Νέο τυφέκιο εφόδου

Απάντηση

Τί όπλο θα προτιμούσατε

Το δημοψήφισμα λήγει την Παρ Μάιος 20, 2022 4:05 pm

G36c
463
35%
AK107
200
15%
STEYR AUG A1
47
4%
FN F2000
79
6%
FN SCAR
501
38%
FAMAS
34
3%
 
Σύνολο ψήφων: 1324

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
H4nnibal
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 2:58 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: Γραφίστας
Επικοινωνία:

Νέο τυφέκιο εφόδου

Δημοσίευση από H4nnibal »

Όλοι αυτοί που έχουν πάει ΕΔ, ξέρουν τι εστί Μ16. Μπλοκάρει συνέχεια, είναι ευαίσθητο στο περιβαλλον και χρειάζεται συνεχη καθαρισμό (και όχι μόνο για την επιθεώρηση Εικόνα). Τα ίδια λενε και οι αμερικάνοι που το χρησιμοποιούν.
Ποιό λοιπον θα θεωρούσατε καλύτερο όπλο για τις ειδικές δυνάμεις;
Σας έχω εδώ κάποιες διευθύνσεις που θα μπορούσατε να ρίξετε μια ματιά:
http://world.guns.ru/assault/as00-e.htm

Legion
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 3:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: XARAKIRI
Επικοινωνία:

Νέο τυφέκιο εφόδου

Δημοσίευση από Legion »

H4nnibal έγραψε:Όλοι αυτοί που έχουν πάει ΕΔ, ξέρουν τι εστί Μ16. Μπλοκάρει συνέχεια, είναι ευαίσθητο στο περιβαλλον και χρειάζεται συνεχη καθαρισμό (και όχι μόνο για την επιθεώρηση Εικόνα). Τα ίδια λενε και οι αμερικάνοι που το χρησιμοποιούν.
Ποιό λοιπον θα θεωρούσατε καλύτερο όπλο για τις ειδικές δυνάμεις;
Σας έχω εδώ κάποιες διευθύνσεις που θα μπορούσατε να ρίξετε μια ματιά:
http://world.guns.ru/assault/as00-e.htm



Οι αμερικανοι χρησιμοποιουν εκδοσεις του Μ16 απο τον καιρο του βιετναμ... εσενα δεν σου αρεσε εμπλοκη συνεχεια και παει λεγοντας ας το καθαριζες καλυτερα οσο καλυτερη συντηρηση τοσο λιγοτερες εμπλοκες

http://clubs.pathfinder.gr/kynaigeiros2/295161; album=97240&zoom=53
Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
Legion
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 3:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: XARAKIRI
Επικοινωνία:

Νέο τυφέκιο εφόδου

Δημοσίευση από Legion »

Legion έγραψε:
H4nnibal έγραψε:Όλοι αυτοί που έχουν πάει ΕΔ, ξέρουν τι εστί Μ16. Μπλοκάρει συνέχεια, είναι ευαίσθητο στο περιβαλλον και χρειάζεται συνεχη καθαρισμό (και όχι μόνο για την επιθεώρηση Εικόνα). Τα ίδια λενε και οι αμερικάνοι που το χρησιμοποιούν.
Ποιό λοιπον θα θεωρούσατε καλύτερο όπλο για τις ειδικές δυνάμεις;
Σας έχω εδώ κάποιες διευθύνσεις που θα μπορούσατε να ρίξετε μια ματιά:
http://world.guns.ru/assault/as00-e.htm



Οι αμερικανοι χρησιμοποιουν εκδοσεις του Μ16 απο τον καιρο του βιετναμ... εσενα δεν σου αρεσε εμπλοκη συνεχεια και παει λεγοντας ας το καθαριζες καλυτερα οσο καλυτερη συντηρηση τοσο λιγοτερες εμπλοκες

http://clubs.pathfinder.gr/kynaigeiros2/295161; album=97240&zoom=53


διαβασε εδω για το Μ16
http://clubs.pathfinder.gr/kynaigeiros2/295161; album=97240&zoom=53
Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
H4nnibal
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 2:58 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: Γραφίστας
Επικοινωνία:

Νέο τυφέκιο εφόδου

Δημοσίευση από H4nnibal »

To M16, Φτιάχτηκε απο τους αμερικανούς την περίοδο που ήδη είχε αρχίσει ο πόλεμος με το Βιετνάμ φίλε μου, ήταν μία βιαστική λύση για να αντικαταστήσουν το βαρύ και δυσχρηστο Μ1. Δημιουργήθηκε μέσα σε εργαστήρια, και δεν ήταν καθόλου έτοιμο να αντιμετωπίσει τις άγριες συνθήκες της ζούγκλας. ήταν σα να πηγαίνεις στον πόλεμο της λάσπης με άσπρο φόρεμα και έπρεπε να το κρατήσεις καθαρό.
Για μένα, το καλύτερο όπλο που κατασκευάστηκε ποτε ήταν οι σειρές ΑΚ.
Σφυρηλατήθηκε μέσα απο την μάχη και επιβίωσε σε οποιαδήποτε συνθήκη, και αν δείς και κανα ντοκιμαντερ, θα δεις οτι οι αμερικανοί όταν σκότωναν "Yellow Billys", όπως τους λέγανε τοτε, πέρνανε το ΑΚ τους και το χρησιμοποιούσανε για δικό τους. Επίσης σε αντίθεση με το Μ16, ήταν και πολύ φθηνό στην παραγωγή γιαυτό και έγινε τόσο διάσημο και διαδεδομένο ανα τον κόσμο.
H4nnibal
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 2:58 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: Γραφίστας
Επικοινωνία:

Νέο τυφέκιο εφόδου

Δημοσίευση από H4nnibal »

Ψάρακες, μου θελετε και FN F2000! ΟΥΤΕ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΣΑΣ ΡΕΕΕΕ!
Filippos
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2008 11:05 pm
Επικοινωνία:

Νέο τυφέκιο εφόδου

Δημοσίευση από Filippos »

Δεν λεω καλο το FN-F2000 αλλα επειδη ειναι καινουργιο και δεν εχει δοκιμαστει ακομα(δεν ξερω και τιμη) θα προτιμουσα τα G-36 και το G-36C για τις ΕΔ

Legion
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 3:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: XARAKIRI
Επικοινωνία:

Νέο τυφέκιο εφόδου

Δημοσίευση από Legion »

Εγω χανιμπαλ δεν ανεφερα τιποτα για τα καλασνικοφ εσυ τα ανεφερες , ειπα απλως οτι αν κρατας καθαρο το Μ16 δεν προκειται να σε προδωσει ποτε...
Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
H4nnibal
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 2:58 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: Γραφίστας
Επικοινωνία:

Νέο τυφέκιο εφόδου

Δημοσίευση από H4nnibal »

Legion έγραψε:Εγω χανιμπαλ δεν ανεφερα τιποτα για τα καλασνικοφ εσυ τα ανεφερες , ειπα απλως οτι αν κρατας καθαρο το Μ16 δεν προκειται να σε προδωσει ποτε...


EPIC FAIL φίλε μου! Ρώτα και τους αμερικάνους να δείς τι θα σου πούν...
Filippos
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2008 11:05 pm
Επικοινωνία:

Νέο τυφέκιο εφόδου

Δημοσίευση από Filippos »

κοιταξτε εμενα η γνωμη μου ειναι οτι το Μ16 ειναι πατατα, γιατι οσο να ναι θελει συνεχεια καθαρισμα(δεν εχω πιασει στα χερια μου Μ16, αλλα εχω διαβασει τοσα για το Μ16 που ειναι σαν να εχω πιασει)

Επισης στο Βιετναμ ητανε αποτυχια. ΕΚει επρεπε να περνανε συνεχεια απο το βαλτους και απο αλλα υγρα στοιχεια, και το Μ16 μπλοκαιρνε συνεχεια.

Legion
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 3:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: XARAKIRI
Επικοινωνία:

Νέο τυφέκιο εφόδου

Δημοσίευση από Legion »

Filippos έγραψε:κοιταξτε εμενα η γνωμη μου ειναι οτι το Μ16 ειναι πατατα, γιατι οσο να ναι θελει συνεχεια καθαρισμα(δεν εχω πιασει στα χερια μου Μ16, αλλα εχω διαβασει τοσα για το Μ16 που ειναι σαν να εχω πιασει)

Επισης στο Βιετναμ ητανε αποτυχια. ΕΚει επρεπε να περνανε συνεχεια απο το βαλτους και απο αλλα υγρα στοιχεια, και το Μ16 μπλοκαιρνε συνεχεια.



Μιλας τωρα για το πρωτοτυπο μ16 την εκδοση μαρκ22 , στην διευθηνση παραπανω που ανεφερα αναφερετε οτι οι στρτιωτες που χρσιμοιησαν το μ16 οι οποιοι ηταν ερασιτεχνες ειχαν συνεχεια εμπλοκες ενω αυτοι που πολεμουσαν στο ιρακ δεν ειχαν κανενα απολυτως προβλημα εκτος κι αν εχεις τους αμερικανους για χαζους και το χρησιμοποιουν εδω και 30 χρονια να μην το αλλαζουν... ασε που το καινουργιο διαμετρημα του νατο ειναι 5,52... αρα αν δεν ειναι καλο γιατι συνεχιζουν να το καλυτερευουν και δεν το γυρνανε σε καλασνικοφ που ειναι το καλυτερο τυφεκιο...
Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
Filippos
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2008 11:05 pm
Επικοινωνία:

Νέο τυφέκιο εφόδου

Δημοσίευση από Filippos »

βγηκε καινουργιο διαμετρημα για το ΝΑΤΟ; ή μηπως λες για το 5.56;

Legion
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 3:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: XARAKIRI
Επικοινωνία:

Νέο τυφέκιο εφόδου

Δημοσίευση από Legion »

Filippos έγραψε: βγηκε καινουργιο διαμετρημα για το ΝΑΤΟ; ή μηπως λες για το 5.56;

ΕΙΝΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΤΟ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ... αλλα δεν θυμαμαι ποιο!!

Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
H4nnibal
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 2:58 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: Γραφίστας
Επικοινωνία:

Νέο τυφέκιο εφόδου

Δημοσίευση από H4nnibal »

Επηδεί λοιπόν δεν τα ξέρετε καλά, το διαμετρημα 5.56 ήταν ένα λάθος της εποχής. Πίστευαν οτι θα μπορέσουν να κουβαλούνε οι στρατιώτες παραπάνω σφαίρες με αυτό το διαμέτρημα. Στο Ιρακ όμως, οι αμερικανοί κατάλαβαν οτι αυτό το διαμέτρημα δεν αρκεί γιατί πολλές φορές υπήρξαν μαρτυρίες οτι πυροβολήθηκε κάποιος αλλα δυστηχώς δεν πέθανε, γιατί το διαμέτρημα απλώς δεν αρκούσε για να τον σκωτώσει, και όταν πλησιάσανε οι αμερικανοί να δούνε τι έγινε αυτός γύρισε και τους καθάρισε όλους.
Για να μήν πολυλογώ λοιπον, όσοι ξέρετε αγγλικά παρακολουθήστε το παρακάτω, το οποίο έρχεται να αντικαταστήσει το δημοφιλές Μ16...
Link---->
Pandemonium
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Μάιος 14, 2008 9:03 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Νέο τυφέκιο εφόδου

Δημοσίευση από Pandemonium »

Καλά, ας καθήσουμε τώρα με τα G3A3 και μήν μιλάμε και καθόλου.
Αχρείαστα να είναι...
H4nnibal
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 2:58 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: Γραφίστας
Επικοινωνία:

Νέο τυφέκιο εφόδου

Δημοσίευση από H4nnibal »

Pandemonium έγραψε:Καλά, ας καθήσουμε τώρα με τα G3A3 και μήν μιλάμε και καθόλου.
Αχρείαστα να είναι...

Lol, κοίταξε δεν έπιασα ποτε G3, αλλα ξέρω πως είναι πιο δυνατο απο το Μ16, και σαφέστατα πιο βαρύ όπλο. Δεν νομίζω πως είναι καταλληλο για έφοδο. Επίσης είναι και παλιό. Δεν θα πώ οτι είναι μαούνα και οτι είναι για τα τζιτζίκια, γιατί στην Κύπρο και στο Αφγανιστάν οι Έλληνες καταδρομείς αυτό χρησιμοποιούνε και έχω ακούσει καλά λόγια. Απλα δεν ξέρω, ίσως είναι και η προκατάληψη, αλλα δεν νομίζω πως κάνει.
Θυμάμαι όταν ήμουνα στρατό περυσι, ακουσα μια "ραδιο αρβύλα" πως τα Μ16 θα τα δώσουν στο πεζικό και στις ΕΔ θα δώσουν καινούργια G36c. Το πιθανότερο είναι να είναι μούφα η πληροφορία αυτή, αλλα ποτέ δεν ξέρεις...Εικόνα
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες