Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Μιχαλης

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Μιχαλης »

Καλησπέρα. Έχω κάνει σπονδυλοδεσια, και τώρα έχω αρκετά κινητικά προβλήματα. ( ορθοστασία βάρη δεν μπορώ να τρέξω και αρκετούς πόνους ανά διαστήματα στην μέση.) ξέρετε άμα παίρνω ι5 παθολογικο;
Μιχαλης

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Μιχαλης »

Ναι τώρα το είδα σας ευχαριστω πολύ!! Και κάτι τελευταίο επειδή παρουσιάζομαι σε έναν μήνα γίνεται να περάσω από φρουραρχειο η από στρατολογια και να περάσω από επιτροπή απαλλαγών πριν την κατάταξη;
Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Mparmpas »

Πεντε εργασιμες πριν την ημερα παρουσιασης εως και τη μερα καταταξης πας στο φρουραρχειο της περιοχης σου.

Μιχαλης

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Μιχαλης »

Και γίνεται να μου κάνουν εκεί τις εξετάσεις και να πάρω απαλλαγή; Να μην χρειαστεί δηλαδή να παρουσιαστώ; Συγνώμη για τις ερωτήσεις απλώς έχω αγχοθει για το τι πρέπει να κανω
Άβαταρ μέλους
kostas888
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 20, 2018 11:28 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από kostas888 »

Μιχάλη θα πας μέσα σε πέντε εργάσιμες μέρες πριν παρουσιαστεις στο Φρουραρχείο της περιοχή σου με ότι εξετάσεις/γνωματεύσεις που πιστοποιούν το πρόβλημα σου. Εκει θα σε δει γιατρός και θα σε παραπέμψει στο αντίστοιχο Στρατιωτικό Νοσοκομείο. Για την Αθήνα π. χ. στο 401. Στο Στρατιωτικό Νοσοκομείο θα σε δει ο γιατρός που αντιστοιχεί στο πρόβλημα σου και θα βγάλει γνωμάτευση λογικά Ι5 παθολογικό. Μετα θα ξαναπάς Φρουραρχείο και ύστερα Στρατολογικό γραφείο. Εκει θα σου πούνε ότι θα σου έρθει γράμμα ή SMS σε διάστημα 15-20 ημερών που θα λεει ότι πρέπει να περάσεις από την Επιτροπή Απαλλαγών.
Μιχάλης

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Μιχάλης »

Α και εκείνες τις 20 ημέρες που θα περιμένω θα ενώ κανονικά θα έπρεπε να παρουσιαστώ τι κάνω; Ειμαι έξω;
Άβαταρ μέλους
kostas888
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 20, 2018 11:28 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από kostas888 »

Οχι δεν χρειαζεται να παρουσιαστεις θα εισαι εξω.
Μιχάλης

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Μιχάλης »

Οκ σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις και την βοήθεια σας!!
Ektoras
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Οκτ 31, 2018 5:07 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Ektoras »

Ειχα πάρει 2 αναβολές λόγω σπουδών και επίσης πήρα μια αναβολή 2 ετών λόγο παθολογικων αιτιών.. Είμαι 1.85 και 170 κιλά επίσης έχω στο γόνατο ρήξη μυνισκου μπορεί κάποιος να μου απαντήσει αν τώρα που τελειώνει η 2ετης αναβολή και και με καλέσουν ξανά θα πάω για Ι4 η θα πάρω απαλλαγή λόγω των κιλών και του γόνατου..
νικος

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από νικος »

καλησπερα στο φορουμ, εχω παρει 2χρονη αναβολη για λογους υγειας (1+1) και τον σεπτεμβριο παρουσιαζομουν πηγα στπ 401 αλλα ο γιατρος μου εδωσε 4μηνη παραταση καταταξης η οποια και τελειωνει σε λιγες μερες, εχω ρηξη επιχειλιου χονδρου και στα δυο ισχια μου και απο το δεξι τελευταιους μηνες λογω εντονων ενοχλησεων βαδιζω με πατεριτσα. Ο γιατρος παρολο που με ειδε απλα με τραμπουκισε λεγοντας μου τι θα κανω στη ζωη μου και γιατι δεν παω για εγχειρηση και με ρωτουσε πως θα δουλεψω στην ζωη μου με τετοιο πονο. Εγω δεν θελω να κανω εγχειρηση τωρα καθοτι δεν εχω ουτε λεφτα ουτε την ψυχικη δυναμη να κανω κατι τετοιο. Θελω να ρωτησω εαν τελικα πετυχω τον ιδιο γιατρο ενδεχεται να με βαλει μεσα ακομα και με την πατεριτσα; Γιατι ειναι αδυνατον να κανω θητεια εστω και ως ι4 με πατεριτσα
Μιχαλης

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Μιχαλης »

Παιδια συγνωμη που ξαναγραφω αλλα ειναι σιγουρο οτι το προβλημα μου κατατασεται σε ι5; Εχω κανει οπισθια σπονδυλοδεσια απο Θ3 εως Ο4. Γιατι πηγα σε εναν ορθοπαιδικο να βγαλω γνωματευση και μου ειπε οτι αυτο το προβλημα βγαινει ι4.
νικος

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από νικος »

Καλησπέρα σας, πήγα στο 401 μετα την λήξη της 2ετής αναβολής για λόγους υγείας και μετά απο την λήξη 4μηνης μετάθεσης κατάταξης για την τελική κρίση. Ο ορθοπεδικός μου έδωσε Ι5 ιάσιμο και μου είπε οτι δεν ξεμπερδεύω και ότι θα με ξανα καλέσουν μετά απο 2 με 4 χρόνια ενω ο γιατρός του φρουραρχείου μου είπε οτι δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Μπορεί κάποιος να μου πεί τι ισχύει απο τα δύο; Και εάν ισχύει οτι θα με καλεσουν μετα απο 2-4 χρόνια γίνεται να ζητήσω απο την επιτροπή απαλλαγών να μου το κάνουν Ι5 μη ιάσιμο;
Konis
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Ιαν 28, 2019 2:43 pm
Τοποθεσία: Πολιτης
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Konis »

Θα ήθελα να ρωτήσω έκανα 4 μήνες στρατό και για λόγους Δικούς μου προσωπικούς δν μπορώ να συνεχίσω αν πάρω Ι5 έχω κάποια επίπτωση στον εργασιακό τομέα ; Επίσης θα αναγράφετε πουθενά τον λόγο για τον οποίο πήρα Ι5 ;
επισης δυπλωμα θα μπορεσω να βγαλω ;

Μιχαλης

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Μιχαλης »

Καλησπερα. Θα σου πω συμφωνα με αλλες απαντησεις που εχω διαβασει πανω σε αυτον τον τομεα. Με Ι5 σε ιδιωτικο τομεα δεν εχεις καμια επιπτωση μονο σε δημοσιο. Οσο για το διπλωμα δεν νομιζω να αναγραφεται.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες