Ειδικές κατηγορίες Στρατιωτικών Σχολών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
jimmi

Ειδικές κατηγορίες Στρατιωτικών Σχολών

Δημοσίευση από jimmi »

Παιδια ειμαστε τρια αδερφια, η μια αδερφη μου σπουδαζει και η μανα μ ειναι αναπηρη 67 % νομιζω... Οι γονεις μου δεν δουλευουν, μπενω σε ειδικη κατηγορια η οχι; Παρακαλω απαντηστε... Αν ναι σε ποια; Ευχαριστω.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Ειδικές κατηγορίες Στρατιωτικών Σχολών

Δημοσίευση από Greek_Army »

Οι ειδικές κατηγορίες αναφέρονται σε προηγούμενα μηνύματα, αν θέλεις να μάθεις θα κάτσεις και θα ψάξεις
αντρεας

Ειδικές κατηγορίες Στρατιωτικών Σχολών

Δημοσίευση από αντρεας »

Ο πατερας μου πολεμησε στην κυπρο το 74... Μεχρι ποσο περιπου μπορουν να πεσουν τα μορια?
Άβαταρ μέλους
F-16
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τετ Μάιος 21, 2014 6:19 pm
Επικοινωνία:

Ειδικές κατηγορίες Στρατιωτικών Σχολών

Δημοσίευση από F-16 »

Καλησπέρα παιδιά. Με ρώτησαν από το σχολείο αν έχω αδερφό-ή που σπουδάζει προκειμένου να παραλάβω από τη σχολή της το δικαιολογητικό που απαιτείται για να αποδείξω ότι όντως σπουδάζει για την ένταξη μου σε κατηγορία κοινωνικών κριτηρίων. Εγώ έψαξα ΦΕΚ κ. Τ. Λ και δημοσιεύσεις από διάφορα sites όμως τίποτα δεν διευκρινίζεται τι ισχύει για φέτος. Μου είπαν σχολείο ότι αυτό με τα κοινωνικά κριτήρια συμβαίνει φέτος γιατί οι υπόλοιποι υποψήφιοι των άλλων σχολών ΑΕΙ-ΤΕΙ θα έχουν τη δυνατότητα μεταγραφής.Υ. Γ Δε θα ήθελα να ανοίξω ένα τέτοιο νέο θέμα σχετικά με το 2014 για να μην επιβαρύνω το φόρουμ, μιας και ίσως και να έχω λάθος.

αντρεας έγραψε:Ο πατερας μου πολεμησε στην κυπρο το 74... Μεχρι ποσο περιπου μπορουν να πεσουν τα μορια;


Φίλε Αντρέα καλησπέρα. Στη δική σου ειδική κατηγορία υπάρχουν ελάχιστοι και μάλιστα κάποιες χρονιές έχει τύχει στην 3648/β να μην υπάρχει και κανείς. Επίσης συνήθως παιδιά τέτοιων κατηγοριών είναι άνετοι και γράφουν συνήθως υπεραρκετά χαμηλούς βαθμούς. Συνεπώς αν είσαι και ο μοναδικός σε κάποια σχολή ο βαθμός πρόσβασης θα είναι ο δικός σου, οποιοσδήποτε και αν είναι αυτός. Εν πάση περιπτώσει μπορείς να περάσεις πολύ εύκολα στη σχολή της αρεσκείας σου, εάν εκμεταλλευτείς την παρούσα κατάσταση των άλλων υποψηφίων. Καταληκτικά την άνοδο της περσινής βάσης με της φετινής δε μπορείς ούτε να την προσεγγίσεις.

F-16 έγραψε:Καλησπέρα παιδιά. Με ρώτησαν από το σχολείο αν έχω αδερφό-ή που σπουδάζει προκειμένου να παραλάβω από τη σχολή της το δικαιολογητικό που απαιτείται για να αποδείξω ότι όντως σπουδάζει για την ένταξη μου σε κατηγορία κοινωνικών κριτηρίων. Εγώ έψαξα ΦΕΚ κ. Τ. Λ και δημοσιεύσεις από διάφορα sites όμως τίποτα δεν διευκρινίζεται τι ισχύει για φέτος. Μου είπαν σχολείο ότι αυτό με τα κοινωνικά κριτήρια συμβαίνει φέτος γιατί οι υπόλοιποι υποψήφιοι των άλλων σχολών ΑΕΙ-ΤΕΙ θα έχουν τη δυνατότητα μεταγραφής.Υ. Γ Δε θα ήθελα να ανοίξω ένα τέτοιο νέο θέμα σχετικά με το 2014 για να μην επιβαρύνω το φόρουμ, μιας και ίσως και να έχω λάθος.



Tελικά έτσι είναι. Και για όσους δεν γνωρίζουν ισχύει το εξής:I) ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ

Α. Γι΄ αυτούς που έχουν αδελφό ή αδελφή, ενεργό φοιτητή του πρώτου κύκλου σπουδών, όπως ορίζεται στο άρθρο 2 του ν.4009/2011 (ΦΕΚ 195 Α΄), εφόσον δεν είναι ήδη κάτοχος πτυχίου, μεταπτυχιακού ή διδακτορικού τίτλου, που φοιτά σε πανεπιστήμιο ή πολυτεχνείο ή ΤΕΙ ή στις Ανώτατες Εκκλησιαστικές Ακαδημίες ή στην Α. Σ. Κ. Τ. Ή στην ΑΣΠΑΙΤΕ καθώς και στις ΑΣΤΕ του Υπουργείου Πολιτισμού και Τουρισμού, διαφορετικής πόλης της μόνιμης κατοικίας των γονέων τους.
Άβαταρ μέλους
kostas5
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 07, 2014 9:25 pm
Επικοινωνία:

Ειδικές κατηγορίες Στρατιωτικών Σχολών

Δημοσίευση από kostas5 »

Ρε παιδιά έμαθε κανείς τι θα γίνει με τους πολύτεκνους φέτος Ακούγεται ότι θα αλλάζουν μόνο τη πόλη φοίτησης αλλά στο στρατό πως θα γίνει αυτό?
Άβαταρ μέλους
F-16
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τετ Μάιος 21, 2014 6:19 pm
Επικοινωνία:

Ειδικές κατηγορίες Στρατιωτικών Σχολών

Δημοσίευση από F-16 »

kostas5 έγραψε:Ρε παιδιά έμαθε κανείς τι θα γίνει με τους πολύτεκνους φέτος Ακούγεται ότι θα αλλάζουν μόνο τη πόλη φοίτησης αλλά στο στρατό πως θα γίνει αυτό;


Χαχα. Όχι ρε φίλε! Αυτό ισχύει για ΑΕΙ-ΤΕΙ. Σχετικά με τις στρατιωτικές ισχύουν όσα ίσχυαν αυτά τα χρόνια, δεν αλλάζει κάτι μην τρελαίνεσαι.

mikadaniil
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Οκτ 10, 2014 1:37 pm
Επικοινωνία:

Ειδικές κατηγορίες Στρατιωτικών Σχολών

Δημοσίευση από mikadaniil »

Ξέρει κάποιος εάν δίνω σε ειδική κατηγορία επειδή ο πατέρας μου συμμετείχε στα Ίμια.
Χρήστος apache

Ειδικές κατηγορίες Στρατιωτικών Σχολών

Δημοσίευση από Χρήστος apache »

Γειας παιδια. θα ήθελα να ρωτήσω αν πεφτω ειδικη κατηγορια. είμαστε τρια αδερφια και έχασα την μητερα μου 5 μήνες πριν δωσω πανελλήνιες. Υπαρχει κάποια ελάφρυνση στις βάσεις των στρατιωτικων σχολων?
Χρήστος apache

Ειδικές κατηγορίες Στρατιωτικών Σχολών

Δημοσίευση από Χρήστος apache »

Τι οχι ρε φιλε; μονο και μονο απο την τριτεκνια εχεις καποια μείωση
γιαννης

Ειδικές κατηγορίες Στρατιωτικών Σχολών

Δημοσίευση από γιαννης »

Καλησπερα... Εχασα τον μπαμπα μου 3 μηνες πριν δωσω πανελληνιες και επιπλεον ο παππους μου ηταν στην εθνικη αντισταση μπαινω σε ειδικη κατηγορια ;
Άβαταρ μέλους
Konstantinos_
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 253
Εγγραφή: Παρ Μαρ 06, 2015 4:09 pm
Επικοινωνία:

Ειδικές κατηγορίες Στρατιωτικών Σχολών

Δημοσίευση από Konstantinos_ »

Χρήστος apache έγραψε:Τι οχι ρε φιλε; Μονο και μονο απο την τριτεκνια εχεις καποια μείωση
Αφού το ξέρεις ήδη, γιατί ρωτάς; Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Ελλας ΣΣΕ
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 29, 2015 10:45 pm
Επικοινωνία:

Ειδικές κατηγορίες Στρατιωτικών Σχολών

Δημοσίευση από Ελλας ΣΣΕ »

Ρε παιδια εχω μια απορια. αν σε μια σχολη. πχ. στην ΣΣΑΣ στην οποια ισχυει ο νομος για τις ειδικες κατηγοριες των πολυτεκνων εχουν δηλωσει οτι θελουν 20 σπουδαστες και στο μηχανογραφικο εχουν δηλωσει μονο 20 αυτη τη σχολη τοτε αυτοι οι 20 θα μπουν ολοι οποιαδηποτε βαθμολογια και αν εχουν; αυτο το ρωταω διοτι πριν λιγα χρονια στο κτηνιατρικο στην σσας δεν ειχαν εισαχθει πολυτεκνοι. δηλαδη αν ενας πολυτεκνος εγραφε 14.000 θα εμπαινε. λιγη βοηθεια παρακαλω γιατι εχω την εντυπωση οτι εχω μπερδευτει και με ρωταγε ενας φιλος μου και δεν ηξερα τι να του απαντησω
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες