Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
lobotomimenos
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 09, 2022 7:17 pm
Επικοινωνία:

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από lobotomimenos »

John έγραψε:Απο προσωπική εμπειρία: Γυρω στο 10ρικο μου η έξοδος τις καθημερινές, για καφέ φαγητό κλπ, τα σαββατοκυριακα μου πηγαινε στα 15-20 ευρώ λόγω του ότι βγαιναμε απο νορίς. Σούμα 130-150 δηλαδη ο μηνας με 2-3 εξόδους την Εβδομαδα για της εξόδους.

1-2 ευρώ τη μέρα στη μονάδα όρο θα πω κυρίως για καφέ και κανενα σνακ-> Γυρω στα 40 ο μήνας.

Πληντήρια-στεγνωτήρια είχαμε μέσα οπου περνανε κερματα, ενα 10ρικο/ μήνα τα πλυσήματα (3 πληντήρια πρεπει να εβαζα το μήνα).

Ενα 20ρικο το μήνα στο σούπερ μαρκετ για αναλώσιμα, κυρίως ξυριστικά, χαρτια, σαπούνια κλπ. Σε αυτό το σημείο να πω οτι καλό είναι να επενδύουμε σε καλα ξυραφια στο στρατό και όχι στα Φτηνα που θα μας ταλαιπωρήσουν.

ενα 30ρι ακόμη για κούρεμα και καρτα τηλεφώνου

Σούμα 240 ο μήνας μέχρι εδώ, για το κύριο κομμάτι της θητείας. Αν υπολογίσω οτι το πρώτο διμηνο βγήκα ελάχιστα και οτι στις άδειες χαλαγα λιγότερα χρήματα,1800 ευρω πρεπει να ξοδεψα για τα καθημερινά έξοδα.

Επιπλέον δύο αεροπορικά και δύο ακτοπλοικά πηγαινε-ελα τα οποία επωμίστηκα εγώ ας πούμε 400 ευρώ χονδρικά. Και επιπλέον ενα 100ρικο για εσώρουχα, κάλτσες, λουκέτα που είχα αγοράσει πριν μπω αλλα και διάφορες άλλες αηδίες που μας είχαν υποχρεώσει να αγοράσουμε (όπως κρεμάστρες και στολοθήκες).

2300 περίπου είναι η τελική αποτίμηση. Ολα αυτα προ 6ετίας περίπου. Αν πηγαινα τώρα θα πληρωνα πιστευω ενα 15% παραπανω.

Τέλος να πώ οτι υπηρέτησα στην ΕΛΔΥΚ επομένως πηρα συνολικά γυρω στα στα 1700 και κάτι ευρώ, επιλογη που αποδειχτηκε σωτήρια καθώς απο την τσέπη μου πρεπει να εβαλα περίπου 600 ευρώ χωρίς να χρειαστεί να κανω ιδιέταιρη οικονομία.



Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Μέχρι 250?/μήνα (αν και το θεωρώ τραγικό ποσό δεδομένου ότι δε δουλεύεις ή μάλλον δουλεύεις χωρίς να πληρώνεσαι) προσωπικά με παίρνει. Αλλά όχι παραπάνω.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lobotomimenos την Παρ Ιούλ 15, 2022 6:55 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
apricot99
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Παρ Μαρ 31, 2023 11:47 am
Επικοινωνία:

Re: Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από apricot99 »

Σε γενικες γραμμες θα πω κι εγω γυρα στα 2000-3000 για 9μηνο κιολας. Τωρα 1-2 παιδια για ιδιο διαστημα ειχαν ξοδευσει λιγοτερα (κι αυτοι 9 μηνες οχι 12) αλλα μην νομιζετε και με μαγαλη διαφορα δλδ γυρα στα 1500...
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες