Μονιμοποίηση Επαγγελματία Οπλίτη

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Velerefontis »

Αν εχεις τη διαθεση, την υπομονη και το χρημα να το κυνηγησεις, τοτε θα αδυνατισεις και μετα θα κινηθεις δικαστικα. Μπορεις επισης να ζητησεις επαναξεταση απο την Ανωτατη Υγειονομικη Επιτροπη εντος 15 ημερων απο την εκδοση της αποφασης. Φανταζομαι ομως οτι αυτη η προθεσμια εχει παρελθει. Οποτε συμβουλευσου ενα δικηγορο και κινησου νομικα. Σε προειδοποιω ομως φιλε μου. Ειναι μια διαδικασια χρονοβορα, πολυδαπανη και ψυχοφθορα. Επισης αμφiβολου αποτελεσματος. Καλη επιτυχια παντως σε οτι και αν κανεις
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
isovitis
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Φεβ 25, 2009 2:05 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από isovitis »

εχει κανεις την εδΥΕΘΑ μονιμοποιησης των εποπ¨;
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από illy »

Βελε, χρειαζομαι τη βοηθεια σου σε κατι... Ειναι αληθεια οτι διωχνουν πολλους λιγο πριν την κριση της 7ετιας ανευ λογου κ αιτιας; Μπορουν μετα αυτοι να διεκδικησουν την παραμονη τους με αναφορες κ δικαστηρια; Γιατι ποιος μπορει εμενα να μου διασφαλισει οτι μετα την 7ετια θα με κρατησουν κ δεν βρεθω ξεκρεμαστη τελειως; Πως μπορω να διασφαλισω τον εαυτο μου σε περιπτωση που γινει κατι τετοιο, πως μπορω να δικαιωθω; Εχει γινει κατι αντιστοιχο σε καποιον συναδερφο σου; Πως κινηθηκε; Πραγματικα μονο εσεις που ειστε μεσα μπορειτε να μας πειτε τι μπορουμε να κανουμε
Dum spiro spero
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από yandr »

Δεν είναι αλήθεια, η συντριπτική πλειονότητα μένει.

Δεν μπορείς να διασφαλιστείς, παρά μόνο το βύσμα μπορεί να σε διασφαλίσει.

Λογικό είναι και προβλέπεται από την σύμβασή σου να κριθείς αν είσαι κατάλληλος για μονιμοποίηση μετά από 7 χρόνια.
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από illy »

Εγω μιλησα για περιπτωσεις που σε διωχνουν διχως λογο, ετσι απλα... Σε αυτες τις περιπτωσεις τι μπορεις να κανεις;
Dum spiro spero
Άβαταρ μέλους
D.S.
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 10, 2009 1:01 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από D.S. »

illy έγραψε:Εγω μιλησα για περιπτωσεις που σε διωχνουν διχως λογο, ετσι απλα... Σε αυτες τις περιπτωσεις τι μπορεις να κανεις;
Εγώ πιστεύω πως το μόνο που μπορείς να κανεις τότε είναι να αρχίσεις να ψάχνεις όσο πιο γρήγορα για νέα δουλειά... Εικόνα

Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Velerefontis »

illy έγραψε: Βελε, χρειαζομαι τη βοηθεια σου σε κατι... Ειναι αληθεια οτι διωχνουν πολλους λιγο πριν την κριση της 7ετιας ανευ λογου κ αιτιας; Μπορουν μετα αυτοι να διεκδικησουν την παραμονη τους με αναφορες κ δικαστηρια; Γιατι ποιος μπορει εμενα να μου διασφαλισει οτι μετα την 7ετια θα με κρατησουν κ δεν βρεθω ξεκρεμαστη τελειως; Πως μπορω να διασφαλισω τον εαυτο μου σε περιπτωση που γινει κατι τετοιο, πως μπορω να δικαιωθω; Εχει γινει κατι αντιστοιχο σε καποιον συναδερφο σου; Πως κινηθηκε; Πραγματικα μονο εσεις που ειστε μεσα μπορειτε να μας πειτε τι μπορουμε να κανουμε

Ιlly μου δεν ισχυει κατι τετοιο. Τα συμβουλια κρισεων υπαρχουν για αυτον ακριβως το λογο. Για να διασφαλιζουν οτι οι κρισεις και οι αποστρατειες θα ειναι αδιαφανεστατες. Κανενας δεν εχει εκδιωχθει απο τις ΕΔ ανευ λογου και αιτιας. Παντα υπαρχει καποιος λογος. Ειτε αυτος ειναι ιατρικος ειτε πειθαρχικος. Αν εσενα τα προσοντα και ο ιατρικος φακελος ολα αυτα τα χρονια ειναι οπως πρεπει, τοτε σε ΚΑΜΜΙΑ περιπτωση δε σε διωχνουν. Υπαρχουν παντως περιπτωσεις ατομων οι οποιοι αποστρατευτηκαν-επειδη υπηρχε λογος ομως-και αφου το κυνηγησαν δικαστικως επανηλθαν. Σε αυτην την περιπτωση ομως πρεπει να εχεις αρκετο ρευστο και υπομονη
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από illy »

Ευχαριστω πολυ Φοντη μου... Απλα εχουν δει πολλα τα ματια μου κ δεν μπορω να εμπιστευτω κανεναν τους! Τωρα μπορω να ξερω πως δεν υπαρχει περιπτωση να γινει κατι τετοιο χωρις λογο... Και ακομη πιο ικανοποιητικο ειναι αυτο που ειπες πως κινηθηκαν νομικα κ τελικα δικαιωθηκαν διοτι αυτο εχει σημασια... Να ξοδεψεις ενα σωρο χρηματα κ τελικα να δικαιωθεις!

Dum spiro spero
Anonymous

Μονιμοποίηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Anonymous »

Αν πρεπει Να φυγει καποιος στα 6 χρονια με παραιτηση δικαιουται κατι; Οποιος ξερει ας βοηθησει μιλαμε για αποζιμιωση και ενσημα
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Velerefontis »

Στα 6 χρονια αν παραιτηθεις φιλε μου δε λαμβανεις καμμια αποζημιωση. Αν θες να παραιτηθεις γιατι δεν περιμενεις 1 χρονο ετσι ωστε να λαβεις αποζημιωση η οποια ισουται με διπλασιο των χρονων υπηρεσιας επι το βασικο μισθο. Δηλαδη 12 με 13 χιλιαδες ευρω περιπου
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
Anonymous

Μονιμοποίηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλα τα λες φιλε μου αλλα μηπως κρυβεται καμια παγιδα εδω; Για τα ενσημα δεν αναφερει τιποτα η εγκυκλιος των εποπ με την οποια μπηκαμε! Αναφερει μονο για αποζημιωση. Ρωτησα εναν οικονομικο και μου ειπε οτι ειτε φυγεις στα 6 ειτε στα 7 περνεις ακριβως οτι δικαιουσαι δηλαδη η τα ενσημα στο χερι η σου πληρωνουν τα ενσημα δηλαδη τις κρατησεις που σου κανουν για τα ενσημα καθε μηνα, μηπως αυτην ειναι η αποζημιωση; . θελω να δω αν ισχυει αυτο.
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από illy »

ΔΗΜΗΤΡΗΣ Β έγραψε:Ευκολα ειναι μην φοβασται...
καλα βρε, εποπ εισαι εσυ; Και γιατι δεν μας το λες τοση ωρα;Εικόνα Που υπηρετεις; Εννοω ειδικοτητα και σωμα Κ ποτε μονιμοποιηθηκες;

Dum spiro spero
Anonymous

Μονιμοποίηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλήσπέρα! Πρώτη φορά επικοινωνώ μαζί σας και θα ήθελα να ρωτώσω κάτι. Είμαι και γω επ. Οπ και το Δεκέμβριο γυρίζω απο άδεια κυήσεως. Έχω ακούσει για 3χρόνια παραμονή στη φρούρα συμφερόντων. Αυτό ισχύει για όλες τις άλλες γυναίκες στο στρατό άλλα δε ξέρω αν ισχύει και για μας
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μονιμοποίηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από illy »

έλλη έγραψε:Καλήσπέρα! Πρώτη φορά επικοινωνώ μαζί σας και θα ήθελα να ρωτώσω κάτι. Είμαι και γω επ. Οπ και το Δεκέμβριο γυρίζω απο άδεια κυήσεως. Έχω ακούσει για 3χρόνια παραμονή στη φρούρα συμφερόντων. Αυτό ισχύει για όλες τις άλλες γυναίκες στο στρατό άλλα δε ξέρω αν ισχύει και για μας
καλησπερα Ελλη μου! Γιατι κουκλα μου να μην ισχυει κ σε εσας; Επειδη εισαι εποπ; Εφοσον υπαρχει διαταγη ισχυει για ολους! Ναι ισχυει η μεταθεση στον τοπο συμφεροντων για 3 χρονια... Συναδερφος του συντροφου μου θα παει στον τοπο που ειναι η γυναικα του-εποπ και αυτη υγειονομικου-, τον τραβηξε η γυναικα του στον τοπο συμφεροντων!

Dum spiro spero
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες