Μονιμοποίηση Επαγγελματία Οπλίτη

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Manou

Μονιμοποίηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Manou »

Φιλε Γιωργο εαν πεσεις σε ανθρωπο που θα σε καταλαβει εχει καλος και σου γραψει κανα κιλο πιο κατω Αλλα υπαρχουν και συναδελφοι Οπου τους εκαναν μεχρι και εισαγωγη στο νοσοκομειο Για να χασουν τα κιλα
Άβαταρ μέλους
dimitris mak
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1562
Εγγραφή: Παρ Αύγ 21, 2009 3:39 pm
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από dimitris mak »

Δλδ απο οτι λετε ειναι πολυ δυσκολο να σε κοψουν και να μην μονυμοποιηθεις,
vasilis

Μονιμοποίηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από vasilis »

Αν μπω απο εποπ ποσα χρονια υποχρεουμαι να ειμαι μεσα; και επισης μηπως ξερετε αν ειναι ευκολο η δυσκολο να μπει καποιος απο εποπ;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Nassos »

Βόμβα για ΕΠΟΠ από Νομικό Συμβούλιο του Κράτους: "Είστε ήδη μόνιμοι"!

«Οι ΕΠΟΠ, είναι μόνιμοι», γνωμοδότησε το Νομικό Συμβούλιο του Κράτους,μετά από σχετικό ερώτημα που του είχε τεθεί από ενδιαφερόμενους! Συνεπώς, προς τι η «δοκιμασία» από την οποία καλούνται να περάσουν οι ΕΠΟΠ με τη συμπλήρωση επτά ετών υπηρεσίας;

Όπως αποκαλύπτει έγγραφο του ΣΥΣΜΕΔ , το ΝΣΚ επισημαίνει στην γνωμοδότησή του ότι «από τη γραμματική διατύ πωση των διατά ξεων των ά ρθρων 1 και 5 του νό μου περί ΕΠ. ΟΠ διαπιστώ νεται λεκτική τουλά χιστον αντί φαση ως προς την υπηρεσιακή κατά στασή τους, καθό σον στο μεν ά ρθρο 1 ορί ζεται ό τι «... κατατά σσονται και υπηρετού ν ως Μό νιμοι ... », στο δε ά ρθρο 5 (σε συνδυασμό και με τα οριζό μενα στο ά ρθρο 11) ό τι «... μετά την συμπλή ρωση της «επταετού ς» υπηρεσί ας μπορού ν να μονιμοποιηθού ν... ».

Onalert.gr

Άβαταρ μέλους
POLITHS
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2011 10:05 pm
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από POLITHS »

Nassos έγραψε:
Βόμβα για ΕΠΟΠ από Νομικό Συμβούλιο του Κράτους: "Είστε ήδη μόνιμοι"!

«Οι ΕΠΟΠ, είναι μόνιμοι», γνωμοδότησε το Νομικό Συμβούλιο του Κράτους,μετά από σχετικό ερώτημα που του είχε τεθεί από ενδιαφερόμενους! Συνεπώς, προς τι η «δοκιμασία» από την οποία καλούνται να περάσουν οι ΕΠΟΠ με τη συμπλήρωση επτά ετών υπηρεσίας;

Όπως αποκαλύπτει έγγραφο του ΣΥΣΜΕΔ , το ΝΣΚ επισημαίνει στην γνωμοδότησή του ότι «από τη γραμματική διατύ πωση των διατά ξεων των ά ρθρων 1 και 5 του νό μου περί ΕΠ. ΟΠ διαπιστώ νεται λεκτική τουλά χιστον αντί φαση ως προς την υπηρεσιακή κατά στασή τους, καθό σον στο μεν ά ρθρο 1 ορί ζεται ό τι «... κατατά σσονται και υπηρετού ν ως Μό νιμοι ... », στο δε ά ρθρο 5 (σε συνδυασμό και με τα οριζό μενα στο ά ρθρο 11) ό τι «... μετά την συμπλή ρωση της «επταετού ς» υπηρεσί ας μπορού ν να μονιμοποιηθού ν... ».

Onalert.gr

ας το διαβασουν μερικοι ΄΄συναδελφοι΄΄ που εδω και δυο μηνες σπερνουν ψευδεις ειδησεις παιζουν και χαιρονται με το αγχος χιλιαδων στελεχων. Επισης να το διαβασουν και καποιοι επ. Οπ οι οποιοι οταν υπεγραφαν προκυρηξη δεν ηξεραν τι υπεγραφαν και ακομη χειροτερα μετα απο 7 ετη στην υπηρεσια δεν γνωριζουν ακομη τον νομο που διεπει τους επ. Οπ και τι λεει αυτος περι της μονιμοποιησης με αποτελεσμα να λενε οτι τους κατεβει μιλωντες με λογια του αερα καλο απογευμα...
ελενη
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Παρ Δεκ 10, 2010 4:17 pm
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από ελενη »

Όμως το μπλέξιμο με το status των ΕΠΟΠ, δεν τελειώνει εδώ. Ο νόμος περί ιεραρχίας και προαγωγών 3883 του κ. Βενιζέλου κάνει λόγο γενικώς για στελέχη των ΕΔ, χωρίς να διαχωρίζει αξιωματικούς, υπαξιωματικού κ. Λ. Π.

ΕΠΟΠ, τρίτεκνος έκανε αναφορά προς το ΓΕΣ με την οποία έθετε ζήτημα μη μετακίνησής του, αφού ο νόμος Βενιζέλου, προβλέπει ότι οι τρίτεκνοι δεν μετατίθενται! Πανικός!

Το ΓΕΣ πριν καν συντάξει την απάντησή του επικοινώνησε τηλεφωνικά με τον ΕΠΟΠ, στον οποίο απάντησε ότι η πρόβλεψη για τους τρίτεκνους δεν αφορά στους ΕΠΟΠ. Με βάση της διατύπωση του νόμου, αυτό μπορεί νομικά να είναι και ανοιχτό. Συνεπώς, αναμένονται εξελίξεις που μπορεί να φέρουν σε πολύ δύσκολη θέση τόσο την ηγεσία του ΓΕΣ, όσο και του υπουργείου Άμυνας!
Το παραπάνω είναι η συνέχεια του άρθρου, έτσι για αν ήμαστε ακριβείς. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί διαχωρίζουν τους εποπ από τους άλλουν υπαξ. Αφού τουλάχιστον σε επίπεδο γνώσεων πάνω στην δουλειά τους είναι το ίδιο. Εκτός και αν κάνω λάθος.
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από illy »

ελενη έγραψε:
Όμως το μπλέξιμο με το status των ΕΠΟΠ, δεν τελειώνει εδώ. Ο νόμος περί ιεραρχίας και προαγωγών 3883 του κ. Βενιζέλου κάνει λόγο γενικώς για στελέχη των ΕΔ, χωρίς να διαχωρίζει αξιωματικούς, υπαξιωματικού κ. Λ. Π.

ΕΠΟΠ, τρίτεκνος έκανε αναφορά προς το ΓΕΣ με την οποία έθετε ζήτημα μη μετακίνησής του, αφού ο νόμος Βενιζέλου, προβλέπει ότι οι τρίτεκνοι δεν μετατίθενται! Πανικός!

Το ΓΕΣ πριν καν συντάξει την απάντησή του επικοινώνησε τηλεφωνικά με τον ΕΠΟΠ, στον οποίο απάντησε ότι η πρόβλεψη για τους τρίτεκνους δεν αφορά στους ΕΠΟΠ. Με βάση της διατύπωση του νόμου, αυτό μπορεί νομικά να είναι και ανοιχτό. Συνεπώς, αναμένονται εξελίξεις που μπορεί να φέρουν σε πολύ δύσκολη θέση τόσο την ηγεσία του ΓΕΣ, όσο και του υπουργείου Άμυνας!
Το παραπάνω είναι η συνέχεια του άρθρου, έτσι για αν ήμαστε ακριβείς. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί διαχωρίζουν τους εποπ από τους άλλουν υπαξ. Αφού τουλάχιστον σε επίπεδο γνώσεων πάνω στην δουλειά τους είναι το ίδιο. Εκτός και αν κάνω λάθος.
Aκριβως Ελενη, δλδ απορω με τις διακρισεις! Αλλα να δω εγω τι θα κανουν αν αυτος ο ανθρωπος βαλει δικηγορο τι θα κανουν... Ο νομος ειναι σαφης, δεν γραφει στελεχη Μονο απο σσε η σμυ η απο οποιαδηποτε αλλη στρατιωτικη σχολη κ οχι εποπ! Πρεπει να κινηθει νομικα και να Διεκδικησει αυτα που πρεπει... Ελεος πια με αυτες τις διακρισεις!
Dum spiro spero
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από illy »

POLITHS έγραψε:
Nassos έγραψε:
Βόμβα για ΕΠΟΠ από Νομικό Συμβούλιο του Κράτους: "Είστε ήδη μόνιμοι"!

«Οι ΕΠΟΠ, είναι μόνιμοι», γνωμοδότησε το Νομικό Συμβούλιο του Κράτους,μετά από σχετικό ερώτημα που του είχε τεθεί από ενδιαφερόμενους! Συνεπώς, προς τι η «δοκιμασία» από την οποία καλούνται να περάσουν οι ΕΠΟΠ με τη συμπλήρωση επτά ετών υπηρεσίας;

Όπως αποκαλύπτει έγγραφο του ΣΥΣΜΕΔ , το ΝΣΚ επισημαίνει στην γνωμοδότησή του ότι «από τη γραμματική διατύ πωση των διατά ξεων των ά ρθρων 1 και 5 του νό μου περί ΕΠ. ΟΠ διαπιστώ νεται λεκτική τουλά χιστον αντί φαση ως προς την υπηρεσιακή κατά στασή τους, καθό σον στο μεν ά ρθρο 1 ορί ζεται ό τι «... κατατά σσονται και υπηρετού ν ως Μό νιμοι ... », στο δε ά ρθρο 5 (σε συνδυασμό και με τα οριζό μενα στο ά ρθρο 11) ό τι «... μετά την συμπλή ρωση της «επταετού ς» υπηρεσί ας μπορού ν να μονιμοποιηθού ν... ».

Onalert.gr

ας το διαβασουν μερικοι ΄΄συναδελφοι΄΄ που εδω και δυο μηνες σπερνουν ψευδεις ειδησεις παιζουν και χαιρονται με το αγχος χιλιαδων στελεχων. Επισης να το διαβασουν και καποιοι επ. Οπ οι οποιοι οταν υπεγραφαν προκυρηξη δεν ηξεραν τι υπεγραφαν και ακομη χειροτερα μετα απο 7 ετη στην υπηρεσια δεν γνωριζουν ακομη τον νομο που διεπει τους επ. Οπ και τι λεει αυτος περι της μονιμοποιησης με αποτελεσμα να λενε οτι τους κατεβει μιλωντες με λογια του αερα καλο απογευμα...
Πολιτη, εισαι κ εσυ εποπ της 3ης σειρας; Περιμενεις κ εσυ την ορκωμοσια ωστε να ειστε κ επισημως μονιμος πλεον; Εικόνα
Dum spiro spero
Άβαταρ μέλους
POLITHS
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2011 10:05 pm
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από POLITHS »

illy έγραψε:
POLITHS έγραψε:
Nassos έγραψε:
Βόμβα για ΕΠΟΠ από Νομικό Συμβούλιο του Κράτους: "Είστε ήδη μόνιμοι"!

«Οι ΕΠΟΠ, είναι μόνιμοι», γνωμοδότησε το Νομικό Συμβούλιο του Κράτους,μετά από σχετικό ερώτημα που του είχε τεθεί από ενδιαφερόμενους! Συνεπώς, προς τι η «δοκιμασία» από την οποία καλούνται να περάσουν οι ΕΠΟΠ με τη συμπλήρωση επτά ετών υπηρεσίας;

Όπως αποκαλύπτει έγγραφο του ΣΥΣΜΕΔ , το ΝΣΚ επισημαίνει στην γνωμοδότησή του ότι «από τη γραμματική διατύ πωση των διατά ξεων των ά ρθρων 1 και 5 του νό μου περί ΕΠ. ΟΠ διαπιστώ νεται λεκτική τουλά χιστον αντί φαση ως προς την υπηρεσιακή κατά στασή τους, καθό σον στο μεν ά ρθρο 1 ορί ζεται ό τι «... κατατά σσονται και υπηρετού ν ως Μό νιμοι ... », στο δε ά ρθρο 5 (σε συνδυασμό και με τα οριζό μενα στο ά ρθρο 11) ό τι «... μετά την συμπλή ρωση της «επταετού ς» υπηρεσί ας μπορού ν να μονιμοποιηθού ν... ».

Onalert.gr

ας το διαβασουν μερικοι ΄΄συναδελφοι΄΄ που εδω και δυο μηνες σπερνουν ψευδεις ειδησεις παιζουν και χαιρονται με το αγχος χιλιαδων στελεχων. Επισης να το διαβασουν και καποιοι επ. Οπ οι οποιοι οταν υπεγραφαν προκυρηξη δεν ηξεραν τι υπεγραφαν και ακομη χειροτερα μετα απο 7 ετη στην υπηρεσια δεν γνωριζουν ακομη τον νομο που διεπει τους επ. Οπ και τι λεει αυτος περι της μονιμοποιησης με αποτελεσμα να λενε οτι τους κατεβει μιλωντες με λογια του αερα καλο απογευμα...
Πολιτη, εισαι κ εσυ εποπ της 3ης σειρας; Περιμενεις κ εσυ την ορκωμοσια ωστε να ειστε κ επισημως μονιμος πλεον;Εικόνα
φιλε μου δεν νομιζω οτι εχει σημασια τι ειμαι εγω οσο για την μονιμοτητα ας ειμαστε υγιεις και καλοι επαγγελματιες Και ειναι δεδομενη στον στρατο αυτος που δουλευει και προσφερει ποτε δεν θα βγει χαμενος ασχετα εαν καποιες φορες αισθανεται μ... ς
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από illy »

POLITHS έγραψε:

φιλε μου δεν νομιζω οτι εχει σημασια τι ειμαι εγω οσο για την μονιμοτητα ας ειμαστε υγιεις και καλοι επαγγελματιες Και ειναι δεδομενη στον στρατο αυτος που δουλευει και προσφερει ποτε δεν θα βγει χαμενος ασχετα εαν καποιες φορες αισθανεται μ... ς
ειμαι φιληΕικόνα Δεν ειναι αδιακρισια, απλα θεωρω πως εχεις πολυ σωστο λογο κ λες τα πραγματα με το ονομα τους... Κ την προταση που εβαλα σε μπολτ με καλυπτει απολυτα, σωστος επαγγελματισμος κ ολα γινονται ασχετα αν πολλες φορες κανουμε πολλα χωρις να γουσταρουμε... Η απλα ηθελα να μαθω αν εισαι ηδη μονιμος η θα γινεις τις επομενες χρονιες... Εφοσον δεν θες να πεις ειναι απολυτα σεβαστοΕικόνα

Dum spiro spero
Άβαταρ μέλους
POLITHS
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2011 10:05 pm
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από POLITHS »

illy έγραψε:
POLITHS έγραψε:

φιλε μου δεν νομιζω οτι εχει σημασια τι ειμαι εγω οσο για την μονιμοτητα ας ειμαστε υγιεις και καλοι επαγγελματιες Και ειναι δεδομενη στον στρατο αυτος που δουλευει και προσφερει ποτε δεν θα βγει χαμενος ασχετα εαν καποιες φορες αισθανεται μ... ς
ειμαι φιληΕικόνα Δεν ειναι αδιακρισια, απλα θεωρω πως εχεις πολυ σωστο λογο κ λες τα πραγματα με το ονομα τους... Κ την προταση που εβαλα σε μπολτ με καλυπτει απολυτα, σωτος επαγγελματισμος κ ολα γινονται ασχετα αν πολλες φορες κανουμε πολλα χωρις να γουσταρουμε... Η απλα ηθελα να μαθω αν εισαι ηδη μονιμος η θα γινεις τις επομενες χρονιες... Εφοσον δεν θες να πεις ειναι απολυτα σεβαστοΕικόνα

κανενα προβλημα φιλη μου Εικόναειμαι 3 σειρα μονιμοποιημενος απο την στιγμη που 7 ετη δεν εχω δωσει σε κανεναν δικαιωμα ουτε παρατηρηση να μου κανει και σε οτι μου ανεθεταν εκτελουσα οπως επρεπε ηξερα οτι δεν θα εχω προβλημα με την μονιμοποιηση με την προυποθεση βεβαια οτι θα ημουν καλα στην υγεια μου και θα εγραφα στην ειδικοτητα μου. Το θεμα ειναι οτι πρεπει να καταλαβουμε οτι εκτος απο τις υποχρεωσεις Στις οποιες πρεπει να ειμαστε τυπικοι και αριστοι ωστε να μας σεβονται και να μας θεωρουν στελεχη, να γνωριζουμε και τα δικαιωματα μας καθως και τους νομους οι οποιοι μας διεπουν. Βλεπω δυο μηνες τωρα ο καθενας να γραφει ειτε με δολο ειτε με αφελεια πραγματα που επηρεαζαν αυτους που τα διαβαζαν εαν δεν γνωριζανχωρις να ψαξουν να δουν εαν ισχυουν αυτα που γραφουν. Τελοσπαντων καλα να ειμαστε και ολα θα γινουν Υγεια πανω απο ολα... υγ να υποθεσω οτι και εσυ συναδελφος εισαι;

emth
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2011 8:35 pm
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από emth »

Καλα περιμενετε πρωτα να βγει η διαταγη ρε μονιμοι...
Άβαταρ μέλους
POLITHS
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2011 10:05 pm
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από POLITHS »

emth έγραψε:Καλα περιμενετε πρωτα να βγει η διαταγη ρε μονιμοι...
δεν σε χαλασε καθολου να σου στειλω την αποφαση και με email γιατι σε βλεπω δυσπιστο κυριε εθελοντη ειλικρινα χαιρομαι που στην μοναδα μου που υπηρετουμε μονο στελεχη και εχουμε 20 εμθ κανενας Απο αυτους δεν εχει τις αποψεις σου και ολοι μαζι προσπαθουμε να βγαλουμε το προγραμμα χωρις γκρινια και μιζερια εσυ μαλλον σε κανα γραφειακι θα εισαι ατσαλακωτος να γλειφεις τιποτα αξκους γιατι αν ησουν στο βουνο Και κουβαλαγες Κανα bergin και ετρωγες τα ιδια γ... Α με τους επ. Οπ τοτε θα εκτιμουσες και Θα καταλαβαινες οτι ειμαστε συνεργατες και μια ζωη θα μας τρως στην μαπα και αν χαλιεσαι αποστρατευσου... Α! Ξεχασα επειδη εγινες μονιμος +10 χρονακια υπηρεσιας καληνυχτα κομπλεξικε...
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από illy »

emth έγραψε:Καλα περιμενετε πρωτα να βγει η διαταγη ρε μονιμοι...
καλυτερα να μην μιλατε εσεις οι εμθ διοτι μολις εσκασαν μυτη οι φυλλαδες για απολυση στρατιωτικων αμεσως σταλθηκε σημα στις μοναδες σας να κανετε τα χαρτια σας για μονιμοποιηση, οποτε τοσα χρονια ησασταν κ εσεις επι ξυλου κρεμαμενοι...

Dum spiro spero
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες