Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από Anonymous »

Πόσα χρήματα παίρνουν οι πιλότοι μαχητικών στην Ελλάδα Στις διάφορες φάσεις της σταδιοδρομίας τους στο σώμα της ελληνικής Πολεμικής αεροπορίας;
Aor7
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Δευ Αύγ 28, 2006 9:17 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από Aor7 »

Δέν είναι δυνατόν να δώσει κανείς κάποια νούμερα λόγω των πολλών διαφορετικών επιδομάτων αλλά και των πολλών διαφορετικών κρατήσεων που έχουν. Το σύστημα μισθοδοσίας του στρατού είναι από τα πλέον περίπλοκα πράγματα που είδα ποτέ. Χοντρικά, ένας νέος ανθυποσμηναγός παίρνει περίπου 1,000 EUR/μήνα βασικό μισθό. Εάν είναι ιπτάμενος παίρνει και περίπου 6,000 EUR/6-μηνο πτητικό επίδομα. Συνολικά δηλαδή 2,000 EUR x 14 μισθούς. Αυτό σύμφωνα με παλαιότερη σελίδα της ΠΑ - τώρα την "κόψανε" αλλά δες αυτό το μήνυμα στο forums.pathfinder.gr
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από Nassos »

Θυμάμαι προ 2 ετών ο Πέτρος Δούκας πήγε να αλλάξει το σύστημα συνταξιοδοτήσεως των νέων πιλότων και να περικόψει έτσι τις συντάξεις, αλλά δεν πέρασε.

Παρατήρηση: Ο πατέρας του ήταν πιλότος της Π. Α...

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από yandr »

Δεν θα διαγράφονται οι Ίκαροι οι οποίοι κατά την εισαγωγή τους στη σχολή είναι έγγαμοι ή έγκυες σύμφωνα με απόφαση του Συμβουλίου της Επικρατείας.

Το ΣτΕ επεξεργαζόμενο σχετικό Προεδρικό Διάταγμα του υπουργείου Εθνικής Αμυνας για τις διατάξεις του Οργανισμού της Σχολής Ικάρων, το οποίο ανέφερε πως η σύναψη γάμου ή η κύηση αποτελούν λόγο διαγραφής των Ικάρων από τη Σχολή, αποφάσισε πως δεν είναι σύμφωνο με τις συνταγματικές διατάξεις.

Πηγή: in.gr
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από yandr »

«Όνειρό μου ήταν να περάσω στη Σχολή Ικάρων. Το επόμενο να πετάξω με μαχητικό αεροσκάφος», λέει στα «ΝΕΑ» η 23χρονη ανθυποσμηναγός Ιωάννα Χρυσαυγή, που υπηρετεί στην 110 ΠΜ (Πτέρυγα Μάχης) στη Λάρισα.

Είναι πλέον η πρώτη Ελληνίδα σε μαχητικό αεροσκάφος- κατασκοπευτικό, φωτογραφικόκαθώς μόλις το 2002 δόθηκε η δυνατότητα και σε γυναίκες να εισέλθουν στη Σχολή Ικάρων. Από τις 9 που είχαν περάσει τότε, μόνον δύο έγιναν τελικά χειρίστριες πολεμικών αεροσκαφών. Η Ιωάννα Χρυσαυγή στα Φάντομ στη Λάρισα και η Κατερίνα Κουσκοβίτη στα μεταγωγικά Σπάρταν C-27 στην Ελευσίνα.

ΤΑ ΝΕΑ
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από yandr »

Περιμένεις να δεις δύο Μιράζ 2000 να σκίζουν τον άνεμο. Η εμπειρία της πτήσης ενός πολίτη με μαχητικό αεροσκάφος, αφήνει σημάδια ανεξίτηλα στην καρδιά, την ψυχή και το μυαλό.

Οταν οι δέκα ή δεκαπέντε παραβιάσεις του εθνικού εναέριου χώρου της Ελλάδας γίνονται μονόστηλα στις εφημερίδες και δεν αποτελούν καν είδηση για τα ηλεκτρονικά μέσα, είναι φυσικό επακόλουθο να μην αποτελούν και μέρος της καθημερινότητας για τους πολίτες. Είναι όμως πραγματικότητα για τους Ικαρους που χειρίζονται τα σιδερένια «θηρία» και για όλους όσοι τους υποστηρίζουν τεχνικά από το έδαφος.

Ελευθεροτυπία
_Tina_

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από _Tina_ »

Θα μπορούσε κάποιος να μου πει ποιό είναι το Ύψος που πρέπει ν έχει κανείς για ν μπει στην σχολή Ικάρων, στο Ιπτάμενων; Είμαι Γυναίκα Και Θέλω να περάσω στην Ικάρων! Γίνετε;

Αν Έχεις Οπτική οξύτητα Κάτω από 20/20 μπορείς ν μπεις στην Ικάρων;

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από yandr »

Υπάρχει άρθρο για την Σχολή Ικάρων που έχει την πληροφορία που ζητάς.
Orestis

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από Orestis »

Καλησπέρα.
Είμαι μέσα στις προϋποθέσεις για είσοδο στη σχολή Ικάρων και πιστεύω ότι θα πιάσω την απαιτούμενη βαθμολογία σε μόρια από τις Πανελλήνιες. Μπορεί κάποιος να μου πει για τα αθλήματα και τις εξετάσεις πριν με δεχτούν στη σχολή (δύσκολα, εύκολα, εμπειρίες, κτλ) αλλά και κάποιες πληροφορίες για το πώς είναι πράγματα μέσα σε αυτή (μαθήματα, ασκήσεις, αθλητισμός, κτλ);

Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από yandr »

Ρίξε μια ματιά στο σχετικό άρθρο για τη Σχολή Ικάρων.
Orestis

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από Orestis »

Το έχω δει αυτό. Σ' ευχαριστώ. Έψαχνα για παραπάνω πληροφορίες...
Dina

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από Dina »

παιδιά εγώ ενδιαφέρομαι για ΣΙ μηχανικούς... από αθλήματα δεν νομίζω να έχω πρόβλημα... τα μόρια τα πιάνω δε τα πιάνω... θα δούμε! ως κοπέλα θα ήθελα να μάθω τι συνθήκες επικρατούν μέσα στη σχολή και αν αξίζει πραγματικά... να το επιχειρήσω;
thanasis
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 10, 2008 5:48 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από thanasis »

Ειμαι 17 και του χρονου οταν συμπληρωσω το μηχανογραφικο θα βαλω σαν πρωτη επιλογη την Σχολη Ικαρων... Ειμαι τρελος για την σχολη αυτη και θα ηθελα να κανω 3 ερωτησουλες για για να κατατοπιστω καλυτερα

1)ποια τα αθληματα που θα χρειαστει να δωσω;

2)δεδομενου οτι ειμαι 1,75 και <77κιλα εχω πιαθανοτητες να τα καταφερω;

3)αν για καποιολογο δεν περασω για λογουσ υγειας, πηγαινω στην επομενη σχολη της επιλογης μου;

Ευχαριστω εκ των προταιρων

good luck

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από good luck »

λοιπόν παιδιά πάμε από την αρχή

1) εκδίδεται εγκύκλιος από το υπουργείο Άμυνας το οποίο και διανέμεται μέσο του υπουργείου παιδείας στα σχολεία κάθε χρόνο και μέσα στο οποίο θα βρείτε όσες πληροφορίες θέλετε για τις προϋποθέσεις τις οποίες πρέπει να πληρείτε ώστε να γίνετε δεκτοί σε μια στρατιωτική σχολή καθώς και τις υποχρεώσεις και τα δικαιώματα που θα έχετε μετά την εισαγωγή σας. Σε αυτήν περιγράφονται τα αθλήματα τα όρια που πρέπει να πιάσετε καθώς και οι υπόλοιπές εξετάσεις που απαιτούνται. Όσον αφορά την εγκύκλιο αν δεν μπορειτε να την βρείτε μέσω του σχολείου σας δοκιμάστε τα στρατολογικά γραφεία η το γραφείο ενημέρωσης κοινού.

2) Μισθοί αξιωματικών 1ος:1000? μεικτά (820? βασικός) περίπου

(Με 10 χρόνια υπηρεσίας συμπεριλαμβανομένου τα έτη της σχολής αποδοχές περίπου 1160? )

3) Για την Ικάρων(και είμαι σίγουρος και για τις υπόλοιπες) η Ζωή στην σχολή δεν είναι και η ποιο εύκολη ειδικά τον πρώτο καιρό για να μην πω έτος. Θέλει αρκετό πείσμα και κουράγιο.

Η φοίτηση είναι 4ετης κατά το οποίο διάστημα είσαι εσώκλειστος ( Κτιριακή βράδυ έως παρασκευή απόγευμα ζεις μέσα στην σχολή, στην συνέχεια και εφόσον δεν είσαι τιμωρημένος βγαίνεις για σαββατοκύριακο) ακολουθώντας συγκεκριμένο πρόγραμμα τόσο ακαδημαϊκής εκπαίδευσης όσο και στρατιωτικης.

Επίσης να αναφέρω οτι για το τμήμα ιπταμένων υπάρχει και πτητική εκπαίδευση ( αξιολόγηση-φιλτράρισμα) στα 3 πρώτα έτη.(Διάβασμα και αρκετή πίεση καθώς τα στάδια αυτά κρίνουν το μέλλον σου στην Π. Α για το κατά πόσο και αν θα συνεχίσεις και εν τέλει αποφοιτήσεις ως ιπτάμενος αξιωματικός)

4)Η Ζωή έξω από την σχολή είναι η Ζωή του αξιωματικού σχετικά λίγες μεταθέσεις (για αεροπορία), μάλλον μακριά από το σπίτι σου, και δυστυχώς με ένα μισθό οριακό για κάποιον που θα πρέπει να νοικιάζει και κάποιο σπίτι.

Τα ωράρια εξαρτώνται λίγο πολύ από την τοποθέτηση την ειδικότητα και τα καθήκοντα του καθενός και είναι 8 ώρες min έως και 12 ώρες(Για τους ιπταμένους τείνει προς το10ωρες + καθώς και αρκετή μελέτη-προετοιμασία σπίτι) χωρίς να συμπεριλαμβάνονται υπηρεσίες (24ωρες συνήθως) και περίοδοι ασκήσεων.

5)Κατά τα άλλα το περιβάλλον εργασίας τις περισσότερες φορές ει ναι αρκετά καλό, οι εργασιακές σχέσεις τις περισσότερες φορές και αυτες καλές, σίγουρος μισθός από τα 22-23 χωρίς αυτός να είναι και τίποτα το ιδιαίτερο, δυνατότητες εξέλιξης

6)Γενικά πρέπει να το θέλεις (ειδικά για ιπταμένους) και είναι κάτι το οποίο θα το παντρευτείς για αρκετά χρόνια.

7)Για την ΣΜΑ ΠΡΟΣΚΟΠΙΚΉ ΆΠΟΨΗ μάλλον δεν είναι αυτό που ζητάνε όσοι 8ελουν να γίνουν μηχανικοί αφων. Το αντικείμενο είναι θα λίγο θεωρητικό για εσάς.

Με το μυαλό που κουβαλάτε 8α κάνατε πολλα περισσότερα πράγματα έξω στην ελεύθερη αγορά με το πτυχίο κάποιας πολυτεχνικής σχολής παίρνοντας φυσικά τα αντίστοιχα ρίσκα.

Γενικά μάλλον η αεροπορία δεν εκμεταλλεύεται τις δυνατότητες σας και φυσικά καταλήγετε ουσιαστικά δέσμιοι υποχρεώσεων κάνοντας κάτι άλλο από αυτό που φανταζόσαστε με ένα μισθό πολύ μικρο για τις δυνατότητες και το δυναμικό σας.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες