Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από D.Y.K »

Apelpisia έγραψε:Τον αλλο μηνα παρουσιαζομαι και τα οικονομικα μου αθλια.
Δεν δικαιουμαι καποια αναβολη, ουτε εχω καποιο στηριγμα, ουτε υπαρχει καποια αλλη πηγη εσοδων. Ζω μονος και ο μισθος μου εφτανε για την επιβιωση μου με καποιες μορφες πολυτελειας (internet, μηχανη, αγορα βιβλιων, γυμναστικη και εξοδοι για καφε). Συγκεκριμενα σταματησα να δουλευω και προπληρωσα τα ενοικια του σπιτιου για ενα χρονο και εχω ξεκινησει να αγοραζω τα απαραιτητα. Αυριο θα ξεκινησω τις διαδικασιες για την διακοπη του ρευματος, ιντερνετ και πουλησω καποια προσωπικα ειδη. Το θεμα ειναι οπως το υπολογιζω θα μου απομεινουν περιπου 800? στην τραπεζα για το υπολοιπο της θητειας μου (9μηνο). Οποιαδηποτε συμβουλη ή προταση Ειναι ευπροσδεκτη.



Φιλαράκι η μόνη συμβουλή που έχω να σου δώσω είναι να επιλέξεις να υπηρετήσεις είτε στην ΕΛΔΥΚ όπου θα παίρνεις μηνιαίως κάποια χρήματα (270 ευρώ σαν στρατιώτης ή 360 ευρώ αν επιλεχθείς για υποψήφιος βαθμοφόρος [Δνεας]) είτε σαν Δόκιμος όπου εκεί ναι μεν θα κάνεις 14 μήνες θητεία αλλά εννοείται ότι θα πληρώνεσαι μηνιαίως και εκεί (530 ευρώ / μήνα) με όλα τα συν που μπορεί να έχει μια θητεία σαν ΔΕΑ.

Σε καταλαβαίνω απόλυτα και θεωρώ πως οι μόνες ουσιαστικές λύσεις είναι οι παραπάνω.

Καλή τύχη σε ότι και αν επιλέξεις και καλή θητεία να έχεις Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Laskaris
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Τρί Μαρ 31, 2015 1:03 am
Επικοινωνία:

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από Laskaris »

Φιλε σύμφωνω με τον D.Y.K η καλυτερη λύση ειναι να πας ΕΛΔΥΚ. Τα λεφτά εαν εισαι και λίγο οικονομος σου φτάνουν άνετα.
Άβαταρ μέλους
12pi
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 20, 2015 12:04 am
Τοποθεσία: Δεκανέας
Επικοινωνία:

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από 12pi »

Εγω παιδες απολυομαι σε 10 μερες. Στο κεντρο εφαγα 100 στο επομενο κεντρο αλλα 150 τους μισθους μου 35 τον μηνα ως πολυτεκνος στρατονομος κι αλλα 200 απο χαρτζιλικια. Συνολο 800
Άβαταρ μέλους
blood
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 11:40 pm
Τοποθεσία: Νοσοκομειο
Ενδιαφέροντα: Να πεθανω
Επάγγελμα: Αχρηστος
Επικοινωνία:

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από blood »

Στην κυπρο δεν ειναι ομως και ποιο ακριβη η ζωη; Παντως τα 8 κατι που δινει ο στρατος ειναι υπερβολικα λιγα ενα 50αρη επρεπε να το εδιε τουλαχιστον
Δεν υπαρχει μυικα ποιο δυνατος απο εμενα στο κοσμο
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από D.Y.K »

Laskaris έγραψε:Φιλε σύμφωνω με τον D.Y.K η καλυτερη λύση ειναι να πας ΕΛΔΥΚ. Τα λεφτά εαν εισαι και λίγο οικονομος σου φτάνουν άνετα.


Σωστός.

Προσωπικά θυμάμαι πριν αρκετά χρόνια, ότι δεν είχα ζητήσει ΟΥΤΕ μια δραχμή από τους δικούς μου κάτω. Με σωστή διαχείριση και οικονομία την έβγαλα μια χαρά.

George

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από George »

Πιστευετε πως μπορει καποιος να βγαλει τους 9μηνες ανεκτικα και ευχαριστα με 1000-1200?; Δεν πινω, δεν καπνιζω, δεν τρωω τα περισσοτερα γλυκισματα που συναντας σε περιπτερα αλλα προτιμω αποκλειστικα κανονικο φαγητο. Ειμαι 27 χρονων και λογικα Ι3 λογω προβληματων υγειας οποτε δεν μπορω να δηλωσω για Κυπρο.(Θα τρεχουν δοσεις αυτοκινητου, λογαριασμοι και διαφορα αλλα εξοδα οποτε για 9 μηνες που θα ειμαι χωρις δουλεια θα πρεπει να ειμαι σφιχτος).
Θα σας ημουν ευγνωμων αν απαντουσατε οσοι εχετε εικονα για την τρεχων κατασταση στον στρατο, ωστε να ξερω σε περιπτωση που ειναι να δυσκολευτω να το αναβαλω (αν και εχω καθυστερησει ηδη αρκετα και θα ηθελα να μπω να τελειωνω) μεχρι να αποπληρωσω καποια εξοδα.

Jay27
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 20, 2018 2:55 pm
Επικοινωνία:

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από Jay27 »

Θέλω να ρωτήσω πόσο σας κόστισε η θητεία. Πόσα πιστεύετε ότι καταναλώσατε για να την εκπληρώσετε. Επειδή πρόκειται να μπω να κάνω έναν υπολογισμό πόσα θα χρειαστώ. Ή αν δεν βγαίνω να πάω για αναβολή. Ευχαριστώ.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από Nassos »

Στους 12 μήνες, εκ των οποίων οι 5 στη Λέσβο, μαζί με τις αγορές προ κατατάξεως, μου πήγε μέγιστο 2500 Ευρώ. Αυτά πριν 11 χρόνια που "λεφτά υπήρχαν".

Αν δεν καπνίζεις, μου φαίνεται υπερβολή να δίνεις παραπάνω από 100-150 Ευρώ το μήνα.

Βέβαια ακόμη και αυτά τα λεφτά είναι πολυτέλεια με τη τραγική κατάσταση που ζούμε, υπάρχουν οικογένειες που αναγκάζονται να ρευστοποιήσουν χρυσαφικά για να πάει το παιδί τους Στρατό.

Άποψη μου: Πήγαινε ΕΛΔΥΚ, πληρώνεσαι με 270 Ευρώ το μήνα, απλά προσοχή γιατί είναι ακριβή η ζωή εκεί.
FTWKOSTASFTW
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 22, 2019 8:01 pm
Επικοινωνία:

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από FTWKOSTASFTW »

Γενικά στον στρατό άμα δεν έχεις οικονομική άνεση μπορείς να μην χαλάς χρήματα; Πχ φαγητό σου παρέχει, στέγη επίσης, πες ότι στις εξόδους έχεις φάει νωρίτερα και δεν χαλάς λεφτά έξω. Μπορείς να βγείς καθαρός από χρήματα; Και αν ρωτήσετε γιατί τέτοια τσιγκουνιά δεν ξέρετε την κατάσταση του κάθε παιδίου που ετοιμάζεται να μπει.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από Nassos »

Τα περισσότερα χρήματα αν καπνίζεις πάνε στον καπνό ή στα τσιγάρα.

Αν δεν καπνίζεις, ένα σημαντικό έξοδο είναι τα ταξί, ειδικά αν είσαι κάπως μακριά από τη μονάδα και δεν προβλέπεται οι εξοδούχοι να "κατεβαίνουν" στη πόλη με όχημα του Στρατού.

Εμένα τα περισσότερα μου τα έτρωγαν τα καθαριστήρια και τα ταξί, και λιγότερο το φαγητό.

Παιδιά από τη σειρά μου που κάπνιζαν παίζει να έδιναν και κανά 100άρι Ευρώ το μήνα για τσιγάρα, μπάφα-μπούφα συνέχεια, το ένα τσιγάρο πίσω από το άλλο...

Γενικά, αν είσαι μαθημένος στη λιτότητα και στο να μην ξοδεύεις παρά μόνο στα απαραίτητα, λίγο-πολύ τη παλεύεις, δεν είναι εύκολο πράγμα να στερήσαι πράγματα και οι άλλοι να περνάνε κάπως άνετα. Τώρα ειδικά μετά από 10 χρόνια κρίσης, άς'τα... Πολλά παιδιά αναβάλουν όσο μπορούν περισσότερο τη κατάταξη για να μαζέψουν κάποια χρήματα για να μην γίνουν βάρος στους γονείς τους.Εικόνα
Ashen
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Παρ Δεκ 28, 2018 8:45 pm
Επικοινωνία:

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από Ashen »

FTWKOSTASFTW έγραψε:Γενικά στον στρατό άμα δεν έχεις οικονομική άνεση μπορείς να μην χαλάς χρήματα; Πχ φαγητό σου παρέχει, στέγη επίσης, πες ότι στις εξόδους έχεις φάει νωρίτερα και δεν χαλάς λεφτά έξω. Μπορείς να βγείς καθαρός από χρήματα; Και αν ρωτήσετε γιατί τέτοια τσιγκουνιά δεν ξέρετε την κατάσταση του κάθε παιδίου που ετοιμάζεται να μπει.


Ανάλογα τι εννοείς με το να βγεις καθαρός, όσο οικονομία και να κάνεις κάποια λεφτά θα τα ξοδέψεις. Είναι δυστυχώς ένα κομμάτι της παράνοιας του Ες, που και σε αναγκάζει να πας με το ζόρι και σε βουλιάζει οικονομικά.

Πάντως το μεγαλύτερο κόστος είναι όντως τα τσιγάρα, άμα δεν καπνίζεις και καταφέρεις να περιορίσεις τα έξοδα δεξιά και αριστερά, μπορείς να την βγάλεις αρκετά καλά.

Jay27
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 20, 2018 2:55 pm
Επικοινωνία:

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από Jay27 »

Ισχύει ότι το φαγητό ότι δεν τρώγεται και φαντάροι αγοράζουν από το ΚΨΜ; Επίσης οτι σε αρκετά στρατόπεδα στέλνουν τους φαντάρους έξω για να φάνε επειδή δεν έχουν τα στρατόπεδα; Ισχύουν όλα αυτά; Είμαι σε αρκετά δύσκολη οικονομική φάση αν είναι να στραφώ προς την απαλλαγή.
Άβαταρ μέλους
BigSoldier
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Σάβ Απρ 04, 2020 11:00 pm
Επικοινωνία:

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από BigSoldier »

Γειά σας παιδιά. Πόσο υπολογίζετε ότι χαλάσατε συνολικά στην θητεία;
giannismar
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τετ Οκτ 28, 2015 1:17 pm
Επικοινωνία:

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από giannismar »

1800-2000 γιατι ημουν ελδυκ οποτε πληρονωμουν και ημουν πιο large + επαιρνα αεροπλανο για τις αδειες. Αν ημουν ελλαδα με οικονομια θα ξοδευα...000 ευρω πιστευω περιπου
Άβαταρ μέλους
BigSoldier
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Σάβ Απρ 04, 2020 11:00 pm
Επικοινωνία:

Πόσα χρήματα χαλάμε στο στρατό;

Δημοσίευση από BigSoldier »

giannismar έγραψε:1800-2000 γιατι ημουν ελδυκ οποτε πληρονωμουν και ημουν πιο large + επαιρνα αεροπλανο για τις αδειες. Αν ημουν ελλαδα με οικονομια θα ξοδευα...000 ευρω πιστευω περιπου


Αυτό είναι αδύνατον 0?. Για 2.000? λένε χωρίς να πάνε ειδικές δυνάμεις που πληρώνονται.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης