Δεν θέλω να μπω στις Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Δεν θέλω να μπω στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

Μην αγχώνεσαι, δεν θα σε διώξει κανείς εάν και εφόσον το θέλεις να υπηρετήσεις στις ΕΔ.

Χρήστος Γ.

Δεν θέλω να μπω στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Χρήστος Γ. »

Καλησπέρα παιδιά! Μου ήρθε το χαρτί να καταταγώ στις ειδικές δυνάμεις ενώ δεν είχα δηλώσει κάτι τέτοιο στην στρατολογία. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση που δεν θέλω να συνεχίσω στο σώμα αυτό; Παρουσιάζομαι κανονικά και έπειτα δηλώνω ότι δεν θέλω να συνεχίσω;

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας.

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Δεν θέλω να μπω στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

Χρήστος Γ. έγραψε:Καλησπέρα παιδιά! Μου ήρθε το χαρτί να καταταγώ στις ειδικές δυνάμεις ενώ δεν είχα δηλώσει κάτι τέτοιο στην στρατολογία. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση που δεν θέλω να συνεχίσω στο σώμα αυτό; Παρουσιάζομαι κανονικά και έπειτα δηλώνω ότι δεν θέλω να συνεχίσω;

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας.



Δεν θα σε πιέσει κανένας να υπηρετήσεις στις Ειδικές Δυνάμεις.

Το δηλώνεις και υπηρετείς εθελοντικά εφόσον το επιθυμείς.

Σε αντίθετη περίπτωση θα συνεχίσεις να υπηρετείς στο Πεζικό.

Bio

Δεν θέλω να μπω στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Bio »

Καλησπερα, θελω να ρωτισω μπορω να δηλωσω δοκιμος και αμα δεν με παρουν να παω κυπρο για την θυτεια μου;(Μου ηρτθε το χαρτι παρουσιαζομαι στις 9/3/2014 στον νεο περαμο ειδικες δυναμεις αμα παιζει καποιον ρολο)
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Δεν θέλω να μπω στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

Bio έγραψε:Καλησπερα, θελω να ρωτισω μπορω να δηλωσω δοκιμος και αμα δεν με παρουν να παω κυπρο για την θυτεια μου;(Μου ηρτθε το χαρτι παρουσιαζομαι στις 9/3/2014 στον νεο περαμο ειδικες δυναμεις αμα παιζει καποιον ρολο)


Ναι, αν και δύσκολο να μην σε πάρουν για ΥΕΑ εκτός και αν είσαι ανάπηρος.

Spyridon.stathakis
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 07, 2015 11:30 am
Επικοινωνία:

Δεν θέλω να μπω στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Spyridon.stathakis »

Καλη σας μερα και καλη Κυριακη.. Κατ αρχήν χαιρομαι που υπαρχει μια τοσο άρτια και ενήμερη κοινότητα που αφορά τον Ελληνικο στρατό στο σύνολο του.. Εχω μια ερώτηση.. Ο Ανηψιος μου ενημερώθηκε οτι στις 7 Ιουλίου πρεπει να παρουσιαστεί στο σωμα των ειδικών δυνάμεων στο Μεγαλο πεύκο.. εκείνος ομως δεν το επιθυμεί μιας και προτιμά να περασει το σύνολο της στρατιωτικής του θητείας σε ενα πιο 'βατο' σωμα-ας μου επιτρέπει ο χαρακτηρισμός-, οπως το πεζικό. Υπαρχει καποια διαδικασία στην οποια πρεπει να προβεί ετσι ωστε να επιτευχθεί αυτο; Ευχαριςτω εκ των προτέρων.. Σπυρος.
tsad
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Τρί Μάιος 12, 2015 10:02 pm
Επικοινωνία:

Δεν θέλω να μπω στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από tsad »

Spyridon.stathakis έγραψε:Καλη σας μερα και καλη Κυριακη. Κατ αρχήν χαιρομαι που υπαρχει μια τοσο άρτια και ενήμερη κοινότητα που αφορά τον Ελληνικο στρατό στο σύνολο του. Εχω μια ερώτηση. Ο Ανηψιος μου ενημερώθηκε οτι στις 7 Ιουλίου πρεπει να παρουσιαστεί στο σωμα των ειδικών δυνάμεων στο Μεγαλο πεύκο. Εκείνος ομως δεν το επιθυμεί μιας και προτιμά να περασει το σύνολο της στρατιωτικής του θητείας σε ενα πιο 'βατο' σωμα-ας μου επιτρέπει ο χαρακτηρισμός-, οπως το πεζικό. Υπαρχει καποια διαδικασία στην οποια πρεπει να προβεί ετσι ωστε να επιτευχθεί αυτο; Ευχαριςτω εκ των προτέρων. Σπυρος.
Καλησπέρα. Αν θυμάμαι σωστά στο κέντρο θα ρωτήσουν ξανά ποιοί θέλουν να μείνουν στις ειδικές δυνάμεις. Εκεί θα πει όχι και κατά 90% θα πάει πεζικό.

Angelos

Δεν θέλω να μπω στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Angelos »

"Είστε υπόχρεος για κατάταξη Στρατό Ξηράς με την 2016 Α΄ ΕΣΣΟ (Ιανουάριος) δυνάμει της ΕΔΥΕΘΑ/ΓΕΣ 132/2015 την 18/01/2016 σε Κέντρο Εκπαιδεύσεως Ειδικών Δυνάμεων (ΚΕΕΔ) (ΝΕΑ ΠΕΡΑΜΟΣ).

Έχετε επιλεγεί Ειδικές Δυνάμεις. "

Έχω υψηλή μυωπία όμως κατα τ'άλλα κανένα σημαντικό πρόβλημα υγείας. Μπορώ να κάνω κάτι πριν τις 18 Γενάρη έτσι ώστε να αποφύγω τις ειδικές δυνάμεις ή πρέπει αφού πάω στο κέντρο να τους το πω εκεί; Επίσης, πότε και πώς γίνεται η κατηγοριοποίηση που μας κατατάσσει Ι1/Ι2/Ι3/Ι4;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Δεν θέλω να μπω στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Nassos »

Θα σας πάνε στο 401 Στρατιωτικό Νοσοκομείο. Θα περάσεις από Στρατιωτικό Οφθαλμίατρο και βάσει του ΦΕΚ για τη Σωματική Ικανότητα θα κρίθει το Ι.

Αν θυμάμαι από 8.00 μυωπία και πάνω βγαίνεις άοπλος.
Άβαταρ μέλους
psarakaas
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Ιαν 15, 2016 8:53 pm
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Δεν θέλω να μπω στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από psarakaas »

Ρε παιδιά στο 18 του μήνα παρουσιάζομαι ειδικές δυνάμεις ΥΕΑ αλλά δε θέλω ούτε το ένα ούτε το άλλο θέλω απλά να κάνω την 9μηνη θητεία μου σε μια μοναδα πεζικου αλλα όχι ειδικές δυνάμεις ΥΕΑ ξέρετε τι μπορώ να κάνω; ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Δεν θέλω να μπω στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από dn24 »

psarakaas έγραψε:Ρε παιδιά στο 18 του μήνα παρουσιάζομαι ειδικές δυνάμεις ΥΕΑ αλλά δε θέλω ούτε το ένα ούτε το άλλο θέλω απλά να κάνω την 9μηνη θητεία μου σε μια μοναδα πεζικου αλλα όχι ειδικές δυνάμεις ΥΕΑ ξέρετε τι μπορώ να κάνω;ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα


Καταρχήν, έχεις ένδειξη ΥΕΑ. Αυτό απο μόνο του, δεν σημαίνει τίποτα, εαν δεν το θελήσεις απο μόνος σου να πας για ΥΕΑ/ΔΕΑ.

Οσον αφορά τις ειδικές δυνάμεις, δες το παρακάτω νήμα, έχουμε όλα τα θέματα απαντημένα.

Κόψιμο από τις Ειδικές Δυνάμεις

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Δεν θέλω να μπω στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Nassos »

Απλά τους λές ότι δεν θές να υπηρετήσεις Ειδικές Δυνάμεις και σε μετατάσουν στο Πεζικό.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Δεν θέλω να μπω στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

psarakaas έγραψε:Ρε παιδιά στο 18 του μήνα παρουσιάζομαι ειδικές δυνάμεις ΥΕΑ αλλά δε θέλω ούτε το ένα ούτε το άλλο θέλω απλά να κάνω την 9μηνη θητεία μου σε μια μοναδα πεζικου αλλα όχι ειδικές δυνάμεις ΥΕΑ ξέρετε τι μπορώ να κάνω;ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα


Μην αγχώνεσαι.

Και τα δύο είναι προαιρετικά που σημαίνει ότι ΑΝ θες εσύ εκδηλώνεις επιθυμία όταν ερωτηθείτε.

Εσύ όταν θα σας ρωτήσουν θα δηλώσεις ότι ΔΕΝ επιθυμείς να υπηρετήσεις στις Ειδικές Δυνάμεις και θα συνεχίσεις την θητεία σου μετά το κέντρο στο πεζικό. Καλή θητεία να έχεις Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Nikos Chatzoglou
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2015 3:44 pm
Επικοινωνία:

Δεν θέλω να μπω στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Nikos Chatzoglou »

Συν το ότι η ένδειξη ΥΕΑ υπάρχει σε οποιονδήποτε έχει τελειώσει λύκειο. Θα ρωτηθείς αν θες να πας για δόκιμος.
Goku1926
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Αύγ 08, 2016 8:53 pm
Επικοινωνία:

Δεν θέλω να μπω στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Goku1926 »

Καλησπέρα σας,
Δυστυχώς με διάλεξαν ''ειδικές δυνάμεις'' στη Νέα Πέραμο Μεγάλο Πέυκο. Δεν ξέρω πως και γιατί.
Εγώ όμως δεν θέλω να υπηρετήσω ειδικές δυνάμεις... Μπορώ να κοπώ εφόσον το επιθυμώ έτσι; Αλλά τι πρέπει να τους πω την μέρα που θα παρουσιαστώ; Και πότε; Την μέρα της κατάταξης;(Έχω και πλατυποδία φυσικά και όταν με εξετάσουν λογικά δεν θα με πάρουν ευτυχώς)

Και εφόσον κοπώ, που θα κάνω ορκωμοσία; Και που τα χαρτιά για οκταμηνη θητεια;(ειμαι πολυτεκνος).
Εγώ θέλω να υπηρετήσω στο πεζικό όπως οι περισσότεροι.
Ευχαριστώ πολύ.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες