Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
giannismar
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τετ Οκτ 28, 2015 1:17 pm
Επικοινωνία:

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από giannismar »

1000 ηθελα να γραψω :p προφανως αυτο ειναι πολυ προσωπικο θεμα, αναλογα τι εξοδα κανει ο καθενας... Επισης απο τις ειδικες δυναμεις πληρονωνται μονο οι αλεξιπτωτιστες. Γενικως τα εξοδα περιλαμβανουν Μετακινησεις, αναλωσιμα (ξυραφακια, αφροι, οδονοτκρεμες βερνηκια) κλπ, καποια λιγα εξοδα για κψμ για επιπλεον καφε, φαγωσιμα κλπ, και μετα οτι φας/πιεις εξω.+ τα πραγματα που παιρνεις πριν μπεις, οπου εκει μπορεις να δωσεις απο λιγα μεχρι πολλα.

Αν θες να τη βγαλεις φτηνα, μια καλη επιλογη ειναι να πας ελδυκ αν μπορεσεις. Θα σου καλυψει το 80% των εξοδων σου.

Άβαταρ μέλους
BigSoldier
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Σάβ Απρ 04, 2020 11:00 pm
Επικοινωνία:

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από BigSoldier »

giannismar έγραψε:1000 ηθελα να γραψω :p προφανως αυτο ειναι πολυ προσωπικο θεμα, αναλογα τι εξοδα κανει ο καθενας... Επισης απο τις ειδικες δυναμεις πληρονωνται μονο οι αλεξιπτωτιστες. Γενικως τα εξοδα περιλαμβανουν Μετακινησεις, αναλωσιμα (ξυραφακια, αφροι, οδονοτκρεμες βερνηκια) κλπ, καποια λιγα εξοδα για κψμ για επιπλεον καφε, φαγωσιμα κλπ, και μετα οτι φας/πιεις εξω.+ τα πραγματα που παιρνεις πριν μπεις, οπου εκει μπορεις να δωσεις απο λιγα μεχρι πολλα.

Αν θες να τη βγαλεις φτηνα, μια καλη επιλογη ειναι να πας ελδυκ αν μπορεσεις. Θα σου καλυψει το 80% των εξοδων σου.



Ποιες μετακινήσεις πληρώνει ο φαντάρος; Δεν καλύπτονται οι μετακινήσεις του από τον στρατό;

Άβαταρ μέλους
BigSoldier
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Σάβ Απρ 04, 2020 11:00 pm
Επικοινωνία:

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από BigSoldier »

giannismar έγραψε:1000 ηθελα να γραψω :p προφανως αυτο ειναι πολυ προσωπικο θεμα, αναλογα τι εξοδα κανει ο καθενας... Επισης απο τις ειδικες δυναμεις πληρονωνται μονο οι αλεξιπτωτιστες. Γενικως τα εξοδα περιλαμβανουν Μετακινησεις, αναλωσιμα (ξυραφακια, αφροι, οδονοτκρεμες βερνηκια) κλπ, καποια λιγα εξοδα για κψμ για επιπλεον καφε, φαγωσιμα κλπ, και μετα οτι φας/πιεις εξω.+ τα πραγματα που παιρνεις πριν μπεις, οπου εκει μπορεις να δωσεις απο λιγα μεχρι πολλα.

Αν θες να τη βγαλεις φτηνα, μια καλη επιλογη ειναι να πας ελδυκ αν μπορεσεις. Θα σου καλυψει το 80% των εξοδων σου.



Είναι δύσκολα Ελδυκ όμως; Έχει εκπαίδευση;

giannismar
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τετ Οκτ 28, 2015 1:17 pm
Επικοινωνία:

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από giannismar »

Αυτα εξαρτωνται αόπ την εκαστοτε διοικηση, πραγπμα το οποιο ισχυει παντου ομως. Παραδοσιακα ειναι πιο απαιτητικοι σε θεματα πειθαρχιας. Επειδη ομως νομιζω εχεις αναφερει και σε αλλο topic το οικονομκο, σου το προτεινω. Παιρνεις 270 το μηνα+ ενα αεροπορικο πηγαινε-ελα. Καλα αν καπνιζεις κιολας δεν το συζητω καν. Επισης μεταφορα απο και προς στρατοπεδο στις εξοδους γινεται απο αυτους και δε χρειαζεται να δωσεις ουτε 1 ευρω Σε υπεραστικες συγκοινωνιες, ταξι κλπ.

Εγω απο την τσεπη μου εβαλα καθαρα 300-400 Ευρω σε ολη τη θητεια.

Άβαταρ μέλους
BigSoldier
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Σάβ Απρ 04, 2020 11:00 pm
Επικοινωνία:

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από BigSoldier »

giannismar έγραψε:Αυτα εξαρτωνται αόπ την εκαστοτε διοικηση, πραγπμα το οποιο ισχυει παντου ομως. Παραδοσιακα ειναι πιο απαιτητικοι σε θεματα πειθαρχιας. Επειδη ομως νομιζω εχεις αναφερει και σε αλλο topic το οικονομκο, σου το προτεινω. Παιρνεις 270 το μηνα+ ενα αεροπορικο πηγαινε-ελα. Καλα αν καπνιζεις κιολας δεν το συζητω καν. Επισης μεταφορα απο και προς στρατοπεδο στις εξοδους γινεται απο αυτους και δε χρειαζεται να δωσεις ουτε 1 ευρω Σε υπεραστικες συγκοινωνιες, ταξι κλπ.

Εγω απο την τσεπη μου εβαλα καθαρα 300-400 Ευρω σε ολη τη θητεια.

Η μετακίνηση μου από την Αθήνα που θα παρουσιαστώ θα γίνει με έξοδα του στρατού αεροπορικά για Κύπρο ή τα βάζω εγώ; Στο ΚΕΠ Θήβας θα παρουσιαστώ.

CSI AGENT
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Τετ Απρ 14, 2021 9:32 pm
Επικοινωνία:

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από CSI AGENT »

Για άτομα. Που δεν καπνίζουν και είναι γενικά συντηρητικοί ένα 100? τον μήνα. Επίσης για υπνοσακους κοντομανικα και κάλτσες και κανένα αρβυλο, κλειδαριές και και τέτοια κανένα 100? από στρατιωτικό πρατήριο! Εγώ που έκανα 8 μήνες σχετικά με συντηρητικά έξοδα χάλασα ένα 800-850?.
Άβαταρ μέλους
nikos521
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1279
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 01, 2020 2:30 pm
Επικοινωνία:

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από nikos521 »

Οσοι δεν καπνιζουν γλυτωνουν παρα πολλα. Εγω σαν καπνιστης ειχα χαλασει πολλα + και ολα οσα εγραψαν τα παιδια πιο πανω.
Anastasis1900
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 27, 2022 3:29 pm
Επικοινωνία:

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από Anastasis1900 »

Στην θητεία μου, γνώρισα άτομα που τραβούσαν την αναβολή, γιατί ήθελαν να δουλέψουν και να μαζέψουν χρήματα για να μην γίνουν βάρος στους γονείς για αυτούς τους 9 μήνες. Στο πόσα λεφτά χαλάς στον στρατό, πιστεύω παίζουν πολλά ρόλο. Εκεί που χαλάς περισσότερα λεφτά είναι "πάγιος" ρουχισμός και εξοπλισμός που πρέπει να αγοράσεις πριν αλλά και κατα την διάρκεια της θητείας (πχ σάκοι,sleeping bag, ξυριστικά, γυαλιστικά), τα τσιγάρα αν είσαι καπνιστής και το φαγητό. Συγκεκριμένα, για το φαγητό έχω περάσει από μονάδα όπου το φαγητό ήταν πάρα πολύ καλό (με στελέχη μάγειρες και φαντάρο μάγειρα από Le Monde), όπου παράγγελνες 1 άντε 2 φορές την εβδομάδα μαξιμουμ και από μονάδα όπου το φαγητό ήταν ΜΑΥΡΟ ΔΡΑΜΑ κάθε μα κάθε φορά και ξεσκιζόσουν στα ντελίβερι ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ (από το πρωινό καφέ τυρόπιτες κλπ μέχρι το βραδινό). Όλα τα άλλα έξοδα, είναι λειτουργικής φύσης, βλέπε εισιτήρια, ταξί, καθαριστήρια κλπ έχουν να κάνουν με την περιοχή της μονάδας σου και με τις προτιμήσεις που έχεις. Άλλα λεφτά θα χαλάσεις αν είσαι βύσμα στο ΓΕΣ και πας κάθε βραδάκι στο σπιτάκι σου και τα ΣΚ βαράς και 2 μεροκάματα, άλλα αν είσαι στην πινέζα του χάρτη και στην έξοδο πρέπει να δίνεις 10 ευρώ στα ταξί για να πας στον πολιτισμό. Σοβαρή οικονομία, πάντως δεν νομίζω μπορείς να κάνεις εύκολα μέσα στον στρατό, ακόμα και αν έχεις μεγάλη εγκράτεια.
lobotomimenos
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 09, 2022 7:17 pm
Επικοινωνία:

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από lobotomimenos »

Nassos έγραψε:Πολλά παιδιά αναβάλουν όσο μπορούν περισσότερο τη κατάταξη για να μαζέψουν κάποια χρήματα για να μην γίνουν βάρος στους γονείς τους.Εικόνα


Και εγώ αυτό έκανα.

Είναι κάποιος που είναι τώρα μέσα να μας πει πόσα περίπου τρώει τον μήνα; Γενικά έχω μάθει να μη ξοδεύω χρήματα σε αχρείαστα πράγματα και πιστεύω ότι δε θα μου είναι δύσκολη η οικονομία στον στρατό. Ούτε καν καφέ χρειάζομαι αν δω ότι δε βγαίνω.

Είναι ρεαλιστικό το 100-150?/μήνα για σήμερα;5 ευρώ/μέρα τρώω σπάνια ακόμα και όταν είμαι έξω αν αφαιρέσουμε τη σίτιση και τα ψώνια στο σούπερμαρκετ. Κυρίως με αγχώνουν τα έξοδα για δρομολόγια στις εξόδους

Άβαταρ μέλους
re pate kala re
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1568
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 23, 2020 1:43 pm
Επικοινωνία:

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από re pate kala re »

lobotomimenos έγραψε:Και εγώ αυτό έκανα.Είναι κάποιος που είναι τώρα μέσα να μας πει πόσα περίπου τρώει τον μήνα; Γενικά έχω μάθει να μη ξοδεύω χρήματα σε αχρείαστα πράγματα και πιστεύω ότι δε θα μου είναι δύσκολη η οικονομία στον στρατό. Ούτε καν καφέ χρειάζομαι αν δω ότι δε βγαίνω.

Είναι ρεαλιστικό το 100-150?/μήνα για σήμερα;5 ευρώ/μέρα τρώω σπάνια ακόμα και όταν είμαι έξω αν αφαιρέσουμε τη σίτιση και τα ψώνια στο σούπερμαρκετ. Κυρίως με αγχώνουν τα έξοδα για δρομολόγια στις εξόδους


Για τις εξόδους αμα Κάποιος είναι δύσκολα καφεδάκι πακέτο και βολτούλα και να μην ντραπεί κανείς αμα είναι δύσκολα οικονομικά να Ζητήσετε απο τον διοικητή σας να σας κανονίσει να τρώτε στην λέσχη αξκων

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Σάβ Ιούλ 09, 2022 11:41 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
lobotomimenos
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 09, 2022 7:17 pm
Επικοινωνία:

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από lobotomimenos »

re pate kala re έγραψε:Για τις εξόδους αμα Κάποιος είναι δύσκολα καφεδάκι πακέτο και βολτούλα και να μην ντραπεί κανείς αμα είναι δύσκολα οικονομικά να Ζητήσετε απο τον διοικητή σας να σας κανονίσει να τρώτε στην λέσχη αξκων



Καφεδάκι και βολτούλα το προτιμώ έτσι και αλλιώς, άσχετα με τα οικονομικά. Στη λέσχη αξιωματικών εννοείς ότι δίνουν δωρεάν γεύματα τις μέρες που έχεις έξοδο;

Πάντως εγώ έτσι όπως τα υπολογίζω λέω 2? τις μέρες που είμαι μέσα και 6? τις μέρες που είμαι έξω για να βγουν γύρω στο 800άρι στη χειρότερη τα έξοδα μου. Πόσο ρεαλιστικά είναι αυτά τα νούμερα;

Βέβαια αυτό με την προϋπόθεση ότι δε θα είναι τόσο χάλια το φαγητό του στρατοπέδου, που απ' ότι έχω ακούσει είναι καθαρά θέμα τύχης. Παραπάνω κάποιοι έλεγαν ότι χρειαζόταν να παραγγέλνουν και κάθε μέρα, οπότε δεν ξέρω.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11199
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από Nassos »

Δεν είναι μόνο τα όποια έξοδα για καφέ και φαγητό από ΚΨΜ ή απ'έξω.

Θα πρέπει να υπολογίζεις και τα έξοδα καθαριστηρίου, ειδικά αν δεν υπάρχουν πλυντήρια στη μονάδα.

John

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από John »

Απο προσωπική εμπειρία: Γυρω στο 10ρικο μου η έξοδος τις καθημερινές, για καφέ φαγητό κλπ, τα σαββατοκυριακα μου πηγαινε στα 15-20 ευρώ λόγω του ότι βγαιναμε απο νορίς. Σούμα 130-150 δηλαδη ο μηνας με 2-3 εξόδους την Εβδομαδα για της εξόδους.

1-2 ευρώ τη μέρα στη μονάδα όρο θα πω κυρίως για καφέ και κανενα σνακ-> Γυρω στα 40 ο μήνας.

Πληντήρια-στεγνωτήρια είχαμε μέσα οπου περνανε κερματα, ενα 10ρικο/ μήνα τα πλυσήματα (3 πληντήρια πρεπει να εβαζα το μήνα).

Ενα 20ρικο το μήνα στο σούπερ μαρκετ για αναλώσιμα, κυρίως ξυριστικά, χαρτια, σαπούνια κλπ. Σε αυτό το σημείο να πω οτι καλό είναι να επενδύουμε σε καλα ξυραφια στο στρατό και όχι στα Φτηνα που θα μας ταλαιπωρήσουν.

ενα 30ρι ακόμη για κούρεμα και καρτα τηλεφώνου

Σούμα 240 ο μήνας μέχρι εδώ, για το κύριο κομμάτι της θητείας. Αν υπολογίσω οτι το πρώτο διμηνο βγήκα ελάχιστα και οτι στις άδειες χαλαγα λιγότερα χρήματα,1800 ευρω πρεπει να ξοδεψα για τα καθημερινά έξοδα.

Επιπλέον δύο αεροπορικά και δύο ακτοπλοικά πηγαινε-ελα τα οποία επωμίστηκα εγώ ας πούμε 400 ευρώ χονδρικά. Και επιπλέον ενα 100ρικο για εσώρουχα, κάλτσες, λουκέτα που είχα αγοράσει πριν μπω αλλα και διάφορες άλλες αηδίες που μας είχαν υποχρεώσει να αγοράσουμε (όπως κρεμάστρες και στολοθήκες).

2300 περίπου είναι η τελική αποτίμηση. Ολα αυτα προ 6ετίας περίπου. Αν πηγαινα τώρα θα πληρωνα πιστευω ενα 15% παραπανω.

Τέλος να πώ οτι υπηρέτησα στην ΕΛΔΥΚ επομένως πηρα συνολικά γυρω στα στα 1700 και κάτι ευρώ, επιλογη που αποδειχτηκε σωτήρια καθώς απο την τσέπη μου πρεπει να εβαλα περίπου 600 ευρώ χωρίς να χρειαστεί να κανω ιδιέταιρη οικονομία.

Άβαταρ μέλους
re pate kala re
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1568
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 23, 2020 1:43 pm
Επικοινωνία:

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από re pate kala re »

lobotomimenos έγραψε:Καφεδάκι και βολτούλα το προτιμώ έτσι και αλλιώς, άσχετα με τα οικονομικά. Στη λέσχη αξιωματικών εννοείς ότι δίνουν δωρεάν γεύματα τις μέρες που έχεις έξοδο;

Πάντως εγώ έτσι όπως τα υπολογίζω λέω 2? τις μέρες που είμαι μέσα και 6? τις μέρες που είμαι έξω για να βγουν γύρω στο 800άρι στη χειρότερη τα έξοδα μου. Πόσο ρεαλιστικά είναι αυτά τα νούμερα;

Βέβαια αυτό με την προϋπόθεση ότι δε θα είναι τόσο χάλια το φαγητό του στρατοπέδου, που απ' ότι έχω ακούσει είναι καθαρά θέμα τύχης. Παραπάνω κάποιοι έλεγαν ότι χρειαζόταν να παραγγέλνουν και κάθε μέρα, οπότε δεν ξέρω.


όχι η λέσχη δεν δίνει δωρεάν αλλά αν έξω θα χάλαγες για 2 πίτες και 2 αναψυκτικά ή μπύρες 10 ευρώ στην λέσχη με Τα ίδια Λεφτά θα φάς μερίδα γαμάτο τις περισσότερες φορές ττης ώρας 2 αναψυκτικά ή μπύρες Σαλάτα

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Κυρ Ιούλ 10, 2022 6:14 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Armyforce
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Κυρ Απρ 24, 2022 4:00 pm
Επικοινωνία:

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από Armyforce »

Nassos έγραψε:Δεν είναι μόνο τα όποια έξοδα για καφέ και φαγητό από ΚΨΜ ή απ'έξω.

Θα πρέπει να υπολογίζεις και τα έξοδα καθαριστηρίου, ειδικά αν δεν υπάρχουν πλυντήρια στη μονάδα.



Καθαριστήριο και έξοδα απ' έξω εξαρτάται και σε ποια περιοχή είσαι. Παίζουν μερικές υπερβολές σε κάποιες περιοχές.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Armyforce την Δευ Ιούλ 11, 2022 2:29 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες