Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
pro777
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τετ Σεπ 04, 2019 8:30 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από pro777 »

Παιδιά τις φωτοτυπίες τις δέχονται ξέρει κανείς;
Ahdbxhsjdnxn
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Ιουν 17, 2020 12:30 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Ahdbxhsjdnxn »

Καλησπέρα μια ερώτηση είχα ένα τροχαίο έβγαλα το ένα πνευμονί έχω ποσοστό αναπηρίας 50% με περνούν ι4 αοπλο ή ι5; ευχαριστώ

Ελευθέριος

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Ελευθέριος »

Τι έκανες τελικά φίλε; Πήρες απαλλαγή; Έχω το ίδιο πρόβλημα, χρόνια ηπατίτιδα Β. Θα πάρω απαλλαγή λες ή μόνο αναβολή δικαιούμαι;

Ευχαριστώ

Lbk
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 01, 2020 3:24 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Lbk »

Καλησπέρα σε όλους παιδιά. Πριν ένα χρόνο πήρα διετή αναβολή για ψυχολογικούς λόγους, ωστόσο έχω ένα παθολογικό πρόβλημα με το οποίο γράφει στο ΦΕΚ ότι παίρνεις ι5. Γνωριζει κάποιος έαν μπορώ να πάρω παθολογικό εφόσων έχω πάρει 2 χρόνια αναβολή για ψυχολογικούς λόγους ; Η θα πρέπει να πάρω άλλη αναβολή για παθιλογικους λόγους; Ευχαριστώ εκ τολων προτέρων
Michelpapad
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 20, 2020 1:04 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Michelpapad »

Γεια σας, θα ηθελα την βοηθεια σας. Πριν καποια χρονια ειχα κανει εγχειρηση σπονδυλοδεσιας και απο τοτε εχω αρκετα κινητικα προβληματα. Και ανα τακτα χρονικα διαστιματα φοραω και τον κιδεμονα. Πριν 2 χρονια που παρουσιαζομουν πηγα φρουραρχιο για να παρω αναβολη η απαλαγη και μου δωσανε κατευθειαν αναβολη για 2 χρονια για λογους υγειας. Τωρα σε 2 μηνες παρουσιαζομαι παλι και θα ηθελα να ξερω αν παω παλι φρουραρχιο θα παρω απαλλαγη η υπαρχει περιπτωση να με βαλουν μεσα για ι4; Γενικα δεν θελω να υπηρετισω και φοβαμαι αρκετα και για το θεμα μου και για το οτι βλεπω τον γιατρο μου καθε καποιους μηνες. Παιζει να παρω απαλλαγη?
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Nassos »

Αν ισχύει το #602 του ΦΕΚ, παίρνεις απαλλαγή.

Εικόνα
Prodromoss
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Πέμ Απρ 09, 2020 3:24 am
Τοποθεσία: Stais
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Prodromoss »

Θέλω να μου πείτε γιατί λέτε ότι θέλουν πρόσφατη γνωμάτευση; εγώ έχω πάρει αναβολή . Απλά Μ κάνει εντύπωση γιατί λέτε ότι θέλουν πρόσφατη δεν το λέει πουθενά στα ΦΕΚ τα ειχα διαβάσει όλα σχεδόν. Ίσως είναι δική τους πατέντα
Sarimpalidis
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 20, 2020 11:23 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Sarimpalidis »

Καλησπέρα παρουσιαζομαι στην Νέα Σάντα (Κιλκίς) στις 7/9/20 με την Ε ΕΣΣΟ (Σεπτεμβρίου) και θα ήθελα να μάθω αν μπορώ να βγω Ι5 βάση των χαρακτηριστικών μου.

Είμαι 1.90 και 165kg δεν έχω κάποιο κόλλημα στην βάδιση η οτιδήποτε άλλο προβλήμα εξ αιτίας των κιλών μου.

Αποσκοπώ λοιπόν στο να βγω Ι5 παθολογικό. Υπάρχει τέτοια δυνατότητα; Και αν ναι ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω;

Spiros

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Spiros »

Ερώτηση αν πάρεις απαλλαγη μπορείς μετά από κάποιο καιρό αν θες να να μπεις
simos

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από simos »

Καλησπέρα στο forum!

Έχω διετή αναβολή λόγω υγείας (παθολογικό). Όταν είχα πάει στο στρατιωτικό νοσοκομείο ο γιατρός μου είχε γράψει «απαλλαγή», μου είπε όμως ότι σχεδόν σίγουρα από την επιτροπή θα μου δώσουν πρώτα τη διετή αναβολή (όπως κι έγινε) και μετά τη διετία θα πάρω απαλλαγή.

Έχω λόγο (επαγγελματικό) που θέλω να τελειώνω με τις στρατιωτικές υποχρεώσεις. Από τη στρατολογική υπηρεσία έμαθα ότι έξι μήνες μετά την εξέταση μπορώ να ζητήσω επανεξέταση (ήδη έχω συμπληρώσει σχεδόν έναν χρόνο), Μπορώ να υποβάλω αίτηση για επανεξέταση και να πάω πάλι νοσοκομείο, επιτροπή κ. Λπ.

Το έχει κάνει κανείς σας; Έχω πιθανότητες να πάρω την απαλλαγή χωρίς να περιμένω να τελειώσει η διετής αναβολή;

billyykk
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Σεπ 14, 2020 9:03 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από billyykk »

Καλησπερα φορουμ.

θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να παρω Ι/5 με το παρακατω προβλημα στα ματια:

ειχα αμβλυοπια λογο στραβισμου που εξελιχθηκε σε διπλωπια (βλεπω το ιδιο αντικειμενο δυο φορες μια εκει που πρεπει και μια λιγο πιο δεξια και σε μεγαλες αποστασεις υπηρχε τεραστιο προβλημα) , μετα απο εγχείριση διορθώθηκε εμφανές το πρόβλημα αλλα οχι τελειως και τελικα το κακο μου ματι ειναι και λιγο πιο χαμηλα απο το αλλο και τωρα βλεπω τις δυο εικονες πιο κοντα αλλα διαγωνια και αυτο δεν μπορει να φτιαχτεί με άλλη εγχείριση γιατι αλλιώς δεν θα μπορεί να πάρει αίμα το ματι.

όπλο σίγουρα δεν μπορώ να κρατήσω άλλα θα μπορούσα να πάρω απαλλαγή;

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος billyykk την Δευ Σεπ 14, 2020 9:30 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Nassos »

Στον παρακάτω πίνακα με το ΦΕΚ της Σωματικής Ικανότητας διάβασε τα #428 και #448

http://www.dsanet.gr/Epikairothta/Nomothesia/pd%2011_2014.htm
Hydra
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Σεπ 18, 2020 12:56 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Hydra »

Καλησπέρα!

Πάσχω από γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση, η οποία με δυσκολεύει καθημερινά στη ζωή μου σε μεγάλο βαθμό. Έχω δει στο ΦΕΚ ότι αντιστοιχεί σε Ι4 ή Ι5, ανάλογα το πόσο σε αφήνει να είσαι λειτουργικός η μη. Αυτός πώς κρίνεται; Έχω κλείσει ραντεβού με εξωτερικό γαστρεντερολόγο αλλά και στο 401 ως ιδιώτης, προκειμένου να με εξετάσουν. Πολύ κακώς τόσα χρόνια δεν το είχα κοιτάξει ιατρικά, αλλά λήγει η αναβολή μου και συνειδητοποίησα ότι αυτό θα μου σταθεί εμπόδιο. Να πω την αλήθεια, Ι4 άοπλο δεν το προτιμώ. Θα προτιμούσα αν υπηρετούσα να γινόταν ένοπλο, αλλιώς Ι5 οριστικά.

Ξέρουμε τι γίνεται με περιπτώσεις γαστροοισοφαγικής παλινδρόμησης (ΓΟΠ) ; Μήπως όταν με εξετάσει στο 401 να ρωτήσω και το γιατρό; Δε θέλω να με παρεξηγήσει και φανώ "λουφαδόρος", αλλά έχω σοβαρό πρόβλημα εδώ και χρόνια. Εκτός αυτού, ακόμα και το τι τρωω με επηρεάζει σοβαρά (που δεν νομίζω στο στρατό να φτιάχνουν ειδικό φαγητό για εμένα... )

Σας ευχαριστώ πολύ!

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Hydra την Παρ Σεπ 18, 2020 1:04 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
greenalexyo
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 11, 2015 2:14 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από greenalexyo »

Sarimpalidis έγραψε:Καλησπέρα παρουσιαζομαι στην Νέα Σάντα (Κιλκίς) στις 7/9/20 με την Ε ΕΣΣΟ (Σεπτεμβρίου) και θα ήθελα να μάθω αν μπορώ να βγω Ι5 βάση των χαρακτηριστικών μου.

Είμαι 1.90 και 165kg δεν έχω κάποιο κόλλημα στην βάδιση η οτιδήποτε άλλο προβλήμα εξ αιτίας των κιλών μου.

Αποσκοπώ λοιπόν στο να βγω Ι5 παθολογικό. Υπάρχει τέτοια δυνατότητα; Και αν ναι ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω;

Γιατί αγόρι μου να βγεις ι5 αν δεν έχεις κάποιο πρόβλημα ;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Nassos »

Hydra έγραψε:Καλησπέρα!

Πάσχω από γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση, η οποία με δυσκολεύει καθημερινά στη ζωή μου σε μεγάλο βαθμό. Έχω δει στο ΦΕΚ ότι αντιστοιχεί σε Ι4 ή Ι5, ανάλογα το πόσο σε αφήνει να είσαι λειτουργικός η μη. Αυτός πώς κρίνεται; Έχω κλείσει ραντεβού με εξωτερικό γαστρεντερολόγο αλλά και στο 401 ως ιδιώτης, προκειμένου να με εξετάσουν. Πολύ κακώς τόσα χρόνια δεν το είχα κοιτάξει ιατρικά, αλλά λήγει η αναβολή μου και συνειδητοποίησα ότι αυτό θα μου σταθεί εμπόδιο. Να πω την αλήθεια, Ι4 άοπλο δεν το προτιμώ. Θα προτιμούσα αν υπηρετούσα να γινόταν ένοπλο, αλλιώς Ι5 οριστικά.

Ξέρουμε τι γίνεται με περιπτώσεις γαστροοισοφαγικής παλινδρόμησης (ΓΟΠ) ; Μήπως όταν με εξετάσει στο 401 να ρωτήσω και το γιατρό; Δε θέλω να με παρεξηγήσει και φανώ "λουφαδόρος", αλλά έχω σοβαρό πρόβλημα εδώ και χρόνια. Εκτός αυτού, ακόμα και το τι τρωω με επηρεάζει σοβαρά (που δεν νομίζω στο στρατό να φτιάχνουν ειδικό φαγητό για εμένα... )

Σας ευχαριστώ πολύ!


2ετή αναβολή και μετά απαλλαγή. Από τη στιγμή που χρειάζεσαι ειδικό φαγητό, τα φαγητά του Στρατού είναι εντελώς ακατάλληλα για τη περίπτωση σου. Ρώτα και τον γιατρό στο 401, μη φοβάσαι, ίσα-ίσα θα τους είναι πολύ χρήσιμο το ιστορικό της κατάστασης σου.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες