11ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Τρίπολη

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ΠΕΤΡΟΣ

11ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Τρίπολη

Δημοσίευση από ΠΕΤΡΟΣ »

Καλησπερα παιδια, εχουμε καναν νεο για 11ο πεζικο τριπολη την δευτερα; Να μας πει πως ειναι εκει η κατασταση
epistimonaspatra
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ Ιαν 11, 2013 5:10 pm
Επικοινωνία:

11ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Τρίπολη

Δημοσίευση από epistimonaspatra »

Καλησπερα

τι κατασταση επικρατει εκει εν ετη 2013;
Παρουσιαζομαι στην Β ΕΣΣΟ στις 20-3 !
Καλη θητεια να εχουμε!

Επειτα τι επικρατει στις μεταθεσεις;
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

11ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Τρίπολη

Δημοσίευση από dn24 »

epistimonaspatra έγραψε:Καλησπερα

τι κατασταση επικρατει εκει εν ετη 2013;
Παρουσιαζομαι στην Β ΕΣΣΟ στις 20-3 !
Καλη θητεια να εχουμε!

Επειτα τι επικρατει στις μεταθεσεις;


Καλησπέρα και σε εσένα, και καλή θητεία να έχεις όταν έρθει η ώρα αυτή με το καλό. Ως πρός το τελευταίο ερώτημα σου, δες εδώ Και εδώ .

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
yiorghs85
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Φεβ 20, 2013 12:17 pm
Επικοινωνία:

11ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Τρίπολη

Δημοσίευση από yiorghs85 »

Χαίρετε. Παρουσιάζομαι το Μάρτιο στην Τρίπολη και θα ήθελα να ρωτήσω για τους ιατρικούς ελέγχους που γίνονται (παραβάν/έλεγχος γεννητικών οργάνων/εμβόλια/ψυχολογικά τεστ κλπ) κυρίως για ΥΕΑ. Όποιος γνωρίζει και έχει πρόσφατη εμπειρία ας απαντήσει παρακαλώ. Καλή θητεία σε όλους και ο Θεός μαζί μας! Ευχαριστώ θερμά! Υ. Γ. Πού είναι αφιερωμένο το εκκλησάκι του στρατοπέδου;
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

11ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Τρίπολη

Δημοσίευση από dn24 »

yiorghs85 έγραψε:Χαίρετε. Παρουσιάζομαι το Μάρτιο στην Τρίπολη και θα ήθελα να ρωτήσω για τους ιατρικούς ελέγχους που γίνονται (παραβάν/έλεγχος γεννητικών οργάνων/εμβόλια/ψυχολογικά τεστ κλπ) κυρίως για ΥΕΑ. Όποιος γνωρίζει και έχει πρόσφατη εμπειρία ας απαντήσει παρακαλώ. Καλή θητεία σε όλους και ο Θεός μαζί μας! Ευχαριστώ θερμά!


Χαίρετε. Καλή θητεία να έχεις Γιώργη.

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Σωματικός έλεγχος στην κατάταξη

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

11ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Τρίπολη

Δημοσίευση από dn24 »

yiorghs85 έγραψε:EΥχαριστώ πολύ.


Εμείς σε ευχαριστούμε που εμπιστεύθηκες το φόρουμ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
epistimonaspatra
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ Ιαν 11, 2013 5:10 pm
Επικοινωνία:

11ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Τρίπολη

Δημοσίευση από epistimonaspatra »

Σε ευχαριστω παρα πολυ φιλε. Να εισαι καλα!

Ελπιζουμε οτι θα εχουμε καλη θητεια αν και οι καιροι ειναι λιγο περιεργοι!

vaggelakhs

11ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Τρίπολη

Δημοσίευση από vaggelakhs »

Επιστήμονα την ίδια μέρα παρουσιαζόμαστε. Με το καλό να μπούμε και με το καλό να βγούμε... Καλό θα ήταν να βρεθούμε κ στο στρατόπεδο να κάνουμε κ παρέα.
epistimonaspatra
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ Ιαν 11, 2013 5:10 pm
Επικοινωνία:

11ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Τρίπολη

Δημοσίευση από epistimonaspatra »

Καλησπερα βαγγελακι.

Ομορφα. Επικοινωνισε σε εσωτερικο μνμ γιατι δεν με αφηνει να σου στειλω εγω.

καλη θητεια να εχουμε
JOHN78
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Μαρ 13, 2013 7:16 pm
Τοποθεσία: ΠΟΛΙΤΗΣ
Επικοινωνία:

11ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Τρίπολη

Δημοσίευση από JOHN78 »

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέος στο forum, το μάτι μου έπεσε στο θέμα αυτό και γύρισα σχεδόν 15 χρόνια πίσω. Τρίπολη 11ο ΣΠ, Νοέμβριος 1998 - 98 ΣΤ'ΕΣΣΟ. Σε γενικές γραμμές τρέξιμο, ψοφόκρυο, πρωινό γόπινγκ με το νερό να έχει παγώσει στις λακούβες μέχρι να περάσει το δίμηνο. Γενικώς καλά δηλαδή.
ΠΑΝΟΣ

11ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Τρίπολη

Δημοσίευση από ΠΑΝΟΣ »

Τελικά ο Παπαδέας έχει βγάλει ρίζες στο 11ο Σ. Π. Τον είχα διοικητή το 2000 (2000 Α ΕΣΣΟ) και ο αδερφός μου το 2008 (2008 Γ ΕΣΣΟ). Γενικά ***** τα άτομα με πολύ καλή μνήμη (με θυμόταν το θηίο και μάλιστα ήθε μόνος του και μου μίλησε) ακομπλεξάριστος και σχετικά χαλαρός.Tip : Αν τυχόν είστε κυνηγός μην παραλείψετε να του το αναφέρετε θα το εκτιμήσει ιδιαίτερα (ο τύπος κυνηγάει μπεκάτσες μέσα στο στρατόπεδο κάθε πρωί) Το στρατόπεδο έχει καλές εγκαταστάσεις αν και υπάρχει ένα θέμα με το ζεστό νερό που μάλλον δε φτάνει για όλους πόσο μαλλον δε για την λάντζα των δίσκων στην αγγαρεία μαγειρείων. Στα 3 ΚΨΜ μπορείς να βρείς τα πάνα απο χαρτί υγείας και κορδόνια μέχρι σουβλάκια.

xrkl

11ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Τρίπολη

Δημοσίευση από xrkl »

Έχει κανείς κάποιο τελευταίο νέο για αυτό το κέντρο; Είναι να μπει κόσμος το Μάρτιο.
Άβαταρ μέλους
loudovik
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Φεβ 13, 2015 7:09 pm
Επικοινωνία:

11ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Τρίπολη

Δημοσίευση από loudovik »

Παιδια χαίρετε. Μολις ειδα οτι μπαίνω 09/03/2015 σε 11ο Σύνταγμα Πεζικού (11ο ΣΠ) (ΤΡΙΠΟΛΗ) . Θα ηθελα να ρωτήσω δυο-τρια πραγματα.
1ον: Εχω χασει το 07 τον πατερα μου και η μητερα μου ειναι συνταξιούχος (αλλα οχι 70 χρονων). Θητεύω 9μηνο-8μηνο ή 6μηνο;
2ον: Κατά την καταταξη μου θα περασω απο σωματικη ικανοτητα. Ειμαι λιγο υπερβαρος (!) και μύωπας. Θα με βγαλουν Ι3 ή κανονικα Ι1 (που ειναι και η επιθυμια μου)

και 3ον: Οσο αφορα καπνο και κινητο (με καμερα) ... Αν τα εχω στον σακο μου υπαρχει περιπτωση να με πιασουν;

σας ευχαριστω εκ των προτέρων._
Απειρωτάν

11ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Τρίπολη

Δημοσίευση από Απειρωτάν »

Απολύθηκα πριν λίγους μήνες από το 11ο ΣΠ και θα δώσω μερικές πληροφορίες για το στρατόπεδο και την πόλη.

ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΑΣΕΤΕ.
Η απόσταση από τον σταθμό ΚΤΕΛ μέχρι το στρατόπεδο είναι περίπου 2χλμ και αν πρέπει να πάτε αμέσως εκεί πρέπει να πάρετε ταξι το οποίο κοστίζει ελάχιστα (περίπου 4 ευρώ). Ο σταθμός ΚΤΕΛ απέχει περίπου 800 μέτρα από την κεντρική πλατεία του Αγ. Βασιλείου και ουσιαστικά είναι μία ευθεία που μπορεί κανείς εύκολα να πάει με τα πόδια. Αν φτάσετε στην Τρίπολη την προηγούμενη ημέρα και πρέπει να πάτε σε ξενοδοχείο, υπάρχουν αρκετά καλά και φθηνά κοντά στην κεντρική πλατεία του Αγ. Βασιλείου.

ΤΟ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΟ
Το στρατόπεδο είναι δίπλα στην πυροσβεστική υπηρεσία της πόλης και πολύ κοντά στο νοσοκομείο. Το στρατόπεδο είναι παλαιό αλλά σε γενικές γραμμές οι εγκαταστάσεις είναι καλές. Ένα από τα θετικά του στρατοπέδου είναι ότι είναι αρκετά μικρό και δεν θα χρειαστεί να κάνετε μεγάλες αποστάσεις κατά την παραμονή σας έκει. Μόλις μπείτε, αυτό που θα δείτε με την πρώτη ματιά είναι ουσιαστικά όλο το στρατόπεδο. Δεν έχει κάτι άλλο. Τα κτήρια έχουν θέρμανση και ζεστό νερό. Το πεδίο βολής απέχει περίπου 700 μέτρα από το στρατόπεδο.

ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ
Η κατάταξη γίνεται σε ένα μεγάλο κτήριο στα δεξιά του στρατοπέδου. Αν πάτε νωρίς θα ξεμπερδέψετε και (σχετικά νωρίς) με όλες τις διαδικασίες και τις ιατρικές εξετάσεις. Υπνόσακοι θεωρητικά δεν επιτρέπονται αλλά αρκετοί είχαν μαζί τους. Κινητά με κάμερα απαγορεύονται αλλά και πάλι όλοι σχεδόν τα είχαν πάρει μαζί τους. Την πρώτη ημέρα θα γίνει έλεγχος αλλά νομίζω ότι δεν χρειάζεται να γράψω πολλές λεπτομέρειες γιατί και στην Τρίπολη ισχύουν τα ίδια με τα περισσότερα στρατόπεδα στην Ελλάδα.

ΔΙΟΙΚΗΤΗΣ
Πολύ καλός άνθρωπος και δίκαιος που δείχνει ενδιαφέρον για τους στρατιώτες και δεν είναι απόμακρος ως άτομο και εκτιμά όταν κάποιος προσπαθεί. Τα πρωινά κόβει βόλτες στο στρατόπεδο και να ξέρετε ότι είναι αθόρυβος και όπως έλεγε και ένας φίλος μου "Σας βλέπει πριν τον δείτε" γι αυτό με λίγη προσοχή όλα θα πάνε καλά και δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα μαζί του.

ΣΤΕΛΕΧΗ
Εκτός από δύο, τρία άτομα που θα τα χαρακτήριζα περίεργα, οι υπόλοιποι είναι μια χαρά άτομα. Δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα μαζί τους. Στην αρχή θα είναι αυστηροί μαζί σας αλλά όταν θα έρθει η μέρα να φύγετε από την Τρίπλη θα καταλάβετε ότι οι φωνές και η αυστηρότητα ήταν στα πλαίσια της εκπαίδευσης και όχι γιατί ήθελαν να βγάλουν επάνω σας τα προβληματά τους.

ΦΑΓΗΤΟ
Το εστιατόριο είναι μεγάλο και καθαρό. Το φαγητό είναι καθαρά θέμα μάγειρα άρα δεν μπορώ να γράψω κάτι γι αυτό. Έγω έπεσα σε καλή περίοδο με καλό μάγειρα. Το ψωμί είναι φρέσκο αλλά τίποτα το ιδιαίτερο. Παραγγελίες απ έξω απαγορεύονται αλλά τα στελέχη ξέρουν ότι οι στρατιώτες το κάνουν γι αυτό, με αρκετή διακριτικότητα, μπορείτε να πάρετε ότι θέλετε απ έξω. Πάντως εγώ θεωρώ λιγό ακριβές τις τιμές των ντελιβεράδων για επαρχιακή πόλη αλλά αυτό είναι καθαρά προσωπική μου άποψη.

ΚΨΜ
Μεγάλος χώρος, καθαρός, έχει τηλεόραση και τραπέζι πινγκ πονγκ. Οι τιμές είναι καλές και γενικά έχει ότι θέλετε. Υπάρχουν καρέκλες και έξω για τους θερινούς μήνες.

ΙΑΤΡΕΙΑ
Βρίσκονται πίσω από το κτήριο κατάταξης και είναι με διαφορά ο πιο προσεγμένος χώρος του στρατοπέδου. Σε ελάχιστη απόσταση από το στρατόπεδο βρίσκεται το Γενικό νοσοκομείο Τρίπολης, δίπλα στο οποίο στεγάζεται και το Στρατ. Νοσοκομείο και γι αυτό δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας σε περίπτωση που σας συμβεί κάτι κατα την παραμονή σας έκεί.

Η ΠΟΛΗ ΤΗΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ
Αν πάτε χειμώνα να ξέρετε ότι έχει αρκετό κρύο και ας είναι μία πόλη της νότιας Ελλάδας. Έχει αρκετά μαγαζιά για φαγητό αλλά ξαναλέω ότι κατά την δική μου προσωπική άποψη, είναι από τις ακριβές πόλεις. Για καφέ μπορείτε να πάτε στην πλατεία Άρεως (όπου υπάρχει και το άγαλμα του Κολοκοτρώνη) και προτείνω χωρίς δεύτερη σκέψη την Ελία (θα σας πουν γι αυτή σίγουρα). Η πλατεία απέχει περίπου 800 μέτρα απο το στρατό (... συνεχίζεται ...)
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης