Κούρεμα στο στρατό

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Γερόλυκος
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Δευ Ιαν 15, 2018 9:08 pm
Επικοινωνία:

Κούρεμα στο στρατό

Δημοσίευση από Γερόλυκος »

Insignia έγραψε:Επίσης μουστάκι και γένια επιτρέπονται ή πρέπει και αυτά να κοπούν τελείως;


Μα φυσικά και επιτρέπονται, ειδικά το μούσι, μπορείς να πλέξεις και μικρά κοτσιδάκια να τους βάλεις και χάντρες εάν σου αρέσει.

Guest

Κούρεμα στο στρατό

Δημοσίευση από Guest »

Θα ήθελα κι εγώ μια συμβουλή, όπως το παιδί παραπάνω, για το αν πειράζει να παρουσιαστούμε ακούρευτοι στην κατάταξη τώρα που τα πάντα είναι κλειστά, ειδικά αν δεν έχουμε μηχανή κουρέματος σπίτι. Ξέρω, όχι και το πιο φλέγον ζήτημα, αλλά...

Βέβαια, η επιλογή να αρπάξω ένα ψαλίδι και να κάνω το κεφάλι μου με κοντό μαλί μεν, σαν παρδαλό κατσίκι δε, πάντα υπάρχει Εικόνα

Γερόλυκος
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Δευ Ιαν 15, 2018 9:08 pm
Επικοινωνία:

Κούρεμα στο στρατό

Δημοσίευση από Γερόλυκος »

Δεν χρειάζεται άγχος, στο κέντρο υποδοχής Υπάρχει κουρέας για το ανάλογο προβλεπόμενο κούρεμα μπορείς όμως να φροντίσεις τουλάχιστον για το προβλεπόμενο Ξύρισμά.
Βασίλης

Κούρεμα στο στρατό

Δημοσίευση από Βασίλης »

Αλάνια ισχύει το ότι μπορείς να αφήσεις και πιο μακρύ μαλλί από τη στιγμή που το κρύβει το τζόκεϊ και ο μπερες;
Στρατιωτικός κουρέας

Κούρεμα στο στρατό

Δημοσίευση από Στρατιωτικός κουρέας »

Προβλεπόμενο κούρεμα

Πίσω και πλαϊνά 2mm-5mm (χιλιοστά)

Πάνω 1cm -1.5cm (εκατοστά)

Μπροστά 2cm-2.5cm (εκατοστά)

Φαβορίτα σε ευθεία γραμμή, με μέγιστο μήκος μέχρι το ύψος του ματιού.

Σβέρκος τετράγωνος σε ύψος 2.5cm -3 cm από το κολάρο/γιακά του χιτωνίου.

Περίγραμμα σε ευθεία γραμμή με μηχανή η ξυράφι όπως το βίντεο.

https://youtu.be/9HXuoTbkA54

Καθάρισμα/κούρεμα κάθε 1-2 εβδομάδες.

Απαγορεύονται εξεζητημένα κουρέματα και σβησίματα που δεν συμμορφώνονται στις παραπάνω οδηγίες.

Armyforce
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Κυρ Απρ 24, 2022 4:00 pm
Επικοινωνία:

Κούρεμα στο στρατό

Δημοσίευση από Armyforce »

Στρατιωτικέ κουρέα επιτρέπεται να τα πάρει όλα με τη μηχανή με το 0; Δηλαδή ξύρισμα. Επειδή μια φορά στην Αλεξανδρούπολη κουρεύτηκαν κάτι τύποι στην έξοδο με αυτό τον τρόπο και όταν μπήκαν μέσα τους έλεγε ο ΑΥΔΜ ιστορίες.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Κούρεμα στο στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Σε εμάς απαγόρευαν το skinhead και το γουλί.
Armyforce
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Κυρ Απρ 24, 2022 4:00 pm
Επικοινωνία:

Κούρεμα στο στρατό

Δημοσίευση από Armyforce »

Έτσι άκουσα κι εγώ τότε αλλά επειδή ο ΑΥΔΜ ήταν λίγο troll δεν ήξερα αν το λεγε σοβαρά ή για πλάκα.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Κούρεμα στο στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

2007 Στρατόπεδο Παγανής σε αναφορά 2 άτομα μονάδας Διαδιβάσεων με κούρεμα skinhead έφαγαν 3 ημέρες φυλακή από τον Στρατοπεδάρχη -ναι είχαμε και Στρατοπεδάρχη-. Θα έτρωγαν παραπάνω, ας όψεται ότι ήταν ντόπιοι και γνωστοί του Στρατοπεδάρχη.
BorderElit

Κούρεμα στο στρατό

Δημοσίευση από BorderElit »

Σε ολη μου τη θητεια ειχα κουρεμα με ψηλο σβησιμο και ξυρισμενο στο παλι σε στυλ US Marines. Με ψιλοκυνηγουσαν αλλα επειδη ημουν σε μοναδα καταδρομων δεν ειχα φαει φυλακες, κρατησεις κλπ!
Armyforce
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Κυρ Απρ 24, 2022 4:00 pm
Επικοινωνία:

Κούρεμα στο στρατό

Δημοσίευση από Armyforce »

Τόσο πολύ τους πειράζει το τελείως κουρεμένο κεφάλι; Καταλαβαίνω όταν είσαι ακούρευτος να τρώς ποινές αλλά και όταν είσαι κουρεμένος αυτό είναι κάπως.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Κούρεμα στο στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Ναι τους πειράζει γιατί έχει μείνει η ρετσινιά περί Χούντας και ναζί, άσχετα αν προϋπήρχε προ πολλού το κούρεμα με τη ψιλή στα σχολεία και στο στράτευμα λόγω ψείρας.

Στρατιωτικός κουρέας

Κούρεμα στο στρατό

Δημοσίευση από Στρατιωτικός κουρέας »

Το ξυρισμένο εντελώς κεφαλι επιτρέπεται για όσους έχουν δερματολογικά προβλήματα ή αλωπεκία. Γενικά τα εξεζητημένα κουρέματα απαγορεύονται, γραμμές, μηδέν σβησίματα, κ. Τ. Λ.

Ένα τυπικό κοντό κούρεμα είναι ο οδηγός χωρίς μεγάλες διαφορές στα πλαϊνά και τα πίσω με τα πάνω.

Κοντή φαβορίτα, τετράγωνος σβέρκος.

Όπως στο βίντεο

https://youtu.be/9HXuoTbkA54

Τα πάνω από 9mm-2.5cm, πίσω-πλαϊνά 2mm-9mm.Ο σβέρκος θέλει καθάρισμα κάθε βδομάδα άμα υπάρχει κουρείο στο στρατόπεδο και να είναι σχετικά ψηλά για μην αγγίζουν οι τρίχες τον γιακά του χιτωνίου πίσω.

Γενικά εξαρτάται που θα βρεθείτε, τι επιθεώρηση περνάτε και εάν υπάρχει στη μονάδα κουρέας.

Επισκέπτης

Re: Κούρεμα στο στρατό

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Έχω μακρι μαλλί και θέλω να δώσω όσο πιο πολύ γίνεται. Άμα τα κάνω σαν τον Brad Pitt στη ταινία Fury λογικά δε μου πούνε κάτι ε;
Επισκέπτης

Re: Κούρεμα στο στρατό

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Επισκέπτης έγραψε: Κυρ Δεκ 10, 2023 10:29 pm Έχω μακρι μαλλί και θέλω να σώσω όσο πιο πολύ γίνεται. Άμα τα κάνω σαν τον Brad Pitt στη ταινία Fury λογικά δε μου πούνε κάτι ε;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες