Μεταθέσεις για αδέλφια

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από Greek_Army »

Ας το πάμε λίγο βάση λογικής

Αν μένεις Ρόδο και σου έρθει κατ'εξαίρεση μετάθεση για Αθήνα θα την θεωρείς κοντινή; Φυσικά και το ψάχνουν

CaRTooNiST_4
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Σεπ 07, 2011 2:40 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από CaRTooNiST_4 »

Μα εγω θελω να παω Αθηνα, γι αυτο το λεω! Νοικιαζω 7 χρονια σπιτι εκει! Τελοσπαντων, θα ρωτησω γενικοτερα να το ψαξω το θεμα.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από Greek_Army »

Προφανώς δεν κατάλαβες το παράδειγμα που σου έδωσα

Ο στρατός κοιτάει που έχεις μόνιμη κατοικία όχι που νοικιάζεις για χ-ψ λόγουσ

Dimis

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από Dimis »

Ειμαι καινουριος στο φορουμ και 8ελω να κανω μια ερωτηση. Μπαινω μαζι με τον αδερφο μου Νοεμβριο μετα απο διακοπη αναβολης. Ο ενας ναυτικο ο αλλος πεζικο. Εδω ειναι η ερωτηση μου παιζει ρολο που ο ενας ειναι σε αλλο σωμα; Και δεν θα μπορεσει να παρει μεταθεση κοντα στην πολη του ; Μπορω να κανω κατι πριν μπω ωστε να δηλωσω οτι υπηρετει και ο αδερφος μου ταυτοχρονα; Ευχαριστω
συνηπηρετηση αδερφων

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από συνηπηρετηση αδερφων »

Ο αδερφος μου υπηρετει απο τον Μαιο. Εγω μπαινω Νοεμβριο. Ο ενας ερχεται κοντα στο σπιτι του?
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από Greek_Army »

Ρε παιδιά μπείτε στο κόπο να διαβάσετε και προηγούμενα μηνύματα, μην λέμε συνέχεια τα ίδια και τα ίδια, δεν είναι κάτι το δύσκολο ούτε 5 λεπτά υπόθεση δεν είναι.
ΝΙΚΟΣ

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ »

Καλησπερα παιδες θα ηθελα να κανω μια ερωτηση 23/11 παρουσιαζομαι Π/Ν ΚΕΤΘ ΑΥΛΩΝΑ. Ο αδερφος μου ειναι επισης στρατιωτης εγω θελω να μαθω εαν καποιος απο τους 2 θα γυρισει στην πολη του λογω που υπηρετουμε και οι 2. Ευχαριστω εκ των προταιρων.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από Greek_Army »

ΝΙΚΟΣ έγραψε:Καλησπερα παιδες θα ηθελα να κανω μια ερωτηση 23/11 παρουσιαζομαι Π/Ν ΚΕΤΘ ΑΥΛΩΝΑ. Ο αδερφος μου ειναι επισης στρατιωτης εγω θελω να μαθω εαν καποιος απο τους 2 θα γυρισει στην πολη του λογω που υπηρετουμε και οι 2. Ευχαριστω εκ των προταιρων.


Ένα από τους 2 ναι

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από Nassos »

Θα σας ρωτήσουν ποίος θέλει να παραμείνει στο τόπο κατοικίας τους και ποίος να κάνει θητεία στη παραμεθόριο.
nikos

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από nikos »

Καλησπερα. Το νοεμβρη του2010 καταταχηκα με τον διδιμο αδελφο μου. Μετα απο 7 μερες εγω πηρα αναβολη επειδη επσασα τ χερι μου κ ο αδελφος μου πηρε κ αυτος αναβολη αμεσως μετα αφου ορκιστηκε ωστε να μην χασουμε το κατεξερεση μεταθεση. Φετος πριν 1μηνα παρουσιαστηκαμε ξανα στο ιδιο κεντρο ο αδεεφοςμου επειδη ειχε ορκιστει εφυγε με μεταθεση σουφλι παραξενευτικαμε διοτ ειχαμε κανει τα χαρτια μετα διαπιστωσαμε οτι απλα δεν ειχαν προλαβει να εγριθουν Απο το yes και μετα απο μια βδομαδα Κατεβηκε αθηνα... Εγω οταν ορκιστω θα παω να τον βρω στη μοναδα που ειναι τωρα η θα παω και εγω σουφλι;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από Greek_Army »

nikos έγραψε:Καλησπερα. Το νοεμβρη του2010 καταταχηκα με τον διδιμο αδελφο μου. Μετα απο 7 μερες εγω πηρα αναβολη επειδη επσασα τ χερι μου κ ο αδελφος μου πηρε κ αυτος αναβολη αμεσως μετα αφου ορκιστηκε ωστε να μην χασουμε το κατεξερεση μεταθεση. Φετος πριν 1μηνα παρουσιαστηκαμε ξανα στο ιδιο κεντρο ο αδεεφοςμου επειδη ειχε ορκιστει εφυγε με μεταθεση σουφλι παραξενευτικαμε διοτ ειχαμε κανει τα χαρτια μετα διαπιστωσαμε οτι απλα δεν ειχαν προλαβει να εγριθουν Απο το yes και μετα απο μια βδομαδα Κατεβηκε αθηνα... Εγω οταν ορκιστω θα παω να τον βρω στη μοναδα που ειναι τωρα η θα παω και εγω σουφλι;


Σύμφωνα με τον νόμο 3421-2005 περί μεταθέσεων Οι δίδυμοι αδελφοί εκπληρώνουν τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις στην ίδια μονάδα του τόπου των συμφερόντων τους, εφόσον αυτή υπάρχει ή στην πλησιέστερη αυτής"

Dimis1991
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 25, 2011 2:44 pm
Τοποθεσία: GREECE
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από Dimis1991 »

Παιδια μπαινω τελικα με διαφορα 10 ημερων με τον αδερφο μου μπορουμε να δηλωσουμε πριν μπουμε Ποιος θελει να παραμεινει αθηνα; Η πρωτα πρεπει να μπουμε;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από Greek_Army »

χρι έγραψε:Λοιπον παιδες,
πρεπει να εχεις τουλαχιστον ενα μηνα διαφορα (ημερα που παρουσιαζεσαι με την ημερα που απολυεται ο αδερφος σου) και τα χαρτια που χρειαζονται ειναι 2:
1. Υπεύθυνη δηλωση αυτου που ΔΕΝ θα παρει το δικαιομα μεταθεσης,
"Εγω ο ΤΑΔΕ παραιτουμαι του δικαιοματος να υπηρετησω στον τοπο συμφεροντων μου (ΤΟΠΟΣ) και το παραχωρω στον αδερφο μου ΤΑΔΕ ο οποιος καταταχθηκε στο ΚΕχχχ την ΗΜΕΡΟΜΙΝΙΑ της 20χχ Χ ΕΣΣΟ. "
2. Χαρτι απο το πρωτο γραφειο της μοναδας αυτου που ΔΕΝ θα παρει το δικαιομα, να λεει οτι υπηρετει εκει.

(αυτα ακριβως εκανα εγω)
alex

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από alex »

Καλησπέρα παιδιά.
Γνωρίζει κανείς ποιος θεωρείται τόπος κατοικίας των συμφερόντων για την μετάθεση του συνυπηρετούντος αδερφού;
Αν έχω επαγγελματική έδρα στην Αθήνα (όπου μου έρχεται το εκκαθαριστικό της εφορίας) και μισθώνω κατοικία στην Αθήνα, μπορεί να θεωρηθεί τόπος συμφερόντων μου; Σας ρωτάω γιατί είμαι δημότης Ρόδου αλλά τα τελευταία δέκα χρόνια έχω εγκατασταθεί μόνιμα στην Αθήνα,
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από Greek_Army »

alex έγραψε:Καλησπέρα παιδιά.
Γνωρίζει κανείς ποιος θεωρείται τόπος κατοικίας των συμφερόντων για την μετάθεση του συνυπηρετούντος αδερφού;
Αν έχω επαγγελματική έδρα στην Αθήνα (όπου μου έρχεται το εκκαθαριστικό της εφορίας) και μισθώνω κατοικία στην Αθήνα, μπορεί να θεωρηθεί τόπος συμφερόντων μου; Σας ρωτάω γιατί είμαι δημότης Ρόδου αλλά τα τελευταία δέκα χρόνια έχω εγκατασταθεί μόνιμα στην Αθήνα,


Ο "τόπος συμφερόντων" τεκμηριώνεται με μία βεβαίωση από το δήμο/κοινότητα που μένεις

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες