Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από Nassos »

Konstantinos_ έγραψε:Και για πόσα μιλάμε το μήνα;


Κάθε εβδομάδα έδινα περί τα 20 Ευρώ για καθαριστήρια,20-25 για φαγητό, το ταξί ήταν 5 Ευρώ αλλά αρκετές φορές πήγαινα με τα πόδια στη Μυτιλήνη (ούτε 30 λεπτά με τα πόδια δεν ήταν).

Υπολόγιζε περί τα 150 Ευρώ, αν είναι να πάς σε Internet Cafe βγάλε κάρτα γιατί δεν συμφέρει να πληρώνεις ως απλός επισκέπτης.

Να ξέρεις από τη βαρεμάρα ή θα τρώς πολύ ή θα καπνίζεις πολύ. Ευτυχώς που δεν καπνίζω γιατί ο μηνιαίος λογαριασμός θα πήγαινε πολύ πάνω από το 300άρι.
Άβαταρ μέλους
Kourtembeu
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 01, 2015 8:49 pm
Επικοινωνία:

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από Kourtembeu »

Nassos έγραψε:
Konstantinos_ έγραψε:Και για πόσα μιλάμε το μήνα;


Να ξέρεις από τη βαρεμάρα ή θα τρώς πολύ ή θα καπνίζεις πολύ. Ευτυχώς που δεν καπνίζω γιατί ο μηνιαίος λογαριασμός θα πήγαινε πολύ πάνω από το 300άρι.


H βαρεμάρα όντως θα αυξήσει την κατανάλωση. Σε τι; Σε ότι είσαι ποιο επιρρεπείς!Εικόνα Να εύχεστε το ΚΨΜ να είναι εξοπλισμένο με παιχνίδια τύπου, μπιλιάρδο, πινγκ πονγκ τραπέζια ή να έχετε καμιά βιβλιοθήκη ώστε να περνά ποιο επικοδομητικά η βαρεμάρα. Εμείς είχαμε πινγκ πονγκ και κάναμε τουρνουά και πέρναγε ευχάριστα η ώρα.Εικόνα

Αν έχετε Βιβλιοθήκη και θέλετε για λίγο να χάσουν επαφή μαζί σας... Είναι η καλύτερη λύσηΕικόναΕικόνα Απλά θα το λέτε στο όργανο του Λόχου και εσείς θα φύγετε καρφί για να λουφάρετε.Εικόνα

επιβητορας

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από επιβητορας »

Φαγητο υπαρχει νερακι υπαρχει ενα νες καφε απο το ςπιτι και μια ζαχαρη και πλαστικα ποτιρακια επισης 35 ευρω στην τσεπη και εισαι καλα ολα τα αλλα ειναι @@! Τελος
Άβαταρ μέλους
Konstantinos_
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 253
Εγγραφή: Παρ Μαρ 06, 2015 4:09 pm
Επικοινωνία:

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από Konstantinos_ »

Δεν καπνίζω, δεν τρώω σνακ, δεν πίνω καφέδες, ούτε ποτά. Εάν πάω έφεδρος, μαζί με το ενοίκιο, τα έξοδα του σπιτιού και το φαγητό τη βγάζω κάτω από 400;

Ε, να μην τα ξοδέψουμε και όλα! Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Soap
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: Δευ Μάιος 11, 2015 3:53 am
Επικοινωνία:

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από Soap »

400 τι; Δραχμές?
Πάλι με Φάνη Πετραλιά, πάλι δικια μας θα'ναι...
Άβαταρ μέλους
Konstantinos_
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 253
Εγγραφή: Παρ Μαρ 06, 2015 4:09 pm
Επικοινωνία:

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από Konstantinos_ »

ΟΚ, τώρα κατάλαβα γιατί είπες δραχμές. Χαχα. ΟΚ, ας ελπίσουμε πως μιλάω για ευρώ τότε.
cuervo

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από cuervo »

Δεν καπνίζεις οκ... Αλλά δεν πίνεις ούτε ποτά βρε άρχοντα; Πως το κάνεις αυτό;
Άβαταρ μέλους
Avatar
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 4:59 pm
Επικοινωνία:

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από Avatar »

Konstantinos_ έγραψε:Δεν καπνίζω, δεν τρώω σνακ, δεν πίνω καφέδες, ούτε ποτά. Εάν πάω έφεδρος, μαζί με το ενοίκιο, τα έξοδα του σπιτιού και το φαγητό τη βγάζω κάτω από 400;

Ε, να μην τα ξοδέψουμε και όλα!Εικόνα



όταν φτάσεις εκεί θα δεις πως είναι τα πράγματα και πόσα χαλάς. Γενικά δεν γίνεται να μην πιεις ένα καφέ (τι θα κάνεις όταν φεύγεις από το στρατόπεδο ;) ούτε να μην φας "σνακ" ή κανένα παγωτό.
Μόνο το μεσημεριανό φαΐ στη λέσχη θα σου έρχεται γύρο στο 80-90, βάλε και 180-240 το ενοίκιο, και μετά προσθέτεις τι θα φας το πρωί τι το βράδυ κλπ

γενικά βγαίνουν τα 400 το μήνα τώρα για παρακάτω δύσκολο
Νεοσύλλεκτος στρατιώτης 2013 Ε'ΕΣΣΟ--> ΥΕΑ/Α--> Λοχίας ΥΕΑ/Β--> ΔΕΑ(ΠΖ)--> Ανθυπολοχαγός(ΠΖ)
Άβαταρ μέλους
Konstantinos_
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 253
Εγγραφή: Παρ Μαρ 06, 2015 4:09 pm
Επικοινωνία:

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από Konstantinos_ »

cuervo έγραψε:Δεν καπνίζεις οκ... Αλλά δεν πίνεις ούτε ποτά βρε άρχοντα; Πως το κάνεις αυτό;
Όχι, καφέ μπορεί να πιω μία φορά με δύο το μήνα. Γενικά, όποτε το θυμηθώ. Οινόπνευμα καθόλου. Έχω δοκιμάσει αλλά δε μου αρέσει. Αναψυκτικά το ίδιο με τον καφέ. Σπάνια.
Άβαταρ μέλους
Konstantinos_
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 253
Εγγραφή: Παρ Μαρ 06, 2015 4:09 pm
Επικοινωνία:

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από Konstantinos_ »



Και σνακ, δεν τρώγομαι να φάω. Όπως και το φαγητό. Τρώω για να ζήσω, πολύ συχνά δεν πεινάω για ώρες και πολύ συχνά ξεχνάω να φάω το μεσημέρι. Δεν κάνω πλάκα. Το καταλαβαίνω όμως συχνά ότι το κάνω και τρώω. Άλλες φορές το καταλαβαίνω το βράδυ όμως.

Νόμιζα πως το φαί στη λέσχη είναι πολύ φθηνό. Άκουσα λάθος;
Άβαταρ μέλους
Avatar
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 4:59 pm
Επικοινωνία:

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από Avatar »

Konstantinos_ έγραψε:

Και σνακ, δεν τρώγομαι να φάω. Όπως και το φαγητό. Τρώω για να ζήσω, πολύ συχνά δεν πεινάω για ώρες και πολύ συχνά ξεχνάω να φάω το μεσημέρι. Δεν κάνω πλάκα. Το καταλαβαίνω όμως συχνά ότι το κάνω και τρώω. Άλλες φορές το καταλαβαίνω το βράδυ όμως.

Νόμιζα πως το φαί στη λέσχη είναι πολύ φθηνό. Άκουσα λάθος;


η λέσχη όπως σου είπα θα σου παίρνει 80-90Ε το μήνα
το γεύμα ξεκινάει από 2.5Ε εώς 4-5Ε ανάλογα τι θα πάρεις, αλλά βγάλε τις 4-5 μέρες το μήνα που θα έχεις υπηρεσία
Νεοσύλλεκτος στρατιώτης 2013 Ε'ΕΣΣΟ--> ΥΕΑ/Α--> Λοχίας ΥΕΑ/Β--> ΔΕΑ(ΠΖ)--> Ανθυπολοχαγός(ΠΖ)
Apelpisia

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από Apelpisia »

Τον αλλο μηνα παρουσιαζομαι και τα οικονομικα μου αθλια.
Δεν δικαιουμαι καποια αναβολη, ουτε εχω καποιο στηριγμα, ουτε υπαρχει καποια αλλη πηγη εσοδων. Ζω μονος και ο μισθος μου εφτανε για την επιβιωση μου με καποιες μορφες πολυτελειας (internet, μηχανη, αγορα βιβλιων, γυμναστικη και εξοδοι για καφε). Συγκεκριμενα σταματησα να δουλευω και προπληρωσα τα ενοικια του σπιτιου για ενα χρονο και εχω ξεκινησει να αγοραζω τα απαραιτητα. Αυριο θα ξεκινησω τις διαδικασιες για την διακοπη του ρευματος, ιντερνετ και πουλησω καποια προσωπικα ειδη. Το θεμα ειναι οπως το υπολογιζω θα μου απομεινουν περιπου 800? στην τραπεζα για το υπολοιπο της θητειας μου (9μηνο). Οποιαδηποτε συμβουλη ή προταση Ειναι ευπροσδεκτη.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης