Μυωπία, πρεσβυωπία και άλλες προϋποθέσεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Ανόνυμος
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Παρ Απρ 08, 2016 12:46 am
Επικοινωνία:

Μυωπία, πρεσβυωπία και άλλες προϋποθέσεις

Δημοσίευση από Ανόνυμος »

Θέλω να πω πως η προτινόμενη ηλικία είναι 19-20 όμως στις σχολές όλοι μπαίνουν 18. Συνεπώς αρκέτοι είναι αυτοί που κόβονται.
Άβαταρ μέλους
Soap
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: Δευ Μάιος 11, 2015 3:53 am
Επικοινωνία:

Μυωπία, πρεσβυωπία και άλλες προϋποθέσεις

Δημοσίευση από Soap »

Τι εννοεις μπορουν ολοι να κανουν; Ξερεις το κοστος της διαδικασιας;
Πάλι με Φάνη Πετραλιά, πάλι δικια μας θα'ναι...
akyro

Μυωπία, πρεσβυωπία και άλλες προϋποθέσεις

Δημοσίευση από akyro »

Ανόνυμος έγραψε:Θέλω να πω πως η προτινόμενη ηλικία είναι 19-20 όμως στις σχολές όλοι μπαίνουν 18. Συνεπώς αρκέτοι είναι αυτοί που κόβονται.


Για να κάνει κάποιος laser πρέπει πρώτον να είναι άνω των 18 και να έχει σταθερή μυωπία για τουλάχιστον 2 χρόνια, έπειτα μπαίνει στην διαδικασία τις προ εγχειρητικής εξέτασης και αν το μάτι δέχεται την εγχείρηση τότε θα την κάνει, δεν είναι τόσο εύκολα τα πράγματα όπως τα περιγράφεις και συνήθως η μυωπία αργεί να σταθεροποιηθεί και αυτό γίνεται συνήθως μετά τα 22-23.

Γενικά όχι δεν κόβονται πολλά άτομα στην μυωπία υπάρχουν και σχολές που δέχονται και άτομα με 4 και με 5 μυωπία.

Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Μυωπία, πρεσβυωπία και άλλες προϋποθέσεις

Δημοσίευση από Terminator »

Τα όρια υπάρχουν σε κάποιες σχολές για ευνόητους λόγους π. Χ όταν κάνεις χειρουργείο στο μάτι εκεί που πέρασε το laser υπάρχει ενα μικρό σκισιματάκι πάνω στο μάτο που ο κάθε οφθαλμίατρος μπορεί να το αντιληφθεί ότι έχεις κάνει laser. Οταν εσύ στην ΣΙ μπαίνεις μετά σε μαχητικό που κατά την απογείωση ασκούνται στο σώμα σου 4G δεν μπορείς να είσαι με το χειρουργημένο μάτι γιατί τότε η πίεση το επιβαρύνει έντονα και μπορεί να πάθεις αποκόλληση ματιού
Ανόνυμος
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Παρ Απρ 08, 2016 12:46 am
Επικοινωνία:

Μυωπία, πρεσβυωπία και άλλες προϋποθέσεις

Δημοσίευση από Ανόνυμος »

Ναι αλλά μετά από 2-3 χρόνια επουλώνεται πλήρως. Βέβαια θα μου πείτε μέχρι τότε... όπου σε αυτό συμφωνώ
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Μυωπία, πρεσβυωπία και άλλες προϋποθέσεις

Δημοσίευση από Terminator »

MΕ το που βγείς απο Σχολή Ικάρων πετάς μαχητικό ήδη μέσα στην σχολή 2ο έτος νομίζω πετάς αεροπλάνο δοκιμων με έλικα. Επίσης θέλεις πολύ καλή όραση γιατί καθημερινά έρχεσαι σε επαφή με τουρκικά μαχητικά λόγο αναχαιτίσεων εκεί θέλει προσοχή.
Ανόνυμος
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Παρ Απρ 08, 2016 12:46 am
Επικοινωνία:

Μυωπία, πρεσβυωπία και άλλες προϋποθέσεις

Δημοσίευση από Ανόνυμος »

Ναι... έχεις δίκιο. Και από ότι ενημερώθηκα μετά από 3-4 χρόνια δεν ενιχνεύεται το laser αλλά είναι κάπως αργά. Ευχαριστώ πολύ!
Άβαταρ μέλους
Ελλας ΣΣΕ
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 29, 2015 10:45 pm
Επικοινωνία:

Μυωπία, πρεσβυωπία και άλλες προϋποθέσεις

Δημοσίευση από Ελλας ΣΣΕ »

Εγω προσωπικα θελω ΣΣΕ οπλα. το οριο μυωπιας ειναι 4.5 . ειμαι α λυκειου και εχω γυρω στο 3.25. φοβαμαι ομως οτι με το διαβασμα θα ανεβει. θα μπορεσω να κανω λειζερ σε δυο χρονια η δν γινεται επειδη θα ειμαι κατω των 18; ευχαριστω εκ των προτερων.

Ανόνυμος
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Παρ Απρ 08, 2016 12:46 am
Επικοινωνία:

Μυωπία, πρεσβυωπία και άλλες προϋποθέσεις

Δημοσίευση από Ανόνυμος »

Γεια σου φίλε. Επιδή το έψαξα το θέμα κάπως καταρχάς να ξεκαθαρίσουμε κάτι για την μυωπία. Δεν εξαρτάται από το διάβασμα ή από το πόσο βλέπεις τηλεόραση όπως πιθανότατα να σου λένε οι μεγαλύτεροι. Και μάλιστα σε πολλές περιπτώσεις είναι και κληρονομική. Σου ανεβαίνει κυρίως το καλοκαίρι καθώς ψηλώνεις και αναπτύσεται το σώμα σου. Τα αγόρια κάνουν 1 "έκρηξη" ύψους γύρω στα 15 και σπάνια και 2η ενώ οι κόπελες μόνο μία και πολύ πιο νωρίς.

Τότε θα σου ανέβει δυστυχώς πολύ πιθανόν και η μυωπία και θα το κάνει μέχρι τα 18-21 όπου θα σταθεροποιηθεί.Laser μπορείς να κάνεις όποτε το θελήσεις απλά δεν είναι σίγουρο ότι μπορείς να ξανακάνεις (να μην σου εξηγήσω τον ιατρικό λόγο). Οπότε αν κάνεις ακόμα και στα 18 και δεν έχεις ίδιο βαθμό για τουλάχιστον 1 χρόνο, δεν συνιστάται για τον εξής πρακτικό λόγο ότι μπορεί να σου ξανά ανέβει χωρίς να δύνασαι να ξανακάνεις την επέμβαση.

Άμα κάνεις την επέμβαση η μυωπία θα σου μηδενιστεί ή σπανίως να έχεις 0.25 και μετά αφου θα σου έχει σταθεροποιηθεί μπορεί σπανίως να ανέβει για 0.25 ακόμα (αλλά πάρα πολύ σπάνια). Μπορείς να μπεις σε όποια σχολή θες εκτός από Ιπτάμενος στη Σ. Ι. Καθώς εκεί για να μην ανιχνευθεί η επέμβαση θα πρέπει να περάσουν απο 3-5 χρόνια.
Ελπίζω να σε κάλυψα

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μυωπία, πρεσβυωπία και άλλες προϋποθέσεις

Δημοσίευση από Nassos »

Προϋπόθεση για να κάνεις επέμβαση laser είναι να έχεις χοντρό κερατοειδή, διαφορετικά δεν σου επιτρέπουν να κάνεις.

Ανόνυμος
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Παρ Απρ 08, 2016 12:46 am
Επικοινωνία:

Μυωπία, πρεσβυωπία και άλλες προϋποθέσεις

Δημοσίευση από Ανόνυμος »

Ισχύει αυτό και αυτός είναι ο λόγος που δεν γίνεται μερικές φορές σε κάποιους να κάνουν ξανά επέμβαση laser.
Mpek
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 25, 2016 10:47 am
Επικοινωνία:

Μυωπία, πρεσβυωπία και άλλες προϋποθέσεις

Δημοσίευση από Mpek »

Γεια σας δίνω πανελληνιες του χρονου και ενδιαφερομαι για τη ΣΜΑ αλλά έχω 2 βαθμούς μυωπία στο δεξια μάτι και 2.5 στο αριστερό θα ήθελα να ρωτησω υπάρχει πρόβλημα με την εισαγωγή μου στη σχολή ;
Άβαταρ μέλους
Ελλας ΣΣΕ
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 29, 2015 10:45 pm
Επικοινωνία:

Μυωπία, πρεσβυωπία και άλλες προϋποθέσεις

Δημοσίευση από Ελλας ΣΣΕ »

Δεν εχεις καποιο προβλημα για το τμημα των μηχανικων καθως το οριο ειναι 4.5 βαθμοι.. Αρα εισαι ενταξει. αν θες και ιπταμενους ομως τοτε πρεπει να μην εχεις καθολου μυωπια
Evakiii
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 15, 2016 1:27 pm
Τοποθεσία: Πολίτης
Επικοινωνία:

Μυωπία, πρεσβυωπία και άλλες προϋποθέσεις

Δημοσίευση από Evakiii »

Γεια σας! Είμαι μαθήτρια 3ης λυκείου και ενδιαφέρομαι για ΣΤΥΑ ή ΣΜΑ αλλά έχω μυωπία πάνω από το όριο (πάνω από 5). Το laser είναι λύση; Δεν θέλω ικάρων ιπτάμενοι οπότε αν μου επιτραπεί από οφθαλμίατρο να κάνω laser και μπω στη σχολή θα έχω πρόβλημα όταν ανιχνευτεί; Βέβαια ξέρω πως μπαίνουν άτομα και με μυωπία πάνω από το όριο. Τι να κάνω;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες