ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Τσουκαλάς

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Τσουκαλάς »

ARN έγραψε:Δεν θα έχεις βαθμό εφόσον δεν είχες, το μόνο διακριτικό που θα φέρεις στη στολή σου είναι αυτό των οβα. Τα περνάνε όλα τα σχολεία κανονικά.

Επίσης αν θέλεις μπορείς να μένεις μέσα



για να μείνω μέσα ώστε να γλιτώνω κάποια χρήματα για το ενοίκιο, θα πρέπει να συνενοηθω με τον διοικητή; υπάρχει περίπτωση να μου αρνηθεί;

είχα διαβάσει πως τις πρώτες σειρές άφηναν να περνάνε σχολεία αλλά μετά παραιτουνταν και το άλλαξαν

το κεαπ το κανονικό ή το μικρό;

ARN
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 769
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 12, 2018 3:05 pm
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από ARN »

Δεν χρειάζεται να συνεννοηθείς με τον διοικητή σου, το μόνο που μπορείς να κανονίσεις με τον διοικητή είναι μήπως υπάρχει ξεχωριστός ελεύθερος θάλαμος για να μένεις ξεχωριστά από τους φαντάρους, συνήθως βρίσκεται ακόμα κ αυτή η λύση. Δεν ισχύει αυτό που άκουσες με τα σχολεία, πας σε όλα κανονικά

Eric

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Eric »

Παιδιά δεν αξίζει οβα.. Προσπαθήστε να δώσετε πανελληνιες η μάθετε καμία τέχνη οι οβα είναι εργασιακή εκμετάλλευση
Τσουκαλάς

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Τσουκαλάς »

ARN έγραψε:Δεν χρειάζεται να συνεννοηθείς με τον διοικητή σου, το μόνο που μπορείς να κανονίσεις με τον διοικητή είναι μήπως υπάρχει ξεχωριστός ελεύθερος θάλαμος για να μένεις ξεχωριστά από τους φαντάρους, συνήθως βρίσκεται ακόμα κ αυτή η λύση. Δεν ισχύει αυτό που άκουσες με τα σχολεία, πας σε όλα κανονικά



φαντάζομαι σκηνή που θα κάνει μόλις του το πω, θα μου πει αν θέλω τίποτα τζακούζιΕικόνα

εγώ απολύθηκα από πεζικο θα μπορώ να πάω στις ειδικές δυνάμεις ή στην αεροπορία στρατού;

Τσουκαλάς

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Τσουκαλάς »

θα έχουμε κανονικά 40μερες άδειας, απαλλαγές; ειδικότητα την ίδια που είχαμε στην θητεία ή θα μας δώσουν άλλη; μπορώ μα αλλάξω αν θέλω;

ARN
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 769
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 12, 2018 3:05 pm
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από ARN »

Παιδιά τα πράγματα είναι ξεκάθαρα. Όπως απολύθηκες στην θητεία σου συνεχίζεις από εκεί που ήσουν για άλλα 3 χρόνια, συνεπώς θα είσαι ίδιο όπλο ίδια ειδικότητα. Προς το παρών δεν μπορείς να πας ειδικές δυνάμεις, βέβαια ετοιμάζεται νομοσχέδιο στο οποίο θα αλλάξουν πολλά πράγματα για τους οβα, μέσα σε αυτό είναι κ ότι άτομα που δεν ήταν ειδικές δυνάμεις θα τους δίνετε η δυνατότητα να μπορούν να υπηρετήσουν στις ΕΔ. (αυτό είναι ανεπίσημο, μένει να ψηφιστεί ) Άδειες έχεις 30 μέρες κανονική άδεια και 10 μέρες μικρας διάρκειας, σύνολο 40.

Απαλλαγές παίρνεις κανονικά.

Υγ για να συμμετάσχει κανείς σε διαγωνισμό οβα θα πρέπει να έχει απολυθεί έως και 3 χρόνια.

Τσουκαλάς

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Τσουκαλάς »

έχω από τον Ιούνιο του 2018 που έχω απολυθείγια να κάνουν αυτό το νομοσχέδιο μάλλον δεν θα βγάλουν καθόλου για εποπ

η μικρας διάρκειας τι διαφορετικό έχει από την κανονική; περνουν και άδειες παραμεθωριου όπως οι φαντάροι;

και αν αλλάξει το νομοσχέδιο και κάνουμε μεταταξη θα αλλαχτεί η ειδικότητα;

ARN
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 769
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 12, 2018 3:05 pm
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από ARN »

Ας ψηφιστεί πρώτα και μετά βλέπουμε τι θα ισχύσει, δεν χρειάζεται να λέμε αερολογίες , Υπομονή.Η κανονική άδεια είναι όταν βάζεις πάνω από 5 μέρες, η μικρας είναι κάτω από 5 μέρες.

Για παράδειγμα αν θέλω να λείψω αύριο κ μεθαύριο θα ζητήσω 2 μέρες μικρας διαρκειας, αν θέλω να λείψω μια βδομάδα θα ζητήσω 7 μέρες κανονικής άδειας

Τσουκαλάς

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Τσουκαλάς »

αυτή των ειδικών δυνάμεων μήπως έχουν παραπάνω άδειες από τους υπόλοιπους; Για προεκλογικά θα το λένε

Τσουκαλάς

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Τσουκαλάς »

περνανε το κανονικό κεαπ?αν βάλεις βύσμα μπορεί κάποιος να πάρει βαθμό;

ARN
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 769
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 12, 2018 3:05 pm
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από ARN »

Τσουκαλάς έγραψε:αυτή των ειδικών δυνάμεων μήπως έχουν παραπάνω άδειες από τους υπόλοιπους;Για προεκλογικά θα το λένε



Τις ίδιες έχουν

Τσουκαλάς

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Τσουκαλάς »

μπορείς να μου απαντήσεις και στα προηγούμενα;
Άβαταρ μέλους
Dimitris-96
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Δευ Σεπ 14, 2020 9:07 pm
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Dimitris-96 »

Με εν διαφέρει να μπο οβα δεν είμαι. Μισθολογικά και υπηρεσιακά πως είναι;

Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
Nickk
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 20, 2020 10:57 am
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Nickk »

Dimitris-96 έγραψε:Με εν διαφέρει να μπο οβα δεν είμαι.Μισθολογικά και υπηρεσιακά πως είναι;

Ευχαριστώ

Ακριβώς όπως ήταν και κατά τη διάρκεια της θητείας σου. Όταν δεν έχεις υπηρεσία, είσαι ελεύθερος, από την παύση εργασίας και μετά.

Άβαταρ μέλους
greenalexyo
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 11, 2015 2:14 pm
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από greenalexyo »

Τσουκαλάς έγραψε:περνανε το κανονικό κεαπ; αν βάλεις βύσμα μπορεί κάποιος να πάρει βαθμό;

Δεν υπάρχει βαθμολογική εξέλιξη για τους ΟΒΑ.

Όσο για τα σχολεία, περνάνε κανονικά.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες