11ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Τρίπολη

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
κωστας

11ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Τρίπολη

Δημοσίευση από κωστας »

Απο τριπολη εισαι και πηγες εκει φιλε; Ολα αυτα που γραφεις ισχυουν ειχα παρουσιαστει και εγω παλια στο 11ο
Απειρωτάν

11ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Τρίπολη

Δημοσίευση από Απειρωτάν »

Δεν είμαι από Τρίπολη απλά η οικογενειά μου εργάζεται προσωρινά στην Τρίπολη και έτσι βρέθηκα εκεί. Εγώ έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος. Πάντως όταν φεύγουν οι νέοι έχει μία σχετική εμπλοκή αλλά σε γενικές γραμμές είναι ήσυχη φάση στην Τρίπολη και το 11ο ΣΠ θα το έβαζα άνετα μέσα στα καλύτερα στρατόπεδα στην Ελλάδα. Τέλος επειδή τώρα είδα ότι κόπηκε το μήνυμα μου, θέλω να συμπληρώσω ότι εκτός από την πλατεία Άρεως, δίπλα ακριβώς έχει και μία άλλη πλατεία με αρκετές καφετέριες όπου μπορεί κανείς να πάει στις εξόδους του. Εγώ πέρασα καλά στην Τρίπολη και αν έπρεπε να ξανακάνω θητεία πάλι Τρίπολη θα ήθελα να πάω. Καλή θητεία σε όλους!
κωστας

11ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Τρίπολη

Δημοσίευση από κωστας »

Παιδια απο συμη/καστελοριζο κλπ ερχονταν στους τελευταιους 3 μηνες στο 11ο; Επισης τα εταπ τα δινει ο δοικας εκει; Ποσο σε πηγαινε 6-1; Υπηρεσιακα δινουν;

ευχαριστω πολυ

Απειρωτάν

11ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Τρίπολη

Δημοσίευση από Απειρωτάν »

κωστας έγραψε:Παιδια απο συμη/καστελοριζο κλπ ερχονταν στους τελευταιους 3 μηνες στο 11ο; Επισης τα εταπ τα δινει ο δοικας εκει; Ποσο σε πηγαινε 6-1; Υπηρεσιακα δινουν;

ευχαριστω πολυ



Νεοσύλλεκτους παίρνει μόνο απο νομούς Ζακύνθου, Καρδίτσας, Δράμας και Αργολίδας, περίπου 90 με 100 άτομα σε κάθε ΕΣΣΟ (δεν έχει τις προδιαγραφές για περισσότερους). Μετάθεση στο 11ο νομίζω ότι μπορείς να έρθεις από παντου αν κατάλαβα καλά την ερώτηση. Υπηρεσιακά δίνουν και δίχως να δημιουργούν θέματα. Όταν φεύγουν οι νέοι μένουν μέσα ελάχιστοι με ότι αυτό σημαίνει άρα σε εκείνη την περίοδο είναι πιο σφιχτά τα πράγματα. Όταν έχει νέους, πάει πολύ καλά για τους παλιούς στην Τρίπολη Εικόνα
Άβαταρ μέλους
kolegas
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Τρί Αύγ 11, 2015 12:45 pm
Επικοινωνία:

11ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Τρίπολη

Δημοσίευση από kolegas »

Αυτη την εσσο παντως πηρε 50 ατομα
DGFFGFG

11ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Τρίπολη

Δημοσίευση από DGFFGFG »

Ρε μαγκες πως ειναι τα πραγματα εκει παρουσιαζομαι 7 οκτωμβρη?
Άβαταρ μέλους
kolegas
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Τρί Αύγ 11, 2015 12:45 pm
Επικοινωνία:

11ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Τρίπολη

Δημοσίευση από kolegas »

50-60 ατομα εχει καθε εσσο μια χαρα θα περασεις χαραλουιτα Εικόνα
Χρήστος

11ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Τρίπολη

Δημοσίευση από Χρήστος »

Μου είχε δημιουργηθεί η εντύπωση πως δεν έπαιρνε νεοσύλλεκτους πλέον το 11ο ΣΠ, ίσως γιατί από νεότερες σειρές μάθαινα πως πήγαιναν στο κέντρο της αεροπορίας και από το γεγονός πως όσες φορές έχει τύχει να περάσω τα τελευταία χρόνια από το 11ο ΣΠ υπήρχε η απόλυτη νέκρα.

50-60 άτομα Κάθε εσσο; Άλλαξαν πολλά πράγματα τελικά τα τελευταία χρόνια μετά και την μείωση της θητείας. Τον Αύγουστο του 2008 (2008 Γ εσσο,304 σειρά) που είχα μπει εγώ, μόνο στον 5ο λόχο ήμασταν 120 στρατιώτες!

Όμορφες αναμνήσεις εάν κι εγώ προσωπικά εκεί κουράστηκα αρκετά (ψυχολογικά κυρίως) κι έριξα πολύ τρέξιμο καθώς μου είχε τύχει ο κλήρος και με είχαν ορίσει όργανο. Χαρακτηριστικά ήμουν το μόνο όργανο από όλο το 11ο που ουδέποτε αντικαταστάθηκε από άλλο άτομο συνεπώς και το μόνο όργανο που έκανε και υπηρεσίες (σκοπιές, περίπολο) φυσικά όχι σερί όλα τα νούμερα (δεν έβγαινε το πράγμα). Ήταν άλλες οι καταστάσεις τότε γι΄αυτό και τις αναπολώ με νοσταλγία τις ημέρες που πέρασα εκεί, κυρίως για όλα τα παιδιά και τα στελέχη που γνώρισα. Δεν είχε σκάσει ακόμη η κρίση και ήμασταν ένα τσούρμο νέοι, από πιτσιρίκια που μόλις είχαν τελειώσει το σχολείο, Άλλοι που μόλις είχαν ολοκληρώσει σπουδές ή ήταν στα τελειώματα, παιδιά από την ομογένεια Έως και διδάκτορες ή άτομα στα πρώτα τους επαγγελματικά και οικογενειακά βήματα (φρεσκοπαντρεμένοι που θα γίνονταν μπαμπάδες) κι όλοι ατενίζαμε το μέλλον με αισιοδοξία και μερικούς προβληματισμούς φυσικά. Το τι έγινε μετά και κατά πόσο φάγαμε όλοι το στραπάτσο μας είναι πλέον ιστορία.

Συνεπώς όποιος νέος μπαίνει τώρα να αναζητήσει πληροφορίες για το 11ο ΣΠ θα πρέπει να βγάλει τελείως από το μυαλό του τα όσα έχουν γραφτεί από παλαιότερες σειρές. Πλην των κτιριακών εγκαταστάσεων σχεδόν τίποτε άλλο δεν είναι το ίδιο τώρα πια στο 11ο. Ο Παπαδέας έχει φύγει καιρό τώρα από την διοίκησή του, όπως και τα στελέχη που είχαμε εμείς. Μόνο ο τότε ταγματάρχης Φωτεινάκης (Ρεμπέτες! Για όποιον θυμάται) είναι ένα γνώριμο σε εμάς πρόσωπο ο οποίος πλέον είναι αντισυνταγματάρχης και Διοικητής από τον Αύγουστο του 2015 του 11ου ΣΠ.

Μην μασάτε παιδιά δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείτε και να αγχώνεστε για κάτι. Πρώτον οι ημέρες που θα καθίσετε εκεί είναι πολύ λίγες (εμείς, ειδικά εάν έφευγες από τους τελευταίους της σειράς σου για μετάθεση, Μέναμε σχεδόν 2 μήνες), δεύτερον στο 11ο θα είστε λίγα άτομα (ένας λόχος στην ουσία) τουτέστιν αυτά που διαβάσατε για την ατελείωτη λάντζα στα τότε μαγειρεία δεν ισχύει πλέον, τρίτον ο Φωτεινάκης ήταν από τότε από τα πιο ακομπλεξάριστα άτομα που δεν καθόταν να χαλιέται και να πρήζει τους απλούς στρατιώτες, συζητήσιμος και με αρκετό χιούμορ (ούτε μία φορά δεν τον είχα ακούσει να φωνάζει), τέταρτον δεδομένων των καταστάσεων στην χώρα και ξέροντας πως υπάρχουν έντονα προσωπικά προβλήματα φαντάζομαι και τα στελέχη θα έχουν προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα των καιρών. Το σπουδαιότερο,9 μήνες που είναι πλέον η θητεία ούτε που θα καταλάβετε πως θα περάσουν.

Φιλική συμβουλή προτιμήστε για τις μεταθέσεις σας πιο «μάχιμες» μονάδες γιατί συνήθως έχουν νορμάλ κόσμο, οι υπηρεσίες βγαίνουν καλύτερα και το όποιο τρέξιμο μπορεί μεν να ακούγεται κάπως αλλά να με ακούτε, βοηθάει όσο τίποτε άλλο στο να μην καταλάβετε πως πέρασε ο καιρός. Εγώ μετά το 11ο πήγα Κύπρο και δεν κατάλαβα πως πέρασαν εκεί οι μήνες ενώ επέστρεψα Τρίπολη στην Μεραρχία και οι αθροιστικά 15 ημέρες Που κάθισα εκεί μου φάνηκαν αιώνες αφού δεν είχα τι να κάνω.
Leftheris
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Οκτ 26, 2016 10:56 pm
Επικοινωνία:

11ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Τρίπολη

Δημοσίευση από Leftheris »

Χαίρεται παιδιά!

Παρουσιάζομαι 7 Νοεμβρίου στο 11ο ΣΠ τρίπολης. Ευχαριστώ το Χρήστο για τα τελευταία νέα που πόσταρε για το κέντρο.50-60 άτομα εσσο ακούγεται πολύ λίγο, δηλαδή συνολικά θα είμαστε κάτω από μια 100αριά άτομα στο κέντρο;

Έχοντας διαβάσει και προηγούμενα μηνύματα αναφέρουν αρκετοί ότι φεύγουν οι περισσότεροι διαβιβαστές απο το κέντρο αυτό, ισχύει κάτι τέτοιο που μπορεί να επιβεβαιώσει κανένας παλιός; Από κάποιον που μπήκε πρόσφατα, με τη Δ' Εσσο 2016, πώς είναι σε γενικές γραμμές το κέντρο;

Ευχαριστώ!

Alexis

11ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Τρίπολη

Δημοσίευση από Alexis »

Καλησπέρα παιδιά, κ εγώ παρουσιάζομαι στις 7 νοέμβρη. Η βασική μου απορία είναι με το τι έλεγχος γίνεται την πρώτη μέρα; Πως βάζουμε κινητά κ. Λ. Π; Επίσης ένα φιλαράκι μου είπε οτι έχει πολύ τρεξιμο, ισχύει;
Leftheris
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Οκτ 26, 2016 10:56 pm
Επικοινωνία:

11ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Τρίπολη

Δημοσίευση από Leftheris »

Όποιος πάντως παρουσίαζεται στο 11ο ΣΠ Τρίπολης με την ΣΤ' ΕΣΣΟ, έχω δημιουργήσει θέμα στο σύνδεσμο: http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=18275
Άβαταρ μέλους
kolegas
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Τρί Αύγ 11, 2015 12:45 pm
Επικοινωνία:

11ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Τρίπολη

Δημοσίευση από kolegas »

Ναι ρε μαγκες 90 ειχε η προηγουμενη εσσο αλλα ηταν και η μεγαλυτερη εσας 80 στην καλυτερξ
Christos

11ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Τρίπολη

Δημοσίευση από Christos »

Καλησπερα παιδια, παρουσιαστηκα 11ΣΠ με την Ε ΕΣΣΟ και πραγματικα τα πραγματα ειναι πολυ καλα! Ο διοικητης του λοχου αλλα και του στρατοπεδου ηταν ανθρωποι με κεφαλαιο Α.98 νεοσυλλεκτοι ημασταν και απλα αν τηρεις τα προβλεπομενα, περνας ζαχαρη! Τωρα για τον ελεγχο, δεν ηταν τιποτα σπουδαιο ισα ισα ενα ανοιγμα της βαλιτσας. Το κινητο βεβαια καλο ειναι να το εχετε πανω σας για καλο και για κακο και για τον υπνοσακο δεν ειπανε λεξη και τον ειχα και χυμα. Με λιγα λογια αν δεν εχουν αλλαξει(που δεν θα εχουν λογικα) οι διοικητες, τα πραγματα θα ειναι πολυ καλα!
dim7nk
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Δεκ 06, 2016 8:00 pm
Επικοινωνία:

11ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Τρίπολη

Δημοσίευση από dim7nk »

Πήρα μετάθεση για το 11ο ΣΠ. Πόσο πάει μέσα - έξω εκεί;
Leftheris
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Οκτ 26, 2016 10:56 pm
Επικοινωνία:

11ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Τρίπολη

Δημοσίευση από Leftheris »

Παιδιά εγώ έχει μια εβδομάδα που ορκίστηκα από το κέντρο 11ο ΣΠ. Πολύ καλό στρατόπεδο. Καταρχήν τα στελέχη είναι πολλοί καλοί άνθρωποι, και κυρίως ο διοικητής είναι πάνω απ'ολα άτομο με χιούμορ και με κατανόηση στους νεοσύλλεκτους και όχι μόνο. Με εξαίρεση ορισμένων (ελάχιστων) ατόμων που θα χαρακτήριζα παράξενους, τα πράγματα είναι πολύ καλά. Η οργάνωση του στρατοπέδου είναι καλή, το ΚΨΜ όσο ήμουν εκεί ήταν για κλάματα και ελπίζω να έχει αλλάξει αυτό βάζοντας έναν φαντάρο που μπορεί να το κουμαντάρει με επιτυχία. Η Τρίπολη σαν "πόλη" είναι καλή σε γενικές γραμμές, εσείς που είστε από μεγάλες πόλεις όπως Αθήνα, Θες/νίκη θα σας φανεί σαν χωριό.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης