Μείωση θητείας στην Κύπρο (Εθνική Φρουρά)

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Μείωση θητείας στην Κύπρο (Εθνική Φρουρά)

Δημοσίευση από Giannis Ni »

DNT04 έγραψε:
Giannis Ni έγραψε:Και στην Ελλάδα όταν κάνανε τις συνεχόμενες μειώσεις θητείας τα ίδια ακριβώς λέγανε. Τα αποτελέσματα τα βλέπουμε σήμερα με τα χάλια της επάνδρωσης των μονάδων και την εξαιρετικά μεγάλη λειψανδία που τρέχουμε και δεν φτάνουμε. Αρε ξεφτύλες!


βάλε και το κλείσιμο στρατοπέδων και κέντρων!

Ακριβώς!
Λεανδρος

Μείωση θητείας στην Κύπρο (Εθνική Φρουρά)

Δημοσίευση από Λεανδρος »

Στο πιο πανω μυνημα μου σε σενα απευθυνομουνα Giannis Ni και θα προσθεσω :

Και γω για κυπρο μιλαω... Κυπριος ειμαι, τελιωνω τωρα το 2ο ετος του πτυχιου μου και μεχρι τωρα σκοπευω να κανω 2 μεταπτυχιακα δηλαδη μεχρι τα 26 μου θα σπουδαζω ακομη, αν εκανα τη θητεια μου στα 18-20 θα γινομουνα 28 να τελιωσω, θα ημουνα 28 και θα ζητουσα απο τους Γονεις μου να με συντηρουν;

Εχουμε την μεγαλυτερη υποχρεωτικη θητεια παγκοσμιως μετα το Ισραηλ (το ισραηλ ειναι σε εμπολεμη κατασταση, η κυπρος οχι)

Επιπλεον δεν ειμαι υποχρεωμενος να γινω μελος στο χουντικο συστημα του στρατου που τοσα δινα εφερε στην ελλαδα αλλα πολυ χειροτερα στην Κυπρο.

Απο ολα οσα εγραψες το μονο σωστο και λογικο που Διαβασα Και ειμαι Υπερ ειναι η υποχρεωτικη θητεια και για τις γυναικες (αφου θελουνε ισοτητα ας παρουν ισοτητα).

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μείωση θητείας στην Κύπρο (Εθνική Φρουρά)

Δημοσίευση από yandr »

Λεανδρος έγραψε:το ισραηλ ειναι σε εμπολεμη κατασταση, η κυπρος οχι


Η Κύπρος έχει χάσει το 1/3 των (πρώην) εδαφών της, ενώ το Ισραήλ όχι.

Κανονικά, το αντίθετο θα έπρεπε να συνέβαινε αλλά δεν θα επεκταθώ γιατί δεν μου πέφτει λόγος.

Λεανδρος έγραψε:Επιπλεον δεν ειμαι υποχρεωμενος να γινω μελος στο χουντικο συστημα του στρατου που τοσα δινα εφερε στην ελλαδα αλλα πολυ χειροτερα στην Κυπρο.


Πήξαμε στους αντιχουντικούς στην Ελλάδα (και στην Κύπρο). Παντού φασίστες και χούντες βλέπετε.

Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Μείωση θητείας στην Κύπρο (Εθνική Φρουρά)

Δημοσίευση από Giannis Ni »

Λεανδρος έγραψε:Στο πιο πανω μυνημα μου σε σενα απευθυνομουνα Giannis Ni και θα προσθεσω :

Και γω για κυπρο μιλαω... Κυπριος ειμαι, τελιωνω τωρα το 2ο ετος του πτυχιου μου και μεχρι τωρα σκοπευω να κανω 2 μεταπτυχιακα δηλαδη μεχρι τα 26 μου θα σπουδαζω ακομη, αν εκανα τη θητεια μου στα 18-20 θα γινομουνα 28 να τελιωσω, θα ημουνα 28 και θα ζητουσα απο τους Γονεις μου να με συντηρουν;

Εχουμε την μεγαλυτερη υποχρεωτικη θητεια παγκοσμιως μετα το Ισραηλ (το ισραηλ ειναι σε εμπολεμη κατασταση, η κυπρος οχι)



Δηλαδή αμα υπηρετείτε και εσείς οι Κύπριοι και εμείς οι Ελλαδίτες 3 χρόνια ποιό το πρόβλημα; Εγώ είμαι της άποψης πάντως να ισχύσει το σύστημα στην Κύπρο όπως και στην Ελλάδα. Να υπηρετείτε δηλαδή μετά το πέρας των σπουδών για 2 χρόνια. Αλλά δύο χρόνια πραγματικής παραγωγικής θητείας γεμάτη εκπαίδευση. Πιστεύω πως το να πηγαίνει κάποιος είτε στις Ε. Δ είτε σε στρατιωτικές σχολές σε ηλικία 18 ετών είναι λάθος. Ο νέος ούτε ψημένος με την ζωή είναι ούτε τα μυαλά του είναι μέσα στο κεφάλι του. Και σιγά σιγά θα πρέπει να αδειάζουν και οι Ε. Δ από τους ΕΠ. ΟΠ. Για 5 χρόνια μπήκανε εφόρου ζωής. Να μείνουν μόνον εκεί που χρειάζονται σε κρίσιμες ειδικότητες.
Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Μείωση θητείας στην Κύπρο (Εθνική Φρουρά)

Δημοσίευση από Giannis Ni »

Και φυσικά να υπάρχει και μετά το πέρας της στρατιωτικής θητείας συνεχή εκπαίδευση. Λόγου χάρη ας σε καλούν μια φορά το εξάμηνο για ένα εξαήμερο εκπαίδευσης το οποίο όμως θα στο καλύπτουν χρηματικά για να μην έχεις πρόβλημα με την δουλειά σου. Αυτό θα πρέπει να γίνεται εως τα 35 χρόνια. Από εκει και πέρα από τα 45 εως τα 50 σου ένα εξαήμερο εκπαίδευσης ετησίως αρκεί. Και ενδιάμεσα ας σε καλούν 15 Κυριακές τον χρόνο για βολές κτλ. Και να ενισχύσουν φυσικά σε υλικά και παροχή υποστήριξης από τον στρατό και όλες τις λέσχες, συνδέσμους και γενικότερα σωματεία των εφέδρων. Θα μπορούσαν να χορηγούν και φορολογικές ελαφρύνσεις σε αυτούς που θα ανήκουν σε αυτά τα σωματεία εφέδρων ως κίνητρα ένταξης σε αυτά. Όμως να υπάρχουν αυστηρότατα κριτήρια γιατί σίγουρα θα πάνε κάποιοι "μάγκες" Έλληνες μόνον και μόνον για τις παροχές.
asds

Μείωση θητείας στην Κύπρο (Εθνική Φρουρά)

Δημοσίευση από asds »

Giannis Ni έγραψε:Και φυσικά να υπάρχει και μετά το πέρας της στρατιωτικής θητείας συνεχή εκπαίδευση. Λόγου χάρη ας σε καλούν μια φορά το εξάμηνο για ένα εξαήμερο εκπαίδευσης το οποίο όμως θα στο καλύπτουν χρηματικά για να μην έχεις πρόβλημα με την δουλειά σου. Αυτό θα πρέπει να γίνεται εως τα 35 χρόνια. Από εκει και πέρα από τα 45 εως τα 50 σου ένα εξαήμερο εκπαίδευσης ετησίως αρκεί. Και ενδιάμεσα ας σε καλούν 15 Κυριακές τον χρόνο για βολές κτλ. Και να ενισχύσουν φυσικά σε υλικά και παροχή υποστήριξης από τον στρατό και όλες τις λέσχες, συνδέσμους και γενικότερα σωματεία των εφέδρων. Θα μπορούσαν να χορηγούν και φορολογικές ελαφρύνσεις σε αυτούς που θα ανήκουν σε αυτά τα σωματεία εφέδρων ως κίνητρα ένταξης σε αυτά. Όμως να υπάρχουν αυστηρότατα κριτήρια γιατί σίγουρα θα πάνε κάποιοι "μάγκες" Έλληνες μόνον και μόνον για τις παροχές.
Εχεις Ξεφύγει Τελείως!

Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Μείωση θητείας στην Κύπρο (Εθνική Φρουρά)

Δημοσίευση από Giannis Ni »

Δηλαδή εσύνα ποιά είναι η θέση σου για την εκπαίδευση που πρέπει να δέχονται οι έφεδροι; Εκτός και εαν δεν θέλεις να υπάρχουν έφεδροι... Παρόλα αυτά σε προκαλώ να δεις προγράμματα που άλλα σοβαρά κράτη αξιοποιούν τους εφέδρους με γνώμονα τον εθελοντισμό όχι μόνον σε στρατιωτικά καθήκοντα αλλά και σε καθήκοντα πολιτικής προστασίας.
Λεανδρος

Μείωση θητείας στην Κύπρο (Εθνική Φρουρά)

Δημοσίευση από Λεανδρος »

Να πω οτι απο το 74 μεχρι σημερα η δικαιολογια της τουρκιας για την εισβολη της ειναι η χουντα των Αθηνων και το πραξικοπημα της στη κυπρο, και για τα κατεχομενα εδαφη μας δεν νομιζω ο στρατος στη κυπρο αλλα ουτε εκεινος της ελλαδας μαζι, να μπορει να καμψει εκεινο της τουρκιας

Συμφωνω γιαννη με την αποψη σου οτι η θητεια πρεπει να γινεται μετα τις σπουδες για τον ιδιο λογο που ανεφερεςγια το χρονικο θεμα της θητειας ειμαι απολυτα καθετος, οταν απο ολες τις χωρες της ευρωπης μονο 7 ειναι κληρωτοι, στις ηπα ειναι μισθωτοι, η γερμανια που προκαλεσε ολοκληρο παγκοσμιο πολεμο να εχει επαγγελματικο στρατο, να εχουμε εμεις 3 χρονια θητειας

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μείωση θητείας στην Κύπρο (Εθνική Φρουρά)

Δημοσίευση από yandr »

Την εναλλακτική δεν μας είπες, η οποία θα πρέπει να έχει επαφή με την πραγματικότητα. Γιατί αν μας προτείνεις μισθοφορικό στρατό 50 χιλιάδων για την Κύπρο, πυρηνικά όπλα και διαστημόπλοια προφανώς δεν βγαίνει άκρη. Και για χιλιοστή φορά, προσωπικά, και φαντάζομαι οι περισσότεροι, θεωρώ το στρατό αναγκαιότητα με βάση τις παρούσες συνθήκες. Ούτε λατρεία έχω για το στράτευμα, ούτε ξετρελάθηκα που πέρασα 23 μήνες της ζωής μου στα χακί.
Λεανδρος

Μείωση θητείας στην Κύπρο (Εθνική Φρουρά)

Δημοσίευση από Λεανδρος »

Δεν καταλαβα για τινος εναλλακτικη εννοας, αν λες για εναλλακτικη λυση προτεινω 50% μειωση θητειας δηλαδη 14-15 μηνες θητεια, και ουτε εγω ειπα οτι ειμαι κατα του στρατου σιγουρα θελουμε δεν θελουμε πρεπει να εχουμε στρατευμα αλλα 2 χρονια ειναι πολλα αυτη ειναι η θεση μου
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μείωση θητείας στην Κύπρο (Εθνική Φρουρά)

Δημοσίευση από yandr »

Εννοώ εναλλακτική λύση για την διατήρηση της ίδια οροφής δυνάμεων με παράλληλη μείωση κατά 50% της θητείας. Εκτός και αν προτείνεις απλά μείωση του δυναμικού της ΕΦ κατά 50%, οπότε μπαίνουμε σε μία συζήτηση του στυλ "πόσοι χρειάζονται" κλπ.
Λεανδρος

Μείωση θητείας στην Κύπρο (Εθνική Φρουρά)

Δημοσίευση από Λεανδρος »

Ναι φιλε και γενικως προτεινω ημιεπαγγελματικο στρατο (για Κυπρο λεω) και προτεινω το μοντελο της Ελλαδας
που θα συμβαλει και στην ανεργια με την προσληψη Ο. Β. Υ

ΥΓ Οι ΟΒΥ τι κανουνε ή ειναι το ιδιο πραγμα με τους ΕΠΥ
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11198
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μείωση θητείας στην Κύπρο (Εθνική Φρουρά)

Δημοσίευση από Nassos »

Οι ΟΒΥ θα είναι οι αντίστοιχοι Οπλίτες Βραχείας Ανακατάταξης του Ε. Σ, που πλέον καταργήθηκαν. Υπάρχει σχετικό άρθρο εδώ
Λεανδρος

Μείωση θητείας στην Κύπρο (Εθνική Φρουρά)

Δημοσίευση από Λεανδρος »

Ο υπουργος αμυνας (Κυπρου) Κωστας Παπακωστας εξηγειλε οτι για 6 μηνες μειωσης θητειας χρειαζονται 1000 ΟΒΥ(και ο μονος λογος που δεν εγινε ακομη ειναι η οικονομικη κριση). Να παω ενα βημα παρακατω και να πω 12 μηνες μειωση δηλαδη 2000 ΟΒΥ. Ο μισθος των ΟΒΥ δεν πιστευω να ειναι περισσοτερος απο χιλια ευρω ακαθαρτα εκαστως δηλαδη 2 εκατομυρια ευρω μηνιαιως. Η κυπρος εχει συνεχως 10 χιλιαδες κληρωτους στρατιωτες (2 χρονολογικες σειρες πχ. οι γεννηθεις 1991-1992), με μειωση 12 μηνων μενουν 5 χιλιαδες κληρωτοι. Ο καθε κυπριος στρατιωτης περνει τουλαχιστον 160 ευρω μηνιαιως απο το στρατο, δηλαδη με μειωση θητειας, το κρατος εξικωνομει 800 χιλιαδες ευρω μηνιαιως + φαγητα, ενδυση κλπ. Να μια ιδανικη λυση που θα μας βολευε ολους
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μείωση θητείας στην Κύπρο (Εθνική Φρουρά)

Δημοσίευση από yandr »

Επιστροφή στο σχολείο για να θυμηθείς τα μαθηματικά σου. Προσωπικά βαριέμαι καν να απαντήσω σε τέτοια μηνύματα.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες