Μεταθέσεις για αδέλφια

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
unstoppablegr
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Δευ Μαρ 03, 2014 8:49 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από unstoppablegr »

Εγω μπηκα στρατο με την Β ΕΣΣΟ το Μαρτιο και τωρα παω στη Κυπρο. Αν ο αδερφος μου μπει με την ΕΣΣΟ Του Σεπτεμβριου κερδιζει κατι ; Μεταθεση στο τοπο διαμονης ; Μειωμενη θητεια ;
Dr. House
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ Απρ 18, 2015 2:14 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από Dr. House »

Τα αδελφια μου ειχαν παει μαζι φανταροι το 2008... Ο ενας εκανε παραμεθωριο και ο αλλος το κοντινο. Το οποιο ειναι κατ' εξαιρεση μεταθεση.
1) οταν λεμε κοντινο. Οσο πιο κοντα στο τοπο κατοικιας και να μη ξεπερνα καποια χιλιομετρα... Ωστε να μπορει να διανυκτερευσει στο σπιτι. Αλλιως δε γινεται κατ' εξαιρεση μεταθεση.
2) ο αδελφος που θα παει παραμεθωριο... Πρεπει να υπογραψει χαρτι με το οποιο αφηνει τον αδελφο του να παρει το κοντινο... Αλλιως παλι δε γινεται κατ΄εξαιρεση μεταθεση.
αυτα θυμαμαι και ισχυαν το 2008... Τωρα δε ξερω αν εχει αλλαξει κατι! Ελπιζω να σας καλυψα ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

telis

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από telis »

Καλησπέρα

Μένω μόνιμα Θεσσαλονίκη και προσκόμισα το πιστοποιητικό μόνιμης κατοικίας από το ΚΕΠ για Θεσσαλονίκη. Το έγγραφο για την κατάταξή μου ζήτησα να μου το στείλουν Θεσσαλονίκη και πάνω του γράφει τόπος κατοικίας Θεσσαλονίκη. Όμως, είμαι γραμμένος στα μητρώα αρρένων νομού Αχαΐας.

Σε αυτήν την περίπτωση:

1. Ποιος τόπος θεωρείται "τόπος μόνιμης κατοικίας" για τις κατ'εξαίρεσιν Μεταθέσεις; Η Αχαΐα ή η Θεσσαλονίκη;

2. Μου είπαν στη στρατολογία ότι "ίσως" δε δικαιούμαι το δικαίωμα κατ'εξαίρεσιν μετάθεσης λόγω συνυπηρετούντος αδελφού, αφού δε μένω στην ίδια πόλη με τον πατέρα και τον αδελφό μου. Αλλά δεν ήταν και σίγουροι. Ισχύει;

3. Αν έχεις τέτοιο δικαίωμα, μπορούν να το αγνοήσουν και να σε πάρουν σε άλλο σώμα; Π. Χ. Ευζώνων;

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

roronoa

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από roronoa »

Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής σχετικά με την κατ' εξαιρεσιν μεταθεση λογω συνυπηρετουντων αδελφων. Με τον αδελφό μου θα κόψουμε την αναβολή ώστε να μπούμε και οι 2 για θητεία τον σεπτέμβρη. Υπάρχει περίπτωση να μην δικαίουμαι κατ εξαίρεση μετάθεση επειδή είμαι πάντρεμένος, ή δεν παίζει ρόλο;
john325
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 12, 2015 10:26 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από john325 »

Γνωρίζει κανείς αν ο ένας δικαιούται μειωμένη θητεία, γιατί άλλαξαν πολλά και δεν γνωρίζω.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από Nassos »

Όχι, μόνο να παραμείνει ο ένας σε μονάδα κοντά στο τόπο κατοικίας και ο άλλος να πάρει μετάθεση σε παραμεθόριο.
ManosMamalakis
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 07, 2015 12:30 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από ManosMamalakis »

Καλησπέρα ονομάζομαι Μαμαλάκης Θεοσωζούμενος, λοιπόν είμαι εξ' αναβολής, παρουσιάστηκα 23 Ιανουαρίου 2014 στo KEΠΒ Θήβας πήρα 2 αναβολές, και τώρα έκανα σχεδόν 6,5 μήνες και μου μένουν περίπου 2,5, κάτω από 80 μέρες, Ιούνιο απολύομαι. Ο αδερφός μου υπηρετει στο 475 Τάγμα Διαβιβαστών Μυτιλήνης.

Έκανα λίγο παραμεθώριο 1 μήνα περίπου στην Κω, και μετά πήρα την πρώτη αναβολή, και στη συνέχεια ήμουν στον τόπο διαμονής μου στα Χανιά μέσω βύσματος από Νοεμβριο '14 ως 16 Φεβρουαρίου 2015 απλώς συνέβη κάτι πριν 1 χρόνο και μου έδωσαν 2η αναβολή.

Επειδή τώρα ξαναμπήκα ένα χρόνο μετά,1 Μαρτίου, και κάνω το υπόλοιπο 3μηνο -το τονίζω έχω πολύ λίγο ακόμη- δικαιούμαι την κατ' εξαίρεση μετάθεση;(έχουμε στείλει ήδη τα χαρτιά -δηλώσεις πως εγώ κάνω χρήση του δικαιώματος και ο αδερφός μου ότι μου παραχωρεί το δικαίωμα να είμαι στον τόπο διαμονής μου Χανιά + πιστοποιητικό οικογ. Κατάστασης) και υπηρετούμε και οι 2, τι λέτε θα πετύχει να είμαι στον τόπο μου στα Χανια;

Είμαι στο πυροβολικό, με κράτησαν ήδη 24 μέρες και έφυγα μαζί με τους ορκισθέντες νέους, τα χαρτιά τα έστειλα 7 Μαρτίου και περιμένω τη μετάθεση σύντομα. Μπορεί να με πάνε πεδίο βολής ίσως; Τι λέτε;
Άβαταρ μέλους
kolegas
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Τρί Αύγ 11, 2015 12:45 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από kolegas »

Πες στο βυσμα να τα κανονισει παλι φιλε
ManosMamalakis
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 07, 2015 12:30 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από ManosMamalakis »

Το θέμα κανονίστηκε επιτυχώς, η κατ' εξαίρεση μετάθεση είναι επιτυχής, θα πάω Πεδίο βολής στα Χανιά εδώ που μένω πήρα τηλ στο ΓΕΣ και μου το είπαν. Ευχαριστώ.
akyro

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από akyro »

ManosMamalakis έγραψε:Το θέμα κανονίστηκε επιτυχώς, η κατ' εξαίρεση μετάθεση είναι επιτυχής, θα πάω Πεδίο βολής στα Χανιά εδώ που μένω πήρα τηλ στο ΓΕΣ και μου το είπαν. Ευχαριστώ.


Καλά μην είσαι τόσο ειλικρινής και πάθεις τίποτα, μεγάλε το ΓΕΣ δεν δίνει πληροφορίες για μεταθέσεις, κάνε μας την χάρη, πες πήρα τηλ το βύσμα μου και οκ, τώρα σε έπιασαν οι ντροπές; Εικόνα

ManosMamalakis
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 07, 2015 12:30 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από ManosMamalakis »

Πήρα τηλ στο κεντρικό και με σύνδεσαν με την διεύθυνση οπλιτών θητείας, είπα ονομα και επωνυμο και μου λένε θα πας πεδιο βολης στα Χανια, πετυχε η κατ' εξαιρεση μεταθεση εφόσον εχω αδερφο που υπηρετεί Μυτιλήνη τωρα, εγω θα μαι στον τόπο μου. Όλα εντάξει μια χαρά.
ManosMamalakis
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 07, 2015 12:30 am
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από ManosMamalakis »

Και ναι η μετάθεση πέτυχε, τώρα είμαι πεδίο βολής στα Χανιά!:) ότι μου είπαν ισχύει 100%! Το θέμα κανονίστηκε επιτυχώς.
Gevkarinian

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από Gevkarinian »



Καλησπέρα παιδιά. Παρουσιάζομαι στις 18/01 στην Αυλώνα. Είμαι 30 χρονών και λόγο απόκτησης τις Ελληνικής υπηκοότητας(είμαι Αρμένης) πρέπει να υπηρετήσω και εγώ.
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πως μπορώ να έρθω στο τόπο κατοικίας μου. Υπηρετεί και ο αδελφός μου(παρουσιάστηκε τον Σεπτέμβριο του 2016.) Αυτός είναι ήδη στο τόπο κατοικίας μας αλλά τον φέρανε λόγο του ότι έχει παιδί. Θα ισχύσει ο νόμος του συνυπηρετούντα αδελφού σε μένα μιας και ο αδελφός μου έχει πάρει την μετάθεση βάσει άλλου νόμου?

Εικόνα

Εικόνα Εικόνα

Αλέξανδρος

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από Αλέξανδρος »

Είμαστε 5 αδέρφια και εγω ειμαι ο 3ος κατα σειρά που υπηρετώ οι δυο πρώτοι έκαναν 6 μήνες εγω ποσο δικαιούμαι;
Gp131993
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 05, 2017 7:40 pm
Επικοινωνία:

Μεταθέσεις για αδέλφια

Δημοσίευση από Gp131993 »

Καλησπερα. Ο αδερφος μου υπηρετει αυτη τη στιγμη στην παραμεθωριο. Παρουσιαζομαι με τη β εσσο σε λιγες μερες και θα μου παραχωρησει ο αδερφος μου το δικαιωμα της μεταθεσης. Στο φρουραρχειο με ενημερωσαν οτι πιθανοτατα θα κανω ενα μηνα παραμεθωριο (αν και ο νομος ειναι ξεκαθαρος για μεταθεση αμεσως μετα την αρχικη εκπαιδευση). Για ποιο λογο γινεται κατι τετοιο; Υπαρχει καποιος τροπος να αποφυγω την καθυστερηση της μεταθεσης; Εαν καποιος γνωριζει θα εκτιμουσα μια απαντηση
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης