Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Γιαννης

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Γιαννης »

Χαίρεται σε ολους..Eιμαι 2 λυκειου και σκεφτοναι να περασω εμπορικο ναυτικο.. Προσφατα όμως που εκανα ενα ταξιδη με πλοιο ζαλιστικα και εκανα εμετο(χωρις να εχω παρει δραμαμινες).. Πιστευεται οτι ειναι αποθαρριντικος παραγοντας αυτος η μετα απο καιρο το συνιθηζεις;
Γεωργιος

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Γεωργιος »

Παιδια με κυπριακο πτυχιο θα μπορω να εργοδοτηθω σε ελληνικα πλοια?
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Terminator »

Φυσικά και μπορείς στην Ευρωπαϊκή Ένωση το εθνικό πλάισιο προσόντων ισοτίμησε τα πτυχία όλων των Ανωτάτων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων Σε επίπεδα.
Ατιμος

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Ατιμος »

Μπορώ να μπω ΑΕΝ με 17,8 απολυτήριο ΓΕΛ και πτυχίο proficiency;

Kostas

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Kostas »

Ατιμος έγραψε:Μπορώ να μπω ΑΕΝ με 17,8 απολυτήριο ΓΕΛ και πτυχίο proficiency;

Αν μπορεις λεει; Και βεβαια μπορεις
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Terminator »

Τα μόρια των ΑΕΝ έχουν ανέβει πολύ και είναι η τελευταία χρονιά που παίρνουν με απολυτήριο μην υπολογίζεται μόνο σε αυτά
Anonson
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ Μάιος 03, 2019 12:51 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Anonson »

Σκέφτομαι να δώσω φέτος για εμπορικό ναυτικό, αλλά παίρνω φάρμακα, συγκεκριμένα ουρσοδεοξυχολικό οξύ. Μπορεί να σε πάρει μια εταιρία ακόμα και αν παίρνεις φάρμακα; Δεν έχει καμιά παρενέργεια και δεν με εμποδίζει από το να δουλεύω, αλλά δεν ξέρω την ναυτική νομοθεσία σε ότι έχει να κάνει με φάρμακα σε πλοίο. Θέλω να μάθω τώρα πριν χαραμίσω 4 χρόνια σε σχολή και μετά να μην με δέχεται κανένας.
Άβαταρ μέλους
Vasilis_Ch
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2016 10:13 am
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Vasilis_Ch »

Δεν θα έχεις προβλήματα. Καμία εταιρεία δεν κοιτά αυτό. Αν η γενική υγεία σου είναι καλή (υποχρεωτικό να περνάς εξετάσεις γιατρών) δεν θ έχεις ποτέ προβλήματα.
Γιωργος

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Γιωργος »



Υπαρχουν σε όλα τα πλοια γυμναστηριο;

PRODEATOR
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τρί Μάιος 24, 2011 12:30 am
Τοποθεσία: Γ' ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από PRODEATOR »

Όχι. Στα πιο καινούρια και συνήθως στα ποντοπόρα έχεις πολλές πιθανότητες να πετύχεις.
Γιωργος

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Γιωργος »

Καλησπερα σας. Εχω ενα θεμα με την προκυρηξη των αεν, η μεταφραση του πτυχιου που ζητειται απο ποιους μπορουν να γινουν; Γιατι εχω ακουσει απο πολλους οτι απο δικηγορους που πειρανε μεταφραση πηγανε να την καταθεσουν και δεν την δεχτηκαν. Υπαρχει λοιπον καποιος αρμοδιος;

Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Terminator »

Επίσημες μεταφράσεις είναι ειδών 1)στην μεταφραστική υπηρεσία του Υπουργείου Εξωτερικών (Αθήνα/Θεσσαλονίκη)

2)ορκωτοί μεταφραστές (μεταφραστικό πανεπιστημίου ιονίων νήσων)

3)δικηγόροι

Αν θέλει κάποιος μεταφραστή ορκωτό μου στέλνει π. μ για να στείλω mail.

Γιωργος

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Γιωργος »



Θελω να κανω μια σοβαρη ερωτηση που σκευτομαι συνεχεια και δεν ξερω εάν οντως θελω να σταδιοδρομησω στο εμπορικο ναυτικο. Ο ναυτικος νιωθει καθολου εκεινην την μονοτονια του οτι βρισκεται συνεχεια στο ιδιο μερος και δεν νιωθει ελευθερος; Ειναι σαν τον στρατο που νιωθεις οτι εισαι συνεχεια κλεισμενος γυρω απο εναν φραχτη; Με αλλα λογια ειναι βαρετη και μονοτονη η ζωη στο πλοιο ή τα ταξιδια σε κανουν να μην το νιωθεις αυτο;

Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Terminator »

Εννοείται πώς μέσα στο πλοίο είναι λίγο ρουτίνα το πράγμα αλλά σκέψου ότι θα δείς σχεδόν τον μισό κόσμο με αυτό το τρόπο. Κι αυτό είναι το καλό του επαγγέλματος! Οι πολύ καλές αποδοχές σε σχέση με την ξηρά είναι το δεύτερο προνόμιο τών ναυτικών σε σχέση με τους στεριανούς. Αν είσαι τυχερός στα 35-40 σου θα βγείς απο το πλοίο και θα επανδρώσεις κάποια θέση στα γραφεία της ναυτιλιακής εταιρείας είτε στο τεχνικό τμήμα (σαν μηχανικός) είτε στο τμήμα operation σαν πλοίαρχος είτε κάπου αλλού.
Άβαταρ μέλους
dimlevi
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Αύγ 21, 2019 1:08 am
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από dimlevi »

Καλησπέρα, είμαι 26 και έχω δουλέψει σε κρουαζιερόπλοια για αρκετό καιρό Ως σεκιούριτι και ως πωλητής στα duty free καταστήματα που έχουν μέσα. Έβλεπα τους αξιωματικούς μίλησα μαζί τους και σκεφτομαι σοβαρα να μπω του χρόνου σε μια ιδιωτική σχολή εμποροπλοιάρχων.

Είμαι μεταξυ του metropolitan που συνεργάζεται με τη WARSASH της Αγγλιας και στη σχολη της Βαρνας αν και πιο πολυ στρεφομαι στου μητροπολιτικου που συνεργαζεται με την αγγλικη ακαδημια λογω του μεγαλύτερου κυρους και βαρύτητας στην αγορα εργασιας Απο τη σχολη της Βαρνας (Δεν ξερω με σιγουρια να σας πω ετσι μου εχουν πει. Θα ηθελα τη γνωμη σας πανω σε αυτο.) Το οποίο θα με βοηθήσει να βρω μετέπειτα εύρεση Ναυτιλιακής και στο οτι το μετροπολιταν Ειναι στην Αθηνα.

Πριν ρωτησετε γιατι δε παω ΑΕΝ:

1) οι δυο σχολες που προανεφερα σου βρίσκουν εταιρία-πλοία Για μπαρκο για τα 2 εξαμηνα (πολυ σημαντικο για μενα) 2) θελω να μπω του χρονου οποτε θα ειμαι ηδη 27 και φετος ετσι και αλλιως εχουν ληξει οι προθεσιμες Για αιτησεις.

3) το απολυτήριο μου ειναι αρκετα χαμηλο και δεν εχω κάποιο πτυχιο αγγλικων αν και γνωριζω πολυ καλα λογω της δουλειας στα κρουαζιεροπλοια και δε θελω να δώσω πανελλήνιες.

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ:

1) Ποια η γνωμη σας σχετικα με σχολη WARSASH του Μητροπολιτικου, της Βαρνας και γενικα με τις ιδιωτικες.

2) Αν μπω στα 27 στη σχολη εχω αρκετες ελπιδες για εργασια μετα Λογω ηλικιας;

3) Με ενδιαφερει κυριως για κρουαζιεροπλοια Υπαρχει πιθανοτητα Να μπω κατευθείαν η Θελει αποκλειστικά "βυσμα";

Ευχαριστώ Εκ των πρότερων Εικόνα

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης