Άδεια για ταξίδι στο εξωτερικό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Δημητρης

Άδεια για ταξίδι στο εξωτερικό

Δημοσίευση από Δημητρης »

Παιδια η φαση με το διαβατηριο ισχυει ακομα; Ειμαι ναυτικο και εχω διαβατηριο απο πριν, υπαρχει περιπτωση να εχουν επιπλεον ελενχο λογο του μεταναστευτικου; Ειτε στο αεροδρομιο στην ελλαδα ειτε στην γερμανια που πηγενω.
Άβαταρ μέλους
filipposef
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Αύγ 16, 2017 1:23 pm
Τοποθεσία: Πολίτης
Επικοινωνία:

Άδεια για ταξίδι στο εξωτερικό

Δημοσίευση από filipposef »

Καλησπερα στο φορουμ,

Εγω με τη σειρα μου θελω να ρωτησω, μπαινω στην Ε' ΕΣΣΟ 2017 19/09 και ορκιζομαι για το πτυχιο μου στις 27/11 στην Αγγλια, την αδεια που χρειαζομαι μπορει να μου τη δωσει ο Διοικητης στο ΚΕΝ ή ο Διοικητης της μοναδος μου αργοτερα;

Επισης, σαν παιδι κι εγω... Εχω την κοπελα μου στο εξωτερικο και εχω και διαβατηριο, μπορω να βγω εκτος ελλαδας τις μερες των αδειων μου χωρις προβλημα; Ευχαριστω εκ των προτερων για οποιον μου απαντησει.
giannhsk
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 16, 2017 12:32 pm
Επικοινωνία:

Άδεια για ταξίδι στο εξωτερικό

Δημοσίευση από giannhsk »

Γεια σου Φιλιππε, εχω ακριβως το ιδιο θεμα και ειμαστε την ιδια ΕΣΣΟ. Ξερεις αν μπορω να εκδοσω διαβατηριο ενω ειμαι στρατιωτης;
giannhsk
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 16, 2017 12:32 pm
Επικοινωνία:

Άδεια για ταξίδι στο εξωτερικό

Δημοσίευση από giannhsk »

Μπορω να βγαλω διαβατηριο με τη στρατιωτικη ταυτοτητα; Εχω παρα πολ σοβαρο λογο για μεταβαση στο Ηνωμενο Βασειλιο (ορκωμοσια) και θα ηθελα να μεταβω μεσα στο 2018. Γνωριζω για την αδεια εξωτερικου που προβλεπεται και εχω μιλησει με τη μοναδα μου. Ωστοσο το μοναδικο μου θεμα ειναι η εκδοση διαβατηριου. Αν μπορειτε να με ενημερωσετε, ευχαριστω πολυ.

ΥΓ. Σε περιπτωση που χρειαστει αντιγραφο της αστυνομικης μου ταυτοτητας το εχω.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Άδεια για ταξίδι στο εξωτερικό

Δημοσίευση από Nassos »

Ρώτα στο τοπικο Αστυνομικό Τμήμα που βγάζει τα διαβατήρια.
Άβαταρ μέλους
filipposef
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Αύγ 16, 2017 1:23 pm
Τοποθεσία: Πολίτης
Επικοινωνία:

Άδεια για ταξίδι στο εξωτερικό

Δημοσίευση από filipposef »

Εγω παντως τελικα με το διαβατηριο μου και σχετικη αδεια θα τα καταφερω να παω! Ελπιζω με την ιδια λογικη κι εσυ!!
Φωτης

Άδεια για ταξίδι στο εξωτερικό

Δημοσίευση από Φωτης »

Τελικά τι γινεται το δοκιμασες; Γινεται;
thanos77
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Παρ Αύγ 17, 2018 4:14 pm
Επικοινωνία:

Άδεια για ταξίδι στο εξωτερικό

Δημοσίευση από thanos77 »

Καλησπέρα σας , Θέλω να ταξιδέψω στο εξωτερικό την περίοδο που θα είμαι σε άδεια απολύσεως και ήθελα να ρωτήσω πέρα από το διαβατήριο αν πρέπει να πάρω κάποια ειδική άδεια για το ταξίδι ήταν απλά μπορώ να φυγω.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Άδεια για ταξίδι στο εξωτερικό

Δημοσίευση από Nassos »

Συννενοήσου με τη Μονάδα σου, μη κάνεις καμιά βλακεία και φύγεις έτσι γιατί μετά θα σε περάσουν Στρατοδικείο.
Guest4

Άδεια για ταξίδι στο εξωτερικό

Δημοσίευση από Guest4 »

Καλησπέρα στο forum,

Θα ηθελα να ρωτησω επειδη το πατρικο μου ειναι στο εξωτερικο εντος ΕΕ και φετος καταττασομαι τον Αυγουστο, ποσο συχνα μπορω να παιρνω αδεια για να βλεπω τους γονεις μου στο εξωτερικο;kai αν θα μου δωσουν χριστουγεννα και πασχα αδεια εξωτερικου.

Σας ευχαριστώ θερμά
nikospe
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 08, 2019 1:30 pm
Επικοινωνία:

Άδεια για ταξίδι στο εξωτερικό

Δημοσίευση από nikospe »

Καλησπερα. Μπαινω τωρα τον οκτωβριο στρατο και επειδη εχω κανει αιτησεις για μεταπτυχιακο ξερω οτι ειναι πολυ πιθανο γυρω στα μεσα μαρτιου να με καλεσει ενα πανεπιστημιο στην ελβετια για συνεντευξη. Το θεμα ειναι οτι θα ξερω σιγουρα αν με καλεσει και ακριβη ημερομηνια γυρω στις αρχες μαρτιου δηλ 2 εβδομαδες πριν τη συνεντευξη. Ξερω οτι για αδεια για να πας στο εξωτερικο πρεπει να μιλησεις 2 μηνες πριν. Γινεται να μιλησω με το διοικητη 2 μηνες πριν να του εξηγησω την κατασταση και απλα να κλεισω την αδεια και τις ακριβεις ημερομηνιες στις αρχες μαρτιου οταν πια θα ξερω; Αν οχι λετε να παω με κανονικη αδεια και να ρισκαρω να μη το μαθουν; Αν το μαθουν ποιες ακριβως ειναι οι συνεπειες;
ΔΕΑ

Άδεια για ταξίδι στο εξωτερικό

Δημοσίευση από ΔΕΑ »

Καλημέρα... Ξέρετε αν σε ΔΕΑ δίνονται άδειες για εξωτερικό;
EviTsakalidu
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 12, 2020 4:24 pm
Επικοινωνία:

Άδεια για ταξίδι στο εξωτερικό

Δημοσίευση από EviTsakalidu »


Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι νέο μέλος στο forum και επειδή είδα πως απαντάτε σε ερωτήματα που με απασχολούν.

Λοιπόν, μας ήρθε και εμάς το χαρτί. Το αγόρι μου θα παρουσιαστεί στις 21 του μηνός. Το πρόβλημα όμως είναι πως μένουμε όλοι μόνιμα στο εξωτερικό (όταν λέω 'όλοι' αναφέρομαι και στους γονείς και τον αδερφό του). Θα μπορέσει να πάρει άδεια για ανέβει πάνω ή θα μας βγει το λάδι;

Έχω ακούσει πως πρέπει να κάνεις την αίτησή σου για την άδεια 1-2 μήνες πριν και αν ο διοικητής δεν είναι στραβόξυλο θα καταφέρεις να βγεις εκτός χώρας. Όμως, δεν δίνει ένα boost το γεγονός ότι έχει την οικογένειά του έξω;

Επίσης, μία ακόμη ερώτηση. Διάβασα πως πλέον η 9μηνη διάρκεια θητείας μειώθηκε κατά 1 μήνα, ισχύει κάτι τέτοιο;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Chris6
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Φεβ 05, 2020 6:08 pm
Επικοινωνία:

Άδεια για ταξίδι στο εξωτερικό

Δημοσίευση από Chris6 »

Καλησπέρα αυτήν την περίοδο πραγματοποιω την στρατιωτική θητεία μου και λέμε με τον κολλητό να πάμε Τουρκία οδικώς με διαβατήριο προφανώς. Υπαρχει περίπτωση να μας κρατήσουν είτε στα ελληνικά είτε στα τουρκικά σύνορα; Δηλαδή μπορούν να δουν στον υπολογιστή τους στην βάση δεδομένων ότι είμαι στρατιώτης?. Ευχαριστώ
Γιώργος

Άδεια για ταξίδι στο εξωτερικό

Δημοσίευση από Γιώργος »

Μην πας. Η κατάσταση είναι περίεργη με τους γείτονες. Θυμήσου ότι είχαν πιάσει για μεγάλο διάστημα αιχμαλώτους πριν λιγα χρόνια. Αφορμές ψάχνουν.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες