Ειδικές κατηγορίες Στρατιωτικών Σχολών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
marsupilami
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 12:48 pm
Επικοινωνία:

Ειδικές κατηγορίες Στρατιωτικών Σχολών

Δημοσίευση από marsupilami »

Απο οσο γνωριζω και ειδικη κατηγορια να εισαι αν πιανεις την γεν σειρα περνας απο εκει αν δεν την πιανεις και εισαι ειδικη κατηγορια τριτεκνος η πολυτεκνος τοτε αξιολογουνται τα μορια σου και για την ειδικη κατηγ δυσκολο ομως φιλε αυτο που λες και ειδικα για τμηματα της ΣΣΑΣ διοτι ειναι μεγαλη η ζητηση. Μηπως δεν υπηρχαν θεσεις για ειδ κτγ; Αλλα ναι αν τα ατομα που ζητα η σχολη δεν καλυπτονται συνεχιζεται κατα φθινουσα σειρα η καλυψη γι αυτο καποια τμηματα ειχαν παλιοτερα πολυ λιγα μορια διοτι δεν καλυπτονταν οι θεσεις και περνουσαν και με 2000 μορια
TZITZIKAKOS
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Δευ Σεπ 10, 2012 11:07 pm
Επικοινωνία:

Ειδικές κατηγορίες Στρατιωτικών Σχολών

Δημοσίευση από TZITZIKAKOS »

Οι κατηγοριες αυτες πρεπει αμμεσα να καταργηθουν και ολοι οι υποψηφιοι να εχουν ισους ορους διεκδικησης σε αυτες τις σχολες. Οχι να μπαινει μεσα ο καθε Να μην πω τι με 12000 και 12500 μορια και ο αλλος με 16000 και 17000 να μενει απ εξω. Τι πραγματα γελοια ειναι αυτα; Μονο στην ελλαδα γινονται
Άβαταρ μέλους
Ελλας ΣΣΕ
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 29, 2015 10:45 pm
Επικοινωνία:

Ειδικές κατηγορίες Στρατιωτικών Σχολών

Δημοσίευση από Ελλας ΣΣΕ »

Βασικα οντως ειναι λιγο αδικο για τους υπολοιοπους αλλα η διαφορα που λες δεν ειναι τοσο μεγαλη. συνηθως μεχρι 800 μορια

Άβαταρ μέλους
marsupilami
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 12:48 pm
Επικοινωνία:

Ειδικές κατηγορίες Στρατιωτικών Σχολών

Δημοσίευση από marsupilami »

Και μικροτερη ακομη καποιες χρονιες
TZITZIKAKOS
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Δευ Σεπ 10, 2012 11:07 pm
Επικοινωνία:

Ειδικές κατηγορίες Στρατιωτικών Σχολών

Δημοσίευση από TZITZIKAKOS »

Γιατι λιγα ειναι 800 μορια; Αντε μαζεψετα ! Και να σου πω και κατι αλλο; Γιατι αυτος να εχει περισσοτερες πιθανοτητες απο εμενα; Ειναι αδικο Απο ολες τις πλευρες και πρεπει να καταργηθει αμμεσσα !
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Ειδικές κατηγορίες Στρατιωτικών Σχολών

Δημοσίευση από Terminator »

Εξαρτάται π. Χ στην ΣΣΕ η ειδική κατηγορία 3648/β έχει μόλις 6303 μόρια αλλά δεν έχει καμιά σημασία αφού οι θέσεις αυτές βγαίνουν καθ υπέρβαση των θέσεων γενικής σειράς και είναι συνήθως καμιά δεκαριά και πολύ σου λέω. Οπως επίσης και το ότι των συγκεκριμένων οι πατεράδες υπηρέτησαν την πατρίδα είτε στις διακοινοτικές διαμάζες της κύπρου το 1964 και το 1967 είτε στην εισβολή του 1974 επομένως πρέπει αυτά τα άτομα να αναδεικνύονται απο την κοινωνία και το κράτος για την προσφορά τους σε αυτό.
TZITZIKAKOS
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Δευ Σεπ 10, 2012 11:07 pm
Επικοινωνία:

Ειδικές κατηγορίες Στρατιωτικών Σχολών

Δημοσίευση από TZITZIKAKOS »

Στην συγκεκριμενη κατηγορια ναι συμφωνω απολυτα μαζι σου. Αυτοι οι ανθρωποι το αξιζουν πραγματικα ! Αλλα οι αλλες κουφες κατηγοριες; Τριτεκνοι, πολυτεκνοι, τεκνα υπαλληλων στο εξωτερικο τι ειναι αυτα; Τι καραγκιοζιλικια; Υποψηφιοι δυο ταχυτητων ! Και προσεξε το κουφο πιο ειναι. Αν δεν περασουν με την γενικη σειρα το συστημα τους παει να κριθουν και με την βαθμολογια των ειδικων κατηγοριων. Απιστευτα πραγματα και καθομαι εγω που δεν ανηκω σε τετοια κατηγορια και διαβαζω σαν να μην πω τι !

Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Ειδικές κατηγορίες Στρατιωτικών Σχολών

Δημοσίευση από Terminator »

Εαν κινηθούν νομικά μια ομάδα ατόμων με εναν δικηγόρο και το πανε στο ΣτΕ τότε μπορεί να κριθεί αντισυνταγματικό και να καταργηθεί η κατηγορία τρίτεκνων στις στρατιωτικές σχολές. Μην ξεχνάς ότι κάτι παρόμοιο έγινε και το 2014 στις κανονικές σχολές όπου κρίθηκε αντισυνταγματικό να υπάρχει κατηγορία τρίτεκνων και πολύτεκνων και καταργήθηκε. Αν πας μόνος σου ΣτΕ θα πληρώσεις τα κέρατα σου σε δικηγόρους και Προσφυγές που αγγίζουν τα 4000-5000 ευρώ.
TZITZIKAKOS
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Δευ Σεπ 10, 2012 11:07 pm
Επικοινωνία:

Ειδικές κατηγορίες Στρατιωτικών Σχολών

Δημοσίευση από TZITZIKAKOS »

Περιμενω πρωτα τις πανελλαδικες να δω πως θα παω και φυσικα θα το κανω. Μεσα απο το φορουμ θα καλεσω και υπολοιπους που θα εχουν γραψει πιο πανω και θα εχουν μηνει απ εξω απο τις σχολες Ενω αλλοι με λιγοτερα μορια θα εχουν εισαχθει. Αρκετα πια με αυτες τις αδικιες !
Άβαταρ μέλους
Ελλας ΣΣΕ
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 29, 2015 10:45 pm
Επικοινωνία:

Ειδικές κατηγορίες Στρατιωτικών Σχολών

Δημοσίευση από Ελλας ΣΣΕ »

Παντως να ξερεις οτι αυτα ειναι δυσκολο να αλλαξουν. και εγω πιστευω οτι ειναι αδικο αλλα τιποτα δεν προκειται να αλλαξει. ασε που θα πληρωσεις πολλα για να το καταφερεις.
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Ειδικές κατηγορίες Στρατιωτικών Σχολών

Δημοσίευση από Terminator »

Εχουν υπάρξει αποφάσεις διοικητικών εφετείων στην αθήνα που έχουν δικαιώσει δεκάδες φορές μαθητές. Η απόφαση του ΣτΕ θα γίνει σεβαστή απο την κυβέρνηση ίσα ίσα που τούς λύνει τα χέρια να κάνουν περικοπές και στις ένοπλες δυνάμεις αφού θα μπούνε λιγότερη υποψήφιοι άμα καταργηθεί η ειδική κατηγορία 3648/α για τρίτεκνους (προσοχή οι πολύτεκνοι δεν γίνεται να καταργηθούν σαν κατηγορία γιατί προστατεύονται απο το σύνταγμα που είναι υπεράνω κάθε νόμου, υπουργικής Και Δικαστικής απόφασης)
TZITZIKAKOS

Ειδικές κατηγορίες Στρατιωτικών Σχολών

Δημοσίευση από TZITZIKAKOS »

Τι λετε βρε παιδια; Ποιος ειναι υπερανω νομου; Μην γραφετε πραγματα μη σωστα ! Στην προσβαση για επιτυχια στα αει και τει εχουν ολοι οι ελληνες πολιτες με ισα μετρα και σταθμα ! Αυτα τα καραγκιοζιλικια με τις ειδικες κατηγοριες ειναι εφευρεση εδω και καποιων ετων των κυβερνησεων που θελαν ψηφαλακια και βαζαν τοσο κοσμο απο την πισω πορτα ! Αρκετα ομως αυτα πρεπει να τελειωνουν ! Εγω θα το κανω το δικαστηριο αν δω οτι μετα τις πανελλαδικες εχουν μπει στις σχολες που εχω επιλεξει ατομα Που εχουν γραψει λιγοτερα μορια απο εμενα και ας πληρωσω αρκετα χρηματα. Θα το εχω πρωτα απο ολα γιατι θα εχω υποχρεωση απεναντι απο τον εαυτο μου και καλω μεσα απο το φορουμ να πραξουν και αλλοι υποψηφιοι το ιδιο !
Άβαταρ μέλους
Death_From_Above
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Ιουν 06, 2016 11:23 pm
Επικοινωνία:

Ειδικές κατηγορίες Στρατιωτικών Σχολών

Δημοσίευση από Death_From_Above »

Καλησπέρα. Είμαι καινούργιος στο φόρουμ και θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα.

1) Αν πας Ευελπίδων στο τέλος μπορείς να μπείς κάπου μόνιμος π. Χ Αλεξίπτωτα;

2) Εγώ που είμαι προστάτης οικογένειας, μονογονεική οικογένεια, και με μόρια πολυτέκνων περνάω σε ειδική κατηγορία;

3) Και τέλος πόσο πρέπει να γράψω στης εξετάσεις για να μπω στην σχολή Ευελπίδων;

Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Ειδικές κατηγορίες Στρατιωτικών Σχολών

Δημοσίευση από Terminator »

Μόνιμως σε συγκεκριμενη μονάδα για πάντα όχι δεν γίνεται να πας θα έχεις συνέχεια μεταθέσεις. Οσο για τα αλεξίπτωτα πας πρώτα πεζικό που αυτό σημαίνει οτι πρέπει να επιλεγείς στο συγκεκριμένο όπλο μέσω της κλήρωσης Και μετά απο εκεί μετεκπαιδεύεσαι στα αλεξίπτωτα στην σχολή αέξιπτωτιστών. Εαν είσαι πολύτεκνος ναι έχεις μειωμένα μόρια αλλά το πόσο πρέπει να γράψεις θα το δούμε στο τέλος τον Αύγουστο. Μην προσπαθείς μέσω των παλιών βάσεων να βρείς τις νέες βάσεις της σχολής που πρέπει να γραψεις αυτό εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες