11ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Τρίπολη

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

11ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Τρίπολη

Δημοσίευση από dn24 »

ανεστης έγραψε:Παιδια παρουσιαζομαι τωρα στις 07/02/11, ξερει μηπως κανεις απο προηγουμενη ΕΣΣΟ πως ειναι τα πραγματα για τους νεοσυλλεκτους (παιζει πολυ καψονι, τρεξιμο κλπ;) ή ειναι καλο σαν κεντρο; Ακομα ποσο θα μεινουμε περιπου εκει;10-15 μερες ή παει μηνας και παραπανω; Σε ποσο καιρο αφου μπουμε ορκιζομαστε;


η προηγουμενη ΕΣΣΟ ορκιστηκε στις 15 μερες. Οσον αφορα το καψονι, οχι, δεν εχει. Σαν πεζικο ειναι, κ εγω πεζικαριος ειμαι. Πορειες, βολες, νυχτερινες. Δεν θα μπει πχ ο παλιος να σου ξεστρωσει το κρεββατι. Δεν υπαρχουν αυτα.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
hawki
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 09, 2011 11:06 pm
Επικοινωνία:

11ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Τρίπολη

Δημοσίευση από hawki »

Παιδια με τον παπαδεα τι γινεται εχει αλλαξει ή ειναι ακομα διοικητης?
hawki
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 09, 2011 11:06 pm
Επικοινωνία:

11ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Τρίπολη

Δημοσίευση από hawki »

Την βρηκα την ακρη με τον παπαδεα, δειτε εδω :http://xairete.blogspot.com/2010/06/gossip-tv.html
giannis

11ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Τρίπολη

Δημοσίευση από giannis »

Απο σο ξερω δεν εχει τρεξιμο πολλυ ετσι μου ειπαν και οτι ειναι χαλαρα αλλα εχει πολλυ κρυο... Και εγω τριπολι 7/2/11 παρουσιαζομαι τωρα δεν ξερω εγω πρωσοπικα δεν εχω προβλημα...
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

11ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Τρίπολη

Δημοσίευση από dn24 »

giannis έγραψε:Απο σο ξερω δεν εχει τρεξιμο πολλυ ετσι μου ειπαν και οτι ειναι χαλαρα αλλα εχει πολλυ κρυο... Και εγω τριπολι 7/2/11 παρουσιαζομαι τωρα δεν ξερω εγω πρωσοπικα δεν εχω προβλημα...


Και δεν χρειαζεται να εχεις. Περυσι το καλοκαιρι πηγαν κ οι 2 Λγοι που γνωριζω με μεταθεση εκει, ειναι σφιχτες, αλλα πολυ δικαιοι. Εν πασει περιπτωσει μην σε αγχωνει τιποτα. Κρυο ναι εχει, λογω της μορφολογιας της η τριπολη εχει ακραια καιρικα φαινομενα καλοκαιρι-χειμωνα. Καλη θητεια.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Βαλεντινος

11ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Τρίπολη

Δημοσίευση από Βαλεντινος »

Γεια σας παιδια. Και εγω παρουσιαζομαι 8-2-11, ακουω οτι για τα κινητα ειναι πολυ αυστηρα...

Ξερει κανεις ποτε ορκιζομαστε;

Ποτε ειναι η αδεια ορκομωσιας, αμεσως η μετα απο ορισμενες μερες; Ρωταω διοτι οι Γονεις μου πρεπει να ερθουν απο εξωτερικο.

Γκαντεμια! Στις 8-2 πρεπει να κερασω τριγωνα πανοραματος (τα γενεθλια μου) ...

Chronis

11ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Τρίπολη

Δημοσίευση από Chronis »

Γειά σας και πάλι. Μετα απο κάποια έρευνα για το 11 ΣΠ Τρίπολης μου δημιουργήθηκε η εξής απορία : Είναι κέντρο διαβιβαστών ;

Το είδα να εμφανίζεται ως τέτοιας ειδικήτητας κέντρο σε κάποιες συζητήσεις (και μου κίνησε το ενδιαφέρον, ασχέτως το ότι αρκετοί την παρουσιάζουν ως "χαλαρή" ειδικότητα). Αλλά πουθενά δεν το είδα να λέγεται με τέτοια σιγουριά όπως για το κέντρο διαβιβάσεων στην Καλαμάτα.

Στο χαρτί καταξής, μου έχει ένδηξη ΥΕΑ (κάτι που ήλπιζα νάχει) , ακόμη και αν δέν είναι τελικά κέντρο διαβιβαστών, πόσο πιθανό είναι να πάρω την συγκεκριμένη ειδικότητα ως δόκιμος απο το συγκεκριμένο κέντρο ;

Κάποιος που να γνωρίζει σχετικά με το θέμα και να μπεί στο κόπο να μου απαντησει ; Ευχαρηστώ.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

11ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Τρίπολη

Δημοσίευση από dn24 »

Chronis έγραψε:Γειά σας και πάλι. Μετα απο κάποια έρευνα για το 11 ΣΠ Τρίπολης μου δημιουργήθηκε η εξής απορία : Είναι κέντρο διαβιβαστών ;

Το είδα να εμφανίζεται ως τέτοιας ειδικήτητας κέντρο σε κάποιες συζητήσεις (και μου κίνησε το ενδιαφέρον, ασχέτως το ότι αρκετοί την παρουσιάζουν ως "χαλαρή" ειδικότητα). Αλλά πουθενά δεν το είδα να λέγεται με τέτοια σιγουριά όπως για το κέντρο διαβιβάσεων στην Καλαμάτα.

Στο χαρτί καταξής, μου έχει ένδηξη ΥΕΑ (κάτι που ήλπιζα νάχει) , ακόμη και αν δέν είναι τελικά κέντρο διαβιβαστών, πόσο πιθανό είναι να πάρω την συγκεκριμένη ειδικότητα ως δόκιμος απο το συγκεκριμένο κέντρο ;

Κάποιος που να γνωρίζει σχετικά με το θέμα και να μπεί στο κόπο να μου απαντησει ; Ευχαρηστώ.


ειναι οτι λεει ο τιτλος του φιλε μου,11ο ΣΠ Συνταγμα ΠΕΖΙΚΟΥ. Αυτο που σου λεω ειναι 100% μιας που τυγχανει να ειμαι πεζικαριος. Απο το συγκεκριμενο κεντρο θα πας ως ΥΕΑ πεζικου (ΠΖ).

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Chronis

11ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Τρίπολη

Δημοσίευση από Chronis »

Ευχαρηστώ πολύ που απάντησες στο ερωτημά μου.

Απλά απότι μου έχουνε πεί, οι διαβιβάσεις είναι ειδικότητα του πεζικού (εννοώ ένας πεζικάριος μπωρεί να είναι διαβιβαστής ετσι ; ) . Στο μεταξύ Είδα και το κέντρο Κάπου γραμμένο (στο ίντερνετ σε συζήτηση πάνω στο συγκεκριμένο κεν) ως " 11 ΣΠ Διαβιβάσεων Πεζικού Τρίπολη " (η κάπως έτσι, με την λέξη "διαβιβάσεις" στον τίτλο) και εύλογα μου γεννήθηκε η απορία.

Εφόσον ήδη είσαι μέσα στον στρατό και μάλιστα στο πεζικό, σεβαστά τα λεγομενά σου.
logodo
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Μάιος 20, 2011 2:38 pm
Επικοινωνία:

11ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Τρίπολη

Δημοσίευση από logodo »

Λοιπόν, δυο λογάκια και από εμένα που μόλις βγήκα από το 11ο Σύνταγμα Πεζικού μετά την ορκωμοσία μου.

Κατ'αρχάς, επειδή το σημείωμα κατάταξης δεν αναφέρει την διεύθυνση του στρατοπέδου, ούτε το πώς θα φθάσετε ως εκεί, παραθέτω έναν σύνδεσμο στο google maps για να το δείτε μόνοι σας:
http://maps.google.com/?ie=UTF8&ll=37.516611,22.365965&spn=0.004178,0.009645&t=h&z=17

Κάποιες συμβουλές για όσους πρόκειται να καταταχθούν στο μέλλον.

Τα κινητά με κάμερα όπως θα έχετε ίσως ακούσει απαγορεύονται. Πουθενά δεν γίνεται μνεία στον κανόνα αυτό, το σημείωμα κατάταξης δεν αναφέρει τίποτα τέτοιο και δεν έχω βρει κάτι σχετικό στο army.gr. Μάλλον πρόκειτα για ad hoc απόφαση, μία από τις πολλές που θα συνταντήσετε στον Ελληνικό Στρατό. Ο έλεγχος γίνεται συνήθως από νεοσύλλεκτους, ειδικά αν παρουσιάζεστε τη δεύτερη ή την τρίτη ημέρα κατάταξης. Γίνεται πλημμελώς και χωρίς καμμία διάθεση για εφαρμογή του. Δεν ψάχνουν τα πράγματά σας, σας ρωτούν μόνο και σας λένε αυτό που τους έχουν πει να λένε: «Αν σε πιάσουν, έχει 20 μέρες φυλακή». Μπορείτε άρα πολύ εύκολα να φέρετε μαζί σας το κινητό σας, απλώς χρησιμοποιείστε το με διακριτικότητα αν έχει κάμερα. Σε περίπτωση που το κινητό σας έχει κάμερα και το παραδώσετε ή σας πιάσουν με αυτό, θα σας γίνει κάποια επίπληξη και θα το παραλάβετε την ημέρα της ορκωμοσίας. Οι 20 μέρες φυλακή εννοείται, ότι αποτελούν μια απειλή που δεν πραγματοποιείται ποτέ.

Το 11ο Σύνταγμα Πεζικού ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΧΑΡΤΙ ΥΓΕΙΑΣ, φέρτε το δικό σας, αγοράστε από το ΚΨΜ, μαζέψτε φυλλαράκια, κάντε γενικά ό, τι νομίζετε. Είστε σε δημόσια υπηρεσία και παράπονα δεν γίνονται δεκτά, ούτε έχουν κάποιο αντίκτυπο. Ούτε τασάκια υπάρχουν για το κάπνισμα, αν δεν πετάγατε τις γόπες κάτω, δεν θα έπρεπε να τις μαζέψετε και άρα δεν θα υπήρχε λόγος να βρίσκεστε στο στρατό. Γάντια φέρτε δικά σας, αλλιώς θα κάνετε γόππινγκ με το χεράκι.

Υπνόσακοι και δικά σας σκεπάσματα ψιλογίνονται δεκτά (το τι απαγορεύεται και τι όχι είναι συχνά ασαφές), αλλά αυτά που σας παρέχουν έχουν πλυθεί πριν καταταχθείτε, επομένως δεν είναι απαραίτητα. Δυνατότητα να πλύνετε μέχρι την ορκωμοσία σας δεν έχετε, συνηθίζετε να φοράτε τα λίγα ρούχα που σας έχουν δωθεί (2 φανελάκια,wtf;) ή έχετε αγοράσει τα δικά σας στα ίδια χρώματα.

Όσον αφορά πολιτικά ρούχα, θα χρειαστείτε μόνο εσώρουχα και τα ρούχα με τα οποία καταταχθήκατε. Δεν θα έχετε την ευκαιρία να φορέσετε πολιτικά μέχρι να ορκιστείτε δύο εβδομάδες και κάτι μετά την κατάταξή σας.

Ένα ρολόι χρειάζεται, ακόμη και αν έχετε πάντοτε το κινητό πάνω σας. Κάθε λίγο και λιγάκι πρέπει να είσαστε στο λόχο για την πρωινή ή τη βραδινή αναφορά, ή γιατί εν πάσει περιπτώση πρέπει να είστε εκεί και μην πολυρωτάτε το γιατί.

Ο Ελληνικός Στρατός έχει μια σχεδόν μυστηριακή εμμονή με τα ναρκωτικά και την απαγόρευσή τους, τη στιγμή που το τσιγάρο είναι πλήρως αποδεκτό και γίνονται συνεχή διαλείμματα για να καπνίσετε. Άρα να θυμάστε: Μπάφο=κακό. Κακό, κακό Τσιγάρο=ε, τι να κάνουμε μωρέ, αφού όλοι καπνίζουμε. Θα σας ανακοινώσουν, ότι σε άγνωστη σε εσάς ημέρα και ώρα θα γίνει έλεγχος από σκύλο της αστυνομίας. Δεν γνωρίζω με τη συχνότητα συμβαίνει αυτό, αλλά στη δική μας ΕΣΣΟ δεν συνέβη. Δεν θα σας πρότεινα να το ρισκάρετε, γιατί σε τέτοια θέματα δείχνουν κατ'εξαίρεση αυστηρότητα, όπως και στο να παραγγείλετε σουβλάκια απ'έξω.

Το φαγητό είναι καλό, με εξαίρεση το πρωινό και το ψωμί εν γένει. Αν είστε άνθρωπος που τρώει λευκό και άνοστο ψωμί, τότε δεν έχετε πρόβλημα παρά μόνο με τη φρεσκότητά του που είναι αμφισβητήσιμη.

Χρήματα θα χρειαστείτε για το ΚΨΜ που είναι πολύ φθηνό και κυρίως για το εισιτήριο επιστροφής σας με το ΚΤΕΛ, αν δεν σας πάρουν οι δικοί σας. Το στρατόπεδο δεν έχει ΑΤΜ.

Οι κλειδαριές είναι sine qua non, ακόμη και το όπλο που θα πάρετε, θα σας ζητηθεί να το κλειδώσετε στον οπλοβαστό με κλειδαριά δική σας, όχι του στρατού.
Άβαταρ μέλους
ΑΡΜΕΝΙΣΤΗΣ
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: Παρ Απρ 29, 2011 4:35 pm
Επικοινωνία:

11ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Τρίπολη

Δημοσίευση από ΑΡΜΕΝΙΣΤΗΣ »

Καλα ειναι. Περιπου απεναντι εχει στρατιωτικη εκκλησια προσπιιθηται οτι θελεται να παρακολουθησεται λειτουργεια Για να Βγειται εξω.(κυριακες -πασχα)
Δημήτρης

11ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Τρίπολη

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Έτυχε να είμαι στο 11 ΣΠ Νοέμβριο του 07 και έχω να πω πως ο Παπαδέας είναι από τους καλύτερους αξιωματικούς που έχω γνωρίσει πολύ σωστός και άνθρωπος σπαθί. Αν είσαι σωστός θα είναι σωστός. Όσα λέγονται ότι είναι άγριος μην ξεχνάτε ότι είναι διοικητής στρατοπέδου και όχι η μαμά σας παιδάκια. Πρέπει να σας εκπαιδεύσει να ξεκοιλιάζετε κόσμο με την ξιφολόγχη όχι να σας χαϊδεύει τα αυτάκια. Ο υποδικας ήταν εντελώς γεια σου. Πάντως είναι απ τα καλύτερα Κέντρα η Τρίπολη.

ΓΙΩΡΓΟΣ

11ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Τρίπολη

Δημοσίευση από ΓΙΩΡΓΟΣ »

Καλημερα ακουσα το προηγουμενο φιλο οτι ο παπαδεας ειναι διοικητης; Ελα ρε φιλε αυτον τον ειχα εγω διοικητη (τεν) το 2001!συμφωνο και εγω οτι του δειξης θα σου δειξη...

μονο μην του πουλησεις μαγκια και τσαμπουκα εχεις τελειωσει

ilias

11ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Τρίπολη

Δημοσίευση από ilias »

Φιλε ενα θα σου πω. Τωρα ορκιστικα απο εκει! ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΖΩΑΡΑΑΑΑ!
Άβαταρ μέλους
liakos7
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Σεπ 26, 2012 5:49 pm
Επικοινωνία:

11ο ΣΠ (Σύνταγμα Πεζικού) - Τρίπολη

Δημοσίευση από liakos7 »

Κανένας απο πρόσφατη σειρά να μας ενημερώσει τι επικρατεί εκεί?
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες