Άδεια για ταξίδι στο εξωτερικό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Ανθυπας

Άδεια για ταξίδι στο εξωτερικό

Δημοσίευση από Ανθυπας »

Πάιδες μπορώ να ταξιδε΄ψω με στρατιωτική ταυτότητα εφόσον όλα ειναι νόμιμα;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Άδεια για ταξίδι στο εξωτερικό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Διάβασε παλαιότερες αναρτήσεις.
catalanos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 18, 2013 8:14 pm
Επικοινωνία:

Άδεια για ταξίδι στο εξωτερικό

Δημοσίευση από catalanos »

Καλησπέρα σας.Εγώ λόγω χορήγησης επιδόματος ανεργίας από το εξωτερικό (Ισπανία) θα χρειαστεί να κάνω ένα ταξίδι για να δώσω το παρών περί τα μέσα Νοεμβρίου, ήτοι πρώτο μήνα στη Μονάδα. Πιστεύετε αν εξηγήσω την κατάσταση τον Διοικητή θα μου τη δώσει την άδεια, ή θα την κάνω με το διαβατηριάκι που θα κάτσει σπίτι. Μπαίνω με Ε ΕΣΣΟ 13.

Ευχαριστώ.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Άδεια για ταξίδι στο εξωτερικό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Είναι στο χέρι του διοικητή, αλλά επειδή το θέμα σου είναι αρκετά σοβαρό δεν νομίζω να έχεις θέμα.
Νεοσυλλεκτος

Άδεια για ταξίδι στο εξωτερικό

Δημοσίευση από Νεοσυλλεκτος »

Χαιρετε! Ηθελα να ρωτησω το εξης... Αν παω Βελιγραδι-Σαραγεβο με τρενο/λεωφορειο ελεγχουν χαρτια; Και αν ναι το διαβατηριο επαρκει (ωστε να κανω αιτηση μιας και ακομα δεν εχω καταταγει) ... Απο την αλλη αν επιλεξω την νομιμη οδο και παρω αδεια. Μου δινουν χαρτι που μαζι με την στρατιωτικη ταυτοτητα μας κανει ή κανουν αυτη εκδοση διαβατηριου οποτε γλιτωνω και το παραβολο;
dinos_ts
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Σεπ 30, 2013 6:36 pm
Επικοινωνία:

Άδεια για ταξίδι στο εξωτερικό

Δημοσίευση από dinos_ts »

Καλημέρα και απο μένα,

είναι η κοπέλα μου ευρώπη (εντός Σεγκεν) και έχω μόνο ταυτότητα, όχι διαβατήριο. Αν καταταγώ θα μου πάρουν την ταυτότητα και θα μου δώσουν στρατιωτική;

Μετα σε κάποια άδεια πως θα μπορέσω να ταξιδέψω, με άδεια ή χωρίς;

Είναι καλύτερα να βγάλω ένα διαβατήριο πριν μπω φαντάρος;

ευχαριστώ

dinos_ts
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Σεπ 30, 2013 6:36 pm
Επικοινωνία:

Άδεια για ταξίδι στο εξωτερικό

Δημοσίευση από dinos_ts »

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο. Έχω κόψει την αναβολή μου και περιμένω να μπω τον Ιανουάριο. Υπάρχει κάποιο όριο που επιτρέπεται να βρίσκεσαι στο εξωτερικό πριν παρουσιαστείς ή μέχρι να σου έρθει το γράμμα;

Ευχαριστώ

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Άδεια για ταξίδι στο εξωτερικό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Το θέμα έχει τίτλο "άδεια για ταξίδι στο εξωτερικό", όταν είσαι πολίτης κάνεις ότι θέλεις, μην λέμε και τα αυτονόητα έλεος.
Άβαταρ μέλους
tsakantarhs
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 19, 2013 8:49 pm
Επικοινωνία:

Άδεια για ταξίδι στο εξωτερικό

Δημοσίευση από tsakantarhs »

Καλημερα σας, ηθελα να ρωτησω εαν εισαι στρατιωτης και θελεις να ταξιδεψεις σε χωρα του εξωτερικου με ξενη ταυτοτητα μιας που εχω διπλη υπηκοτητα, υπαρχει περιπτωση να με γατζωσουν στο αεροδρομιο; Ευχαριστω εκ των προτερων.
thomas

Άδεια για ταξίδι στο εξωτερικό

Δημοσίευση από thomas »

Καλησπερα θελω να ρωτησω αδεια εξωτερικου με γκρουπ δηλαδη εορταστικη μπορω να βαλω; Η πρεπει να ειναι απο της δικιες μου; Χανοντας την εορταστικη;
Tasos

Άδεια για ταξίδι στο εξωτερικό

Δημοσίευση από Tasos »

Εκτιμω πως δεν εχει να κανει, το θεμα ειναι να σου εγκρινουν την αιτηση για να βγεις εξω. Δεν νομιζω να υπαρχει θεμα αν ειναι οι μερες που θα παρεις την εορταστικη αδεια. Απλα πρεπει να κανεις την αιτηση Κανενα μηνα πιο πριν.
Άβαταρ μέλους
Chris_pap
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 13, 2014 8:51 pm
Επικοινωνία:

Άδεια για ταξίδι στο εξωτερικό

Δημοσίευση από Chris_pap »

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά... Θέλω να κάνω μια ερώτηση...

Αυτή τη στιγμή εργάζομαι κανονικά σε μία εταιρία και φεύγω στις 19/01/2015 για Ναύπλιο...

Υπάρχει όμως το εξής θέμα και θα ήθελα να μου πείτε την άποψη σας. Λόγω του ότι είμαι σε μία πολύ καλή δουλειά και είμαι βασικό στέλεχος της εταιρίας μου ζητάνε από την εταιρία αν γίνεται να ζητήσω άδεια για να ταξιδέψω στο εξωτερικό για 4 μέρες κ συγκεκριμένα στη Γερμανία για μία πολύ σημαντική έκθεση που θα λάβει μέρος η εταιρία που εργάζομαι.

Το Ταξίδι είναι τη πρώτη βδομάδα του Μαρτίου.

Μπορώ να ζητήσω τέτοιου είδους άδεια και αν ναι πρέπει να γίνει στο ΚΕΝ ή μετέπειτα.

Θα χαρώ να λάβω την απάντηση σας!

Παντελής

Άδεια για ταξίδι στο εξωτερικό

Δημοσίευση από Παντελής »

Παιδια καλησπέρα, εγώ θα πάω στρατό τον προσεχώς νοέμβρη αλλά παράλληλα σπουδάζω Κύπρο μεταπτυχιακό υτο οποίο τελειώνω το Γενάρη, μπορώ να πάω στο εξωτερικό για 5 ημερες; Βέβαια Κύπρο θα πάω οπότε δεν νομίζω να έχω πρόβλημα και εκεί έχει ελληνικό στρατό.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες