ΕΠΟΠ στην Πολεμική Αεροπορία

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
chrisdd
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 28, 2017 1:40 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από chrisdd »

Καλησπερα κ καλη χρονια με υγεια σε ολους !
Ειμαι επ. Οπ στην αεροπορια κ η γυναικα μου ειναι εγκυος (ανεργη) υπαρχει περιπτωση να μην παρω μεταθεση κ αν γινετε πειτε πως σας ευχαριστω πολυ
Tom

ΕΠΟΠ στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από Tom »

Καλησπέρα σε όλες και όλους. Αύτη τη στιγμή υπηρετώ στην Π. Α. ως ΔΕΥ ΑΣΤΥ δηλαδή Σμηνίας αερονομίας. Σκεύτομαι να βάλω τα χαρτιά μου για εποπ στην Π. Α. οπότε βοηθήστε με οποία/ος ξέρει!1ον Αν μπω ΕΠΟΠ κρατάω την ιδιότητα του αστυνομικού(αερονομου) και είμαι απο την αρχη ως σμηνιας;2ον εχω ακούσει οτι ανεβενεις βαθμό κάθε 7-8 χρονια, αν βγάλεις κάποια σχολή ομως ανεβαίνεις κάθε 4 χρόνια, ισχύει;3ον Τι σχολεία μπορείς να βγάλεις αν γίνεις εποπ;4ον Η κάθε μετάθεση πόσο είναι;4 έτη; Και 5ον Πόσα λεφτά είναι το μήνα; Ευχαριστω εκ των προτέρων για τις απαντήσεις και τον χρόνο σας!
alexanag
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Φεβ 28, 2017 2:16 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από alexanag »

Καλημέρα. Να «βάλεις» τα χαρτιά σου για ΕΠΟΠ χωρίς προκήρυξη δεν υφίσταται. Έχει να βγάλει από το 2009 κι απ ότι φαίνεται δεν θα βγει κάτι με τα χάλια οικονομικά της Ελλάδας. Για ΟΒΑ (δηλαδή μάξιμουμ 3 χρόνια στο σώμα και απόλυση) ακούγεται ότι θα βγάλει σύντομαι προκήρυξη για 1000 άτομα (200 στην Π. Α). Και να έβγαινε όμως για ΕΠΟΠ θα δήλωνες εξ αρχής ειδικότητα. Αν υπήρχε αυτή του αερονόμου και ήσουν επιτυχών όλα ΟΚ. Βαθμούς ναι,7-8 χρόνια με ανώτερο αυτό του αρχισμηνία. Μην ακούς για σχολεία κλπ, οι βαθμοί στους ΕΠΟΠ αργούν. Με τις μεταθέσεις ειδικά στην ΠΑ παίζουν διάφορα. Βύσμα, ειδικότητα (πχ τραυματιοφορέας ή βοηθός νοσοκόμου είσαι πάντα στο 251 ΓΝΑ). Λεφτά παλιότερα είχε γύρω στο 900αρι για αρχή, τώρα θα σε γελάσω.

Thanasis2000
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 24, 2018 4:29 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από Thanasis2000 »

Θέλω να ρωτησω αν γίνεται ένας ΕΠΟΠ να γίνει μελος ελικόπτερου και αν υπάρχει πυροβολητής ελικοπτέρου (συγνώμη αν αυτά που λεω δεν ισχύουν απλός πλησιάζει η προκήρυξη και θέλω να ειμε έτοιμος)
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από D.Y.K »

Thanasis2000 έγραψε:Θέλω να ρωτησω αν γίνεται ένας ΕΠΟΠ να γίνει μελος ελικόπτερου και αν υπάρχει πυροβολητής ελικοπτέρου (συγνώμη αν αυτά που λεω δεν ισχύουν απλός πλησιάζει η προκήρυξη και θέλω να ειμε έτοιμος)


Δεν υπάρχει τέτοια ειδικότητα / καθηκοντολόγιο για έναν ΕΠΟΠ στην ΠΑ όχι.

Επίσης αν και δεν ξέρω από που αντλείς τέτοιες πληροφορίες ή τόση αισιοδοξία έστω να σε ενημερώσω, ότι δεν υπάρχει πιθανότητα να βγει κάποια προκήρυξη για ΕΠΟΠ στο προσεχές μέλλον.

Εάν το 2000 δίπλα στο nickname σου υποδηλώνει την χρονολογία γέννησής σου, τότε ο μόνος τρόπος για να μπεις στην Πολεμική Αεροπορία ή σε οποιοδήποτε άλλο Σώμα, είναι οι πανελλήνιες εξετάσεις.

Φιλικά,

Akis osfp 7

ΕΠΟΠ στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από Akis osfp 7 »

Καλησπέρα φίλε ΔYK.Μια ερώτηση σχετικά με τους ΕΠΟΠ.

Μιας και το στράτευμα θεωρείται "γερασμένο" όπως λένε πότε εκτιμάς ότι θα βγει προκήρυξη... Θέλω την προσωπική σου γνώμη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων Εικόνα

the rock

ΕΠΟΠ στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από the rock »

και οι πυροβολητες ποιοι γίνονται?
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από D.Y.K »

Akis osfp 7 έγραψε:Καλησπέρα φίλε ΔYK.Μια ερώτηση σχετικά με τους ΕΠΟΠ.

Μιας και το στράτευμα θεωρείται "γερασμένο" όπως λένε πότε εκτιμάς ότι θα βγει προκήρυξη... Θέλω την προσωπική σου γνώμη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων Εικόνα



Δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω κάποια εκτίμηση αγαπητέ φίλε.

Ντριμ

ΕΠΟΠ στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από Ντριμ »

Μπορω να μπω σαν εποπ στην αεροπορία αν έχω κάνει θητεία ΕΔ; Μου είπανε ναι εννοειτε
Άβαταρ μέλους
antonis_alfa4
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 18, 2019 11:16 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από antonis_alfa4 »

Ναι, σε οποιοδηποτε σωμα μπορεις να μπεις
Άβαταρ μέλους
Nickk
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 20, 2020 10:57 am
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από Nickk »

ΕΠΟΠ σε πτέρυγα μάχης, με ειδικότητα "γραφείου" (οικονομικό, προσωπικό, εφοδιασμός, πληροφορική κλπ). 7-15:00 εκτελεί τα καθήκοντα της ειδικότητάς του.

8-12 υπηρεσίες ανά μήνα, ως επί το πλείστον σκοπιά. άγημα κλπ. Τις ημέρες που έχει υπηρεσία είναι το πρωί στο γραφείο και από το μεσημέρι και μετά Στην υπηρεσία του. Το επόμενο πρωί μετά την υπηρεσία, φεύγει με απαλλαγή.

Άβαταρ μέλους
ArmyOfficer
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 15, 2020 2:36 am
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από ArmyOfficer »

Καλησπέρα σαςΠοιες ειδικότητες είναι καλές για αεροπορια;

Χρειάζονται όλες πτυχίο ΤΕΙ-ΑΕΙ ή μπορείς και με απολυτήριο λυκείου;

Αν μια θέση ζητάει απολυτήριο λυκείου μπορείς να βάλεις το πτυχίο του ΤΕΙ για να μετρήσει περισσότερα μόρια;

greek7
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Απρ 04, 2021 12:13 am
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από greek7 »

Εκανα αιτηση για πα

στην τελικη που εκτυπωσα δεν γραφει τα δικαιολογητικα που εβαλα

πχ αγγλικα, διπλωμα, απολυτηριο

αναφερει μονο την τριτεκνια καπου στα στοιχεια μου

εγινε κατι λαθος ή δεν τα εμφανιζει σε κανεναν αυτα η οριστικοποιημενη αιτηση;

Yiannis292
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Απρ 15, 2021 11:17 am
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από Yiannis292 »

Αν λες για την ΑΙΤΗΣΗ - ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ, ούτε σε εμενα εμφανίζει κατι τέτοιοι μόνο την τριτεκνία την οποία δνε εχω κιολας οποτε γράφει ΟΧΙ.

Το θέμα ειναι δεν εχω ελπιδες αφου δεν εχω υπηρετήσει στις ειδικές δυνάμεις ή δεν ειμαι πολύτεκνος !

new_user
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Απρ 13, 2021 8:56 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στην Πολεμική Αεροπορία

Δημοσίευση από new_user »

Την υπεύθυνη δήλωση πρέπει να την έχουμε μαζί μας στις υπόλοιπες εξετάσεις σωστά; Δεν χρειάζεται να την στείλουμε κάπου; Ευχαριστώ!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος new_user την Πέμ Απρ 15, 2021 6:28 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες