Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
johnny

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από johnny »

Συμφωνω για Ροδο πως ειναι ακριβα! ΚΑι εγω τωρα που ημουν ροδο χαλουσα τουλαχιστον 25 ευρω σε καθε εξοδο! Να μην μιλησω για σ/κ που βγαιναμε απο τις 10 και χαλουσαμε στην ξεφτιλα 40ευρο. Το καλοκαιρι λιωνεις στην παραλια οποτε καπως μαζευεται αλλα και παλι!
Άβαταρ μέλους
jmd2010
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Παρ Αύγ 27, 2010 11:05 pm
Επικοινωνία:

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από jmd2010 »

Στις άδειες δεν μπορείς να κάτσεις στο στρατόπεδο?
nikopaok4
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2011 4:40 pm
Επικοινωνία:

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από nikopaok4 »

jmd2010 έγραψε:Στις άδειες δεν μπορείς να κάτσεις στο στρατόπεδο;
Οχι

...

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από ... »

Η αντιλαϊκή πολιτική της συγκυβέρνησης του μαύρου μετώπου ΠΑΣΟΚ, ΝΔ και ΛΑ. Ο. Σ. Που βάζει στο στόχαστρο κάθε δικαίωμα και κατάκτηση της εργατικής τάξης, δε θα μπορούσε να μένει έξω απ' την πύλη των στρατοπέδων. Τα σημαντικά οικονομικά προβλήματα και τα βάρη που σηκώνουν οι λαϊκές οικογένειες για τα στρατευμένα παιδιά τους, οξύνονται ακόμα περισσότερο, καθώς οι "περικοπές" στις Ενοπλες Δυνάμεις, δηλαδή το χαράτσωμα παροχών και δικαιωμάτων, όπως και σε άλλους τομείς (Παιδεία και Υγεία), φορτώνει νέα βάρη στην πλάτη και την τσέπη του φαντάρου και της οικογένειάς του.

Η πολιτική αυτή, στην πράξη, επιδεινώνει την κατάσταση για τους φαντάρους και τις λαϊκές οικογένειες, που καλούνται να βάζουν συνέχεια το χέρι στην τσέπη. Το κόστος διαβίωσης ενός φαντάρου κυμαίνεται από 150 έως 225 ευρώ το μήνα, ανάλογα με το πόσες ημέρες έχει έξοδο. Την ίδια στιγμή, ο μισθός του είναι 8,62 ευρώ το μήνα! Οι περικοπές της συγκυβέρνησης κάνουν ακόμη χειρότερη την κατάσταση. Σύμφωνα με πληροφορίες, στον ιματισμό έπονται περικοπές, ενώ ήδη έχουν επιβληθεί στο συσσίτιο και στη θέρμανση. Καταγγελίες αναφέρουν ότι με σήμα του ΓΕς, τα καλοριφέρ όλο το χειμώνα θα είναι ρυθμισμένα στους 18 βαθμούς.

ΠΗΓΗ
Ηλίας

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από Ηλίας »

Δεν ειχα δει την συγκεκριμενη συζητηση,thx διαχειρηστη!

Αυτο που καταλαβα για καποιον που δεν καπνιζει περναει καλα με 150? - 200? το μηνα. Ουτε υπερβολες ουτε τσιγκουνιες.

Εχω κανενα 600αρι στην ακρη και να μου δώσουν συνολικα κανενα 1000αρι οι δικοί μου θα είμαι καλα. Ετσι δεν είναι; Μαζι με οτι εξτρα χρειαζομαι (εισητηρια για την πολη μου κτλ.)

SteveMc
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 01, 2014 4:32 pm
Επικοινωνία:

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από SteveMc »

nikopaok4 έγραψε:
jmd2010 έγραψε:Στις άδειες δεν μπορείς να κάτσεις στο στρατόπεδο;
Οχι

Αυτό είναι ένα πρόβλημα. Τουλάχιστον υπάρχει περίπτωση να ζητήσεις να μην πάρεις άδεια και να στις δώσουν όλες τις άδειες στο τέλος για να περιοριστούν τα έξοδα από τις μετακινήσεις ή δεν γίνεται ούτε αυτό;

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από D.Y.K »

SteveMc έγραψε:
nikopaok4 έγραψε:
jmd2010 έγραψε:Στις άδειες δεν μπορείς να κάτσεις στο στρατόπεδο;
Οχι

Αυτό είναι ένα πρόβλημα. Τουλάχιστον υπάρχει περίπτωση να ζητήσεις να μην πάρεις άδεια και να στις δώσουν όλες τις άδειες στο τέλος για να περιοριστούν τα έξοδα από τις μετακινήσεις ή δεν γίνεται ούτε αυτό;



Όλα γίνονται σε συνεννόηση πάντα με τον Διοικητή του Λόχου σου. Ωστόσο μην νομίζεις ότι θα την παλέψεις τόσους μήνες χωρίς άδεια. Προσπάθησε να κάνεις σωστή διαχείριση των χρημάτων σου.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από Greek_Army »

Απαγορεύεται να μείνει ένας στρατιώτης χωρίς άδεια πάνω από 68 ημέρες.
Άβαταρ μέλους
Konstantinos_
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 253
Εγγραφή: Παρ Μαρ 06, 2015 4:09 pm
Επικοινωνία:

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από Konstantinos_ »

Παιδιά, ελπίζω να μη σας πειράζει που αναγεννώ το θέμα (επειδή συνήθως κάποιοι διαμαρτύρωνται όταν γίνεται και μιλάω γενικά, όχι για το forum αυτό) αλλά ήθελα να σημειώσω πως 200 ή 100 ευρώ πάλι πολλά μου φαίνονται εμένα. Δεν καπνίζω και το φαγητό το τρώω όπως και να έχει (δεν το θεωρώ μεγάλη απόλαυση). Οπότε, μιλάμε τώρα μόνο για έξοδα μετακίνησης, σωστά; Υπάρχει κάτι άλλο που δεν έχω υπόψιν μου;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από D.Y.K »

Σωστά. Επίσης ότι χαλάς στις εξόδους σου (καφέδες κλπ) συν ότι χαλάς για προσωπικά σου είδη και είδη υγιεινής.

Άβαταρ μέλους
Konstantinos_
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 253
Εγγραφή: Παρ Μαρ 06, 2015 4:09 pm
Επικοινωνία:

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από Konstantinos_ »

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Άμα είναι έτσι, φτηνά θα τη βγάλω. Εικόνα
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από Nassos »

Τα περισσότερα χρήματα που ξόδεψα στη θητεία μου ήταν φαγητό-καθαριστήρια για ρούχα-ταξί.
Άβαταρ μέλους
Konstantinos_
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 253
Εγγραφή: Παρ Μαρ 06, 2015 4:09 pm
Επικοινωνία:

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από Konstantinos_ »

Και για πόσα μιλάμε το μήνα;
Άβαταρ μέλους
Kourtembeu
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 01, 2015 8:49 pm
Επικοινωνία:

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από Kourtembeu »

Konstantinos_ έγραψε:Παιδιά, ελπίζω να μη σας πειράζει που αναγεννώ το θέμα (επειδή συνήθως κάποιοι διαμαρτύρωνται όταν γίνεται και μιλάω γενικά, όχι για το forum αυτό) αλλά ήθελα να σημειώσω πως 200 ή 100 ευρώ πάλι πολλά μου φαίνονται εμένα. Δεν καπνίζω και το φαγητό το τρώω όπως και να έχει (δεν το θεωρώ μεγάλη απόλαυση). Οπότε, μιλάμε τώρα μόνο για έξοδα μετακίνησης, σωστά; Υπάρχει κάτι άλλο που δεν έχω υπόψιν μου;


Και αν δεν έχει μέσα για να πλύνεις ρούχα, βάλει και αυτό το έξοδο στα υπόψιν.

Όσο ποιο κοντά είναι η μονάδα στην πόλη, τόσο λιγότερα θα θέλει το ταξί. Το ταξί όμως δεν θα το παίρνεις μόνος σου στην έξοδο. Θα το παίρνεις μαζί με τα φιλαράκια σου, οπότε θα έρχεται σε πήγαινε-έλα κάπου στα 5 ευρώ το μερίδιο σου (μπορεί και λιγότερα). ΕΚΤΟΣ και αν έχει κίνηση το Στρατόπεδο και αποφύγετε το Ταξί... Κάποιες μονάδες έχουν.

Φαγητό μπορεί να τρως μέσα όμως οι εξοδούχοι δεν τρώνε βραδινό... Οπότε όταν θα είσαι έξω υπολόγισε από 4-5 ευρώ για σουβλάκια-σάντουιτς μέχρι 7-9 ευρώ για φαγητό φθηνής Ταβέρνας. Βάλε και για καφέ... Και ένα νερό που θα πάρεις και μια κάρτα για κινητό αν είναι με κάρτα (αυτό δεν είναι καθημερινό έξοδο). Βάλε και το τι χαλάς στο ΚΨΜ το πρωί. Κανά σοκολατούχο-πίτσα το πρωί κτλ... Τώρα αν το ΚΨΜ είναι τζετ όπως είχαμε εμείς στις Σέρρες με 6-7 διαφορετικά γλυκά καθημερινά, φρεσκότατα όλα... Άστα να πάνε την έβαψες χαχαχαχα

Θυμάμαι επειδή ήμουν ΑΜ, το πρωί όταν ερχόταν ο τύπος με τα γλυκά και τις πίτσες-τυρόπιτες κτλ.(ένας προμηθευτής τα έφερνε όλα), με το που ερχόταν στην πύλη το αμάξι, άνοιγε το παράθυρο και μια ωραία σακούλα και με 3 πιτσόνια,3 Μίλκο και 3 γλυκάκια ήταν το δώρο της Πύλης. Να ναι καλά το παλικάρι μας έφτιαχνε κάθε μέρα τζετ χαχαχα. Κράταγα ένα απ όλα εγώ, έδινα στο σκοπό χαχα και τα αλλά για τον άλλο ΑΜ που με άλλαζε.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες