Ανυπότακτοι εσωτερικού

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Daredevil13
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 01, 2022 10:08 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Daredevil13 »

Καλησπέρα είμαι 40 χρόνων ανυπότακτος δεν ξέρω αν με έχουν εξωτερικού ή εσωτερικού γιατί σε επισκέψεις της αστυνομίας δήλωναν οι δικοί μου ότι είμαι κάτοικος εξωτερικού. Το θέμα ότι χρειάζομαι χάρτη από στρατό (για εκπλήρωση ή νόμιμη απαλλαγή) για θέσεις καθηγητή. Αν συμπληρώσω το 45ο έτος μπορώ να πάρω χαρτί για νόμιμη απαλλαγή; Αλλιώς τι προτείνετε; Να πάω 40 μέρες και πρόστιμο και τι πρόστιμο θα πάρω;Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις οποίες απαντήσεις.

querty
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Αύγ 23, 2022 4:37 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από querty »

Ύστερα από αναβολή για ψυχολογικούς λόγους που κράτησε έναν χρόνο, ξαφνικά με κάλεσαναπό το αστυνομικό τμήμα να μου πουν πως έπρεπε να είχα παρουσιαστεί 12 Μαίου. Χαρτί δεν

ήρθε. Τηλέφωνο από την στρατολογία κανένα. Στο stratologia.gr μπαίνω με taxis κανένα σημείωμα

κατάταξης. Τίποτα.Email ίδιο, κινητό ίδιο, διεύθυνση ίδια. Δεν έπρεπε αφού έληξε η αναβολή να μου

στείλουν κάτι; Έπρεπε να πάνε μετά από μήνες αστυνομία να με πάρουν για ανυποταξία; Τέλος πάντων.

Πήρα στρατολογία και μου είπαν πως πρέπει να πάω κεπ και να κάνω αίτηση πως δεν παρουσιάστικά Μάιο για κοινωνικούς λόγους... Αν το δεχθούν να μην κυρηχθώ ανυπότακτός, και μετά όταν είναι να με ξανά καλέσουν να μπω, πάω κανονικά διαδικασία ι5 ψυχολογικό όπως είχα ξεκινήσει.

Ερώτηση

Είμαι του 1993. Ήταν να μπω πρώτη φορά το 2014 νομίζω και πήρα αναβολή για πανεπιστήμιο. Αναβολή για ψυχολογικούς πήρα το 2021 ένα χρόνο. Αν δεν πάνε καλά τα πράγματα με το ι5, με το πρόστιμο τι γίνεται, αν μου το κάτσουν και το τακτοποιήσω διαγράφεται; Ή έχει αλάξει ο νόμος και αν μπω μετά ή πάρω ι5 θα υπάρχει ακόμα; Επίσης στο ποινικό μητρώο φαίνεται ο λόγος της ανυποταξίας ξεκάθαρα ή θα νομίζουν ότι έχω μαχαιρώσει κανέναν; Ευχαριστώ

Fsasa

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Fsasa »

Εντάξει αυτοί φταίνε, εσύ ρε φίλε από την στιγμή που είχες πάρει για ένα χρόνο αναβολή δεν είχες την περιέργεια να δεις ποτέ θα σου έρθει πάλι χαρτί να παρουσιαστείς ;
Chris

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Chris »

Καλησπέρα,

Γνωρίζει κάποιος αν θα επαναληφτεί Κάτι αντίστοιχο με εκείνο του Νόμου 4361 ΦΕΚ 10 Άρθρο 12 (2017) ΚΑΙ Άρθρου 19 του Νόμου 4609/2019 (ΦΕΚ 67/Α/3-5-2019) (2019) Όπου στο ένα είχαν απαλλαγή προστίμου όσοι υπηρετούσαν μέχρι 31/12/2017 και στη άλλη μέχρι 31/12/2019;

Ζηνων

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Ζηνων »

Χαιρετε σας γραφω διοτι θελω την βοηθεια σας. Παρακαλω οποιοι ξερουν ας μου απαντησουν διοτι τοθεμα ειναι πολυ σοβαρο. Γραφω για τον ανηψιο μου ο οποιος δεν εχει ιντερνετ. Εχει βγει δυο φορες ανυποτακτος. Την πρωτη φορα του την χαρισαν συν το προστιμο. Την δευτερη οχι και ηδη πληρωνει στην εφορια καποιο ποσο τον μηνα απο το προστιμο των 6.000 ευρω. Ηδη εχει πληρωσει τα μισα. Το προβλημα ειναι οτι πρεπει να παει την αδερφη του για μια πολυ σοβαρη εγχειρηση σε καποιο κρατος του πρωην ανατολικου μπλοκ. Το ερωτημα ειναι υπαρχει φοβος να τον πιασουν ειτε στο αεροδρομιο ειτε με το λεωφορειο η ειτε με το καραβι ειτε με λεωφορειο με γκρουπ; Μας ειπαν οτι με το καραβι δεν γινεται ελεγχος και ειναι καλυτερα αλλα πολλα τα εξοδα και η ταλαιπωρια. Αλλα οντως ισχυει αυτο; Πειτε μου παρακαλω εφοσον ειναι σε χωρα Σεγκεν και πας με ταυτοτητα καιοχι με διαβατηριο υπαρχει η περιπτωση να τον πιασουν; Και αν τον πιασουν τον αφηνουν αν υπογραψει οτι θα παρουσιαστει; Και αν δεν παρουσιαστει παλι ανυποτακτος και συν νεο προστιμο; Να ανφερω δε οτι ειναι στην ηλικια που θα μπορουσε να παει ενα η δυο μηνες δεν ξερω ποσο ειναι και να εξαργυρωσει την θητεια του αλλα ουτε για μια μερα δεν παει. Σας ευχαριστω πολυ καιαθε συμβουλη και απαντησεις στα ερωτηματα μου θα τα εκτιμησω ιδιαιτερα!

Allos

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Allos »

Εφόσον του έχει έρθει το πρόστιμο έχει κινηθεί η διαδικασία απαγόρευσης εξόδου από την χώρα, συνεπώς εάν γίνει έλεγχος στα σύνορα δεν θα του επιτραπεί να φύγει. Στα αεροδρόμια εντός ζώνης Σεγκεν με ταυτότητα οι έλεγχοι είναι μόνο δειγματοληπτικοί και ακόμη και εάν τύχει ο έλεγχος είναι συνήθως οπτικός έλεγχος για την γνησιότητα του εγγράφου, βαριούνται να τρέχουν αναζήτηση στον υπολογιστή για κάθε ταυτότητα που βλέπουν αν δεν υπάρχει κάποια υποψία. Συνεπώς, εάν δεν είναι πολύ άτυχος και πέσει σε δειγματοληπτικό έλεγχο, Μπορεί να ταξιδέψει αεροπορικά με ταυτότητα σε κάποια χώρα Σεγκεν και από εκεί να πάρει αεροπλάνο για οπουδήποτε, τους ξένους εννοείται δεν τους ενδιαφέρει εάν είναι ανυπότακτος ή οχι. Τα ίδια ισχύουν και στα λιμάνια όπου λέγεται ότι είναι και πιο χύμα η κατάσταση αλλά δεν έχω προσωπική εμπειρία.
Τώρα για το εάν τον σταματήσουν στα σύνορα, εάν τον σταματήσουν συνήθως απλά δεν του επιτρέπουν την επιβίβαση και τον προτρέπουν προφορικά να πάει στην στρατολογία να διευθετήσει την εκκρεμότητα. Σε αυτή την περίπτωση, η ανυποταξία δεν διακόπτεται και δεν μπορεί να επιβληθεί εκ νέου το πρόστιμο αφού πρόκειται για την ίδια περίπτωση ανυποταξίας.

Νομικά έχουν την δυνατότητα να προχωρήσουν και σε σύλληψη καθώς η Ανυποταξία είναι διαρκές αυτόφωρο. Βέβαια η ανυποταξία είναι διαρκές αυτόφωρο και εκτός του αεροδρομίου, δηλαδή και τυχαία να πάει στο τμήμα πχ για αλλαγή ταυτότητας, εξακρίβωση στοιχείων κτλ πάλι έχουν την δυνατότητα για σύλληψη οπότε δεν νομίζω ότι πρέπει να σε απασχολεί ιδιαίτερα. Σε περίπτωση σύλληψης η ανυποταξία διακόπτεται και εάν δεν εμφανιστεί σε επόμενη κλήση για κατάταξη κηρύσσεται εκ νέου ανυπότακτος οπότε το πρόστιμο μπορεί να επιβληθεί ξανά (συνήθως δεν εφαρμόζεται εάν έχεις ήδη πληρώσει το πρόστιμο μια φορά, αλλά έχουν την δυνατότητα να το κάνουν εάν θέλουν)

Εάν γίνει σύλληψη ακολουθείται η αυτόφωρη διαδικασία https://kamouzis.gr/h-aytofwri-diadikasia/ Απλά αντί για τον εισαγγελέα η αστυνομία επικοινωνεί με τον στρατιωτικό εισαγγελέα στην βάση της μήνυσης για ανυποταξία που εκκρεμεί. Αυτός αποφασίζει εάν θα αφεθεί ελεύθερος και θα οριστεί τακτική δικάσιμος ή θα γίνει η δίκη επί τόπου. Σε κάθε περίπτωση η ανυποταξία είναι πλημμέλημα οπότε δεν θα υπάρξει φυλάκιση, είτε ποινή με αναστολή είτε εξαγοράσιμη ποινή θα λάβει.

Τώρα αφού δεν επιθυμεί την εξαγορά οι άλλες δύο λύσεις είναι η αναβολή/απαλλαγή και η αίτηση για ενναλακτική θητεία. Για την αναβολή/απαλλαγή κοινώς Ι5 έχει πολλά thread δείτε εκεί. Για ενναλακτική θητεία δείτε εδώ https://enalaktiki.Wordpress.com/. Εν προκειμένω, η αίτηση για ενναλακτική θητεία ίσως είναι μια λύση καθώς η διαδικασία μέχρι την έγκριση/απόρριψη της διαρκεί αρκετούς μήνες και όλο αυτό το διάστημα βρίσκεσαι νόμιμά εκτός στρατού, δηλαδή παύει να υπάρχει ανυποταξία σε ισχύ οπότε δεν υπάρχει και αυτόφωρο αδίκημα για να γίνει σύλληψη.

Αν η αίτηση του για ενναλακτική θητεία απορριφθεί θα λάβει εκ νέου κλήση Για κατάταξη στο στρατό και εάν δεν παρουσιαστεί θα αρχίσει νέα ανυποταξία και θα μπορούν, εάν το αποφασίσουν, να του επιβάλουν και το πρόστιμο εκ νέου. Εάν η αίτηση εγκριθεί, κάνει την θητεία του ως εργαζόμενος σε κάποια δημόσια υπηρεσία και οι στρατιωτικές του υποχρεώσεις θεωρούνται πλέον εκπληρωμένες.

Να σημειώσω ότι η εξαγορά της στρατιωτικής θητείας ισχύει με τους ίδιους όρους και στην ενναλακτική θητεία, εάν εγκριθεί δηλαδή η αίτηση του για ενναλακτική θητεία μπορεί να κάνει μερικές εβδομάδες σε μια δημόσια υπηρεσία που θα του υποδείξουν και να εξαγοράσει τον υπόλοιπο χρόνο.

IASON
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 25, 2014 1:41 pm
Τοποθεσία: Γ' Μηχανικός
Επικοινωνία:

Re: Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από IASON »

Καλησπέρα σε όλους! Ηταν να παρουσιαστώ τον Νοέμβριο που μας πέρασε αλλα ήμουν ναυτολογημενος (ναυτικος) οποτε δεν μπόρεσα να ειμαι παρον οποτε κρίθηκα ανυπότακτος! Αρχες Μαρτιου που γυρισα, περασα απο την στρατιωτική υπηρεσία και τους εδωσα τα δικαιολογητικά που αποδεικνύουν οτι οντως ημουν ναυτολογημενος οποτε σταματησαν την ανυποταξία και ουσιαστικά εκανα αίτημα για χορήγηση αναβολης λόγω ανωτέρας βίας για τον μηνα Νοέμβρη... Το θεμα ειναι οτι μου έστειλαν το πρόστιμο (μου ειχαν πει οτι θα το στείλουν) και αν δεχθούν το αίτημα, θα το ακυρώσουν αυτοματα! Αλλα 1,5 μηνα τωρα ακομα υπο επεξεργασία είναι το αιτημα μου και έχω 2 μηνες απο την αποφαση έκδοσης του προστίμου να κανω προσφυγή οπου ληγει στις 7 Μαιου! Προφανώς δεν προτίθεμαι να πληρωσω 6 χιλιαρικα λες και μου περισσεύουν, αλλα δεν λενε να βγάλουν και την απόφαση!
Εσεις έχετε κάποια εμπειρία με αυτο το πρόστιμο; Να κανω προσφυγή ή όποτε και να πάρουν απόφαση (ακομα και μετα τις 7 Μαιου), θα ακυρωθεί; Να την κανω να υπάρχει;
Τωρα ειναι να παρουσιαστώ 1/6 (λόγω εκλογών λογικα πηγε πιο πισω) και θέλω να εχω ξεκαθαρη εικονα! Υπαρχει ως σκεψη να παρω παλι αναβολη για ψυχολογικους λογους, αλλα προς το παρον θελω να ξεκαθαρισω αυτο
IASON
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 25, 2014 1:41 pm
Τοποθεσία: Γ' Μηχανικός
Επικοινωνία:

Re: Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από IASON »

Καποιος?
Markos8
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 03, 2023 12:34 am
Επικοινωνία:

Re: Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Markos8 »

Ειμαι ανυποτακτος εσωτερικου και μακροχρονια ανεργος. Μου παρουσιαστηκε μια ευκαιρια εργασιας σε ευρωπαικη χωρα.

Θα με συμβουλευατε να κανω διακοπη ανυποταξιας ωστε να αρθει η απαγορευση εξοδου, και να φυγω; Μπορω να κινησω διαδικαδιες Ι5 απο το εξωτερικο; Δεν ξερω αν δικαιουμαι αδειες απο τη δουλεια για να επιστρεφω.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες