Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
spiros80
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Οκτ 12, 2007 7:16 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από spiros80 »

ΕΧΩ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΔΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΕΙΔΗ ΜΙΑ ΕΠΙΣΗΜΗ ΑΝΑΒΟΛΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΤΡΟΠΗ. ΑΛΛΕΣ ΠΟΣΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΔΟΣΟΥΝ Ι5; ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΘΑΛΩ ΒΕΒΑΙΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΕΦΑΓΕ Η ΜΠΑΛΑ... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11199
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Nassos »

Βασικά άλλοι λένε μετά από 4 αναβολές και άλλοι μετά από 2χρονη αναβολή.

Αυτό που έχω δεί σε ένα παιδί ήταν το εξής:

Πήγε στο 401 την επομένη της κατατάξεως για πρόβλημα στη μέση (δεν μπορούσε να σταθεί όρθιο για πάνω από 2 λεπτά, διαφορετικά λιποθυμούσε.) και το Νοσοκομείο ζήτησε περαιτέρω κλινική εξέταση. Μετά από 1 σχεδόν μήνα θητείας, το 401 και η Επιτροπή τον έκρινε ακατάλληλο για Στράτευση.

Κάτι ανάλογο μπορεί να συμβεί και σε εσένα. Απλά τώρα δύσκολα βγάζουν αβέρτα Ι5 Παθολογικό μετά το σκάνδαλο των παράνομων απαλλαγών.
spiros80
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Οκτ 12, 2007 7:16 pm
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από spiros80 »

εμενα μου ειπαν στης 3 περνω οριστικα αναβολη. πιστευω να αληθευη αυτο και να μην με πεδεουν, γιατι εχω τρβιξη ειδη μεγαλο χουνερη.

Anonymous

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Anonymous »

Αν εχεις ι5 δεν πας καθολου φανταρος; η πας και σε απαλασουν απο καποια καθηκοντα; ευχαριστω.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από yandr »

σπυροσ έγραψε:αν εχεις ι5 δεν πας καθολου φανταρος; η πας και σε απαλασουν απο καποια καθηκοντα; ευχαριστω.


δεν πας καθόλου...
πανοσ

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από πανοσ »

εχο προβλημα στο δεξι χερη δεν γυριζει. κ αμα σπασει μενει αναπηρο. μπενω στο στρατο η απαλασομαι;
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από yandr »

Θα περάσεις από επιτροπή για Ι5.

Αυτοί θα εξετάσουν την κατάστασή σου και θα αποφανθούν.
Anonymous

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπέρα. Θέλω να μάθω αν άτομο με ένα νεφρό παίρνει I5 παθολογικό.
Anonymous

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Anonymous »

ΕΙΜΑΙ ΦΟΡΕΑΣ ΤΟΥ ΓΟΝΙΔΙΟΥ ΡΕΤ-ΜΕΝ2Α ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΟΛΙΚΗ ΘΥΡΟΕΙΔΟΚΤΟΜΗ ΕΧΩ 50%ΑΝΑΠΗΡΙΑ ΔΙΑ ΒΙΟΥ Α. Μ. Ε. Α ΠΑΙΡΝΩ ΧΑΠΙΑ ΕΥ ΦΟΡΟΥ ΖΩΗΣ ΚΑΙ Η ΒΙΟΨΙΑ ΕΔΕΙΞΕ ΜΥΛΟΕΙΔΕΣ ΚΑΡΚΙΝΩΜΑ ΤΟΥ ΘΥΡΟΕΙΔΟΥΣ ΣΕ ΑΡΧΟΜΕΝΟ ΣΤΑΔΙΟ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ
ΜΙΚΡΟΣ

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από ΜΙΚΡΟΣ »

Ι5 ΠΑΙΡΝΩ
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από yandr »

Neos έγραψε:Καλησπέρα. Θέλω να μάθω αν άτομο με ένα νεφρό παίρνει I5 παθολογικό.


Μάλλον όχι, αλλά μπορείς να ρωτήσεις και στη στρατολογία.

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από yandr »

ΜΙΚΡΟΣ έγραψε:ΕΙΜΑΙ ΦΟΡΕΑΣ ΤΟΥ ΓΟΝΙΔΙΟΥ ΡΕΤ-ΜΕΝ2Α ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΟΛΙΚΗ ΘΥΡΟΕΙΔΟΚΤΟΜΗ ΕΧΩ 50%ΑΝΑΠΗΡΙΑ ΔΙΑ ΒΙΟΥ Α. Μ. Ε. Α ΠΑΙΡΝΩ ΧΑΠΙΑ ΕΥ ΦΟΡΟΥ ΖΩΗΣ ΚΑΙ Η ΒΙΟΨΙΑ ΕΔΕΙΞΕ ΜΥΛΟΕΙΔΕΣ ΚΑΡΚΙΝΩΜΑ ΤΟΥ ΘΥΡΟΕΙΔΟΥΣ ΣΕ ΑΡΧΟΜΕΝΟ ΣΤΑΔΙΟ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ


Προφανώς αν έχεις 50% αναπηρία παίρνεις και Ι5, αρκεί να υπάρχουν τα κατάλληλα έγγραφα από κρατικό νοσοκομείο.

Επαναλαμβάνω ότι στο άρθρο για την σωματική ικανότητα υπάρχει link προς το ΦΕΚ με τις παθήσεις που 'ρίχνουν' τους στρατεύσιμους σε χαμηλές κατηγορίες σωματικής ικανότητας.

A08

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από A08 »

ι5 παθολογικό παίρνεις 100%.. τουλάχιστον ένας φίλος μου που είχε το ίδιο πρόβλημα του το δώσανε μετά από 40 μέρες στράτευσης...
Χρήστος
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Μάιος 25, 2021 12:50 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από Χρήστος »

Γειά σας. Το ιατρικό μου ιστορικό έχει ασθμα, ανάταξη κατάγματος μέσου τριτημορίου(με τιτάνιο), επιληπτικές κρίσεις, καθώς και σπονδυλοδεσία( με τιτάνιο) ως αποτέλεσμα επιληπτικής κρίσεως. Έχω δύο ετη αναβολής απο το στρατό για το θέμα της επιληψίας ενώ κατα την διάρκεια του δεύτερου έτους της αναβολής υπέστη επέμβαση σπονδυλοδεσίας λόγω των παραπάνω κρίσεων. Την πρώτη αναβολή την πήρα μέσω κατάταξης στο κέντρο εκπαίδευσης, ενώ την δεύτερη την πήρα μέσω της διαδικασίας του φρουραρχείου. Στην πρώτη μου επίσκεψη(μέσω κέντρου εκπαίδευσης στο 401 ο πνευμονολόγος μου είπε ότι είμαι Ι4 και ελεύθερος καθαριότητας. Είμαι στο κρίσιμο σημείο που θα πρέπει ο γιατρός του 401 και η επιτροπή να μου δώσουν την απαλλαγή. Σε αντίθετη περίπτωση(που απεύχομαι) είμαι τουλάχιστον σε 3 σημεία Ι4. Ποιά είναι η γνώμη σας, θα πάρω την απαλλαγή;
Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Απαλλαγή με Ι5 Παθολογικό

Δημοσίευση από yandr »

Λογικά θα σου δώσουν απαλλαγή, αλλά μόνο κάποιος που να έχει κάνει στην αντίστοιχη υγειονομική επιτροπή μπορεί να σου το επιβεβαιώσει.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες