Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
marsupilami
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 12:48 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από marsupilami »

Δημήτρης έγραψε:Δεν μπορεί καποιος να παρει προθεσμια δωσει για β2 τώρα τον Μάιο; Δηλαδή αν πάρω το πτυχιο για ποιον λόγο να μην μπω στην σχολή εφόσον εχω lower;


Γτ θ εκαναν ολοι αυτο κ θ γεμιζε τ συστημα μ ατομα π τ εχουν μ αλλα μ δν τ εχουν κ προκειται ν τ δωσουν.. κ θ επικρατουσε ενα μπαχαλοο ποιος θ παιρνουσε αυτος που τ εχει η αυτος π δν τ εχει κ εκκρεμει..

Δημήτρης

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Οκ κατάλαβα ευχαριστώ για την βοήθεια
Δημήτρης

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Πάντως πήρα σήμερα στην Ικάρων και μου είπαν ότι μπορώ να στείλω την αίτηση χωρίς τα αγγλικά, να μου βγουν ελλιπή και να πάρω παράταση ως τις 30 του μήνα για να στείλω την βεβαίωση ότι συμμετείχα στις εξετάσεις για Β2
Κωστας

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από Κωστας »

Καλησπερα σας. Θα ηθελα να κανω μια ερωτησησχετικα με την σχολη Ικαρων. Εγω πληρω ολες τις προυποθεσεις εκτος απο κατι π με απασχολει και εχω ακουσει πολλα σχετικα μαυτο. Εγω απο παντα τρωω πολλα γλυκα. Παλια δν συνηθιζα να πλενω συχνα τα δοντια μ και λογω της κακηςυγειηνης εκανα 2 σφραγισματα. το ερωτημα μου λοιπον ειναι αν θα απορριφθω λογω αυτου και γιατι. Επισης ο πατερας μου ειχε παλαιοτερα και αυτος ενα σφραγισμα αλλα τον δεχθηκαν γιαυτο αναρωτιεμαι τι ισχυει τλκ. Ευχαριστω εκ των προτερων.

Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1855
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από Terminator »

Για την στοματική υγιεινή δεν υφίσταται περιορισμός Και ούτε έχει νόημα να υφίσταται αφού δεν επηρεάζει τα καθήκοντα σου σαν ιπτάμενος.
Δημήτρης

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Γεια σας. Εάν έχω δείκτη μάζας σώματος 18.7 υπάρχει περίπτωση να κοπώ?
Πετρος

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από Πετρος »

Θα ήθελα να ρωτησω εαν γνωρίζετε το όριο μυωπίας που μπορεί να έχει κάποιος για να εισαχθεί στη σχολή Ικάρων πέρα απο τους ιπταμενους που πρεπει να έχουν μηδενικά προβλήματα όρασης. Εγω για παράδειγμα που έχω ως σκοπό για μηχανικός και έχω μυωπία 3.1 θα μπορέσω να εισαχθω?
Άβαταρ μέλους
xristos3333
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 01, 2018 2:17 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από xristos3333 »

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την Σχολή Ικάρων ( Ιπτάμενοι ). Πληρώ όλες τις προϋποθέσεις για την εισαγωγή μου απλά με προβληματίζει κάτι. Διάβασα πως οι Ιπτάμενοι υποβάλλονται σε εξετάσεις συνεχώς και πως αν δεν κρίνονται πλέον ικανοί να πετάξουν τότε συνεχίζουν να υπηρετούν σε γραφεία, εφοδιασμό, ελεγκτές αεράμυνας κτλπ. Εδώ είναι και η ερώτηση μου. Ο ιπτάμενος που τελειώνει τη σχολή βγαίνει από αυτήν ως Μόνιμος Ανθυποσμηναγος και στην συνέχεια εξελίσσεται με βάση την ιεραρχία όσο πιο ψηλά μπορεί να φτάσει. Αν όμως πάψει πλέον να είναι ιπτάμενος τότε τι βαθμό έχει και αν έχει τον ίδιο με του ιπτάμενου, υπάρχει πάλι εξέλιξη ως προς υψηλότερο βαθμό ; Σας ευχαριστώ και συγγνωμη αν δημοσιεύω ξανά ίδιο θέμα εφόσον υπάρχει.
Ηλίας

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από Ηλίας »

καλησπέρα... αν εχω κανω εξαγωγή σε δόντι απορρίπτομαι για Ιπταμενος;Σας ευχαριστω

Πιλοτος

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από Πιλοτος »

εχω γεννηθείς το 98 μεσα Μάρτιο μπορω να μπω ικαρων αν δώσω πανελλήνιες 2020
Άβαταρ μέλους
GeoCommand
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Τρί Μαρ 12, 2019 6:31 pm
Ενδιαφέροντα: Στρατός- σχέδιο-Αεροπορία
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από GeoCommand »

Πετρος έγραψε:Θα ήθελα να ρωτησω εαν γνωρίζετε το όριο μυωπίας που μπορεί να έχει κάποιος για να εισαχθεί στη σχολή Ικάρων πέρα απο τους ιπταμενους που πρεπει να έχουν μηδενικά προβλήματα όρασης. Εγω για παράδειγμα που έχω ως σκοπό για μηχανικός και έχω μυωπία 3.1 θα μπορέσω να εισαχθω?
Σχολή Ικάρων (ΣΙ) (τμήμα Μηχανικών)
Οπτική οξύτητα με ή χωρίς διόρθωση 10/10 σε κάθε οφθαλμό και η διαθλαστική ανωμαλία μα μην υπερβαίνει τις 4,5 διοπτρίες (σφαιρικό ισοδύναμο)

Άμμες δέ γ' εσσόμεθα πολλώ κάρρονες
Άβαταρ μέλους
GeoCommand
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Τρί Μαρ 12, 2019 6:31 pm
Ενδιαφέροντα: Στρατός- σχέδιο-Αεροπορία
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από GeoCommand »

Καλησπέρα όποιος γνωρίζει ας απαντήσει:Γνωρίζω ότι οι Ίκαροι υποβάλλονται (δε θυμάμαι σε ποιο έτος, έχω εντυπωση στο 1ο) ,στην πτητική εκπαιδευση, σε ένα φυγόκεντρο (τα γνωστά σε πολλούς 9G)

Πώς γίνεται να γνωρίζει κάποιος από νωρίς (πριν το μηχανογραφικό) αν είναι ακατάλληλος -γιατί κακά τα ψέματα αυτός είναι ο λόγος που διώχνουν κόσμο) ; Όταν εννοώ να ξερει... Κάποια συμπτώματα γενικής φύσεως (ζαλάδες, χαμηλός αικατοκριτης)

Θεωρω οτι αυτή η ερώτηση είναι (αν όχι η πιο σημαντικη) μια από τις σημαντικότερες ερώτησεις για υποψήφιους της Ικάρων και απορω γιατί δεν απασχολεί τους υποψήφιους.

Φυσικά αναμένω και την απάντηση : "Αυτό φίλε ΔΕΝ γίνεται να το ξερεις... Αν ητανή έτσι όλοι οι Ικαροι (λιγότεροι μεν) δεν θα κοβονταν.

Άβαταρ μέλους
Lex Luthor
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 4:49 pm
Ενδιαφέροντα: Gaming, Σκοποβολή, Προγραμματισμο
Επάγγελμα: Προγραμματιστής Εφαρμογών
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από Lex Luthor »

Μπορώ να μπω στην σχολή ικάρων από ΕΠΑΛ?
🌂Justice
Άβαταρ μέλους
Nontas
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 28, 2020 10:55 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από Nontas »

Δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα αλλά υπάρχει και σχετικό θέμα στο φόρουμ για να ενημερωθείς παραπάνω
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης