Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Giwrgos

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Giwrgos »

Peter, ειδικά με ποσοστό αναπηρίας 67% μου φαίνεται αδιανόητο να μη σου δώσουν Ι5. Επειδή πάσχω και εγώ από την ίδια πάθηση και σε λίγο καιρό θα καταταγώ, θα ήθελα να σε ρωτήσω πόσο εύκολη ήταν η διαδικασία για να πάρεις τη διετή αναβολή αρχικά. Όταν πήγες και τους κατέθεσες τα στοιχεία, σου την έδωσαν αμέσως ή σε ρώταγαν λεπτομέρειες, σου έκαναν συμπληρωματικές εξετάσεις κλπ;
Πετρος

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Πετρος »

Nassos έγραψε:Σου απάντησα στο παραπάνω μήνυμα.
Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω για ι5.

Εχω κανει νεφροκτομη τους ενος νεγρου δια λογου δυσλειτουργιας. Ο επομενωντας νεφρος εχει μεγαλητερες διαστασης απο το κανονικο.

Πρεπει να παρουσιαστω τωρα τον μαιο. Πρεπει να καταταγω για να περασω επιτροπη η μπορω και νωριτερα?

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Nassos »

Συννενοήσου είτε με το Φρουραρχείο είτε με τη Στρατολογική υπηρεσία. Αλλιώς θα υποστείς τη ταλαιπωρία να παρουσιαστείς στη μονάδα, να σε ελεγξουν σε Στρατιωτικό νοσοκομείο και ύστερα να περάσεις από Επιτροπή Απαλλαγών.
Πετρος

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Πετρος »

Γνωριζεις εαν περνω Ι4 ειται Ι5 για αυτον τον λογο;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Nassos »

Δές εδώ, από το #791 "ΝΕΦΡΟΙ - ΟΥΡΗΤΗΡΕΣ"

http://www.dsanet.gr/Epikairothta/Nomothesia/pd%2011_2014.htm
Επαμεινωνδας

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Επαμεινωνδας »

Καλησπερα εχω σπασει ολα τα ακρα μου και φοραω σε ολα λαμες οι οποιες πρεπει να αφεραιθουν συντομα αλλα ταυτοχρονα ηρθε χαρτι καταταξης.

Αριστερο +δεξι καρπο βιδες.

Αριστερη + δεξια κνημη περονη σπασμενη με λαμες χαμηλα στον αστραγαλο και τα 2.

Την αριστερη ποδοκνημη συγκεκριμενα την εχω σπασει 2 φορες.

Πιανω ι5 πιθανον; Μεμονομενα τα σπασιματα αυτα δε πιανουν βαση της λιστας παθησεων ι5. Μηπως ομως πιανουν συνολικα;

Ευχαριστω

Γιάννης 1993
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Μάιος 03, 2019 12:05 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Γιάννης 1993 »

Καλησπέρα είχα παρουσιαστεί πριν 2 χρόνια και είχα υπηρετησει 1 μήνα αλλά στο 401 μου βρηκανε ένα θέμα υγείας και μου δώσανε 2 χρόνια αναβολής λόγω υγείας κοίταξα στο φεκ και έλεγε 2 χρόνια αναβολήσ και μτ άμα δεν καλυτερευσει έχει ένδειξη για ι5 τώρα παρουσίαζομαι την επόμενη βδομάδα πρέπει να έχω χαρτιά από γιατρού απ έξω Γτ δεν έχω έχω μόνο τότε τα χαρτιά του 401 πριν 2 χρόνια άμα έχω χαρτί γιατρού απ έξω διευκολύνει την διαδικασία της απαλλαγης η δεν παίζει ρόλο οποίος μπορεί και ξέρει Ασ μου απαντήσει;
Prowler
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Δεκ 19, 2017 5:16 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Prowler »

Καλησπέρα σε όλους. Έχετε κάνει εξαιρετική δουλειά στο φόρουμ και είστε βοηθητικοί σχεδόν για τα πάντα. Έχω μια απορία ωστόσο και θα ήθελα να μου την λύσει κάποιος που μπορεί να το έχει περάσει. Το ι5 που παίρνεις λόγω παχυσαρκίας, είναι μόνιμη απαλλαγή; η μπορεί πχ σε 5 χρόνια να με καλέσουν πάλι να δουν πως είμαι; σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικα
mario2007
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Δευ Ιουν 24, 2019 10:46 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από mario2007 »

Καλησπέρα! ΤΟ 2011 πέρασα καρκίνο όρχεως όπου μου έγινε αφαίρεση του ενός όρχι και έκανα 3 σχήματα χημειοθεραπίας. Έχω κάνει άλλα 2 χειρουργεία στον άλλον όρχι για κιρσοκήλη Και υδροκήλη (λόγο του πρώτου χειρουργείου). Έχω 30% αναπηρία (πιστοποιήμενο απο επιτροπή του ΙΚΑ). Ωστόσο απο το 2012 μέχρι το 2021 έχω αναβολή λόγο σπουδών. Γνωρίζει κάποιος εάν τώρα που πήρα πτυχίο και διακόψω την αναβολή ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω και εάν πληρώ τα κριτήρια για Ι5 παθολογικό; Να αναφέρω ότι πλέον απλά κάνω εξετάσεις κάθε 6 μήνες και παρακολούθηση από ογκολόγο. Ευχαριστώ προκαταβολικά!
χαμενος100

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από χαμενος100 »

Χαιρετω το forum... Θελω να κοψω την αναβολη για να μπω εσσο νοεμβριο... Εχω γαστροοισοφαλικη παλινδρομηση και 2 κηλες που χτυπανε πολυ σε μεση ισχιο μεχρι το γονατο... Τι προβλεπεται για την κατασταση μου ; Ποτε θα τα δηλωσω αυτα τα θεματα; Δικαιουμαι αναβολη /απαλλαγη; Παιδια βοηθεια γιατι εχω χαθει
kout
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 16, 2019 10:53 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από kout »

Καλησπέρα σε όλους!

Ομολογώ ότι το forum κάνει καταπληκτική δουλειά, βρίσκεις πολλές χρήσιμες συμβουλές και απαντήσεις!

Θέλω να μοιραστώ τη περίεργη κατάστασή μου για να μου πείτε αν γνωρίζετε τι μπορεί να συμβεί:

Έχω χρόνιο παθολογικό-ορθοπεδικό πρόβλημα από σοβαρό ατύχημα που είχα μικρός και παραλίγο να με αφήσει μόνιμα σε αναπηρικό αμαξίδιο. Πλέον με απόλυτη πειθαρχία σε πρόγραμμα ελεγχόμενης γυμναστικής μπορώ και αποφεύγω τους πόνους.

Πριν 2 χρόνια μπήκα για να υπηρετήσω, θεωρώντας ότι με το Ι-4 θα τα κατάφερνα. Στις 14 μέρες έντονοι πόνοι λόγω έλλειψης της γυμναστικής (κολυμβητήριο) που με κρατούσαν ξύπνιο για 3 βράδια και πολλές επισκέψεις σε γιατρούς με οδήγησαν σε 2χρόνια αναβολή, ωστόσο οι γιατροί με έγραψαν σε παράγραφο νομοθεσίας που κανονικά λέει ότι μετά πρέπει να υπηρετήσεις ως Ι-4.

Το πρόβλημά μου δεν έχει φύγει, ίσα ίσα με το πέρασμα των χρόνων γίνεται χειρότερο. Η αντιμετώπιση που είχα όμως από τους γιατρούς όσο ήμουν εντός της εκπαίδευσης από επισκέψεις στα νοσοκομεία ήταν πολλές φορές κακή, με χλέβαζαν και το αποκορύφωμα ήταν η απειλή ενός γιατρού να μου δώσει Ι-2 αν δεν εξαφανιζόμουν από το ιατρείο του (εκείνη την ώρα ως ανήξερος φοβήθηκα και δεν του είπα να το υπογράψει οπότε έχω μόνο τη προφορική μου ιστορία ως απόδειξη).

Δεδομένων των παραπάνω νιώθω μεγάλο φόβο ότι δεν θα αντιμετωπίσουν την κατάστασή μου με σοβαρότητα. Ταυτόχρονα αρκετοί οικογενειακοί λόγοι, σε συνδιασμό με την αναβολή που λήγει και την εμπειρία μου από τις ιατρικές υποθέσεις παραπάνω μου έχουν δημιουργήσει μεγάλο ψυχολογικό άγχος.

Το ερώτημα λοιπόν είναι:

Αν δεν δεχτούν ότι το ορθοπεδικό μου πρόβλημα παραμένει, και επιδείξω χαρτί ψυχιάτρου για να πάρω αναβολή, τότε αυτή προσμετράται ως 3ος χρόνος αναβολής και άρα απαλλαγή ή δεν πάει αθροιστικά; Πρέπει δηλαδή κανείς να πάρει 2+1 χρόνια αναβολής για τον ίδιο λόγο για να οδηγηθεί σε απαλλαγή ή γίνεται να συνδιαστούν παθολογικοί και ψυχολογικοί λόγοι;

keyser

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από keyser »

Παιδιά, ξέρει κανείς ποιο είναι το ελάχιστο ποσοστό αναπηρίας με το οποίο παίρνει κανείς ι5;

Ευχαριστώ πολύ!

Agxomenos

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Agxomenos »

Καλησπέρα,Παθαίνω παροξυντική κολπική μαρμαρυγή μη ανατάξιμη με φάρμακα.

Κάθε φορά που με πίανει πρέπει να μπώ σε μονάδα αυξημένης φροντίδας για να υποστώ ηλεκτρική ανάταξη.

Ξέρει κάποιος αν παίρνω Ι5 παθολογικό;

Άβαταρ μέλους
Kostas_Gr28
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 19, 2019 10:56 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Kostas_Gr28 »

Καλημέρα σε όλους. Αρχικά ελπίζω να μην εχω κανει το post 2 φορές, διότι εχθές προσπάθησα να το κάνω αλλα όχι ως εγγεγραμμένος χρήστης.

Πριν περίπου 1 χρόνο, πήρα απαλλαγή Ι5, για παθολογικούς λόγους. Σε μια συζήτηση, με φιλαράκια, καποιος ανέφερε ότι μπορεί να σε καλέσουν ξανά καποια στιγμή, ώστε να εξεταστείς ξανά. Φυσικά δεν αναφέρομαι σε μαιμού Ι5. Ξέρετε εαν ισχύει κατι τετοιο;

Υπάρχει δλδ περίπτωση, εφόσον έχεις παρει Ι5, να σε καλέσουν ξανα;

Ευχαριστώ πολύ

nickab
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Μαρ 16, 2020 11:24 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από nickab »

Παιδιά παρουσιάστηκα 10/3 στις πρώτες εξετάσεις που σου κάνουν στο κέντρο μου έβγαλαν παραπεμπτικό για στρατιωτικό νοσοκομείο όπου βγήκα Ι4. Το πρόβλημα μου είναι ένα είδος βλαισιοποδιας εκ γενετής. Η ορθοστασία η κούραση και το πολύ περπάτημα μου δημιουργούν πρόβλημα στη μέση και στο περπάτημα. Ποια η διαδικασία για να μπορέσω το Ι4 να το κάνω Ι5;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης