Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
gr_ar

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από gr_ar »

Pau army έγραψε:Καλησπερα με εχουν καλεσει για καταταξη στο μεγαλο πευκο αλλα λογικα ειμαι Ι4 θα κανω κανονικα κεντρο εκει η θα με στειλουν αλλου;


Κάνεις κανονικά κέντρο και μετά θα τοποθετηθείς σε μονάδα άλλου όπλου/σώματος.

Κωστας

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Κωστας »

Παιδια να ρωτησω κατι; Διαβασα το http://www.ellinikos-stratos.com/stratologia/swmatiki_ikanotita.htm ειδικα για το θωρακα συγγεκριμενα. Εχω πτηνωειδη θωρακα (ελαχιστα προς τα ΕΞΩ θωρακας) , αλλα το ΦΕΚ αναφερει μονο τον θωρακα του τσαγκαρη (προς τα μεσα) οπου εκει αναλογα με το θεμα πας Ι2/3/4/5. Υπαρχει θεμα να βγω Ι2; Ιατρικα προχτες βγηκαν τα αποτελεσματα ενος τσεκαπ και ο γιατρος ουτε δεν βρηκε τιποτα για την ακτινογραφια θωρακα.
Σωτήρης

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Σωτήρης »

Καλησπέρα, έχω διαβάσει τα προηγούμενα άρθρα αλλά θέλω σίγουρη απάντηση. Η έλλειψη g6pd μπορεί να με επηρεάσει να πάω ΟΥΚ γιατί έτσι μου είπαν κάποιοι φίλοι μου βάτραχοι.
Άβαταρ μέλους
HackyPixelz
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 28, 2018 3:40 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από HackyPixelz »

Εχω μυωπια και αν αυξηθει πανω απο τα 4.5 που ειναι το οριο και παω Ι2 τοτε θα κανω λειζερ. Το λειζερ σε βγαζει Ι2; Επισης ισως ειναι ηλιθιο αλλα πολλα κουλα ακουω. Η περιτομη μετραει πουθενα; Δεν νομιζω βεβαια αλλα θελω να ειμαι και σιγουρος.
Νικος

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Νικος »

Καλησπερα σε ολους. Θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις γιατι ειμαι μπερδεμενος. Εχω σπασμενο ζυγωματικο με μονιμο ξενο σωμα μεσα αλλα επειδη ηθελα να παω ειδικες δυναμεις τ εκρυψα και ειμαι κανονικα Ι1 . Δεν περασα στο μερος που ηθελα και τωρα δεν ξερω ποιο απο υα δυο να κανω. Να πω τωρα το προβλημα που εχω και αν ναι τι γινεται με αυτο που εχω τι Ι παιρνω; Η να παω στη μοναδα και να κοπω επιτηδες εκει ωστε να παω πεζικο;
alst

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από alst »

Καλησπέρα. Έκοψα την αναβολή μου ώστε να καταταχθώ το Νοέμβριο. Θέλω πολύ να υπηρετήσω ως πεζοναύτης, ωστόσο το Μάιο έκανα χειρουργείο πρόσθιου χιαστού. Η επέμβαση και η αποθεραπεία πήγαν και πάνε πολύ καλά. Διάβασα και το σχετικό ΦΕΚ το οποίο ανέφερε ότι για ρήξη χιαστού που έχει αποκατασταθεί επιτυχώς η σωματική ικανότητα είναι Ι1/Ι2. Το Νοέμβριο θα 'χουν συμπληρωθεί 6 μήνες από το χειρουργείο, κι αν όλα έχουν κυλήσει ομαλά θα μαι σε καλή κατάσταση. Πιστεύετε θα με πάρουν; Να το κρύψω, πέρα από δύσκολο λόγω των ουλών, θα ΄ναι και λάθος γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Χάρης

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Χάρης »

Παιδιά καλησπέρα σας. Μπορεί κάποιος απο τους παλαιότερους να μου πει την αντιμετώπιση στο κέντρο εκπαίδευσης Ε. Δ όταν του βρήκαν πολύ μικρό φύσημα στην καρδιά; Σας ευχαριστώ!
Guru77

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Guru77 »

Tο ξαναγραψα αλλα επειδη αφορα αρκετο κοσμο. Γνωριζει καποιος ακριβως αν οσοι εχουνε θυροειδη και παιρνουν το κλασσικο χαπι καθε πρωι θεωρουνται οτι λογω φαρμακευτικης αγωγης ειναι Ι2 και αυτοματα απορριπτονται απο ειδικες δυναμεις ; ειμαι υποχρεος με τη Β εσσο για καταταξη στο μεγαλο πευκο(ειχα δηλωσει φαρμακευτικη αγωγη στο σαιτ)και θεωρητικα ειναι βλακεια να παμε τοσο ταξιδι μεχρι εκει να κοπουμε και να τρεχουμε μετα σε μοναδες παραμεθωριου. Επιπλεον στο φεκ η κατηγοριοποιηση σωματικης ικανοτητας αναφερει οτι υπολειτουργιες η υπερλειτουργιες ορμονολογικων ορμονων ειναι απο Ι1 εως Ι3
Μιχάλης

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Μιχάλης »

Καλησπέρα, σοσ παρουσιαζομαι 18 Ιουλίου μεγάλο πευκο για ΛΟΚ. Εκανα ακτινογραφία θώρακος στο 401 κ γράφει φυσιολογικα ευρήματα και από κάτω βαθμός σκαφοειδους θωρακος. Σε απορρίπτουν για τέτοιο λόγο; ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Άβαταρ μέλους
nikos24
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 29, 2019 11:23 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από nikos24 »

Καλησπερα, μια ερωτηση, εχω απο καιρο αποφασισει να δηλωσω για ειδικες δυναμεις με πρωτη επιλογη αλεξιπτωτα. Λογω αλλων υποχρεωσεων, αποφασισα αντι να παρουσιαστω το Νοεμβριο, να παρουσιαστω το Φεβρουαριο.

Ειμαι σε πολυ καλη σωματικη κατασταση αν και λιγο αδυνατος, ειμαι ομως γυμνασμενος και εχω τα αθληματα. Ωστοσο την προηγουμενη βδομαδα οπου εκανα τρεξιμο,(πηγαινω καθε δευτερη μερα) εκανα τη βλακεια να ανεβασω αποτομα τεμπο και αποσταση με αποτελεσμα, και λογω της ζεστης να παθω ηπια ραβδομυολυση.

Δεν ξερω αν ξερετε τι ειναι, με λιγα λογια αν κανεις υπερπροσπαθεια σε πολλη ζεστη, μπορει να παθεις ζημια στους μυες, ο μυς τραυματιζεται και πρωτεινες παιρνουν στο αιμα και αν παθεις σοβαρη ραβδομυολυση παθαινεις ζημια στα νεφρα. Η ραβδομυολυση που επαθα εγω ηταν ηπια και απλα μου περασε με λιγη ξεκουραση. Θα πρεπει ομως να περιμενω λιγο πριν επανελθω στους προηγουμενους ρυθμους μου, ισως και μηνα, για να δωσω χρονο στους μυες να επανελθουν πληρως. Την επαθα επειδη απλα ζοριστηκα στο τρεξιμο και πιεσα τον εαυτο μου παραπανω.

Αυτο που φοβαμαι ειναι μηπως στις ειδικες δυναμεις αρχιζουν αποτομα τρεξιμο και παθω ξανα το ιδιο εκει, δεν θελω να με κοψουν. Γενικως αν παω και παρουσιασω τετοιο προβλημα, κοβομαι αμεσως, δειχνουν καθολου καταννοηση για ιατρικα προβληματα και δινουν αναρρωτικες αδειες η κατι τετοιο; Γενικα ανεβαζουν το ρυθμο σταδιακα, ιδιαιτερα στο τρεξιμο, η να περιμενω αποτομα αυξηση στη γυμναστικη.

Τελος ξερει κανεις αν τρεχουν καθε μερα η αν αφηνουν μερες αναπαυσης για να ξεκουραζονται οι μυες; Ευχαριστω.
KostasApoNotia
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Αύγ 25, 2020 10:39 am
Τοποθεσία: Πολιτης
Επάγγελμα: Πολιτης
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από KostasApoNotia »

Καλημέρα σας,

Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση σχετικά με τα Ι, εχω μία μικρή υπολειτουργία του θυροειδή και παίρνω ένα χαπάκι κάθε πρωί. Απο το ΦΕΚ το οποίο διάβασα, λέει υποθυροιδεισμός Ι2 αλλα την ίδια στιγμή υπολειτουργία θυροϊδή αδένα ι1. Μίλησα με τον γιατρό μου και μου είπε ότι πάω αυτόματα Ι2 και οτι δε μπορω να πάω ειδικές δυνάμεις. Οταν μίλησα με ένα φίλο μου που έχει το ίδιο πρόβλημα μου είπε ότι τον εχουνε Ι1 και έχω μπερδευτεί. Ξερει κάποιος σίγουρα τι παίζει με το συγκεκριμένο θέμα;

Επίσης, σε περίπτωση που δεν το αναφέρω όταν παρουσιαστώ και με πιάσουν με τα χάπια και βρουν ότι εχω θέμα, ποιές είναι οι κυρώσεις για αποκρυψη ιατρικού γεγονότος; Εχω διαβάσει πιο πρίν στο φόρουμ ότι σε πάνε στρατοδεικίο, αλλα τι σημαίνει αυτο για έναν στρατιώτη που κάνει τη θητεία; Θα πάω κανονική φυλακή, πρόστιμο, κρατηση/φυλακη στρατού;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Άρης

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Άρης »

Παιδιά πρόκειται να κάνω χειρουργείο Ρουτίνας για κύστη κόκκυγα. Ξέρει κανείς η έχει παρόμοια εμπειρία αν θα με κοψουν για αυτόν τον λόγο από τις ειδικές Δυνάμεις; Είμαι 17.5 χρόνων
Θανάσης

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Θανάσης »

Έχω 1 μυοπια και θέλω να πάω ειδικές δυνάμεις θα βγω ι1?
Άβαταρ μέλους
filipjohn
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ Ιουν 12, 2020 5:34 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από filipjohn »

KostasApoNotia έγραψε:Καλημέρα σας,

Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση σχετικά με τα Ι, εχω μία μικρή υπολειτουργία του θυροειδή και παίρνω ένα χαπάκι κάθε πρωί. Απο το ΦΕΚ το οποίο διάβασα, λέει υποθυροιδεισμός Ι2 αλλα την ίδια στιγμή υπολειτουργία θυροϊδή αδένα ι1. Μίλησα με τον γιατρό μου και μου είπε ότι πάω αυτόματα Ι2 και οτι δε μπορω να πάω ειδικές δυνάμεις. Οταν μίλησα με ένα φίλο μου που έχει το ίδιο πρόβλημα μου είπε ότι τον εχουνε Ι1 και έχω μπερδευτεί. Ξερει κάποιος σίγουρα τι παίζει με το συγκεκριμένο θέμα;

Επίσης, σε περίπτωση που δεν το αναφέρω όταν παρουσιαστώ και με πιάσουν με τα χάπια και βρουν ότι εχω θέμα, ποιές είναι οι κυρώσεις για αποκρυψη ιατρικού γεγονότος; Εχω διαβάσει πιο πρίν στο φόρουμ ότι σε πάνε στρατοδεικίο, αλλα τι σημαίνει αυτο για έναν στρατιώτη που κάνει τη θητεία; Θα πάω κανονική φυλακή, πρόστιμο, κρατηση/φυλακη στρατού;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων



Καλησπέρα, κάποιος που να γνωρίζει μήπως μπορεί να απαντήσει παρακαλώ;

Greakfreak

Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Greakfreak »

Παιδιά καλησπέρα. Έχω ένα είδος θυροειδή που είναι αυτό άνοσο. Θέλω πάρα πολύ να μπω Ε. Δ είναι το όνειρο μου. Αλλά δν ξέρω αν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Μήπως γνωρίζει κανείς;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες