Κούρεμα στο στρατό

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Gtdead
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Απρ 17, 2017 6:33 am
Επικοινωνία:

Κούρεμα στο στρατό

Δημοσίευση από Gtdead »

Κουρέψου πριν μπεις. Όχι επειδή θα στην πουν η τίποτα τέτοιο, αλλά ανάλογα το ΚΕΝ, μπορεί να φας την ταλαιπωρία του αιώνα μέχρι να κουρευτείς. Γενικά το να στην πουν δεν θα πρέπει να σε νοιάζει καθόλου. Αν πάει ανώτερος να σε ψαρώσει πες κάτι του στιλ "συγγνώμη κύριε ταδε, προσπαθώ να κουρευτώ αλλά κανείς δεν μου λέει που και πότε να πάω". Ακόμα και ο χειρότερος εκεί μέσα δεν ασχολείτε και πολύ με τους νεοσύλλεκτους γιατι δεν ξέρουν που τους πάνε τα 4 και το πιο πιθανό είναι οτι θα αρχίσουν να κάνουν ερωτήσεις. Θα μάθεις γρήγορα ότι οι ανώτεροι ξέρουν 3 λέξεις όλες κιόλες "ημι-αναπαυση", "προσο-χή" και "μετά".

Υπήρχαν άτομα που πήγαν για φωτογραφία στο τέλος της δεύτερης βδομάδας, επειδή δεν υπήρχε κουρέας. Και για τους νεοσύλλεκτους προβλέπεται μόνο μηχανή (τουλάχιστον έτσι μας είπαν). Αν πέσεις σε καλό κουρέα μπορεί να σου βάλει ψαλίδι, οι περισσότεροι απλά θα στα πάρουν με την ψιλή και ο θεός βοηθός.
Palios

Κούρεμα στο στρατό

Δημοσίευση από Palios »

Εμάς πάντως ο Διοικητής το είχε βρει το κόλπο, όταν ήθελε κάποιους φαντάρους για αγγαρείες και χώσιμο μας έβαζε στη σειρά και έπαιρνε αυτούς με το πιο μακρύ μαλλί ή την πιο μακριά φαβορίτα. Συνεπώς ήμασταν όλοι όσο πιο φρέσκο-κουρεμένοι μπορούσαμε και κάθε 10 μέρες κουρευόμασταν, αλλά ευτυχώς η μονάδα είχε κουρέα και δεν πληρώναμε.

Άβαταρ μέλους
johnny13
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 436
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 13, 2016 2:14 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Ενδιαφέροντα: Ζωγραφικη,βολτες,γυμναστικη και parkour
Επάγγελμα: Μαθητής
Επικοινωνία:

Κούρεμα στο στρατό

Δημοσίευση από johnny13 »

Αυτο το πραγμα ισχυει και στην Πυροσβεστικη; Γιατι εχω γειτονα πυροσβεστη με σχετικα μακρι μαλλι.
nix15
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τετ Ιαν 11, 2017 6:17 pm
Επικοινωνία:

Κούρεμα στο στρατό

Δημοσίευση από nix15 »

Ρε παιδια μεχρι ποσα εκατοστα επιτρεπεται στις ακρες και προς τα πανω το μαλλι δεν εχω καταλαβει γιατι βλεπω κατι φανταρους με αρκετο μαλλι πχ

https://scontent-sea1-1.cdninstagram.com/t51.2885-15/e35/c0.60.480.480/12917932_538795992966902_725083263_n.jpg

https://scontent-sea1-1.cdninstagram.com/t51.2885-15/s480x480/e35/c0.134.1080.1080/16908652_431267987212547_6654257075813613568_n.jpg

giannismar
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τετ Οκτ 28, 2015 1:17 pm
Επικοινωνία:

Κούρεμα στο στρατό

Δημοσίευση από giannismar »

Καλα δε θα μετραμε τα μαλια μας με το χαρακα. Στα πλαγια και πισω πρεπει να εινια κοντα. Κοινως με την ψιλη. Πανω πρεπει να εινια μεχρι 4 εκατοστα νομιζω, ενω το γουλι απαγορευεται. Εχω φιλο που απολυθηκε με κοτσο, αυτο δε σημαινει οτι ειναι οτι προβλεπεται κιολας.
μητσος

Κούρεμα στο στρατό

Δημοσίευση από μητσος »

Ξερει κανεις ποιος ειναι ο Στρ. Κανονισμος που αναγραφει το προβλεπομενο κουρεμα στον ΕΣ?
billys1991
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ Φεβ 01, 2017 12:41 pm
Επικοινωνία:

Κούρεμα στο στρατό

Δημοσίευση από billys1991 »

Παιδια εκανα το λαθος και τα πηρα ολα με την πρωτη σκαλα... :/. Θα φαω καμπανα?
K28

Κούρεμα στο στρατό

Δημοσίευση από K28 »

Λοιπόν, επειδή μπαίνω τον Ιούλιο και ρώτησα τι παιζει με το κούρεμα, έναν φίλο που είναι κουρέας και ήταν και το πόστο του στον στρατό σε Αυλώνα και Ρόδο μου είπε τα εξής...

Ο κανονισμός λέει και καλά 4 εκ μαλλί αλλα αυτό είναι το μέγιστο όριο για τα πάνω. Αποδεκτό είναι περίπου στους 3 πόντους. Αν λάβετε υπόψιν πως το μαλλί μακραίνει 1.5 εκ το μήνα και σκοπεύετε να Κουρεύστε κάθε 20-30 μέρες αυτό σημαίνει πως τα πάνω ο κουρέας θα πρέπει να τα κόβει στον 1-1.5 πόντο πάνω,2 πόντους μπροστά και τα πλαϊνά με την 1ή σκάλα (2-4mm) για να φαίνονται όλο το μήνα κοντοκουρεμένα. Όχι όμως δέρμα.

Οι μακριές φαβορίτες και αυτές που κάνουν γωνία απαγορεύονται όπως και τα trendy σβησίματα με το 0. Το μαλλί μπορεί να σβήνει μέχρι το 1 αλλά θα πρέπει ο σβέρκος να είναι καθαρός και τετράγωνος για να είναι προβλεπέ. Άμα θέλετε τα πίσω με 0 φροντιστε να χαράξετε σβέρκο και φαβορίτες με ξυράφι. Συνηθως θέλουν να φαίνονται οι γραμμές για να κάνει καλή εντύπωση. Τουλάχιστον αυτές ήταν οι οδηγίες στο στρατόπεδο. Φαβορίτες θα πρέπει να είναι κοντές και τετράγωνες μέχρι το μάτι. Κάποιοι διοικητές είναι αυστηροί άλλοι όχι και τόσο.

Αυλώνα μου είπε περνάγανε επιθεώρηση κουρέματος κάθε Παρασκευή και κουρευόντουσαν κάθε 2 εβδομάδες με λίστα. Βέβαια εντάξει, τόσο αυστηροί είναι μόνο σε κέντρα ή λόχους που έχουν κάποιον κουρέα.

Έχω πάντως θα κουρευτώ πριν μπω γιατί απ'ότι μου είπε τους νεοσύλλεκτους που πάνε ακούρευτοι τους τα παίρνουν όλα με τη μηχανή.

neos

Κούρεμα στο στρατό

Δημοσίευση από neos »

Γειά σας, ξέρει κανείς Προεδρική Φρουρά τι παίζει με το κούρεμα; Έχει κουρείο ή θα χρειαστεί να πληρώνουμε εμείς κάθε 10 μέρες για κούρεμα; Επίσης, είναι απαραίτητο να τα ξυρίζουμε τα γύρω γύρω; Όσους έχω δεί τα έχουν ξυρισμένα τα πλαϊνά αλλά τα πάνω πόσο κοντά πρέπει να είναι; Είναι πιο κοντό το προβλεπόμενο κούρεμα για τους Εύζωνες από τα 4 εκ.
The Marine
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 27, 2012 10:54 pm
Επικοινωνία:

Κούρεμα στο στρατό

Δημοσίευση από The Marine »

Καλησπέρα εν ετη 2018 θα σου την πει κανεις αν εχεις ξυρισμενο κεφαλι ;
ΚΨΜ

Κούρεμα στο στρατό

Δημοσίευση από ΚΨΜ »

Εξαρτάται, μάλλον όχι, συνήθως το εντελώς ξυρισμένο δεν επιτρέπεται αλλά άμα πεις πως έχεις θέμα δεν θα σου πουν κάτι. Το πρόβλημα υπάρχει όταν έχεις μαλλί, φαβορίτα, τρίχες στο σβέρκο ή μεγάλη αντίθεση στα πλαϊνά με τα πάνω. Εξαρτάται όμως το στρατόπεδο ή τον λόχο. Αλλού είναι πολύ αυστηροί άλλου ότι να 'ναι.
Dur123

Κούρεμα στο στρατό

Δημοσίευση από Dur123 »

Εγώ ρε παιδιά που έχω Αραίωση Πάνω και έχω μόνο στα πλάγια μαλλιά (τα παίρνω με ξυραφάκι άλλα από ότι διάβασα τρως καμπάνα) , έχετε καμιά ιδέα τι μπορώ να κάνω , γιατί θα είναι περίεργα ότι και να κάνω.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Κούρεμα στο στρατό

Δημοσίευση από dn24 »

Dur123 έγραψε:Εγώ ρε παιδιά που έχω Αραίωση Πάνω και έχω μόνο στα πλάγια μαλλιά (τα παίρνω με ξυραφάκι άλλα από ότι διάβασα τρως καμπάνα) , έχετε καμιά ιδέα τι μπορώ να κάνω, γιατί θα είναι περίεργα ότι και να κάνω.


Τα παίρνεις με κουρευτική μηχανή χωρίς σκάλα, δηλαδή ίσα να φαίνονται οι ρίζες, σαν ξυρισμένος στο πρόσωπο 2 ημερών.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Δερμάτινος
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Δευ Σεπ 14, 2020 5:09 pm
Επικοινωνία:

Κούρεμα στο στρατό

Δημοσίευση από Δερμάτινος »

Τώρα που είναι όλα κλειστά θα μας κουρέψουν εκεί οταν παρουσιαστούμε; Έχω μια μηχανή για κούρεμα αλλά δε θέλω να τα πάρω όλα ένα μέγεθος.
Insignia
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 09, 2021 11:29 pm
Επικοινωνία:

Κούρεμα στο στρατό

Δημοσίευση από Insignia »

Επίσης μουστάκι και γένια επιτρέπονται ή πρέπει και αυτά να κοπούν τελείως;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες