραπείας μου σε συνεννόηση με τον θεράποντα ιατρό ή να ξεχάσω μια και καλή το ενδεχόμενο της στράτευσης στις Ειδικές Δυνάμεις; Ομολογώ ότι είναι το μόνο κομμάτι του στρατού στο οποίο θα ήθελα πραγματικά να υπηρετήσω.

Επίσης τι συμβαίνει με το να μην είσαι θρήσκος; Υπάρχει σεβασμός στην επιλογή αυτή ή είναι κάτι που θα πρέπει να κρύψω;

Ευχαριστώ πολύ, καλό σας απόγευμα
Άβαταρ μέλους
greenalexyo
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 11, 2015 2:14 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από greenalexyo »

Για αρχή θα σου έλεγα να πας πεζικό να περάσεις τους ιατρούς (και ψυχίατρο ) και αν δεις ότι όλα κομπλέ, θα περάσει κλιμάκιο των ΕΔ και θα σε εξετάσει σε κάτι αθλήματα και μπήκες. :)
Άβαταρ μέλους
gimitrop
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2016 1:43 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από gimitrop »

Φυσικά και δεν υπάρχει πρόβλημα αν δεν είσαι θρήσκος. Άλλωστε, οι άθεοι ή αλλόθρηκοι ορκίζονται ξεχωριστά. Βέβαια και εσύ μην πας στο άλλο άκρο και βρίζεις αγίους και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο μέσα στη μονάδα γιατί θα σε βάλουν στο μάτι και θα σε τρέχουν. Κράτα μια μετριοπαθή στάση.
Στρ (ΠΖ) Τ/Φ 2016 Β´ ΕΣΣΟ 343 Καλαμάτα --> Καστελλόριζο --> Πύργος
Άβαταρ μέλους
Vessty
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2011 10:01 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Vessty »

tn17 έγραψε:Καλησπέρα παιδιά. Βρίσκομαι σε θεραπεία για ΙΨΔ εδώ και ένα χρόνο, ήτοι λαμβάνω το χάπι seroxat κάθε μέρα σε ποσότητα 20mg. Εν μέσω αυτής της κατάστασης κατάφερα να ζήσω 5 μήνες στο εξωτερικό χωρίς πρόβλημα (Εράσμους) και δεν έχω σημαντικές αλλοιώσεις στην συμπεριφορά μου (η ιδεοψυχαναγκαστική μου αφορά κατά 100% ιδεομυρηκασμούς και δεν με επηρεάζει σε σωματικό επίπεδο). Επιθυμώ να διακόψω την αναβολή μου, η οποία κρατάει μέχρι το 2023 αν θυμάμαι καλά, με σκοπό να μπω στην ΣΤ ΕΣΣΟ του 2017 τον ερχόμενο Νοέμβριο. Στην δήλωση της αναβολής μου,2 χρόνια πριν ξεκινήσω την θεραπεία, επέλεξα τις ΕΔ όπου και εξακολουθώ να θέλω να υπηρετήσω. Τι θα προτείνατε να κάνω; Να αρχίσω σταδιακά την διακοπή της θεραπείας μου σε συνεννόηση με τον θεράποντα ιατρό ή να ξεχάσω μια και καλή το ενδεχόμενο της στράτευσης στις Ειδικές Δυνάμεις; Ομολογώ ότι είναι το μόνο κομμάτι του στρατού στο οποίο θα ήθελα πραγματικά να υπηρετήσω.

Επίσης τι συμβαίνει με το να μην είσαι θρήσκος; Υπάρχει σεβασμός στην επιλογή αυτή ή είναι κάτι που θα πρέπει να κρύψω;

Ευχαριστώ πολύ, καλό σας απόγευμα


Παλικαρε γνωμη μου ειναι να μην πας Ε. Δ, ειδικος δεν ειμαι αλλα οταν εγω περνουσα ΤΠΕΝ γουσταρα αλλα υπηρχαν παιδια που σπαζοντουσαν αλλα εκατσαν, τωρα αν πας Ε. Δ θα εχει αρκετο καψονι και τρεξιμο μεχρι να γινεις πρασινος.

Αν νομιζεις οτι ψυχολογικα εισαι ετοιμος οκ, αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να παιρνεις το χαπι κανονικα (μονο αν το κρυψεις).

Αν σε βρουν θα εχεις κυρωσεις

Pau army
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 12:59 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Pau army »

Καλησπερα με εχουν καλεσει για καταταξη στο μεγαλο πευκο αλλα λογικα ειμαι Ι4 θα κανω κανονικα κεντρο εκει η θα με στειλουν αλλου;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης