Ειδικές κατηγορίες Στρατιωτικών Σχολών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Ειδικές κατηγορίες Στρατιωτικών Σχολών

Δημοσίευση από Anonymous »

Παιδιά, ζητάω τα φώτα σας. Σε όλες τις προκηρύξεις, υπήρχε μία κατηγορία για Παιδιά ή Αδέρφια Θυμάτων Εθνικής Αντίστασης την οποία φέτος και απέσυραν. Τυχαίνει να δίνω πανελλήνιες και φέτος που μπορώ να μπω σε κάποια στρατιωτική σχολή σε αυτή την κατηγορία λόγω του παππού και της μαμάς μου, αντιμετωπίζω πρόβλημα. Τηλεφώνησα Στην πρώτη σχολή προτίμησής που με ενδιαφέρει δύο φορές το πρωί και μου είπαν την πρώτη φορά να περιμένω Δέκα μέρες μεχρί να ξαναβγεί η προκήρυξη Λόγω του γεγονότος ότι μπορεί να υπάρχει Κάποια διαφοροποίηση Πανώ στην πρώτη έκδοση και τη δεύτερη φορά ότι εφ'όσον Αποσύρθηκε αυτή η κατηγορία τότε και να στείλω τα χαρτιά δεν ξέρουν αν θα ληφθούν υπόψη. Τι γίνεται ρε παιδιά; Τι να κάνω; Αν πάρω και τρίτη φορά τηλέφωνο, μπορεί να με βρίσουν και ντρέπομαι κιόλας να τους ενοχλώ για ένα ασήμαντο ζήτημα. Μπορείτε να με βοηθήσετε λίγο; Δεν έχω ιδέα τώρα τι να κάνω.
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Ειδικές κατηγορίες Στρατιωτικών Σχολών

Δημοσίευση από kallitexnis »

Bass έγραψε:Χαιρεται παιδες! Ειμαι υποψηφιος για ιπταμενος και εχω 16000 μορια! Ειμαι με ειδικη κατηγορια! Θελω να ρωτησω, οι τριτεκνοι μονο ενα πιστωποιητικο οικογενειακης καταστασης δεν επρεπε να στειλουμε; Και επισης, τα μορια ειναι καλα ωστε να ξερω οτι περναω σιγουρα;
Με τους τρίτεκνους ποτέ δεν ξέρεις. Έχε πίστη στην επιλογή σου και ευχήσου να είσαι απ'τους τυχερούς. Όσο για τα απαιτούμενα έγγραφα τα ανέφερε η προκύρηξη... Ευχαριστώ.

HellenicEagle
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 04, 2008 11:13 pm
Επικοινωνία:

Ειδικές κατηγορίες Στρατιωτικών Σχολών

Δημοσίευση από HellenicEagle »

Γειά σας παιδιά... μπορεί να μου πει κανείς εάν έχω κάποια ειδική κατηγορία στις σχολές του στρατού μας, είμαι προστάτης οικογενείας, ευχαριστώ
Anonymous

Ειδικές κατηγορίες Στρατιωτικών Σχολών

Δημοσίευση από Anonymous »

Έχω ακούσει ότι μία σχολή είναι πάρα πολύ δύσκολο να αυξυθεί και δεύτερη συνεχόμενη φορά, εγ. ω ανήκω στην ειδική κατηγορία και το 2007 και το 2008 αυξήθηκε γύρω στα 600 μόρια και τις δύο χρονιές, ενώ αντίθετα έπεσε η γενική κατηγορία. Τ Ι Γ Κ Α Ν Τ Ε Μ Ι Α Θ Ε Ε Ε Μ Ο Υ!!! Όποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει παρακαλώ. Ποιός από εσάς είναι στην πραγματικότητα ένστολοι;

Giannis91
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Δευ Φεβ 25, 2008 2:44 am
Επικοινωνία:

Ειδικές κατηγορίες Στρατιωτικών Σχολών

Δημοσίευση από Giannis91 »

Βάσω!! έγραψε:Έχω ακούσει ότι μία σχολή είναι πάρα πολύ δύσκολο να αυξυθεί και δεύτερη συνεχόμενη φορά, εγ. ω ανήκω στην ειδική κατηγορία και το 2007 και το 2008 αυξήθηκε γύρω στα 600 μόρια και τις δύο χρονιές, ενώ αντίθετα έπεσε η γενική κατηγορία. Τ Ι Γ Κ Α Ν Τ Ε Μ Ι Α Θ Ε Ε Ε Μ Ο Υ!!! Όποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει παρακαλώ. Ποιός από εσάς είναι στην πραγματικότητα ένστολοι;



Γκαντεμια μεγαλη οντως αλλα δεν παυει να ειναι οι ειδικες κατηγοριες πιο χαμηλα απ την γενικη σειρα... Μαλλον δεν σε ηθελε καθολου τις δυο αυτες τις δυο φορες... Ελπιζω αμα ξαναδωσεις και φετος να μπεις... και ελπιζω να τα καταφερω και γω... εγω δινω πρωτη φορα φετος...

Οσον αφορα αυτο με τις σχολες που λες δεν στεκει... οι βασεις διαμορφονονται αναλογα την δυσκολια των θεματων και τις επιδωσεις των μαθητων... Αρα υπαρχει περιπτωση μια σχολη να ανεβαινει για καιρο αλλα μπορει και να πεφτει για καιρο...
Αν θυμασαι περσι μια χαζομαρα που ειχε γινει στην θεσ/νικη με ταν διαρευση των θεματων, αυτη ηταν η αιτια που αυξηθηκε η βαση σε καποιες στρατ σχολες... κανονικα περσι η βαση για ΣΣΕ ηταν στα ιδια επιπεδα με την φετινη αλλα ανεβηκε στον θεο...
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Ειδικές κατηγορίες Στρατιωτικών Σχολών

Δημοσίευση από kallitexnis »

HellenicEagle έγραψε: Γειά σας παιδιά... μπορεί να μου πει κανείς εάν έχω κάποια ειδική κατηγορία στις σχολές του στρατού μας, είμαι προστάτης οικογενείας, ευχαριστώ
Ειδικές κατηγορίες έχουν οι πολύτεκνοι , οι τρίτεκνοι και τα μέλη οικογένειας θανόντα αξιωματικού ή υπαξιωματικού του στρατού. Το ότι είσαι προστάτης είναι γενικό. Εξαρτάται πόσα αδέρφια έχεις , αν έχεις πατέρα στρατιωτικό κλπ.
mich
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τετ Δεκ 03, 2008 11:21 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ειδικές κατηγορίες Στρατιωτικών Σχολών

Δημοσίευση από mich »

Καλλιτεχνη γνωριζεις πια ειναι η ειδικη κατηγορια που εχω (λογω τριτεκνης οικογενειας) και τι περιλαμβανει σε βασεις και μορια και τα λοιπα; ευχαριστω...
mich
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τετ Δεκ 03, 2008 11:21 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ειδικές κατηγορίες Στρατιωτικών Σχολών

Δημοσίευση από mich »

Ρε παιδια καποιος ας βοηθησει εδω την κοπελα... Αλλα ρε Βέτα εχουμε χρόνο κι εγω φετος δινω! Και ειμαι ειδικη κατηγορια τριτεκνων.
mich
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τετ Δεκ 03, 2008 11:21 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ειδικές κατηγορίες Στρατιωτικών Σχολών

Δημοσίευση από mich »

Για σας και παλι... στην αρχη σκεφτομουν να δηλωσω μονο Ευελπιδων γενικη σειρα αλλα μετα εμαθα οτι ειχα και ειδικη... Τωρα σκεφτομαι να δηλωσω τις εξης σχολες 1)Ευελπιδων γεν. Σειρα 2) Ευελπιδων ειδ. Σειρα 3) Σ. Μ. Υ γεν. Σειρα και 4)Σ. Μ. Υ ειδ. Σειρα δεν ξερω αν πρεπει να προσεξω κατι ισως για καποια αλλαγη με ειδικες και γενικες κατηγοριες! Αν ξερει καποιος ας με βοηθησέι... Κι εγω φετος δινω πρωτη φορα σαν τον φιλο μας τον Γιαννη91! ευχαριστω...
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Ειδικές κατηγορίες Στρατιωτικών Σχολών

Δημοσίευση από kallitexnis »

mich έγραψε:Τωρα σκεφτομαι να δηλωσω τις εξης σχολες 1)Ευελπιδων γεν. Σειρα 2) Ευελπιδων ειδ. Σειρα 3) Σ. Μ. Υ γεν. Σειρα και 4)Σ. Μ. Υ ειδ. Σειρα δεν ξερω αν πρεπει να προσεξω κατι ισως για καποια αλλαγη με ειδικες και γενικες κατηγοριες!
Λοιπόν. Η ειδική κατηγορία είναι για πολύτεκνους ή τρίτεκνους. Επίσης και για υπαξιωματικούς ή θύματα με γονείς ή αδέλφια στρατιωτικών. Αν δηλώσεις γενική σειρά δεν μπορείς να δηλώσεις και ειδική κατηγορία. Αν μου πείς περισσότερες λεπτομέριες θα σου πώ περισσότερα.
mich
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τετ Δεκ 03, 2008 11:21 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ειδικές κατηγορίες Στρατιωτικών Σχολών

Δημοσίευση από mich »

Δηλαδη μπορω να δηλωσω μονο τις ειδικες των δυο σχολων ετσι;
Anonymous

Ειδικές κατηγορίες Στρατιωτικών Σχολών

Δημοσίευση από Anonymous »

Πρεπει να στειλω χαρτι που να δηλωνει οτι ειμαστε πολυτεκνοι αρα και ειδικη κατηγορια;
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Ειδικές κατηγορίες Στρατιωτικών Σχολών

Δημοσίευση από kallitexnis »

Κική έγραψε:Πρεπει να στειλω χαρτι που να δηλωνει οτι ειμαστε πολυτεκνοι αρα και ειδικη κατηγορια;
Εννοείται... Όταν βγεί η προκύρηξη θα δείς τι ζητάει και θα στείλεις τα απαιτούμενα χαρτιά.
Anonymous

Ειδικές κατηγορίες Στρατιωτικών Σχολών

Δημοσίευση από Anonymous »

Για σας, θα ηθελα να ρωτησω αν ξερετε αν περιλαμβανονται τα παιδια που εχουν χασει εναν γονιο εντος 3ον χρονων στην ειδικη κατηγορια... Εχω ψαξει πραγματικα παντου και δεν μπορω να βρω ακρη...

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες