Ειδικές Δυνάμεις (ΛΟΚ) Κύπρου

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Λαμπρος

Ειδικές Δυνάμεις (ΛΟΚ) Κύπρου

Δημοσίευση από Λαμπρος »

Γεια σας!!!

Ειμαι απο Κυπρο και το καλοκαιρι που μας ερχεται θα καταταγω!!! Θα ηθελα να μαθω οποια διποτε πληροφορια για τα ΛΟΚ τις Κυπρου απο οσους γνωριζουν , τι χρειαζεται για να υπηρετισης, Τις συνθηκες εκει ή οτιδιποτε αλλο.

Σας ευχαριστω!!!

Kapem
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Απρ 27, 2008 9:06 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ειδικές Δυνάμεις (ΛΟΚ) Κύπρου

Δημοσίευση από Kapem »

Geia sas paidia!!! Ti leei ola kala;

Einai to proto mou pos kai epidi sintoma mpeno strato thelo na na diloso idikes dunameis!!!

Tha ithela na matho ti paizei me ellada kai kupro.

Giati den thelo na pao kai na min matho tpt.Me eipan na diloso Kupro an thelo na "kourazomai".Dld exei pio duskoli ekpaideusi kai trexa gireue.

Gia pite mou osoi kserete :////

Thanx gia tin prosoxi!

Ηλυσιακός-Ι ΜΑΚ

Ειδικές Δυνάμεις (ΛΟΚ) Κύπρου

Δημοσίευση από Ηλυσιακός-Ι ΜΑΚ »

Αν θες Κύπρο δηλωσέ το. Αν είσαι κάτω από 25 θα σε πάρουνε σίγουρα. Και να μην το δηλώσεις μπορεί να σε πάρουνε. Πχ εγώ επιλέχθηκα για Κύπρο αλλά ήμουν σχεδόν 26 και έτσι με στείλαν Κω. Στην Κύπρο είναι 2 οι όψεις του νομίσματος. Η 35 ΜΚ είναι μοίρα πλήρους επάνδρωσης και οι υπηρεσίες τους πάνε τέλεια. Βγαίνουν εξοδούχοι και 4 συνεχόμενες μέρες. Απ ' την άλλη τους πιέζουν λίγο περισσότερο γενικά στο πρόγραμμα της μονάδας, γυμναστική, ασκήσεις, πειθαρχία, καθαριότητα κλπ. Αλλά όπου και να πας εδ πάνω κάτω το ίδιο θα πιεστείς. Εξαρτάται και από τον εκάστοτε διοικητή το πόσο θέλει να πιέσει τους καταδρομείς του. Αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι όταν η μονάδα έχει άτομα τότε πέφτει και η μεγαλύτερη πίεση.
Kapem
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Απρ 27, 2008 9:06 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ειδικές Δυνάμεις (ΛΟΚ) Κύπρου

Δημοσίευση από Kapem »

A malista! A ok file mou.

S'euxaristo polu gia tis plirofories.Tha diloso ekei an einai kai oti einai na ginei as ginei.21 eimai ara eimai ok ;)

Thanx kai pali!Kala na pernas!

...

Ειδικές Δυνάμεις (ΛΟΚ) Κύπρου

Δημοσίευση από ... »



Οτι ειπε ο φιλος απο την Ι-ΜΑΚ. Δεν ισχυει ομως αυτο με την ηλικια, εχει και
"παππουδες" κατω. Κατα τα αλλα πολυ οργανωμενη μοναδα, πολυ εκπαιδευση, γυμναστικη, πειθαρχεια, καλες υπηρεσιες(αν και σε πηγαινει εμπλοκη ανα περιοδους) και κατι πολυ σημαντικο, πληρωνεσαι κιολας.
Αλλα εχει μεγαλη σημασια σε τι ΛΟΧΑΓΟ θα πεσεις και σε ποιον λοχο.
Αλλα θα σου αρεσει κατω. Εγγυημενα πραγματα, αρκει να το γουσταρεις.Εικόνα
kotsos
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Τρί Δεκ 18, 2007 2:04 am
Επικοινωνία:

Ειδικές Δυνάμεις (ΛΟΚ) Κύπρου

Δημοσίευση από kotsos »

οπως την παλευει κανεις ειναι παντου
x

Ειδικές Δυνάμεις (ΛΟΚ) Κύπρου

Δημοσίευση από x »

θελω να κανω την εξης ερωτηση. αυτο το καλοκαιρι θελω να κοψω την αναβολη μου κ να καταταγω στον στρατο. θελω να παω ειδικες δυναμεις (βατραχανθρωπους συγγεκριμενα) κ 8ελω να υπηρετησω κυπρο. υπαρχει τετοιο σωμα στην κυπρο ή αδικα ελπιζω; ευχαριστω κ σορρυ για τα ορ8ογραφικα λα8η αλλα εχω συνι8ισει τα greeklish Εικόνα

Anonymous

Ειδικές Δυνάμεις (ΛΟΚ) Κύπρου

Δημοσίευση από Anonymous »

Δεν παίρνουν πλέον εδώ και 5 χρόνια περίπου εφέδρους στους βατραχανθρώπους γιατί πρέπει να έχουν υπόλοιπο θητείας 12 μήνες. Γίνεται να πας καταδρομέας στην Κύπρο στην 35 Μοίρα Καταδρομών. Θα το δηλώσεις στο κέντρο ειδικών δυνάμεων που θα παρουσιαστείς.

ΠΕΤΡΟΣ

Ειδικές Δυνάμεις (ΛΟΚ) Κύπρου

Δημοσίευση από ΠΕΤΡΟΣ »

ΑΝ ΠΑΣ ΚΥΠΡΟ 35 ΜΟΙΡΑ ΚΑΤΑΔΡΟΜΩΝ ΣΕ ΠΛΗΡΟΝΟΥΝ; ΑΝ ΝΑΙ ΓΙΑ ΤΙ ΠΟΣΟ ΜΙΛΑΜΕ;
Green Berets
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2008 2:17 pm
Επικοινωνία:

Ειδικές Δυνάμεις (ΛΟΚ) Κύπρου

Δημοσίευση από Green Berets »



Σε λιρες 157 περιπου ο καταδρομεας. Εαν εισαι υπαξιωματικος 200 μου φαινεται.
Τωρα που εχουν ευρω υπολογισε οτι μια λιρα ηταν κοντα στο 1.7 ευρω
οποτε υπολογισε ποσο παραπανω παει.
35ΜΚ/41ΛΚ
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Ιουν 30, 2008 7:43 am
Επικοινωνία:

Ειδικές Δυνάμεις (ΛΟΚ) Κύπρου

Δημοσίευση από 35ΜΚ/41ΛΚ »

x έγραψε:θελω να κανω την εξης ερωτηση. αυτο το καλοκαιρι θελω να κοψω την αναβολη μου κ να καταταγω στον στρατο. θελω να παω ειδικες δυναμεις (βατραχανθρωπους συγγεκριμενα) κ 8ελω να υπηρετησω κυπρο. υπαρχει τετοιο σωμα στην κυπρο ή αδικα ελπιζω; ευχαριστω κ σορρυ για τα ορ8ογραφικα λα8η αλλα εχω συνι8ισει τα greeklish Εικόνα

Οι βατραχάνθρωποι που αναφέρεις ανήκουν εδώ και χρόνια στο ΠΝ (Πολεμικό Ναυτικό) και είναι η γνωστή ΜΥΚ (Μονάδα Υποβρύχιων Καταστροφών) όπου πια δεν παίρνουν έφεδρους αλλά μονιμάδες. Μπορείς βέβαια αν είσαι στέλεχος (ή ΟΒΑ ή και ΕΠΟΠ) του στρατού ξηράς να περάσεις το 6μηνο (αν δεν κάνω λάθος) σχολείο της ΜΥΚ οπου και βγαίνεις κανονικά με τη βατραχοπουλάδα.

Τώρα απο εκεί και πέρα στην Κύπρο βρίσκεται η 35 ΜΟΙΡΑ ΚΑΤΑΔΡΟΜΩΝ όπου μπορείς να υπηρετήσεις ως έφεδρος στρατιώτης (είτε σαν 9μηνο είτε σαν 12μηνο), απλά δηλώνεις εθελοντικά οτι θες να υπηρετήσεις Κύπρο στο ΚΕΝ και αν δεν έχεις ήδη ένδειξη για ΕΛΔΥΚ (έτσι αναφέρεται ασχέτως αν η 35 ανήκει στην Εθνική Φρουρά) τότε είναι σχεδόν σίγουρο οτι θα σε στείλουν εκεί.

bagelis
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 01, 2008 3:48 pm
Επικοινωνία:

Ειδικές Δυνάμεις (ΛΟΚ) Κύπρου

Δημοσίευση από bagelis »

φιλε μου στην κυπρο υπαρχει μονο η Λ'ΜΚ η 35 εκει ειναι μονο ορεινη καταδρωμεις οπως λεμε εμεις λοκ. εκει ειμουν σοθ συνιστο κατι αλλο
Anonymous

Ειδικές Δυνάμεις (ΛΟΚ) Κύπρου

Δημοσίευση από Anonymous »

ΚΑι εγω εκει ημουν λοχιας!!! Στην 35. Γιατι του λες να μην παει baggelis; Επαθες κατι εσυ;

Anonymous

Ειδικές Δυνάμεις (ΛΟΚ) Κύπρου

Δημοσίευση από Anonymous »

κ γω ημουνα 35.
πολυ δυσκολα μαγκες. πατε καλυτερα ΛΟΚ στην Ελλαδα.
Δεν αξιζει Κυπρο.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης