ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από yandr »

Νέοι 19 έως 28 ετών ζητούνται για να υπηρετήσουν ξανά στο στρατό ως Οπλίτες Βραχείας Ανακατάταξης (ΟΒΑ) για ένα έως τρία χρόνια. Κίνητρα; Μηνιαίες αποδοχές μόνιμου λοχία, γενναίο πριμ για συμμετοχή σε ειρηνευτικές αποστολές.

Ο στρατός επαναφέρει τον παροπλισμένο θεσμό των ΟΒΑ, ποντάροντας εκ νέου στην υψηλή ανεργία των νέων.

Οι ΟΒΑ πρωτοεμφανίστηκαν το 1990 επί κυβέρνησης Ν. Δ. στη συνέχεια καταργήθηκαν και τώρα επανέρχονται. Αποτελεί άλλο ένα βήμα στην πορεία προς έναν επαγγελματικό στρατό. Οι φαντάροι είναι πια μόλις το 30% του στρατιωτικού προσωπικού, λιγότεροι και από το σύνολο των μόνιμων αξιωματικών και υπαξιωματικών.

Ελευθεροτυπία
ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΣ

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΣ »

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΟΣΟ ΠΕΡΝΕΙ ΕΝΑΣ ΟΒΑ ΑΥΤΗ ΤΙ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΙ ΠΟΣΕΣ ΥΠΙΡΕΣΙΕΣ ΚΑΝΕΙ;

...

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από ... »



Μισθος μονιμου λοχια μη παραγωγικων σχολων. Υπηρεσια αναλογα με
την μοναδα...
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από yandr »

Υπάρχει επίσης αναλυτικό άρθρο για τους ΟΒΑ στο site.

.,.,.,
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 01, 2008 5:35 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από .,.,., »

Για να πας στις Μονάδες ειρηνευτικών αποστολών απο ΟΒΑ κσερει κανεις αν θελει βυσμα για να σε παρουν;
ΝΙΚΟΣ

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ »

ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΟΠΛΙΤΗΣ
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από yandr »

ΝΙΚΟΣ έγραψε:ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΟΠΛΙΤΗΣ


Υπάρχει σχετική συζήτηση αν έχεις κάποια απορία.
Anonymous

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Anonymous »

εμενα με πηραν οβα στην μοναδα που ηπυρετω απο 7 αυγουστο που απολιομε... Να σας πω κσερει κανει εαν οταν γινομαι οβα περνω το βαθμο του υποδεκανεα; δλδ 2 ευθιες γραμμες... εγω ειμαιστρατιοτης
JOHNSTAM
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2008 10:57 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: τα σκαφη,αστυνομια,στρατος
Επάγγελμα: στρατιωτης
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από JOHNSTAM »

. . . έγραψε:Για να πας στις Μονάδες ειρηνευτικών αποστολών απο ΟΒΑ κσερει κανεις αν θελει βυσμα για να σε παρουν;
Οχι φιλε μου δεν χριαζεται απλα Βγενει εγγηκλιος και κανεις 1 αιτηση εφωσων θελεις και εισαι σταρτιωτικος η Ο. Β. Α!Εικόνα
Anonymous

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Anonymous »

Πρεπει να περασεις αθληματα για να σε παρουν Ο. Β. Α; και στις ιατρικες εκσετασεις αν σου βρουν χορτο σε κοβουν;
OBA21

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από OBA21 »

ΕΝΟΙΤΕ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΒΙΣΜΑ ΑΛΛΑ ΝΤΟΥΗ
JOHNSTAM
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2008 10:57 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: τα σκαφη,αστυνομια,στρατος
Επάγγελμα: στρατιωτης
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από JOHNSTAM »

χρηστος έγραψε:Πρεπει να περασεις αθληματα για να σε παρουν Ο. Β. Α; και στις ιατρικες εκσετασεις αν σου βρουν χορτο σε κοβουν;
οχι τπτ απ αυτα που λες... οπως εισι φανταρος συνεχηζεις να εισαι ΟΒΑ συνηθος στην ιδια μοναδα που ηπυρετης, και με την ειδικοτιτα που εχεις πριν! δν περνας καμια παραπανο εκπαιδεφση ουτε εξετασεις! εγω απο 7 αυγουστου μπενω οβα οταν δλδ απολυομαι απο φανταρος!Εικόνα
GENERAL

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από GENERAL »

ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΥΠΗΡΕΤΗΣΕΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΟΒΑ;
DM90
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 23, 2008 1:01 am
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από DM90 »

GENERAL έγραψε:ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΥΠΗΡΕΤΗΣΕΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΟΒΑ;


καλά ούτε στον κόπο να κοιτάξεις λίγο το site δεν μπήκες; ...

Οι ενδιαφερόμενοι που υπηρετούν ακόμη τη στρατιωτική τους θητεία ως οπλίτες, μπορούν εντός τριμήνου πριν από την απόλυσή τους να ζητήσουν με αίτηση που υποβάλουν στη Μονάδα τους, την ανακατάταξή τους για βραχεία περίοδο ενός (1) μέχρι τριών (3) ετών, με το βαθμό που φέρουν. Δεκτοί για ανακατάταξη ως Ο. Β. Α. γίνονται όσοι είναι ικανοί κατηγορίας πρώτης (Ι/1) ή δεύτερης (Ι/2), σύμφωνα με τις διατάξεις που ισχύουν για την εξέταση της σωματικής ικανότητας των στρατευσίμων και έχουν ηλικία 19 μέχρι 28 ετών
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από yandr »

«ΨΑΛΙΔΙ» στις προσλήψεις μιας κατηγορίας επαγγελματιών οπλιτών έβαλε ξαφνικά η κυβέρνηση. Και αυτό την ώρα που ο Πρωθυπουργός κ. Κ. Καραμανλής ανακοίνωνε στη Βουλή ότι η αύξηση των αμυντικών δαπανών στον προϋπολογισμό το 2009 «σ΄ ένα μεγάλο βαθμό οφείλεται στον αυξανόμενο αριθμό των επαγγελματιών οπλιτών»...

Συγκεκριμένα, σύμφωνα με στρατιωτικές πηγές, τα συναρμόδια υπουργεία Οικονομικών και Άμυνας δεν υπέγραψαν τελικά την προβλεπόμενη κοινή απόφαση κι έτσι δεν θα προσληφθούν 100 νέοι που ήθελαν να συνεχίσουν, αμειβόμενοι πλέον, τη θητεία τους για τρία ακόμη χρόνια. Πρόκειται για τον θεσμό των Οπλιτών Βραχείας Ανακατάταξης (ΟΒΑ), ο οποίος στην πράξη δεν διαφέρει πολύ από αυτόν των Επαγγελματιών Οπλιτών (ΕΠΟΠ) επταετούς διάρκειας.

Έκπληξη

Την ευκαιρία αυτή εκμεταλλεύονται όσοι νέοι βλέπουν ότι δεν μπορούν να βρουν αμέσως μετά την απόλυσή τους την εργασία που θέλουν και επιλέγουν να μείνουν από 1 έως 3 χρόνια στο Όπλο όπου υπηρετούσαν με μισθό 800-900 ευρώ. Η μη έγκριση των προσλήψεων γι΄ αυτή την περίοδο στην Πολεμική Αεροπορία εξέπληξε τους εκατοντάδες ενδιαφερομένους για τις 100 θέσεις.

ΤΑ ΝΕΑ
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες