Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
George

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από George »

Καλησπέρα σας,

Πριν δυο χρόνια είχα διαγνωσθεί με καρκίνο στον ορχι (δεν έγινε χημειοθεραπεία καθώς ήταν σε αρχικό στάδιο). Έγινε κανονικά αφαίρεση του ορχι και όταν πήγα να παρουσιαστώ μου έδωσαν 2ετη αναβολη. Τα δυο χρόνια πέρασαν και πρέπει να παρουσιαστώ τον Ιανουαριο 2022, το ΦΕΚ για το εν λόγω πρόβλημα λέει Ι4 ή Ι5 επομένως θα ήθελα να σας ρωτήσω:

1) Γνωρίζετε εκ πείρας σε αυτές τις περισπτωσεις τι απόφαση περνούν;

2) Πως πρέπει να κινηθώ ώστε να παρω απάντηση νωρίτερα χωρίς να χρειαστεί να πάω στην μονάδα τον Φεβρουάριος καθως καθίσταται αδύνατο λόγω εργασίας.

diamondmem97
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 27, 2020 3:45 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από diamondmem97 »

Καλησπέρα σας,έχοντας διαβάσει τις περιπτώσεις των περισσοτέρων εδώ μέσα και καθώς δεν βρήκα αντίστοιχη με την δική μου ήθελα με την σειρά μου να θέσω το ερώτημα μου.

Έρχομαι από διετή αναβολή (δύο ετήσιες) για λόγους υγείας λόγω παχυσαρκίας (ΒΜΙ= 42), οσφυϊκής δισκοκήλης και αρτηριακής υπέρτασης. Την δεύτερη αναβολή την είχα πάρει μέσω Φρουραρχείου/401 και λόγω covid/καραντίνας δεν πέρασα καν επιτροπή και είδα αναρτημένη την αναβολή στο site της στρατολογίας.

Η αναβολή μου έληξε 02/11/21 και καλούμε να παρουσιαστώ τον Ιανουάριο. Μέχρι πριν διαβάσω τους περισσότερους εδώ μέσα ετοιμαζόμουν για την διαδικασία μέσω πάλι του Φρουραρχείου, αλλά άλλαξα γνώμη τελικά. Και τις δύο φορές που με εξέτασε ο αντίστοιχος παθολόγος (στρατόπεδο την 1η και 401 την δεύτερη) συμβουλεύτηκε το σχετικό ΦΕΚ/ΠΔ και την παράγραφο 17 που συνιστά ΔΑ Ι4/Ι5 και έτσι έδωσε τις σχετικές αναβολές. Από την τελευταία φορά/εξέταση το βάρος μου έχει αυξηθεί.

Τώρα έχοντας συμπληρώσει πλέον 24μηνη αναβολή για λόγους υγείας οδεύω προς την τελική απαλλαγή.

Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής:

1. Χρειάζεται κάποια επιπλέον γνωμάτευση από παθολόγο πέραν της οφθαλμοφανούς κατάστασής μου;

2. Υπάρχουν αντίστοιχες περιπτώσεις που γνωρίζει να μου πει κάποιος πως αντιμετωπίστηκαν ;

3. Η απαλλαγή υπάρχει η περίπτωση να δοθεί με χρονικό όριο αν ορισθεί ως ιάσιμος ή μη ιάσιμος νόσος;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για την μακρυγορία μου!

Γιάννης

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Γιάννης »

Γειά σας παιδια έχω Φλεβωδες αγγιομα στον εγκέφαλο εδώ και εννέα χρόνια λόγω τροχαίου ατυχήματος με χαρτιά ιατρον να λένε αν έχω πονοκεφαλος ζαλάδες και εμέ τους να πάω σε νοσοκομείο με Νευροχιρουργο για 2 24ωρα και αν 1 ώρα να ελενχομε αν κανω σωστό υπνο και λέει ότιΕίναι εφόσον ζωή τη μπαίνω ι5

Dimitris

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Dimitris »

Καλησπερα παιδια, εχω υπηρετήσει στην Κύπρο 4 μηνες. Εκει εγιναν καποια συμβάντα με την καρδια μου και ο καρδιολόγος του 401 μου εδωσε 6 μηνη αναβολη για να ψαχτώ με το θεμα μου. Γυρνώντας απο το 6μηνο με έκριναν ι4 καρδιολογικό. Ενα μηνα μετα για καποιες θωρακοαλγιες με πονο στην καρδια με στειλαν 401 και με κράτησαν για κλινική εξέταση το βραδυ. Την επομενη μερα πηρα εξιτήριο που εγραφε ι5 διάφορες μυοκαρδιοπαθειες και αναφέρονταν στην παράγραφο 647 του ειδικού πίνακα βλαβών. Περναω επιτροπή με το χαρτι που μου εδωσε ο διευθυντής της κλινικής του 401 και φευγω ή ξανα γυρναω παλι μετα απο καποιον καιρο.
mario2007
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Δευ Ιουν 24, 2019 10:46 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από mario2007 »

Καλησπέρα,

τελικά είχες κάποιο νεότερο γιατί βρίσκομαι ακριβώς στην ίδια φάση.

George έγραψε:Καλησπέρα σας,

Πριν δυο χρόνια είχα διαγνωσθεί με καρκίνο στον ορχι (δεν έγινε χημειοθεραπεία καθώς ήταν σε αρχικό στάδιο). Έγινε κανονικά αφαίρεση του ορχι και όταν πήγα να παρουσιαστώ μου έδωσαν 2ετη αναβολη. Τα δυο χρόνια πέρασαν και πρέπει να παρουσιαστώ τον Ιανουαριο 2022, το ΦΕΚ για το εν λόγω πρόβλημα λέει Ι4 ή Ι5 επομένως θα ήθελα να σας ρωτήσω:

1) Γνωρίζετε εκ πείρας σε αυτές τις περισπτωσεις τι απόφαση περνούν;

2) Πως πρέπει να κινηθώ ώστε να παρω απάντηση νωρίτερα χωρίς να χρειαστεί να πάω στην μονάδα τον Φεβρουάριος καθως καθίσταται αδύνατο λόγω εργασίας.

Άβαταρ μέλους
Dimitrisyr
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2022 2:01 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Dimitrisyr »

Αλανια 401 απαλλαγή πηρα κατευθειαν ουτε δυο ουτε τρια χρονια αναβολη παράγραφος 647 του πς 11/2014. Απλα εδωσα χαρτια απο τις 10 και ξεμπέρδεψα στις 1.30 χωρις καμια ερωτηση μονο με εξετάσεις. Απο οτι καταλαβα δεν παιζουν με την καρδια.
Dr.Panos
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Απρ 17, 2022 2:24 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Dr.Panos »

Γεια σας

Αντιμετοπιζω Τρία Προβλήματα υγείας που σύμφωνα με το ΦΕΚ με βγάζουν ως εξής

1η ασθένεια Ι3

2η ασθένεια Ι3-Ι4

3η ασθένεια Ι3-Ι4

Υπάρχει περίπτωση να βγω Ι5;

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dr.Panos την Κυρ Απρ 17, 2022 11:19 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Νικος

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Νικος »

Καλησπερα παιδια, παρουσιαστηκα και καταταχθηκα κανονικα τις προηγουμενες μερες ωστοσο εχοντας μεγαλο θεμα στα ποδια (πλατυποδια και ατροφια αχιλλειου τενοντα στα 2 ποδια) βγηκα off διοτι το προβλημα μου επιδεινωθηκε ραγδαια απο την 2η κιολας μερα μη μπορωντας να αντεξω περπατημα και ορθοστασια (δεν μπορω να κατσω 2 λεπτα ορθιος και δεν μπορω να κατσω προσοχη) και θα με στειλουν 401 για εξετασεις. Στις εξετασεις και αποφασεις παιζει ρολο το ύψος και το νουμερο παπουτσιου; Γιατι είμαι πανω απο 2 μετρα και νουμερο παπουτσιου πανω απο 50 και επισης εχω ελπιδες για απαλλαγη;
ΔημήτρηςΝ

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από ΔημήτρηςΝ »

Καλημέρα παιδιά!

Έχω διαγνωστεί με ανεύρισμα ανιούσας αορτής και αορτικού τόξου και από όσο γνωρίζω με αυτό βγαίνω Ι5 παθολογικό.

Στις 31/12/22 λήγει η αναβολή λόγο σπουδών και λογικά θα έρθει το χαρτί για την κατάταξη.

Η ερώτηση μου είναι η εξής: Μπορώ να διακόψω νωρίτερα την αναβολή σε φρουραρχείο, να τους προσκομίσω το ιατρικό ιστορικό μου και να μην χρειαστεί να παρουσιαστώ σε στρατόπεδο ;

'Η πρέπει να περιμένω χαρτί κατάταξης και να ξεκινήσω τότε την διαδικασία;

Υ. Γ.: Ο τόπος διαμονής μου έχει αλλάξει πρόσφατα, θα χρειαστεί να ταξιδέψω ή θα μπορέσω να βγάλω άκρη στην στρατολογική υπηρεσία του τόπου που πλέον διαμένω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια!

edwww

Re: Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από edwww »

ΔημήτρηςΝ έγραψε: Κυρ Ιουν 04, 2023 8:39 am Καλημέρα παιδιά! Έχω διαγνωστεί με ανεύρισμα ανιούσας αορτής και αορτικού τόξου και από όσο γνωρίζω με αυτό βγαίνω Ι5 παθολογικό. Στις 31/12/22 λήγει η αναβολή λόγο σπουδών και λογικά θα έρθει το χαρτί για την κατάταξη. Η ερώτηση μου είναι η εξής: Μπορώ να διακόψω νωρίτερα την αναβολή σε φρουραρχείο, να τους προσκομίσω το ιατρικό ιστορικό μου και να μην χρειαστεί να παρουσιαστώ σε στρατόπεδο ;'Η πρέπει να περιμένω χαρτί κατάταξης και να ξεκινήσω τότε την διαδικασία; Υ. Γ.: Ο τόπος διαμονής μου έχει αλλάξει πρόσφατα, θα χρειαστεί να ταξιδέψω ή θα μπορέσω να βγάλω άκρη στην στρατολογική υπηρεσία του τόπου που πλέον διαμένω; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια!
Μπορείς να την διακόψεις νωρίτερα.

Οι υπόλοιπες απορίες σου είναι απαντημένες στο νήμα "Αναβολή-Απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου".
hoii

Re: Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από hoii »

Καλησπέρα, εχω σπάσει την λεκάνη μου και τομ αγκώνα μου και έχουν τοποθετηθεί σίδερα για να τα κρατάνε στην θέση τους, έχω λίγους περιορισμούς στην κίνηση και σε αρκετές ασκήσεις του στρατού, Ι-4 η Ι-5 θεωρούνται αυτά. Ευχαριστώ
Tmixs4

Re: Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Tmixs4 »

Καλησπέρα…θα ήθελα να μάθω αν παίρνω ι5 παθολογικό εφοσον εχω πρόβλημα σοβαρό μρ την καρδιά μου ρχω πάθει 3 φορές κολπική μαρμαρυγή και έχω κάνει 2 επεμβάσεις σε καλά νοσοκομεία στην Αθήνα έχω άπειρα χαρτιά για το ότι έχω σοβαρό θέμα με την καρδιά και ότι ακόμα παίρνω χάπια και θα τα συνεχίζω εφόρου ζωής νομίζω και το ότι δεν μπορώ να μην κοιμάμαι καθόλου η μόνο με 3ης ώρες διότι θα θα το ξανά πάθω θέλει καλό ύπνο…θα ήθελα να μάθω τι ακριβώς γίνεται με αυτο…ευχαριστώ!
Edwwww

Re: Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Edwwww »

Θα πρέπει να διαβάσεις το ΦΕΚ με την σωματική ικανότητα και να δεις ποιες παθήσεις δίνουν Ι5 για καρδιολογικούς λόγους.
vasileior
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Σεπ 29, 2023 10:48 pm
Επικοινωνία:

Re: Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από vasileior »

Καλησπέρα παιδιά ! Τέλος του χρόνου τελειώνει η αναβολη μου ! Είμαι 27 χρόνων και θα ήθελα να τον αποφύγω το Σταύρο γιατί εχω μπει σε μια σειρά στη ζωή μου, δουλειά κλπ !
Έχω γεννηθεί με ένα μισό δάχτυλο στο χέρι μου, λείπουν κάποιοι τένοντες και το δάχτυλο μου είναι τελείως άχρηστο ! Μπορώ να το κυνηγήσω να πάρω ι5 για αυτό το θέμα η να μην το παλέψω καν ;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες