Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Hydra
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Σεπ 18, 2020 12:56 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Hydra »

Nassos έγραψε:

2ετή αναβολή και μετά απαλλαγή. Από τη στιγμή που χρειάζεσαι ειδικό φαγητό, τα φαγητά του Στρατού είναι εντελώς ακατάλληλα για τη περίπτωση σου. Ρώτα και τον γιατρό στο 401, μη φοβάσαι, ίσα-ίσα θα τους είναι πολύ χρήσιμο το ιστορικό της κατάστασης σου.



Ευχαριστώ πολύ! Θα ρωτήσω!

Πάντως με ανησυχεί ο τρόπος που θα μπορέσει να διακρίνει η επιτροπή αν είναι για ι4 ή ι5, αφού η μόνη δυνατή διάγνωση, εφ' όσων γνωρίζω, είναι απλώς ότι πρόκειται για ΓΟΠ. Το βαθμό που επηρεάζει τον καθένα -κάτι προσωπικό- δε ξέρω πώς θα τον εξακριβώσουν.

Ερώτηση: Επειδή ανήκω στη Στρατολογία Στερεάς Ελλάδας (Λαμίας), πρέπει να πάω εκεί για να αιτηθώ αναβολή κ. Λπ. Ή γίνεται κι από του Ρουφ;

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Hydra την Δευ Σεπ 21, 2020 11:51 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Kenzo

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Kenzo »

Καλησπέρα κύριοι! Θελω να εκφράσω και εγω το πρόβλημα μου να μου πείτε τη γνώμη σας!

Δεν θα φούσκωσω κάτι απ αυτά που θα σας πω και κατανοώ ότι κανένας δεν καταλαβαίνει τον πονο του άλλου αν δεν τον περνάει ο ίδιος!

Μικρός είχα χτυπήσει κάποτε παίζοντας σε κάποιον σπονδυλο και δημιουργήθηκε πρόβλημα το οποίο δεν με ενοχλούσε!

Κάποια στιγμή ένιωσα μαγκωμα στη μέση σαν αγκυλωση με αποτέλεσμα να χρειάζεται απότομα τιναγμα για να μπορέσω να ξεμαγκωσω!

Αρκετές φορές κυρίως μερες με πολύ υγρασία νιώθω μουδιασμα στα άκρα των ποδιών μου!

Στραβώνει το σώμα μου και δεν μπορώ να περπατήσω με ισιο σώμα.

Παρ όλα αυτά δεν βρίσκω καπου εαν μπορώ να πάρω απαλλαγή λόγω αυτων. Η αλήθεια είναι ότι έχω ακούσει για στρατόπεδα με πολύ υγρασία και κρεβάτια τα οποία σου κόβεται η μέση στα δυο.

Και δεν θς ήθελα να ρισκάρω κάτι παραπάνω, να παθω κατι χειρότερο.

Γνωμάτευση από γιατρούς λεει κηλες σε σπονδυλους, στραβό σπονδυλο και δεν υπάρχει το τζελ ανάμεσα σε σπονδυλική στήλη και σπονδυλους με αποτέλεσμα να τριβονται μεταξύ τους.

Σαββας Καββαδας

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Σαββας Καββαδας »

Γεια σας παιδια. Λοιπον ειχα παρουσιαστει με την Β ΕΣΣΟ 2020 και επειδη δεν ειχα την οικονομικη δυνατοτητα να υπηρετησω μου εδωσαν μια εξαμηνη αναβολη. Τωρα παρουσιαζομαι τις 02/11 στο 501 στην Θεσσαλονικη.

Λοιπον μολις πηρα την αναβολη μου ετυχε κατι πολυ δυσαρεστο σε εμενα και στην γυναικα μου και απο ολα αυτα που περασαμε τελος παντων, ημασταν σε αθλια κατασταση πηρα παρα πολλα κιλα, ειμαι 1,85 με 150 κιλα, μου ειπαν οτι δικαιουμαι αναβολη αλλα γενικα εγω δεν ειμαι σε κατασταση να υπηρετησω με αυτο που περασαμε.

Δευτερον μολις σημερα μαθαμε οτι η γυναικα μου ειναι εγκυος 2 μηνων και γενικα οπως καταλαβαινετε τα εξοδα θα ειναι παρα πολλα απο εδω και περα και συν οτι η γυναικα μου δεν δουλευει και δεν εχουμε στηριξη απο κανεναν δεν γινεται να υπηρετησω και να την αφησω μονη της, δεν υπαρχει περιπτωση να αφησω το παιδι μου στην ουσια νηστικο για κανεναν.

Τριτον μολις ημουν 15 χρονων ειχα ενα τροχαιο με το μηχανακι που ειχα διαλυσει το χερι μου στην ουσια ειχα παθει ανοικτο καταγμα χιλιοστα απο τον αγκωνα, απο τοτε δεν μπορω να το τεντωσω, δηλαδη φτανει ως καποιο σημειο και μετα τελος αλλα συν οτι εχω πολλους πονους και γενικα δεν εχω δυναμη στο χερι αυτο αλλα ειδικα χειμωνα με διαλυει.

Λοιπον ξερω οτι μονιμο προβλημα στο χερι ειναι Ι5 και η παχυσαρκια με πανω απο 7/10 απο το κανονικο ειναι κι αυτο Ι5 αλλα εγω θελω να ρωτησω, γινεται να παρω κατευθειαν απαλλαγη αν τα πω ολα αυτα; Λετε να μου την δωσουν ή απλα αναβολη; Θελω να τελειωνω γενικα.

Ξερει καποιος να απαντησει; Ευχαριστω εκ των προτερων
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Πέμ Οκτ 29, 2020 10:00 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Nassos »

Αδελφέ, ο "κανόνας" είναι 2 χρόνια αναβολή και μετά επαναξέταση για απαλλαγή από τη θητεία, απευθεία απαλλαγή πολύ δύσκολα.
mab

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από mab »

Εμαθες τιποτα απο τοτε γιατι εχω και εγω τις ιδιες αποριες. Εχεις εκδοσει πιστοποιητικο στρατου να μου πεις τι γραφει;
Δερμάτινος
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Δευ Σεπ 14, 2020 5:09 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Δερμάτινος »

Αν έχω κάτι παθολογικό, είναι αναγκαίο να έχω πάει απο πριν μόνος μου σε έναν γιατρό για να έχω 1 γνωμάτευση, ή αρκεί που θα με εξετάσουν όταν παρουσιαστώ;
Μήτσ

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Μήτσ »

Γεια σου φίλε! Έχω το ίδιο θέμα. Τελικά τι έκανες;
Mitsos99
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 08, 2021 4:03 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Mitsos99 »

Ελευθέριος έγραψε:Τι έκανες τελικά φίλε; Πήρες απαλλαγή; Έχω το ίδιο πρόβλημα, χρόνια ηπατίτιδα Β. Θα πάρω απαλλαγή λες ή μόνο αναβολή δικαιούμαι;

Φίλε, έχω το ίδιο θέμα. Τι έγινε τελικά υπηρέτησες;

Ευχαριστώ

Mitsos99
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 08, 2021 4:03 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Mitsos99 »

Ελευθέριος έγραψε:Τι έκανες τελικά φίλε; Πήρες απαλλαγή; Έχω το ίδιο πρόβλημα, χρόνια ηπατίτιδα Β. Θα πάρω απαλλαγή λες ή μόνο αναβολή δικαιούμαι;

Ευχαριστώ



Φιλε, έχω το ίδιο θέμα. Τι έγινε τελικά;

kriskris
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 09, 2021 8:51 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από kriskris »

Και εγώ το ίδιο. Χρόνια ασθενής με ηπατιτιδα Β όπου λαμβάνω και φαρμακευτική αγωγή. Μου ήρθε το χαρτί για να παρουσιαστώ την επόμενη εβδομάδα. Γνωρίζει κανείς σας αν δικαιούμαι αναβολή /απαλλαγή;Θα πάω φυσικά φρουραρχειο μεθαύριο αλλα ήθελα να είμαι λίγο προετοιμασμενος.

Ευχαριστώ

Mitsos999
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 09, 2021 10:37 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Mitsos999 »


Γεια σου φίλε! Σύμφωνα με το ΦΕΚ, πας Ι5 λόγω φαρμακευτικής αγωγής. Λογικά θα σου δώσουν 2ετή αναβολή και μετά απαλλαγή. Εγώ μίλησα με γαστρεντερολόγο στο 401 και μου είπε ότι θα μου δώσει Ι4 επειδή δεν παίρνω αγωγή.

Άσχετο, αν σε ενδιαφέρει να κάνεις account στο hepbcommunity. Είναι χρήσιμο φόρουμ για όσους πάσχουν από Β, συμμετέχουν από φορείς μέχρι επιστήμονες και ερευνητές που εργάζονται για θεραπεία.

Επιστρέφοντας στο θέμα. Εδώ είναι το σχετικό μέρος του φεκ για τη σωματική ικανότητα.

Mitsos999
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 09, 2021 10:37 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Mitsos999 »

Δεν επισυνάπτεται η φωτογραφία. Εδώ το ΦΕΚ ( http://www.ellinikos-stratos.com/stratologia/swmatiki_ikanotita.htm ) Κοίτα στον πίνακα στον κωδικό 764.
kriskris
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 09, 2021 8:51 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από kriskris »

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε!Όπως ακριβώς τα λες είναι! Διετή αναβολή λόγω της φαρμακευτικής αγωγής και αν είμαι και τότε στην ίδια κατάσταση πάμε για απαλλαγή. Καλή θητεία σου εύχομαι και καλή ανάρρωση!

Mitsos999
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 09, 2021 10:37 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Mitsos999 »

Τίποτα, φίλε! Να είσαι καλά! Να μπεις και στο hepbcommunity είναι πάρα πολύ χρήσιμο. Ελπίζω να τα πούμε και εκεί.
Αλέξανδρος

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Αλέξανδρος »

Καλησπέρα, γνωρίζετε ποτε δίνεται ι4 αντί για ι5 σε περιπτωσεις καρκίνου; Αν για παραδειγμα έχουν περασει 2 χρόνια από χημειοθεραπείες δεν έχεις ξεφυγει τον κίνδυνο (πρεπει να παρελθει η 5ετια) και λογικά παιρνεις απαλλαγη σωστά; Γνωρίζει κάποιος που έχει παρει απαλλαγή για καρκίνο για να μου απαντήσει ;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες