Μυωπία, πρεσβυωπία και άλλες προϋποθέσεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Διονύσης

Μυωπία, πρεσβυωπία και άλλες προϋποθέσεις

Δημοσίευση από Διονύσης »

Παιδιά μια μέθοδος όπου λέγεται PRK και οι εξελίξεις της πχ trans PRK δεν έχουν αυτό το σχισηματάκη οπότε πως γίνεται να ανιχνευθεί και επίσης εάν έχεις μικρή μιωπιά (τάξεως 1-2 βαθμούς είναι πολύ δύσκολο για τον οφθαλμίατρο να την ανίχνευση βάση αυτά που έχω διαβάσει. Όσες δυνάμεις g και να ασκηθουνε στο μάτι πως γίνεται να τυφλωθεις εφόσον δεν υπάρχει αυτό το σχισηματάκη. Το μόνο κακο πάντως είναι πως μπορεί η μυωπία σου να σου ξαναβγεί εφόσον το μάτι μεγαλώνει μέχρι 22 με 23 ετών. Εγώ σκοπεύω να κάνω την trans PRK και να πάρω το ρίσκο να περάσω σχολή Ικάρων για ιπτάμενως φυσικά είναι ριψοκίνδυνο αλλά εάν διορθοσω μόνο 1 βαθμός και 0.50 είναι δύσκολο να το βρούνε. Τέλος πάντων εάν γίνεται γίνεται να μου πείτε την γνώμη σας για αυτό το σχέδιο μου; Κάτι τελευταίο το σχισηματάκη που δημιουργη του laser lasik νομίζω δεν επουλώνεται ποτέ πλήρως.
Διονύσης

Μυωπία, πρεσβυωπία και άλλες προϋποθέσεις

Δημοσίευση από Διονύσης »

Οραία δεν επιτρέπουν το leizer. Όμως πως γίνεται να ξέρουν ποιος έχει κάνει επέμβαση στα ματάκια του με λέιζερ στη ΣΝΔ νόμιζα μόνον ΣΙ ιπτάμενοι κάνουν τοπογραφία κερατοειδούς. Εκτός εάν κάνουν και ΣΝΔ. Αληθεύει πως κάνουν ΣΝΔ τοπογραφία κερατοειδούς;
fsafsa

Μυωπία, πρεσβυωπία και άλλες προϋποθέσεις

Δημοσίευση από fsafsa »

Διονύσης έγραψε:Οραία δεν επιτρέπουν το leizer. Όμως πως γίνεται να ξέρουν ποιος έχει κάνει επέμβαση στα ματάκια του με λέιζερ στη ΣΝΔ νόμιζα μόνον ΣΙ ιπτάμενοι κάνουν τοπογραφία κερατοειδούς. Εκτός εάν κάνουν και ΣΝΔ. Αληθεύει πως κάνουν ΣΝΔ τοπογραφία κερατοειδούς;


Δεν χρειάζεται τοπογραφία, με μια απλή εξέταση φαίνεται το μάτι που έχει δεχτεί επέμβαση, είτε λέγεται PRK είτε Lasik.

Στην PRK σου ξύνουν την επιφάνεια, στην lasik σου κόβουν μέρος.

Ένας οφθαλμίατρος θα σου την λύσει την απορία γιατί σε βλέπω πως δεν πείθεσαι.

Thodoroulis

Re: Μυωπία, πρεσβυωπία και άλλες προϋποθέσεις

Δημοσίευση από Thodoroulis »

Καλησπέρα σε όλους, ξέρει κανείς τις οφθαλμολογικές προϋποθέσεις για τις στρατιωτικές σχολές φέτος; Ενδιαφέρομαι περισσότερο για ΣΝΔ μηχανικούς (γιατί έχω πάνω από 1.5 μυωπία και δεν έκανα λέιζερ για μάχιμους) και για ΣΜΥΝ, όποια απάντηση θα την εκτιμήσω, ευχαριστώ και καλή επιτυχία στους συνυποψηφίους!
Vaggeliskapsiotis
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 29, 2023 1:28 am
Επικοινωνία:

Ικάρων με αστιγματισμό

Δημοσίευση από Vaggeliskapsiotis »

Καλησπερα,

Θελω να μπω ικαρων εδω και πολυ καιρο και ειναι το μονο πραγμα που με ενδιαφερει αυτην την στιγμη. Δυστυχώς εχω στο ενα ματι αστιγματισμο 0.75 (που ειναι το οριο) και στο αλλο 1, λιγο περισσοτερο απο το οριο. Εχω ελπιδες να περασω; Επισης εαν κανω χειρουργειο αστιγματισμου θα με δεχτουν;
savra
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Αύγ 25, 2023 4:33 pm
Επικοινωνία:

Re: Ικάρων με αστιγματισμό

Δημοσίευση από savra »

Vaggeliskapsiotis έγραψε: Τετ Αύγ 23, 2023 7:06 pm Επισης εαν κανω χειρουργειο αστιγματισμου θα με δεχτουν;
Για να κάνεις θεραπεία με laser πρέπει να έχει σταθεροποιηθεί ο αστιγματισμός ή η μυωπία σου. Αυτό συμβαίνει γύρω στα 23-25 έτη σου περίπου. Αν είσαι 18-19 χρονών, δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις θεραπεία με laser. Θα πρέπει να μιλήσεις με τον οφθαλμίατρο σου.
Vaggeliskapsiotis έγραψε: Τετ Αύγ 23, 2023 7:06 pm Εχω ελπιδες να περασω;
Πάντα έχεις ελπίδες να περάσεις, αλλά θα πρέπει να είσαι ρεαλιστής. Ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος, όμως αν το έχεις βάλει στόχο, μπορείς να τα καταφέρεις. Δυσκολίες πάντα θα υπάρχουν. Νομίζω πως η επιλογή πιλότων μαχητικών αεροσκαφών είναι αυστηρή, όχι μόνο για την ασφάλεια του πιλότου, αλλά και για την ασφάλεια όλων των στελεχών και των αεροσκαφών. Εύχομαι να πάνε όλα καλά!
Spiros64

Re: ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Δημοσίευση από Spiros64 »

Ειμαι 17 χρονων θελω να μπω ΣΣΕ οπλα αλλα εχω 3,5 βαθμο μυωπίας, θα με παρουν;
Και αν ναι θα μπορω να μπω στο μελλον μονιμος στις ειδικες δυναμεις οπως Αλεξιπτωτιστης
Edwwww

Re: ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Δημοσίευση από Edwwww »

Όχι έχεις υψηλή μυωπία για τα αλεξίπτωτα, θα σε κόψουν στις ιατρικές εξετάσεις που γίνονται σε όσους θέλουν να συμμετάσχουν στο σχολείο των Αλεξιπτωτιστών.
Spiros64

Re: ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Δημοσίευση από Spiros64 »

Αν κανω Λειζερ θα μπορω να μπω στις ειδικες δυναμεις;
Και επισης στην ΣΣΕ θα με παρουν με τον βαθμο μου?
Edwwww

Re: Μυωπία, πρεσβυωπία και άλλες προϋποθέσεις

Δημοσίευση από Edwwww »

Ειδικές Δυνάμεις θα σε πάρουν σίγουρα, αλεξίπτωτα δύσκολο, για λέιζερ επίσης είσαι πολύ μικρός ακόμα, η μυωπία μέχρι τα 22 δύσκολα σταθεροποιείται, για να κάνεις λέιζερ πρέπει να έχεις σταθερή μυωπία για τουλάχιστον δύο χρόνια.

Μπες πρώτα ΣΣΕ.
Επισκέπτης

Re: Μυωπία, πρεσβυωπία και άλλες προϋποθέσεις

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Παιδιά, θέλω να ρωτήσω:
Κατ' αρχήν, να σημειώσω πως είμαι τελοιόφοιτος του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του ΕΚΠΑ, και είμαι 21 ετών.

Επειδή έχω διαβάσει πως για να εισαχθείς στη σχολή χρειάζεται να μην έχεις ξεπεράσει το 22 έτος της ηλικίας σου, ή το 23 αν είσαι οπλίτης ή σε άλλες βαθμίδες όπως λέει το site της ΣΣΕ, άμα δώσω κατατακτήριες για να περάσω στη σχολή ισχύει πάλι το όριο ηλικίας ή άμα το έχω περάσει αυτό το όριο, δεν μπορείς να μπεις αναγκαστικά;
Το ρωτάω γιατί θα ήθελα να κάνω μία ανάλογη προετοιμασία για τα αθλήματα, είμαι σχετικά γυμνασμένος, αλλά επειδή θα ήθελα ένα διάστημα για την αθλητική προετοιμασία, δεν ξέρω άμα ηλικιακά θα είμαι εντάξει.

Ευχαριστώ πολύ!
Edwwww

Re: Μυωπία, πρεσβυωπία και άλλες προϋποθέσεις

Δημοσίευση από Edwwww »

Από το να γράφεις από εδώ και από κει το ίδιο μήνυμα η καλύτερη λύση θα ήτανε να χρησιμοποιήσεις την αναζήτηση στο φόρουμ πχ "όριο ηλικίας στρατιωτικών σχολών" επίσης στο Google αν γράψεις "προκήρυξη στρατιωτικών σχολών " θα βρεις τις πληροφορίες που χρειάζεσαι.

Επίσης κατατακτήριες στην ΣΣΕ δίνουν μόνο όσοι είναι σπουδαστές στη ΣΜΥ.

Για το πεδίο που ανήκουν οι στρατιωτικές σχολές υπάρχει θέμα στο φόρουμ.
Pepan82826
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Ιαν 09, 2024 3:39 pm
Επικοινωνία:

Re: Μυωπία, πρεσβυωπία και άλλες προϋποθέσεις

Δημοσίευση από Pepan82826 »

Δίνω φέτος πανελλαδικές και θέλω να περάσω Ικάρων ιπτάμενοι και κυρίως έχω απορία με τις ιατρικές εξετάσεις τι ισχύει πέρα από το θέμα της όρασης βάζουν καθόλου περίεργες δοκιμασίες στους υποψήφιους γιατί κάτι έχω ακούσει
Kapoios
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Φεβ 21, 2024 8:43 pm
Επικοινωνία:

Re: Μυωπία, πρεσβυωπία και άλλες προϋποθέσεις

Δημοσίευση από Kapoios »

Καλησπέρα! Προσφάτα ο γιατρός "βρήκε" φύσημα στην καρδιά μου, θύμαμε οτι έχω διαβάσει καπου οτί δεν γινέτε να περάσεις στην σχολή Ικαρών ως Ιπτάμενος εαν έχεις φύσημα, όμως τώρα που το ξανα-έψαξα δεν βρήκα κατι για αυτό. Γνώριζει κανένας εαν ισχυεί ή οχί;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες