Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Giorgos61
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ Οκτ 05, 2018 7:27 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Giorgos61 »

Ποσο δυσκολα είναι τα μαθηματα και ποσο καλα πρεπει να είναι τα αγγλικα μου?
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από dn24 »

Giorgos61 έγραψε:Ποσο δυσκολα είναι τα μαθηματα και ποσο καλα πρεπει να είναι τα αγγλικα μου;


ΑΕΝ: Ακαδημαϊκή Εκπαίδευση / Μαθήματα - Γλώσσες

Εμπορικό ναυτικό και ξένες γλώσσες

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
Giorgos61
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ Οκτ 05, 2018 7:27 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Giorgos61 »

Πολλοι λενε ότι αυτό το επαγγελμα εχει αρκετες δυσκολιες ποιες είναι αυτές?
OTN

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από OTN »

Ασχετη ερωτηση. Ειναι κανενας αεν ασπροπυργου; Ειμαι πλοιαρχος πρωτοετης. Σε 8 μερες ειναι η παρελαση. Τι στο διαολο θα γινει τιποτα καμια προβα η εστω καμια ενημερωση για το εαν θα γινει συμμετοχη απο μερους μας, δηλαδη ελεος με αυτην την συγκεκριμενη Αεν.2 links ολα και ολα για μεριμνα και γραμματεια(τ α οποια σπανια βγαζουν ανακοινωση) και η απαντηση στα τηλεφωνηματα :"Οτι σας εχουν πει". Στα μαθηματα ακομα δεν εχουν υπογραψει για καθηγητες εκτακτου προσωπικου(τα υπουργεια μου μεσα) και κανουμε με τα χιλια ζορια 3 μαθηματα και συνολο 6 ωρες την εβδομαδα. Δεν μπορω να πω αμα εισαι ευγενικος και οργανωτικος με τα εγραφα σου(δικαιολογητικα) εχεις εναν σεβασμο. Αλλα πλεον ντρεπομαστε να ρωτησουμε για τοσα βασικα πραγματα. Για αυτο ρωταω μηπως εχει κανεις μια ιδεα για το τι γινεται για το θεμα αυτο.

Συγγνωμη για το επιθετικο υφος δεν μπορω να κρυψω την αγανακτηση μου.

Γραφω σαν πολιτης μιας και εχω θεμα με τον κωδικο στον λογαριασμο. Θα το τακτοποιησω αυτο.

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από dn24 »

OTN έγραψε:Ασχετη ερωτηση. Ειναι κανενας αεν ασπροπυργου; Ειμαι πλοιαρχος πρωτοετης. Σε 8 μερες ειναι η παρελαση. Τι στο διαολο θα γινει τιποτα καμια προβα η εστω καμια ενημερωση για το εαν θα γινει συμμετοχη απο μερους μας, δηλαδη ελεος με αυτην την συγκεκριμενη Αεν.2 links ολα και ολα για μεριμνα και γραμματεια (τ α οποια σπανια βγαζουν ανακοινωση) και η απαντηση στα τηλεφωνηματα : "Οτι σας εχουν πει". Στα μαθηματα ακομα δεν εχουν υπογραψει για καθηγητες εκτακτου προσωπικου (τα υπουργεια μου μεσα) και κανουμε με τα χιλια ζορια 3 μαθηματα και συνολο 6 ωρες την εβδομαδα. Δεν μπορω να πω αμα εισαι ευγενικος και οργανωτικος με τα εγραφα σου (δικαιολογητικα) εχεις εναν σεβασμο. Αλλα πλεον ντρεπομαστε να ρωτησουμε για τοσα βασικα πραγματα. Για αυτο ρωταω μηπως εχει κανεις μια ιδεα για το τι γινεται για το θεμα αυτο.

Συγγνωμη για το επιθετικο υφος δεν μπορω να κρυψω την αγανακτηση μου.

Γραφω σαν πολιτης μιας και εχω θεμα με τον κωδικο στον λογαριασμο. Θα το τακτοποιησω αυτο.



Ξεκινήσατε πριν 10 μέρες, και πρόλαβες και σαν πρωτοετής να αγανακτήσεις;

Δεν είχες ακούσει τίποτα για τα χάλια της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης γενικότερα στην Ελλάδα;

Πλοίαρχο το πλοίο θα σε κάνει, παρόλα αυτά κάνε λίγη υπομονή, τώρα μπήκες, θα πάρεις τα θεωρητικά εφόδια που χρειάζονται από τη σχολή σου.

Όσο αφορά τις πρόβες, λογικά θα έπρεπε να είχαν ξεκινήσει. Αν ήδη δεν έχουν ξεκινήσει, τη Δευτέρα πιστεύω σίγουρα.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
ΟΤΝ

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από ΟΤΝ »

Αγανακτώ από την ώρα που δεν σέβονται τίποτα. Κάνω 1ώρα και 20 λεπτά για να πάω να δω το "καινούργιο" πρόγραμμα που βγάλανε, και στην ίδια ανακοίνωση της γραμματείας δεν διευκρινίζεται εάν είναι πλοιάρχων ή μηχανικών. Είναι τόσο τεμπέληδες που ούτε ένα pdf δεν μπορούν να ανεβάσουν με το πρόγραμμα.11 το πρωί βγήκε η ανακοίνωση στις 22 Για ισχύ από 22 του μηνός! Είναι απίστευτο.

Άλλαξα σχολή έχω δει κάποια πράγματα, αλλά Εφόσον αναφέρομαι για το Ε. Ν. Δεν θα το γενικεύσω και ας θέλω να επεκταθώ και να συζητήσω περί αυτού. Το ότι παντού τα ίδια χάλια είναι δεν αναιρεί το ίδιο γεγονός για τις ΑΕΝ και με απογοητεύει. Ειδικά για μία ακαδημία που είναι Βασικό στοιχείο για αυτήν την χώρα. Θέλω να κάνω μάθημα, θέλω να τιμήσω την ιστορία της ναυτιλίας συνεχίζοντας την και θα ήθελα να υπήρχε ένας σεβασμός για αυτό το επάγγελμα.

Καταστρέφεται η νοοτροπία από την αρχή κιόλας που είναι η σχολή. Συγγνώμη δεν έχω την ουτοπική ιδέα ότι θα γίνω πλοίαρχος από την πρώτη στιγμή, απλά είναι ο τρόπος προσφώνησης για τους μαθητές ώστε να κατηγοριοποιούνται. Έτσι μας ξεχωρίζουν και μέσα στις Αεν. Τελικά δεν θα γίνει συμμετοχή από την Αεν ασπροπύργου. Ρώτησα στην Μέριμνα και μου είπαν ότι αργήσανε. Εθελοντικά τώρα αν (που δεν το βλέπω) για Αγ. Νικόλα.

Κύριε dn24 (δεν υπάρχει ειρωνεία σας απευθύνομαι έτσι διότι είστε μηχανικός και έχετε έναν σεβασμό) δεν πιστεύω να είμαι υπερβολικός Αλλά ίσως να αγαπάω υπερβολικά αυτό το επάγγελμα, αλλά όπως είπατε πλοίαρχο θα με κάνει το πλοίο.
Billmerke
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Οκτ 24, 2018 3:44 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Billmerke »

Χαιρετω τα μελη της ομαδας... εχω ξοδεψει ωρες ψαχνοντας στο ιντερνετ αλλα δεν καταφερα να ρω κατι σχετικα με την ερωτηση που θα σας παραθεσω... οσον αφορα την μονιμη απαλλαγη απο τον στρατο κοινως Ι5 .. υπαρχουνε επιπτωσεις για την πορεια καποιου στο ναυτικο επαγγελμα..( αναφερομαι ως προς φοιτηση σε καπια ακαδημια Ε. Ν. . αλλα και μη! Εκδοση ναυτικου φυλαδιου και γενικα οτι αφορα το θεμα των επιπτωσεων) θα παρακαλεσω να απαντησουνε οσοι/ες ειναι πραγματικα γνωστες του θεματος... ευχαριστω εκ των προτερων
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από dn24 »

Billmerke έγραψε:Χαιρετω τα μελη της ομαδας... Εχω ξοδεψει ωρες ψαχνοντας στο ιντερνετ αλλα δεν καταφερα να ρω κατι σχετικα με την ερωτηση που θα σας παραθεσω... Οσον αφορα την μονιμη απαλλαγη απο τον στρατο κοινως Ι5. Υπαρχουνε επιπτωσεις για την πορεια καποιου στο ναυτικο επαγγελμα.(αναφερομαι ως προς φοιτηση σε καπια ακαδημια Ε. Ν.. Αλλα και μη! Εκδοση ναυτικου φυλαδιου και γενικα οτι αφορα το θεμα των επιπτωσεων) θα παρακαλεσω να απαντησουνε οσοι/ες ειναι πραγματικα γνωστες του θεματος... Ευχαριστω εκ των προτερων


Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα γενικά σε όλα όσα είπες.

Στις αιτήσεις για υποψήφια πρόσληψη σε ναυτιλιακή, στο πεδίο "Εκπληρωμένες στρατιωτικές υποχρεώσεις", θα συμπληρώνει όποιος έχει Ι5 "Ναι".

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Billmerke
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Οκτ 24, 2018 3:44 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Billmerke »

Ο κυριος προβληματισμος μου αφορουσε την φοιτηση στην ακαδημια και την εκδοση του φυλαδιου... με λιγα λογια να μην κριθει εσφαλμενα απο καπιον αρμοδιο, διακοπτοντας την οπια πορια εχω διανυσει.. σε ευχαριστω που μπηκες στον κοπο να απαντησεις.. καλη συνεχεια ευχομαι σε ολους
Άβαταρ μέλους
Vasilis_Ch
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2016 10:13 am
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Vasilis_Ch »

Σαφή απάντηση δεν μπορώ να σου δώσω διότι δεν γνωρίζω ακριβώς τη νομοθεσίαΘα σου πω όμως τι χρειάστηκα για να βγάλω το ναυτικό φυλλάδιο καθώς και το δίπλωμα του Γ' Μηχανικού πριν κάποια χρόνια μήπως μπορέσω να σε βοηθήσω.

Για το ναυτικό φυλλάδιο πέραν του παθολόγου και του οφθαλμίατρου δεν περνάς άλλη εξέταση.

Για την έκδοση του διπλώματος όμως ζητήθηκε το χαρτί του στρατού (φύλλο πορείας γιατί είχα τελειώσει στρατιωτικό) και μετά περνάς υποχρεωτικά ΑΝΥΕ!

Και εδώ έρχεται το δύσκολο κομμάτι. Η ΑΝΥΕ είναι επιτροπή γιατρών που σε εξετάζει για την καταλληλότητά σου ως αξιωματικό ώστε να πάρεις το δίπλωμα. Αν το πρόβλημα που σε οδήγησε σε Ι5 είναι σοβαρό τότε θα το διαγνώσουν και στην επιτροπή και ΙΣΩΣ σε κόψουν (με εξαιρετική επιφύλαξη).

Αν μένεις Αθήνα καλύτερα θα ήταν να περάσεις από τα Μητρώα των Ναυτικών να κάνεις μια προσωπική ερώτηση και εκεί μπορείς να μιλήσεις καλύτερα από αυτά που σου λέω. Προσπαθώ μόνο να κάνω μια εκτίμηση επειδή δεν γνωρίζω για τη νομοθεσία παρά μόνο το τι πέρασα για να βγάλω το δίπλωμα. Επίσης θα μπορέσεις να μιλήσεις με κάποια ΑΕΝ αν είναι πιο κοντά σου και να κάνουν μια ερώτηση αυτοί για σένα (έχει λιμενικούς μέσα η σχολή ως υπαλλήλους)

Άβαταρ μέλους
Giorgos61
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ Οκτ 05, 2018 7:27 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Giorgos61 »

Μετα από ποσα χρονια θαλασσιας υπηρεσίας γινεσαι πλοίαρχος?
Βίκτωρς

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Βίκτωρς »

Το certificate of competency που παραχωρειται στους δόκιμους που αποφητήσαν απο αεν ελλαδας ειναι αναγνωρισμένο παγκοσμίος (χώρες με ασπρη σημαία) ; π. χ Θα με προσλάμβανε η MAERSK ασπούμε ή οποιαδηποτε άλλη μη-ελληνική εταιρια ;

Βίκτωρας

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Βίκτωρας »

Παιδιά, είμαι απο Κύπρο και το πιο πιθανόν να πάω σε καμια ΑΕΝ (εδώ η μόνη σχολή πλοιαρχων είναι του intercollege και τα διδακτρα ειναι...l.) . Εχω όμως μερικες ερωτήσεις.

1) Ποιά θεωρείται πως είναι η καλύτερη σχολή εξ'ολοκλήρου ; Δεν έχω θεμα με την τοποθεσία, ούτε με το αν έχει εστίες.

2) Τα STCW courses είναι μέρος των μαθημάτων, ή θα πρέπει να πληρώσω επιπλέον ;

3) Καθ'όλη την διάρκεια των σπουδών υπάρχουν άλλα έξοδα που θα εμφανιστούν (π. Χ στολές,courses, κ. Τ. Λ) ;

4) Το certificate of competency (το οποίο φαντάζομαι μας παραχωρέιται αφού ολοκληρώσουμε τα 4 χρόνια) είναι αναγνωρισμένο παγκοσμίος (οσες χώρες έχουν ασπρη σημαία) ;

Άβαταρ μέλους
Vasilis_Ch
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2016 10:13 am
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Vasilis_Ch »

Καλησπέρα.Έστω και καθυστερημένα θα προσπαθήσω να σου δώσω μερικές απαντήσεις στις ερωτήσεις σου.

1) Τι είδους σχολή; Πλοιάρχων ή Μηχανικών; Το καλύτερη πως το εννοείς; Ποιότητα σπουδών ή θέμα εύρεσης εργασίας;

Επειδή μόνο για το 2ο μπορώ να σου δώσω απάντηση (ευκολία να βρεις εταιρεία) η απάντηση είναι για Μηχανικούς ΑΕΝ ΧΙΟΥ

και για Πλοίαρχος ΑΕΝ ΟΙΝΝΟΥΣΩΝ (μικρό νησάκι δίπλα στη Χίο, με σύνδεση για Χιο). Οι μεγαλύτερες εταιρείες ανήκουν σε χιώτες

εφοπλιστές και υπάρχει η αντίστοιχη στήριξη επιπλέον υπάρχουν πλέον πολλά γραφεία εταιρειών στη Χίο πια.

2) Οχι δυστυχώς δεν είναι... Θα χρειαστείς σίγουρα τα tanker safety basic level αλλά και anti-piracy. Υπάρχει πρόβλεψη να τα βγάλεις δωρεάν

σε υπηρεσία στην Ελλάδα αλλά για να βρεις θέση πρέπει να είσαι μάγος οπότε πας αναγκαστικά σε ιδιωτικά να ξεμπερδεύεις.(περιπου 300 ευρω το καθε χαρτί να υπολογίζεις).

3) Μόνο η έκδοση του ναυτικού φυλλαδίου θα χρειαστεί. Γενικά κάτι άλλο σαν έξοδο όχι. Αφορά εσένα και μόνο (αν θες να αγορασεις αναμνηστική μπλούζα ή στολή για παρέλαση κλπ κλπ) Το μόνο που θα χρειαστείς ως έξτρα είναι κάποια αξεσουάρ για το ταξίδι σου να κάνεις εσύ πιο εύκολη τη ζωή σου αλλά δεν είναι απαραίτητα.

4) Εδώ λέγεται πτυχίο σχολής και μέσω διαδικασίας στα ελληνικά μητρώα θα πάρεις το χαρτί που λες και ναι είναι αναγνωρισμένο χωρίς πρόβλημα παντού.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες