Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
GrTommy
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Ιουν 08, 2010 12:20 am
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από GrTommy »

Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα. μιας και είναι το πρώτο μου ποστ στο forum!Εικόνα Είμαι και σε άλλα forums μέλος, αλλά ειλικρινά εσείς με ένα topic μου καλύψατε αρκετές απορίες, αλλά παρόλα αυτά θα ήθελα να σας κάνω μερικές ερωτήσεις και συγγνώμη αν έχουν ξαναειπωθεί με διαφορετικό τρόπο, αλλά επειδή διάβασα σχεδόν όλο το topic σε μερικά σημεία λέγονται άλλες απαντήσεις και σε μερικά άλλα. άλλες απαντήσεις και για αυτό θα ήθελα μερικές διευκρινήσεις!Εικόνα Πρώτα απ' όλα είμαι μαθητής Β' Λυκείου κι έχω σκοπό να ακολουθήσω τον δρόμο της εμπορικής ναυτιλίας. Το έχω ψάξει πάρα πολύ το θέμα κι ελπίζω να το καταλάβετε και από τις ερωτήσεις μου, αλλά απλά. από πολλά που έχω διαβάσει έχω ψιλομπερδευτεί σε κάποια θέματα.Εικόνα Λοιπόν.

1) Τελικά όσον αφορά την μυωπία. μπορείς να εξεταστείς με γυαλιά αν δεν κάνω λάθος και πρέπει να πιάσεις 7/10 (για πλοίαρχος). Αυτό το 7/10 τι είναι ακριβώς; Σου δείχνουν 10 αριθμούς-γράμματα και πρέπει να πιάσεις τα 7; Λογικό δεν είναι με τα γυαλιά να τα πιάσεις; Αν δεν πιάσεις 7 τι γίνεται; Κόβεσαι; Κόβεσαι οριστικά; Αυτές οι εξετάσεις πότε γίνονται; Πριν τις πανελλήνιες ή αφού περάσεις -αν περάσεις- στη σχολή;

2) Όσον αφορά τα φορτηγά-πετρελαιοφόρα-επιβατηγά πλοία κ. Λπ. οι μισθοί σαφώς και έχουν διαφορά. ανάλογα με την εταιρεία, το συμβόλαιο κ. Λπ. Αλλά αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι σχετικό με την διάρκεια των ταξιδιών. Δηλαδή σε κάποια επιβατηγά πλοία καταλαβαίνω ότι πρέπει να λείπεις πολύ καιρό αν κάνεις μεγάλα ταξίδια κ. Λπ. Αλλά αποκλείεται να πιάσεις δουλειά σε ένα πλοίο που πάει Πειραιά - Κρήτη ας πούμε; Εννοώ ότι. είναι αναγκαστικό αυτό το 6 μήνες - 6 μήνες ή το ακόμα χειρότερο (όσον αφορά τη διάρκεια) . 3 μήνες - 1 μήνας; Απλά κι από ναυτικούς που γνωρίζω. υπάρχει περίπτωση να λείπεις μόνο λίγες μέρες και να ξαναγυρίζεις πίσω και μετά ξανά το ίδιο. σε περιπτώσεις που προανέφερα φυσικά (Επιβατηγά πλοία που κάνουν κοντινές αποστάσεις).

3) Ακόμα κι αν δεν περάσω από πανελλήνιες (που είναι κάπως δύσκολο λόγω των χαμηλών μορίων, αλλά λέμε τώρα) . μπορώ άνετα να μπω σε όποια σχολή θέλω με το απολυτήριο;

4) Α) Οι μισθοί δοκίμων απ' ό, τι διάβασα εδώ συνήθως είναι από 1300 - 1800 euro (για πρωτοετείς), αλλά υπήρχαν και κάποια ποστς που έλεγαν ότι μπορεί να είναι ακόμα και 600! Επίσης υπήρχαν και άλλα που έλεγαν ότι μπορεί να είναι και 3000 (προφανώς για τους δευτεροετείς θα ήταν αυτό).

Β) Επίσης διάβασα ότι πολλές φορές οι δόκιμοι κάνουν και δουλειές κατώτατου πληρώματος. Αυτό ισχύει; Κι αν ναι. νομίζετε ότι είναι δίκαιο και αξιοκρατικό κάτι τέτοιο; Ναι οκ. σίγουρα πρέπει να περνάς απ' όλα τα στάδια, αλλά όταν κάνεις σπουδές για κάτι. δε γίνεται να σε βάζουν να κάνεις κάτι άλλο. Θέλω να πιστεύω ότι δε ζούμε σε προηγούμενα χρόνια που οι παππούδες μας ως δόκιμοι έπρεπε να ξέρουν να κάνουν και όλες τις δουλειές και για να γίνουν ανθυποπλοίαρχοι και υποπλοίαρχοι έπρεπε να τους βγει η γλώσσα 5 μέτρα.

Γ) Στα εκπαιδευτικά ταξίδια. αν εσύ δεν μπορέσεις να βρεις εταιρεία για να ταξιδέψεις (αν και απ' ό, τι κατάλαβα από αυτά που γράφεται. είναι εύκολο) . τότε τι γίνεται; Κόβεσαι;

Αυτά προς το παρόν και συγγνώμη αν σας κούρασα με το τεράστιο ποστ, αλλά ελπίζω να καταλαβαίνετε τη θέση μου που ως μαθητής Λυκείου που μέχρι του χρόνου πρέπει να έχει αποφασίσει τι θα κάνει στη ζωή του. ψάχνεται συνέχεια!ΕικόναΕικόνα

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GrTommy την Τρί Ιουν 08, 2010 1:15 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από greko_27 »

Πολλες ερωτησεις που ουσιαστικα εχουν απαντηθει:Aς πιασουμε τα θεματα ενα ενα.
1ον) Για το θεμα της μυωπιας και γενικα για τα ορια της τα αναφερει η προκυρηξη και ειναι διαφορετικα για τους πλοιαρχους και για τους μηχανικους.ΠΡΟΣΟΧΗ τι λεει για την οπτικη οξυτητα και ειδικοτερα εκει που αναφερει χωρις διορθωση (χωρις γυαλια δηλαδη) . Το 7/10 σημαινει το ποσοστο που θα δεις επιτυχως.
2ον) Η διαρκεια παραμονης για τα επιβατηγα πλοια στην ελλαδα εξαταται απο την συλλογικη συμβαση αλλα και απο την ιδια την εταιρεια. Ουσιαστικα οι 6 μηνες ειναι το στανταρ αλλα πχ υπαρχουν ναυτικοι που καθονται και 1 αλλα και 2 χρονια μεσα στα επιβατηγα (γιατι γουσταρουν ετσι), αλλα υπαρχουν και εταιρειες (μονο 2) που εχουν το εξης συστημα,3 μηνες μεσα 1 μηνα εξω, το οποιο επαναλαμβανεται για ολο τον χρονο (δουλευεις συνολο 9 μηνες και καθεσαι 3). Μπορεις και να φυγεις εαν θελεις μεσα σε 1 βδομαδα απο την στιγμη που μπαρκαρες αλλα ουσιαστικα φευγεις "ΕΠΙ ΑΙΤΗΣΗΣ ΣΟΥ" και οχι "ΑΜΟΙΒΑΙΑ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ", τις συνεπειες οι περισσοτεροι τις υποθαιτετε... Στο αμεσο μελλον δουλεια ΓΙΟΟΟΟΟΚ

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος greko_27 την Τρί Ιουν 08, 2010 10:15 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
GrTommy
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Ιουν 08, 2010 12:20 am
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από GrTommy »

greko_27 έγραψε:Πολλες ερωτησεις που ουσιαστικα εχουν απαντηθει:Aς πιασουμε τα θεματα ενα ενα.
1ον) Για το θεμα της μυωπιας και γενικα για τα ορια της τα αναφερει η προκυρηξη και ειναι διαφορετικα για τους πλοιαρχους και για τους μηχανικους.ΠΡΟΣΟΧΗ τι λεει για την οπτικη οξυτητα και ειδικοτερα εκει που αναφερει χωρις διορθωση (χωρις γυαλια δηλαδη) . Το 7/10 σημαινει το ποσοστο που θα δεις επιτυχως.
2ον) Η διαρκεια παραμονης για τα επιβατηγα πλοια στην ελλαδα εξαταται απο την συλλογικη συμβαση αλλα και απο την ιδια την εταιρεια. Ουσιαστικα οι 6 μηνες ειναι το στανταρ αλλα πχ υπαρχουν ναυτικοι που καθονται και 1 αλλα και 2 χρονια μεσα στα επιβατηγα (γιατι γουσταρουν ετσι), αλλα υπαρχουν και εταιρειες (μονο 2) που εχουν το εξης συστημα,3 μηνες μεσα 1 μηνα εξω, το οποιο επαναλαμβανεται για ολο τον χρονο (δουλευεις συνολο 9 μηνες και καθεσαι 3). Μπορεις και να φυγεις εαν θελεις μεσα σε 1 βδομαδα απο την στιγμη που μπαρκαρες αλλα ουσιαστικα φευγεις "ΕΠΙ ΑΙΤΗΣΗΣ ΣΟΥ" και οχι "ΑΜΟΙΒΑΙΑ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ", τις συνεπειες οι περισσοτεροι τις υποθαιτετε... Στο αμεσο μελλον δουλεια ΓΙΟΟΟΟΟΚ
Πρώτα απ' όλα περίμενα απάντηση από εσένα greko_27, διότι ειλικρινά έχεις βοηθήσει πάρα πολλά άτομα με τις απαντήσεις σου μέσω αυτού του τόπικ. Εννοείται ότι τα περισσότερα έχουν απαντηθεί, αλλά όπως προείπα σε μερικές σελίδες λέγονται άλλες απαντήσεις και σε άλλες σελίδες άλλες απαντήσεις. Λοιπόν... Οκ... Το πρώτο οι περισσότεροι το έχουν καταλάβει σωστά, αλλά για το δεύτερο δεν καταλαβαίνω κάτι... ! Δηλαδή δεν υπάρχουν πλοία τα οποία κάνουν κοντινά ταξίδια και δίνουν την δυνατότητα στους πλοιάρχους να χαλαρώνουν 1-2 μέρες μέχρι να ξαναταξιδέψουν και μετά πάλι το ίδιο;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις πάντως!Εικόνα

Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από greko_27 »

3Ον) Εξαρταται και απο τον βαθμο του απολυτηριου σου και αναλογα με τις σχολες που θα δηλωσεις θα πας εκει που πρεπει να πας συμφωνα με τον βαθμο του απολυτηριου σου.
4ον) Για τους μισθους των δοκιμων τα εχουμε ξαναπει και εξαρταται και απο την ιδια την εταιρεια το τι ακριβως θα δωσει.ΠΡΟΣΟΧΗ: Διαβαζεται παντα το τι λεει ακριβως η συλλογικη συμβαση και μην βαζεται την υπογραφη και την π@@@σα σας οπου να 'ναι.Παντως οι μισθοι επηρρεαζοντα σε μεγαλο βαθμο και απο το ειδος του πλοιου, αλλο μισθολογικο σε γκαζαδικα, αλλο σε επιβατηγα κοκ
5ον) ΔΟΚΙΜΟΣ=ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ... Και μη μιξοκλεται, δε δουλευεται τζαμπα.Εαν δειξεται οτι εχεται φιλοτιμο, ειστε ευγενικοι, ακουτε τον ανωτερο σας και δεν τον γραφεται στα αρχ@@@@@@ια σας, ειστε εργατικοι, οχι μαμοθρεφτα,ΟΧΙ ΓΛΥΦΤΕΣ ΚΑΙ ΡΟΥΦΙΑΝΟΙ, ΚΟΒΕΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΑΣ,και δειξεται προπαντως ΘΕΛΗΣΗ ΓΙΑ ΜΑΘΗΣΗ ανεξαρτητως και εαν δεν ακολουθησεται το επαγγελμα τοτε δε θα εχεται κανενα προβλημα. ΚΑΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΒΡΕΙΤΕ ΚΑΙ ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΟΥΣ και ΜΑΛΑΚΕΣ αλλα εαν εσεις ειστε σωστοι και ακολουθησετε ολα τα παραπανω δε θα εχεται κανενα προβλημα.
6ον) Στην περιπτωση που δεν βρειτε εταιρεια να μπαρκαρεται για το πρωτο σας εκπαιδευτικο ταξιδι θα πατε στην ΕΝΩΣΗ ΕΦΟΠΛΙΣΤΩΝ η οποια θα μερημνησει να σας βρει εταιρεια.(Π@@@@@@@ες δηλαδη, σε καμια χαβουζα θα πεσεται). Ακομη και εαν η ΕΝΩΣΗ ΕΦΟΠΛΙΣΤΩΝ δεν μπορεσει να σας βρει πλοιο και δεν μπαρκαρεται τοτε απλουστατα δεν θα μπαρκαρεται και θα χασεται το Α' Εκπαιδευτικο ταξιδι. Μετα θα κανεται μια αιτηση προς το ΥΕΝ (ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΜΕΓΑΛΟ) και στην οποια θα ζηταται να σας αφησει να περασετε για να συνεχισεται στο Β' Θεωρητικο Εξαμηνο. ΠΡΟΣΟΧΗ: Εαν δεν γινει δεκτη η ΑΙΤΗΣΗ απλως πατε 2 χρονια πισω τις σπουδες σας γιατι αναγκαζεσται να μπαρκαρεται, οποτε μετα απο 6 μηνες θα εχεται δικαιωμα να γραφτειτε Στο Β' Θεωρητικο Εξαμηνο. Εαν γινει ΔΕΚΤΗ απλως συνεχιζεται στο Β' Θεωρητικο Εξαμηνο αλλα χρωστατε ενα εκπαιδευτικο εξαμηνο, ουσιαστικα χανεται 1 χρονο απο τις σπουδες σας. ΠΡΟΣΟΧΗ: Αυτη η περιπτωση ειναι αρκετα σπανια και πολυ δυσκολα το ΥΕΝ κανει χαρες εκτος και εαν συντρεχουν σοβαροι λογοι υγειας, πχ εαν σπασετε το ποδι σας 2 μερες πριν μπαρκαρεται τοτε λογικα δε θα πατε στο πλοιο και χανεται το εκπεδευτικο σας εξαμηνο τοτε υπαρχουν μεγαλες πιθανοτητες το υπουργειο να κανει δεκτη την αιτηση σας.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος greko_27 την Τρί Ιουν 08, 2010 10:56 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από greko_27 »

GrTommy έγραψε:
greko_27 έγραψε:Πολλες ερωτησεις που ουσιαστικα εχουν απαντηθει:Aς πιασουμε τα θεματα ενα ενα.
1ον) Για το θεμα της μυωπιας και γενικα για τα ορια της τα αναφερει η προκυρηξη και ειναι διαφορετικα για τους πλοιαρχους και για τους μηχανικους.ΠΡΟΣΟΧΗ τι λεει για την οπτικη οξυτητα και ειδικοτερα εκει που αναφερει χωρις διορθωση (χωρις γυαλια δηλαδη) . Το 7/10 σημαινει το ποσοστο που θα δεις επιτυχως.
2ον) Η διαρκεια παραμονης για τα επιβατηγα πλοια στην ελλαδα εξαταται απο την συλλογικη συμβαση αλλα και απο την ιδια την εταιρεια. Ουσιαστικα οι 6 μηνες ειναι το στανταρ αλλα πχ υπαρχουν ναυτικοι που καθονται και 1 αλλα και 2 χρονια μεσα στα επιβατηγα (γιατι γουσταρουν ετσι), αλλα υπαρχουν και εταιρειες (μονο 2) που εχουν το εξης συστημα,3 μηνες μεσα 1 μηνα εξω, το οποιο επαναλαμβανεται για ολο τον χρονο (δουλευεις συνολο 9 μηνες και καθεσαι 3). Μπορεις και να φυγεις εαν θελεις μεσα σε 1 βδομαδα απο την στιγμη που μπαρκαρες αλλα ουσιαστικα φευγεις "ΕΠΙ ΑΙΤΗΣΗΣ ΣΟΥ" και οχι "ΑΜΟΙΒΑΙΑ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ", τις συνεπειες οι περισσοτεροι τις υποθαιτετε... Στο αμεσο μελλον δουλεια ΓΙΟΟΟΟΟΚ
Πρώτα απ' όλα περίμενα απάντηση από εσένα greko_27, διότι ειλικρινά έχεις βοηθήσει πάρα πολλά άτομα με τις απαντήσεις σου μέσω αυτού του τόπικ. Εννοείται ότι τα περισσότερα έχουν απαντηθεί, αλλά όπως προείπα σε μερικές σελίδες λέγονται άλλες απαντήσεις και σε άλλες σελίδες άλλες απαντήσεις. Λοιπόν... Οκ... Το πρώτο οι περισσότεροι το έχουν καταλάβει σωστά, αλλά για το δεύτερο δεν καταλαβαίνω κάτι... ! Δηλαδή δεν υπάρχουν πλοία τα οποία κάνουν κοντινά ταξίδια και δίνουν την δυνατότητα στους πλοιάρχους να χαλαρώνουν 1-2 μέρες μέχρι να ξαναταξιδέψουν και μετά πάλι το ίδιο;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις πάντως!Εικόνα


Η bluestar-superfast ferries Καθε μηνα δινει 2 μερες αδεια οχι (κολλητα), δηλαδη 1 και 1. Δυο μερες μαζι περνουν οσοι μενουν εκτος ΑΘΗΝΩΝ. Για τις υπολοιπες ακτοπλοικες εταιρειες δεν γνωριζω το τι ακριβως παιζεται.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος greko_27 την Τρί Ιουν 08, 2010 10:59 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
GrTommy
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Ιουν 08, 2010 12:20 am
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από GrTommy »

Μάλιστα... Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Οι απορίες μου όπως προείπα το ήξερα ότι έχουν ξαναειπωθεί, αλλά όπως επίσης προείπα... Δεν ήταν τόσο κατατοπιστικές οι απαντήσεις. Επίσης όσο για το ΔΟΚΙΜΟΣ = ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ... Αν χρειαστεί θα τα κάνω όλα greko και δεν είναι μυξόκλαψα... Η απορία. Απλά ρώτησα για να ξέρω τι έχω να αντιμετωπίσω. Προφανώς και δεν θα δουλεύουμε τσάμπα. Άλλωστε για αυτό πάμε εκεί. Για να μη δουλεύουμε τσάμπα. Αυτά! Ευχαριστώ και πάλι και ελπίζω να πάνε όλα καλά, γιατί στη στεριά δεν βλέπω προκοπή (γνώμη μου) !

Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από greko_27 »

GrTommy έγραψε:Μάλιστα... Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Οι απορίες μου όπως προείπα το ήξερα ότι έχουν ξαναειπωθεί, αλλά όπως επίσης προείπα... Δεν ήταν τόσο κατατοπιστικές οι απαντήσεις. Επίσης όσο για το ΔΟΚΙΜΟΣ = ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ... Αν χρειαστεί θα τα κάνω όλα greko και δεν είναι μυξόκλαψα... Η απορία. Απλά ρώτησα για να ξέρω τι έχω να αντιμετωπίσω. Προφανώς και δεν θα δουλεύουμε τσάμπα. Άλλωστε για αυτό πάμε εκεί. Για να μη δουλεύουμε τσάμπα. Αυτά! Ευχαριστώ και πάλι και ελπίζω να πάνε όλα καλά, γιατί στη στεριά δεν βλέπω προκοπή (γνώμη μου) !



Ελπιζω να βοηθησα εκει που μπορουσα... Και στον γραπτο λογο δε μπορεις να τα γραφεις ολα γιατι απλουστα στο τελος θα εγραφα εκθεσεις και θα ηταν οι περισσοτερς δυσνοειτες... Με λιγα λογια οσο το δυνατον κατανοητα.
tourlidas
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τετ Φεβ 10, 2010 3:10 am
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από tourlidas »

@GrTommyΣχετικα με αυτο που ρωτησες για τη μυωπια.Να προσεχεις γιατι την πατανε πολλοι που δεν διαβαζουν προσεχτικα την προκυρηξη.

Πρεπει να εχεις μαζι σου τα γυαλια μυωπιας (ΟΧΙ φακους επαφης).

Εξεταζεσαι και με γυαλια και χωρις.

Θα γραφει η προκυρηξη ποσο πρεπει να πετυχεις με τα γυαλια και ποσο χωρις αυτα.

Δημήτρης9

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Δημήτρης9 »

Γεια χαρά,
Διάβασα όλες τις σελίδες του φορουμ για το εμπορικό ναυτικό, και όλες οι ερωτήσεις έχουν απαντηθεί.
Ορισμένες απαντήσεις έχουν γραφτεί πολλές φορές, και να ρωτουσα κάτι δεν χρειάζεται.
Είμαι απόφοιτος ΑΕΙ 26 ετών και... Δυστυχώς το μέσο δεν δούλεψε! Σκέφτομαι για το επάγγελμα του ναυτικού, μιας και στον ιδιωτικό τομέα, ο μισθός είναι είδος προς εξαφάνιση. Αλλιώς κ εγώ επιχειρηματίας.
Οπότε ο επόμενος μισθός ιδιωτικού τομέα είναι του ναυτικού.
Παρόλο που το βλέπω το επάγγελμα αυτό σαν επαγγελματική αποκατάσταση, η αγάπη για τη θάλασσα είναι μεγάλη κουβέντα που δύσκολα εάν δεν το έχει ζήσει κάποιος το καταλαβαίνει, θα συμφωνήσω με τον ο Greko, ίσως να μην αντέξω πάνω από 6μηνο στο 300αρι! Από την άλλη ένας άλλος φίλος λέει καλύτερα να το δοκιμάσεις και να το απορρίψεις παρά να μην το δοκιμάσεις καθόλου.
Όμως εάν αυτές οι φήμες είναι αληθινές περί ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗΣ θαλάσσιας υπηρεσίας για τους αποφοίτους λυκείου, τότε αυτό είναι δυσάρεστο, για όσους ''ερχονται από τη στεριά'' και δεν το ξέρουνε.
Επειδή το βλέπω τώρα αυτό το πρόβλημα στα τελευταία ποστ, και έχω ήδη πληρώσει το παράβολο! λογικά θα απευθυνθώ στην ΑΕΝ και στο ΥΕΝ, χωρίς προϋπηρεσία και ότι γίνει.
Άλλωστε το ίδιο το ΥΕΝ καίγεται με διαφημίσεις για ναυτικούς, τόσο εύκολα τους απορρίπτει;
Γιάννης

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Γιάννης »

Δημήτρης9 έγραψε:Γεια χαρά,
Διάβασα όλες τις σελίδες του φορουμ για το εμπορικό ναυτικό, και όλες οι ερωτήσεις έχουν απαντηθεί.
Ορισμένες απαντήσεις έχουν γραφτεί πολλές φορές, και να ρωτουσα κάτι δεν χρειάζεται.
Είμαι απόφοιτος ΑΕΙ 26 ετών και... Δυστυχώς το μέσο δεν δούλεψε! Σκέφτομαι για το επάγγελμα του ναυτικού, μιας και στον ιδιωτικό τομέα, ο μισθός είναι είδος προς εξαφάνιση. Αλλιώς κ εγώ επιχειρηματίας.
Οπότε ο επόμενος μισθός ιδιωτικού τομέα είναι του ναυτικού.
Παρόλο που το βλέπω το επάγγελμα αυτό σαν επαγγελματική αποκατάσταση, η αγάπη για τη θάλασσα είναι μεγάλη κουβέντα που δύσκολα εάν δεν το έχει ζήσει κάποιος το καταλαβαίνει, θα συμφωνήσω με τον ο Greko, ίσως να μην αντέξω πάνω από 6μηνο στο 300αρι! Από την άλλη ένας άλλος φίλος λέει καλύτερα να το δοκιμάσεις και να το απορρίψεις παρά να μην το δοκιμάσεις καθόλου.
Όμως εάν αυτές οι φήμες είναι αληθινές περί ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗΣ θαλάσσιας υπηρεσίας για τους αποφοίτους λυκείου, τότε αυτό είναι δυσάρεστο, για όσους ''ερχονται από τη στεριά'' και δεν το ξέρουνε.
Επειδή το βλέπω τώρα αυτό το πρόβλημα στα τελευταία ποστ, και έχω ήδη πληρώσει το παράβολο! Λογικά θα απευθυνθώ στην ΑΕΝ και στο ΥΕΝ, χωρίς προϋπηρεσία και ότι γίνει.
Άλλωστε το ίδιο το ΥΕΝ καίγεται με διαφημίσεις για ναυτικούς, τόσο εύκολα τους απορρίπτει;

Φίλε Δημήτρη, για την τρίτη γενική κατηγορία τελικά (τουλάχιστον για φέτος) δεν είναι υποχραιοτική η θαλάσσια προυπηρεσία. Πήγα και ρώτησα εγώ στην αεν μακεδονίας.
michael

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από michael »

Γεια σας... Εδωσα πανελληνιες και τα πηγα καλα. Ομως αν δηλωσω εμπορικο ναυτικο πρωτο αποκλειονται αλλες σχολες με περισσοτερα μορια κ' αν δεν μ'αρεσει του χρονου δε θα μπορω να ξαναδωσω μηχανογραφικο δελτιο με το 10% καθως φετος ειναι η τελευταια χρονια απο οσο ξερω... Η αληθεια ειναι οτι δεν τρελαινομαι και τοσο πολυ γι αυτο... Πιο πολυ Σκεφτομαι τα χρηματα... Θα θελα πλζ καποιες πληροφοριες για τις τωρινες συνθηκες που επικρατουν... Επισης εχω αρκετα μεγαλη μυωπια... Λετε να με κοψουνε;

σας ευχαριστω...
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από greko_27 »

michael έγραψε:Γεια σας... Εδωσα πανελληνιες και τα πηγα καλα. Ομως αν δηλωσω εμπορικο ναυτικο πρωτο αποκλειονται αλλες σχολες με περισσοτερα μορια κ' αν δεν μ'αρεσει του χρονου δε θα μπορω να ξαναδωσω μηχανογραφικο δελτιο με το 10% καθως φετος ειναι η τελευταια χρονια απο οσο ξερω... Η αληθεια ειναι οτι δεν τρελαινομαι και τοσο πολυ γι αυτο... Πιο πολυ Σκεφτομαι τα χρηματα... Θα θελα πλζ καποιες πληροφοριες για τις τωρινες συνθηκες που επικρατουν... Επισης εχω αρκετα μεγαλη μυωπια... Λετε να με κοψουνε;

σας ευχαριστω...


Οι συνθηκες διαβιωσης μεσα στα πλοια σημερα ειναι σαφως καλυτερη απο οτι θα ηταν πριν 15 με 20 χρονια, αλλα το πλοιο παραμενει πλοιο... Οσο για την μεγαλη μυωπια μονο για μηχανικος μπορεις να δωσεις. Το επαγγελμα του ναυτικου ειναι τροπος ζωης και δεν ειναι απλα ενα επαγγελμα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος greko_27 την Τετ Ιουν 30, 2010 11:42 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
michael

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από michael »

Σε ευχαριστω για τιν απαντηση... Εγω εχω φυρω στο 7 με 8 μυωπια... Αλλα δεν με ενδιαφερει να παω για μηχανικος. Μονο πλοιαρχος. ¨ (((
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από greko_27 »

Κωσταντης έγραψε:Μηπως θα μπορουσε να με διαφωτισει καποιος; Εδω και καιρο σκεφτομαι το εμπορικο ναυτικο σαν επιλογη ομως εχω μια πολυ σημαντικη απορια οσον αφορα το μισθολογικο. Ξερω οτι οι μισθοι ειναι μεγαλοι και που περιπου κυμαινονται αλλωστε το εχετε αναφερει εδω στο φορουμ. Αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι πως πληρωνεσαι εχω ακουσει κατι για 6μηνες συμβασεις οπου μενεις στο πλοιο 6 μηνες και στερια 3 και πληρωνεσαι μονο 9 μισθους οποτε τελικα βγαινουν αρκετα λιγοτερα χρηματα. Εχω μπερδευτει γιατι ετσι οι μισθοι μοιαζουν πολυ διαφορετικοι αν καποιος ξερει κατι παραπανω ας με βοηθησει παρακαλω πολυ !



Επειδη εχει ηδη απαντηθει η ερωτηση σε παραπεμπω εδω: /forum/forum_posts.asp?TID=1451&FID=37&PN=2
Βεβαια οι μισθοι εχουν αυξηθει παρα πολυ σημερα απο αυτα που διαβασες στο φορουμ που σε εχω παραπεμψει, δηλαδη ο Β' Μηχανικος σε δεξαμενοπλοιο περνει σημερα καθαρα απο 8300 εως 8900 το μηνα και οχι 6800 ετσι οπως αναγραφεται στην σελιδα που διαβασες... Οποτε αναλογικα θα πανε και οι αυξησεις και στους υπολοιπους μισθους των αξιωματικων.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος greko_27 την Πέμ Ιούλ 01, 2010 4:15 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
makis

Εμπορικό Ναυτικό: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από makis »

Γκρεκο τα ποντοπορα τι ειναι;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες