ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Γιώργος

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Γιώργος »

Καλησπέρα.. Ήμουν ανάμεσα στους επιτυχόντες αλλά με έκοψαν στα ιατρικά.. Ο γιατρός μου έδωσε εξάμηνη αναβολή.. Τ σημαίνει αυτό; Ότι σε έξι μήνες θα υπηρετήσω ή με πετάνε εκτός
Άβαταρ μέλους
Diasostis31
Στρατοπεδάρχης
Στρατοπεδάρχης
Δημοσιεύσεις: 3234
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 08, 2015 7:41 pm
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Diasostis31 »

Γιώργος έγραψε:Καλησπέρα.. Ήμουν ανάμεσα στους επιτυχόντες αλλά με έκοψαν στα ιατρικά.. Ο γιατρός μου έδωσε εξάμηνη αναβολή.. Τ σημαίνει αυτό; Ότι σε έξι μήνες θα υπηρετήσω ή με πετάνε εκτός


Πρώτη φορά το ακούω αυτό

Περασες, πηγες κέντρο και εκεί σου δωσαν αναβολή?

Πρέπει να ρωτήσεις στην στρατολογια

Γιώργος

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Γιώργος »

Κατ αρχήν έχω απολυθεί δύο χρόνια. Έκανα αίτηση φέτος για ΟΒΑ και ήμουν ανάμεσα στους επιτυχόντες στην Αρκαδία.. Όμως με έκοψαν στα ιατρικά...( επιτροπή απαλλαγών) Συγκεκριμένα μου έδωσαν εξάμηνη αναβολή... Αν σε έξι μήνες είμαι οκ; Τι γίνεται;
Άβαταρ μέλους
Android
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 24, 2017 10:56 pm
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Android »

Περί ΟΒΑ και προσωπικό στο Στρατό:https://plus.google.com/108210138628397014784/posts/LPbsiMhLkCU
Δημήτρης

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Καλημέρα. Γνωρίζουμε αν θα πάρουμε άλλους υπεράριθμους?
Άβαταρ μέλους
Android
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 24, 2017 10:56 pm
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Android »

Περί ΟΒΑ και προσωπικό στο Στρατό (Ανανεωμένο) : https://plus.google.com/108210138628397014784/posts/WYm7AXPccGn
Βασίλης

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Βασίλης »

Android να σε ρωτήσω, αυτο που ανεβασες είναι κάποιο επίσημο έγγραφο η μία ιδέα
Άβαταρ μέλους
leo95
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 3:34 pm
Τοποθεσία: Έφεδρος
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από leo95 »

Καλησπερα, κατά την διάρκεια της στρατιωτικής μου θητείας (Σεπτέμβρης 2016 - Ιούνιος 2017) έχασα τον πατέρα μου εν ώρα που ήμουν σε υπηρεσία (Ο πατέρας μου ήταν Δημόσιος Υπαλληλος). Δικαιουμαι κάποια θέση μόνιμου στον στρατο και αν ναι, που θα πρέπει να απευθυνθώ.

Ευχαριστώ

SKY DIVER
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 03, 2008 7:54 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επάγγελμα: RIGGER - AIR DROPS
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από SKY DIVER »

leo95 έγραψε:Καλησπερα, κατά την διάρκεια της στρατιωτικής μου θητείας (Σεπτέμβρης 2016 - Ιούνιος 2017) έχασα τον πατέρα μου εν ώρα που ήμουν σε υπηρεσία (Ο πατέρας μου ήταν Δημόσιος Υπαλληλος). Δικαιουμαι κάποια θέση μόνιμου στον στρατο και αν ναι, που θα πρέπει να απευθυνθώ.

Ευχαριστώ



Συλλυπητήρια leo95. Έχασες τον πατέρα σου εν ώρα που ήταν αυτός υπηρεσία ή εσύ;Εικόνα

Άβαταρ μέλους
leo95
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 3:34 pm
Τοποθεσία: Έφεδρος
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από leo95 »

Ευχαριστω, εγώ ήμουν σε υπηρεσια. Ο διοικητής μου στην Μυτιλήνη μου είπε ότι δικαιούμαι αλλά εγώ μέσα σε όλα αυτά που είχαν γίνει τότε δεν το έψαξα και τωρα έχω φτάσει σε σημείο να βαράω το κεφάλι μου στον τοιχο. Σιγουρα άμα το κυνηγήσω κάτι θα μπορεί να γίνεται γιατί ένας ΕΠΟΠ είχε περάσει το ίδιο που πέρασα εγώ κατα την θητεια του σαν φανταρος και το έβαλαν.
SKY DIVER
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 03, 2008 7:54 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επάγγελμα: RIGGER - AIR DROPS
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από SKY DIVER »

leo95 έγραψε:Ευχαριστω, εγώ ήμουν σε υπηρεσια. Ο διοικητής μου στην Μυτιλήνη μου είπε ότι δικαιούμαι αλλά εγώ μέσα σε όλα αυτά που είχαν γίνει τότε δεν το έψαξα και τωρα έχω φτάσει σε σημείο να βαράω το κεφάλι μου στον τοιχο. Σιγουρα άμα το κυνηγήσω κάτι θα μπορεί να γίνεται γιατί ένας ΕΠΟΠ είχε περάσει το ίδιο που πέρασα εγώ κατα την θητεια του σαν φανταρος και το έβαλαν.


Συγνώμη για την αδιακρισία μου, απλά προσπαθώ να καταλάβω, τι ακριβώς συνέβη στον πατέρα σου;

Τσουκαλάς

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Τσουκαλάς »

οι οβα είναι στην κατηγορία υπαξιωματικων;
SKY DIVER
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 03, 2008 7:54 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επάγγελμα: RIGGER - AIR DROPS
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από SKY DIVER »

Τσουκαλάς έγραψε:οι οβα είναι στην κατηγορία υπαξιωματικων;


Άν φέρουν το βαθμό του Δνέα ή Λχία, ναι. Ανήκουν στην κατηγορία των βαθμοφόρων και πιο συγκεκριμένα, των υπαξιωματικών. Αν είναι στρατιώτες, τότε ανήκουν στην κατηγορία των μη βαθμοφόρων, δηλαδή στην κατηγορία των στρατιωτών. Αυτό ισχύει και για τους Υδνείς. Όπως έχω αναφέρει ξανά, ο Υδνέας δεν είναι βαθμός αλλά τιμητική διάκριση. Έτσι ο Υδνέας δεν θεωρείται βαθμοφόρος αλλά στρατιώτης με τιμητική διάκριση, αν αυτό ακούγεται καλύτερο Εικόνα. Τέλος να επισημάνω ότι οι στρατιώτες και οι υπαξιωματικοί ανήκουν στην κατηγορία των οπλιτών. Δηλαδή η κατηγορία των οπλιτών περιλαμβάνει από τον στρατιώτη μέχρι και τον Αλχία.

Συνοψίζοντας, οι ΟΒΑ, αν δεν φέρουν κάποιο βαθμό (πχ Δνέα ή Λχία), είναι μη βαθμοφόροι οπλίτες. Όταν παρουσιάζεται ένας μη βαθμοφόρος ΟΒΑ, αναφέρεται ως: ΟΒΑ στρατιώτης πεζικού Δημητρίου Δημήτριος. Επίσης όταν υπογράφεις κάπου, υπογράφει ως: ΟΒΑ Στρ (ΠΖ) Δημήτριος Δημητρίου.

Ελπίζω να σε κατατόπισα.Εικόνα

ΥΓ Το παράδειγμα της παρουσίασης που έδωσα αναφέρεται σε ΟΒΑ μη βαθμοφόρο του Πεζικού.

Τσουκαλάς

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Τσουκαλάς »

Δεν έχουν τα ίδια προνόμια οι οπλίτες με τους υπαξιωματικους όμως άλλοι μισθοί, μεταχείριση, εκπαίδευσηεγώ στην θητεία μου δεν είχα βαθμό αν μπω οβα δεν θα πάρω καθόλου;

Θα μπορώ να μένω μέσα όπως οι στρατιώτες;

πιο πολύ με ενδιαφέρει αν περνάνε σχολεία σχαλ, ουκ, κεαπ

ARN
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 769
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 12, 2018 3:05 pm
Επικοινωνία:

ΟΒΑ: Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από ARN »

Δεν θα έχεις βαθμό εφόσον δεν είχες, το μόνο διακριτικό που θα φέρεις στη στολή σου είναι αυτό των οβα. Τα περνάνε όλα τα σχολεία κανονικά.

Επίσης αν θέλεις μπορείς να μένεις μέσα

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες