575 Τάγμα Πεζοναυτών (ΚΕΤΘ Αυλώνα)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Γιωργος2
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τρί Αύγ 28, 2007 5:33 pm
Επικοινωνία:

575 Τάγμα Πεζοναυτών (ΚΕΤΘ Αυλώνα)

Δημοσίευση από Γιωργος2 »

Γνωριζουμε κατι παραπανω; Μου ηρθε το χαρτι για εκει και μπαινω οπου νανε. Καμια γνωμη για αυτο το κεντρο; Θα παρουσιατη καποιος απο εδω. Εκει;
susbky
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 11:56 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

575 Τάγμα Πεζοναυτών (ΚΕΤΘ Αυλώνα)

Δημοσίευση από susbky »

Γεια χαρά παιδιά! Χθες μου ήρθε το χαρτί για να παρουσιαστώ 13 Μαϊου στο 505 ΤΠ/Ν/ΕΟΔ ΒΟΛΟΥ ως Πεζοναύτης ΥΕΑ. Μάλλον θα πάω σαν έφεδρος.
  • Ήθελα να σας ρωτήσω αφού κάνω και την εκπαίδευση(αν με το καλό γίνω ΔΕΑ) που είναι κάπου 4 μήνες αν γνωρίζω καλά μετά με στέλνουν πάλι πίσω στον Βόλο ή σε οποιαδήποτε άλλη μονάδα;

  • Την ειδικότητα πότε την παίρνουμε; Αφού τελειώσουμε την βασική εκπαίδευση ή όταν και αν με το καλό πάω για Έφεδρος Αξιωματικός;
Απαντήστε μου σας παρακαλώ σ'αυτές τις 2 ερωτήσειςΕικόνα
Anonymous

575 Τάγμα Πεζοναυτών (ΚΕΤΘ Αυλώνα)

Δημοσίευση από Anonymous »

susbky έγραψε: Γεια χαρά παιδιά! Χθες μου ήρθε το χαρτί για να παρουσιαστώ 13 Μαϊου στο 505 ΤΠ/Ν/ΕΟΔ ΒΟΛΟΥ ως Πεζοναύτης ΥΕΑ. Μάλλον θα πάω σαν έφεδρος.

    Ήθελα να σας ρωτήσω αφού κάνω και την εκπαίδευση(αν με το καλό γίνω ΔΕΑ) που είναι κάπου 4 μήνες αν γνωρίζω καλά μετά με στέλνουν πάλι πίσω στον Βόλο ή σε οποιαδήποτε άλλη μονάδα;

    Την ειδικότητα πότε την παίρνουμε; Αφού τελειώσουμε την βασική εκπαίδευση ή όταν και αν με το καλό πάω για Έφεδρος Αξιωματικός;
Απαντήστε μου σας παρακαλώ σ'αυτές τις 2 ερωτήσειςΕικόνα
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΦΙΛΕ, ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΦΙΛΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΠΗΓΕ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΠΕΖΟΝΑΥΤΗΣ, ΤΟΝ ΠΗΓΑΝΕ ΣΤΗΝ ΧΑΛΚΙΔΑ (ΟΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ). ΤΩΡΑ ΑΝ ΣΕ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΑΛΛΟΥ ΕΣΕΝΑ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΩ. ΟΣΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΟΥ, ΑΥΤΟΣ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΠΗΡΕ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΜΟΛΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ ΔΕΑ.

ΕΠΕΙΔΗ ΚΙ ΕΓΩ ΔΗΛΩΣΑ ΠΕΖΟΝΑΥΤΗΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΟ ΧΑΡΤΙ, ΕΣΥ ΕΙΧΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙ ΠΕΖΟΝΑΥΤΗΣ; ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΟΣΟ ΞΕΡΩ ΠΡΩΤΑ ΣΕ ΠΑΝΕ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΕΥΚΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΣΤΟ ΒΟΛΟ. ΔΗΛΑΔΗ ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΛΕΣ ΝΑ ΜΕ ΠΑΜΕ ΒΟΛΟ; (ΤΟ ΕΥΧΟΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ)

TASOS

575 Τάγμα Πεζοναυτών (ΚΕΤΘ Αυλώνα)

Δημοσίευση από TASOS »

susbky έγραψε: Γεια χαρά παιδιά! Χθες μου ήρθε το χαρτί για να παρουσιαστώ 13 Μαϊου στο 505 ΤΠ/Ν/ΕΟΔ ΒΟΛΟΥ ως Πεζοναύτης ΥΕΑ. Μάλλον θα πάω σαν έφεδρος.

    Ήθελα να σας ρωτήσω αφού κάνω και την εκπαίδευση(αν με το καλό γίνω ΔΕΑ) που είναι κάπου 4 μήνες αν γνωρίζω καλά μετά με στέλνουν πάλι πίσω στον Βόλο ή σε οποιαδήποτε άλλη μονάδα;

    Την ειδικότητα πότε την παίρνουμε; Αφού τελειώσουμε την βασική εκπαίδευση ή όταν και αν με το καλό πάω για Έφεδρος Αξιωματικός;
Απαντήστε μου σας παρακαλώ σ'αυτές τις 2 ερωτήσειςΕικόνα
ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΠΟΥ ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ: ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΕΙΣΑΙ Ή ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΜΕΡΟΣ;

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

susbky
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 11:56 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

575 Τάγμα Πεζοναυτών (ΚΕΤΘ Αυλώνα)

Δημοσίευση από susbky »

Από Λάρισα είμαι και γι'αυτό ρωτάω για να δω αν θα είμαι κάπου κοντά στην πόλη μου
Ναι το είχα δηλώσει απο πρίν για πεζοναύτες και το ΚΕΝ για πεζοναύτες είναι στο Βόλο απ'ότι τουλάχιστον ξέρω.
Τέλοσπαντων σ'ένα μήνα θα δούμε...
Krateros15
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Μαρ 19, 2008 5:10 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

575 Τάγμα Πεζοναυτών (ΚΕΤΘ Αυλώνα)

Δημοσίευση από Krateros15 »

Γειά σας, Θα ήθελα να ρωτήσω, άκουσα σχετικά πως από ΟΥΚ, ΛΟΚ και ΜΑΚ δεν γίνεται να γίνω ΥΕΑ, αληθεύει;

Και από Πεζοναύτες σαν ΥΕΑ μπορώ να πάω;

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

575 Τάγμα Πεζοναυτών (ΚΕΤΘ Αυλώνα)

Δημοσίευση από yandr »

Krateros15 έγραψε:Γειά σας, Θα ήθελα να ρωτήσω, άκουσα σχετικά πως από ΟΥΚ, ΛΟΚ και ΜΑΚ δεν γίνεται να γίνω ΥΕΑ, αληθεύει;

Και από Πεζοναύτες σαν ΥΕΑ μπορώ να πάω;



Το θέμα της συζήτησης είναι οι Πεζοναύτες, οπότε δεν είναι ο καλύτερος τόπος για τις ερωτήσεις αυτές.

Ωστόσο θα σου πω ότι ΟΥΚ και ΜΑΚ δεν μπορείς να πας έτσι και αλλιώς ως απλός στρατεύσιμος.

Για τα ΛΟΚ υπάρχει ξεχωριστό θέμα συζήτησης που μπορείς να ρωτήσεις ή να βρεις την απάντηση στο ερώτημά σου.

Krateros15
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Μαρ 19, 2008 5:10 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

575 Τάγμα Πεζοναυτών (ΚΕΤΘ Αυλώνα)

Δημοσίευση από Krateros15 »

Με συγχωρείτε, η ερώτηση μου βασικά είναι για το άν μπορώ να πάω πεζοναύτης ΥΕΑ;

NIKOS

575 Τάγμα Πεζοναυτών (ΚΕΤΘ Αυλώνα)

Δημοσίευση από NIKOS »

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ, ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ, ΕΠΕΙΔΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΜΑΙ ΤΟΝ ΜΑΙΟ ΠΕΖΟΝΑΥΤΗΣ ΣΤΟΝ ΒΟΛΟ, ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ; ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΒΟΛΟ Ή ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΒΟΛΟ; ΚΑΝΕΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΤΟΥ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΩ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Ηλυσιακός-Ι ΜΑΚ

575 Τάγμα Πεζοναυτών (ΚΕΤΘ Αυλώνα)

Δημοσίευση από Ηλυσιακός-Ι ΜΑΚ »

Εκεί που θα παρουσιαστείς μετά από 2 μέρες περίπου και αν έχεις ένδειξη ΥΕΑ θα περάσεις κάποια αθλήματα και αν πετύχεις πας κατά πάσα πιθανότητα Ηράκλειο Κρήτης για 4 μήνες για να γίνεις ΔΕΑ. Αν τώρα παρουσιαστείς σε κέντρο εκπαίδευσης εδ(ΚΕΕΔ,1η ΜΑΛ, Δ μοίρα) έχεις μεγάλη πιθανότητα να επιλεγείς για ΔΕΑ ειδικών δυνάμεων(αμφίβιος ή ορεινός). Οι πεζοναύτες πλέον ανήκουν στο πεζικό. Ακολούθως θα πας για λίγες βδομάδες σε μία μοίρα καταδρομών-Β ΜΚ(Νάουσα), Ε ΜΚ(Δράμα), Η ΜΑΚ(Λέσβος), Γ ΜΑΚ(Χίος), Θ ΜΑΚ(Σάμος), Ι ΜΑΚ(κως), Α ΜΑΚ(Ρόδος) και μετά θα πας ΚΕΑΠ Ρεντίνα για εκπαίδευση σε αντικείμενα καταδρομών για 1 μήνα. Αν τα καταφέρεις πας πίσω στην μοίρα εδ αλλιώς σε τάγμα πεζικού. Η Η ΜΑΚ και η Γ ΜΑΚ υπολειτουργούν και μάλλον πάνε για κλέισιμο. Ελπίζω να σε κατατόπισα.
Σκόπια, Τούρκοι θα πεθάνετε! Μπρός στη γαλανόλευκη θα γονατίσετε! Ι ΜΑΚ
nikos

575 Τάγμα Πεζοναυτών (ΚΕΤΘ Αυλώνα)

Δημοσίευση από nikos »

Ηλυσιακός-Ι ΜΑΚ έγραψε:Εκεί που θα παρουσιαστείς μετά από 2 μέρες περίπου και αν έχεις ένδειξη ΥΕΑ θα περάσεις κάποια αθλήματα και αν πετύχεις πας κατά πάσα πιθανότητα Ηράκλειο Κρήτης για 4 μήνες για να γίνεις ΔΕΑ. Αν τώρα παρουσιαστείς σε κέντρο εκπαίδευσης εδ(ΚΕΕΔ,1η ΜΑΛ, Δ μοίρα) έχεις μεγάλη πιθανότητα να επιλεγείς για ΔΕΑ ειδικών δυνάμεων(αμφίβιος ή ορεινός). Οι πεζοναύτες πλέον ανήκουν στο πεζικό. Ακολούθως θα πας για λίγες βδομάδες σε μία μοίρα καταδρομών-Β ΜΚ(Νάουσα), Ε ΜΚ(Δράμα), Η ΜΑΚ(Λέσβος), Γ ΜΑΚ(Χίος), Θ ΜΑΚ(Σάμος), Ι ΜΑΚ(κως), Α ΜΑΚ(Ρόδος) και μετά θα πας ΚΕΑΠ Ρεντίνα για εκπαίδευση σε αντικείμενα καταδρομών για 1 μήνα. Αν τα καταφέρεις πας πίσω στην μοίρα εδ αλλιώς σε τάγμα πεζικού. Η Η ΜΑΚ και η Γ ΜΑΚ υπολειτουργούν και μάλλον πάνε για κλέισιμο. Ελπίζω να σε κατατόπισα.
Σκόπια, Τούρκοι θα πεθάνετε! Μπρός στη γαλανόλευκη θα γονατίσετε! Ι ΜΑΚ
ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΛΕΣ ΦΙΛΕ ΟΤΙ ΟΙ ΠΕΖΟΝΑΥΤΕΣ ΔΕΝ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΙΣ ΕΙΔ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΕΖΙΚΟ; ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΦΟΡΟΥΝ ΠΡΑΣΙΝΑ ΜΠΕΡΕ; ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΠΑΣ ΣΤΟ ΣΤΡΑΤΟΛΟΓΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΘΕΣ ΝΑ ΠΑΣ ΤΟΥΣ ΠΕΖΟΝΑΥΤΕΣ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΣΤΙΣ ΕΙΔΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ; ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ Σ΄ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ; ΕΓΩ ΔΗΛΩΣΑ ΠΕΖΟΝΑΥΤΗΣ ΚΑΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΜΑΙ ΣΤΟΝ ΒΟΛΟ, ΟΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ, ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΡΩΤΗΣΑ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΒΑΘΜΟΦΟΡΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΕΖΟΝΑΥΤΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΝΗΚΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΣΤΙΣ ΕΙΔΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ. ΘΑ ΣΑΣ ΠΡΑΚΑΛΕΣΩ ΑΝ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΚΑΛΑ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΙΜΕΝΕΤΕ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ ΛΑΘΟΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

575 Τάγμα Πεζοναυτών (ΚΕΤΘ Αυλώνα)

Δημοσίευση από yandr »

Εδώ και αρκετούς μήνες συζητείται η μετάπτωση των Πεζοναυτών στο πεζικό.

Προφανώς δεν έχει πραγματοποιηθεί ακόμη, αλλά επίκειται η αλλαγή αυτή σύντομα.

Φυσικά τα πάντα είναι ρευστά στον ελληνικό στρατό και κανείς δεν μπορεί να γνωρίζει, αλλά το θέμα αυτό είναι αρκετά γνωστό.

Ηλυσιακός-Ι ΜΑΚ

575 Τάγμα Πεζοναυτών (ΚΕΤΘ Αυλώνα)

Δημοσίευση από Ηλυσιακός-Ι ΜΑΚ »

Όταν υπηρετούσα εκπαιδευτής στο Πεύκο οι νέοι μου (299) στα χαρτία τους δεν είχαν σαν επιλογή τους πεζοναύτες. Μετά έμαθα ότι πεζοναύτες παρουσιάζονται κατευθείαν Βόλο και ότι μετά από λίγες σειρές θα μπούν πεζικό. Μην κολλάτε σε όρους πεζοναύτης-αμφίβιος-ορεινός. Πάνω κάτω είναι η ίδια εκπαίδευση, τα ίδια στελέχη κλπ
Ψηλά, ψηλά τα πράσινα μπερέ... Ι ΜΑΚ
vasilis

575 Τάγμα Πεζοναυτών (ΚΕΤΘ Αυλώνα)

Δημοσίευση από vasilis »

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ, ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΜΗΠΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΣΑΣ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΓΙΑ ΔΕΑ ΠΕΖΟΝΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΣΤΕΛΝΟΥΝ, ΣΕ ΠΟΙΟ ΜΕΡΟΣ ΔΗΛΑΔΗ (ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΔΕΑ ΕΝΝΟΩ); ΕΠΕΙΔΗ ΜΠΑΙΝΩ ΤΩΡΑ ΤΟΝ ΜΑΙΟ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΔΕΑ. ΑΚΟΥΣΑ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΔΡΟΜΕΙΣ ΤΟΥΣ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ. ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ; ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΙ ΟΙ ΠΕΖΟΝΑΥΤΕΣ ΠΑΝΕ ΕΚΕΙ;
nikos

575 Τάγμα Πεζοναυτών (ΚΕΤΘ Αυλώνα)

Δημοσίευση από nikos »

yandr έγραψε:Εδώ και αρκετούς μήνες συζητείται η μετάπτωση των Πεζοναυτών στο πεζικό.

Προφανώς δεν έχει πραγματοποιηθεί ακόμη, αλλά επίκειται η αλλαγή αυτή σύντομα.

Φυσικά τα πάντα είναι ρευστά στον ελληνικό στρατό και κανείς δεν μπορεί να γνωρίζει, αλλά το θέμα αυτό είναι αρκετά γνωστό.

οχι εδω και αρκετους μηνες αλλα αρκετα χρονια θεσ να πεις. εγω ξερεις απο πότε το ακουω αυτο; απο το 2004!!! το οτι επικιται συντομα αλλαγη, μην εισαι απολυτα σιγουρος. εγω πιστευω οτι αν ηταν να τους βγαλουν απο ειδ δυν θα το ειχαν κανει.

πολλα λενε στην ελλαδα αλλα αν σκεφτεις τιποτα δεν γινεται.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης