Ανυπότακτοι εσωτερικού

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Nassos »

Έχεις ξεπεράσει το όριο ηλικίας στράτευσης που είναι 45 έτη. Έχεις μιλήσει με δικηγόρο;
DeuteraPali
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Μαρ 08, 2022 12:02 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από DeuteraPali »

Σωστά, οπότε το 6άρι δεν το γλυτώνω ούτως ή άλλως, δεν υπάρχει δε και κάτι άλλο στην ιστορία μου που Θα μπορούσε να θεωρηθεί ικανή συνθήκη για μια καλύτερη ποινή.

Δεν έχω μιλήσει με δικηγόρο (και μιας και υπάρχει μια σχετική απενταρίαση τελευταία σκεφτόμουν αν είχε και νόημα να ξοδεύω εξτρά), θα'πρεπε κατά τη γνώμη σου;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Nassos »

Βασικά πρέπει να μιλήσεις με εξειδικευμένο στα στρατολογικά δικηγόρο να δεις αν έχεις απαλλαχθεί όριστικά από την υποχρέωση στράτευσης λόγω ορίου ηλικίας.

Σε παλαιότερες υποθέσεις με ανυπότακτους άνω των 45 ετών που είχαν παλαιότερα καταδικαστεί ερήμην από Στρατοδικείο, όταν τους είχαν συλλάβει και οδηγήθηκαν στον στρατιωτικό εισαγγελέα απαλλάχθηκαν από αυτή τη κατηγορία.

DeuteraPali
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Μαρ 08, 2022 12:02 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από DeuteraPali »

Κοίτα -αν σε κατάλαβα- στο κλητήριο η αναφορά στην περίοδο ανυποταξίας σημειώνει "... Από χχχ έως χχχ, ημερομηνία κατά την οποία διεκόπη η ανυποταξία του καθόσον συμπλήρωσε το 45ο κτλ... "
οπότε υποθέτω οτι έχω απαλλαχθεί οριστικά.

Σε ποια κατηγορία αναφέρεσαι εδώ: "... απαλλάχθηκαν από αυτή τη κατηγορία" Φαντάζομαι οτι δεν αναφέρεσαι στο πρόστιμο αλλά σε άλλη ποινή;

Ίσως να΄χεις δίκιο για τον Δικηγόρο, έχεις Υπόψιν Μέσες Άκρες Κόστος;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Nassos »

DeuteraPali έγραψε:Κοίτα -αν σε κατάλαβα- στο κλητήριο η αναφορά στην περίοδο ανυποταξίας σημειώνει "... Από χχχ έως χχχ, ημερομηνία κατά την οποία διεκόπη η ανυποταξία του καθόσον συμπλήρωσε το 45ο κτλ... "
οπότε υποθέτω οτι έχω απαλλαχθεί οριστικά.

Σε ποια κατηγορία αναφέρεσαι εδώ: "... απαλλάχθηκαν από αυτή τη κατηγορία" Φαντάζομαι οτι δεν αναφέρεσαι στο πρόστιμο αλλά σε άλλη ποινή;

Ίσως να΄χεις δίκιο για τον Δικηγόρο, έχεις Υπόψιν Μέσες Άκρες Κόστος;


Δεν γνωρίζω για δικηγόρους και κόστη.

Το παραπάνω το ανέφερα για τις περιπτώσεις ανυπότακτων που είχαν καταδικαστεί ερήμην από Στρατοδικείο, χωρίς να το γνωρίζουν δηλαδή, και εκκρεμούσε εις βάρος τους σύλληψη, και ας είχαν ξεπεράσει το 45ο έτος ηλικίας. Προ 3 ετών είχα διαβάσει άρθρο για έναν 54χρονο που τον συνέλαβαν στο ΑΤ της περιοχής του επειδή πήγε να αλλάξει ταυτότητα ενώ εκκρεμούσε ένταλμα σύλληψης, αλλά ο Εισαγγελέας τον απήλαξε από τη κατηγορία της ανυποταξίας.

Είχε γίνει παλαιότερα δικαστήριο και είχες καταδικαστεί;

DeuteraPali
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Μαρ 08, 2022 12:02 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από DeuteraPali »

Θα το ψάξω απο περιέργεια! Όσον αφορά εμένα, δεν έχω καταδικαστεί ποτέ ούτε είχα κλήτευση στο παρελθόν!
ΑΝΩΝΥΜΟΣ

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από ΑΝΩΝΥΜΟΣ »

DeuteraPali έγραψε:Καλησπέρα ελπίζω να είστε όλοι καλά,

46 πλέον, έχω σε λίγο καιρό στρατοδικείο λόγω ανυποταξίας. Έχει κάποιος εμπειρία να μοιραστεί; Πως είναι ή πόσο διαρκεί η διαδικασία &Αν έχει νόημα ο δικηγόρος ή ολότελα η παρουσία μου εκεί;
Πέραν του προστίμου τι επιπλέον ποινές να περιμένω;

Έψαξα στο forum &Δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο, θα εκτιμούσα οποιοδήποτε input



Θα παραλάβεις κλητήριο θέσπισμα από τον εισαγγελέα του αρμοδίου στρατοδικείου στο οποίο θα αναγράφεται οτι καλείσαι να παρουσιαστείς σε συγκεκριμένη ημερομηνία και ώρα για να δικαστείς για το αδίκημα της ανυποταξίας. Στο κλητήριο θα αναγράφεται και ο χρόνος διάρκειας της ανυποταξίας σου.

Η ανυποταξία είναι πλημμέλημα και τιμωρείται με εώς 2 χρόνια φυλακή με αναστολή.

είναι λίγο δύσκολο να βγεί αθωωτική απόφαση ειδικά Σε αυτούς που η χρονική διάρκεια Της ανυποταξίας είναι μεγάλη και η οποία διακόπτεται με τη συμπλήρωση του 45ου έτους της ηλικίας τους.

Η παρουσία συνηγόρου δεν κρίνεται απαραίτητη.

DeuteraPali
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Μαρ 08, 2022 12:02 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από DeuteraPali »

ΑΝΩΝΥΜΟΣ έγραψε:Θα παραλάβεις κλητήριο θέσπισμα από τον εισαγγελέα του αρμοδίου στρατοδικείου στο οποίο θα αναγράφεται οτι καλείσαι να παρουσιαστείς σε συγκεκριμένη ημερομηνία και ώρα για να δικαστείς για το αδίκημα της ανυποταξίας. Στο κλητήριο θα αναγράφεται και ο χρόνος διάρκειας της ανυποταξίας σου.

Η ανυποταξία είναι πλημμέλημα και τιμωρείται με εώς 2 χρόνια φυλακή με αναστολή.

είναι λίγο δύσκολο να βγεί αθωωτική απόφαση ειδικά Σε αυτούς που η χρονική διάρκεια Της ανυποταξίας είναι μεγάλη και η οποία διακόπτεται με τη συμπλήρωση του 45ου έτους της ηλικίας τους.

Η παρουσία συνηγόρου δεν κρίνεται απαραίτητη.


Σ'ευχαριστω για την απάντηση, ναι το έχω ήδη στα χέρια. Μπορεί η ποινή να περιλαμβάνει και πρόστιμο;(pardon αλλά είμαι τελείως άσχετος με δικονομικά!)
Εν τέλει με το 6χιλιαρο τι συμβαίνει;
ΑΝΟΝΥΜΟΣ

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από ΑΝΟΝΥΜΟΣ »

DeuteraPali έγραψε:Σ'ευχαριστω για την απάντηση, ναι το έχω ήδη στα χέρια. Μπορεί η ποινή να περιλαμβάνει και πρόστιμο;(pardon αλλά είμαι τελείως άσχετος με δικονομικά!)
Εν τέλει με το 6χιλιαρο τι συμβαίνει;
Ναι η ποινή μπορεί να είναι εξαγοράσιμη.

Το πρόστιμο των 6.000 ευρώ που έχει επιβληθεί από τη στρατολογία και βεβαιώθηκε στην εφορία, είναι διοικητικό.

Δεν αφορά το ποινικο κομμάτι της υπόθεσης και δεν ασχολείται με αυτό το δικαστήριο.

Επίσης το πρόστιμο αυτό δεν σβήνει στη δική σου περίπτωση.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Πέμ Μαρ 10, 2022 9:59 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
DeuteraPali
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Μαρ 08, 2022 12:02 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από DeuteraPali »

ΑΝΟΝΥΜΟΣ έγραψε:
DeuteraPali έγραψε:Σ'ευχαριστω για την απάντηση, ναι το έχω ήδη στα χέρια. Μπορεί η ποινή να περιλαμβάνει και πρόστιμο;(pardon αλλά είμαι τελείως άσχετος με δικονομικά!)
Εν τέλει με το 6χιλιαρο τι συμβαίνει;
Ναι η ποινή μπορεί να είναι εξαγοράσιμη.

Το πρόστιμο των 6.000 ευρώ που έχει επιβληθεί από τη στρατολογία και βεβαιώθηκε στην εφορία, είναι διοικητικό.

Δεν αφορά το ποινικο κομμάτι της υπόθεσης και δεν ασχολείται με αυτό το δικαστήριο.

Επίσης το πρόστιμο αυτό δεν σβήνει στη δική σου περίπτωση.


Μπορεί να επιβληθεί το πρόστιμο μετά τα 45; Γιατί προσωπικά πχ, δεν μου κυρώθηκε ως τώρα. Δεν έχω κάτι απο στρατολογία και φυσικά ούτε στην εφορία.
ΑΝΩΝΥΜΟΣ

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από ΑΝΩΝΥΜΟΣ »

DeuteraPali έγραψε:Μπορεί να επιβληθεί το πρόστιμο μετά τα 45; Γιατί προσωπικά πχ, δεν μου κυρώθηκε ως τώρα. Δεν έχω κάτι από στρατολογία και φυσικά ούτε στην εφορία.


Το χρηματικό πρόστιμο των 6.000 ευρώ για την ανυποταξία, καθιερώθηκε στη χώρα μας με υπουργική απόφαση το έτος 2010. Σε ανυποταξίες που τελέστηκαν πριν το 2010, δεν υπήρχε επιβολή χρηματικού προστίμου αλλά πρόσθετη στρατιωτική υποχρέωση 6 μηνών. Προφανώς υπάγεσαι σ΄ αυτή την περίπτωση

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Παρ Μαρ 11, 2022 9:43 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
DeuteraPali
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Μαρ 08, 2022 12:02 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από DeuteraPali »

ΑΝΩΝΥΜΟΣ έγραψε:Το χρηματικό πρόστιμο των 6.000 ευρώ για την ανυποταξία, καθιερώθηκε στη χώρα μας με υπουργική απόφαση το έτος 2010. Σε ανυποταξίες που τελέστηκαν πριν το 2010, δεν υπήρχε επιβολή χρηματικού προστίμου αλλά πρόσθετη στρατιωτική υποχρέωση 6 μηνών. Προφανώς υπάγεσαι σ΄ αυτή την περίπτωση


Σ'έυχαριστώ για την πληροφορία, αναρωτιέμαι αν (το οτι δεν έχει πέσει το 6αρι ή το οτι υπάρχουν 6extra μήνες) επηρεάζει την ποινή που μπορεί να ρίξει το στρατοδικείο ή αν δεν το λαμβάνει υπόψιν.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Παρ Μαρ 11, 2022 8:44 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
anyp

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από anyp »

Καλησπέρα σε ολους!Για ανυπότακτους εσωτερικού που έχουν εκπληρώσει τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις αλλά το πρόστιμο παραμενει γνωρίζει κανείς τίποτα; Ειναι κανείς άλλος σε παρόμοια κατάσταση; Στην στρατολογια που εκανα πολλες προσπαθειες να βρω μια λυση αλλα και σε δικηγορους που πηγα μου ειπαν οτι πρεπει να πληρωσω το προστιμο ή να περιμενω μηπως ξαναβγει καποια ευεργετική διάταξη

(Αναφέρομαι σε ανυπότακτους απο 3 Μαιου του 2020 και μετα, γιατί ειχε βγει ενα νομοσχέδιο που προέβλεπε διαγραφή του προστίμου για οσους εκπλήρωναν την θητεία τους και ηταν ανυπότακτοι ).

Μου φαινεται απίστευτο ρε παιδια οτι εγω στα 23 μου αναγκάστηκα να αφήσω τις σπουδές μου στην ιατρική στην μεση, εκανα την θητεια μου χωρις κανενα μεσο, ενω φιλοι μου εχουν αναβολη μεχρι τα 27, βύσματα και σκοπευουν να παρουν και αλλη αναβολη για ''ψυχολογικους λογους'' και ο στρατος ειναι ενταξει με αυτο, αλλα εγω πρεπει να πληρωσω παρολο που με το που ενημερωθηκα για την κατασταση αφησα τα παντα και μπηκα να υπηρετησω

UKCitizen

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από UKCitizen »

anyp έγραψε:Καλησπέρα σε ολους!Για ανυπότακτους εσωτερικού που έχουν εκπληρώσει τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις αλλά το πρόστιμο παραμενει γνωρίζει κανείς τίποτα; Ειναι κανείς άλλος σε παρόμοια κατάσταση; Στην στρατολογια που εκανα πολλες προσπαθειες να βρω μια λυση αλλα και σε δικηγορους που πηγα μου ειπαν οτι πρεπει να πληρωσω το προστιμο ή να περιμενω μηπως ξαναβγει καποια ευεργετική διάταξη

(Αναφέρομαι σε ανυπότακτους απο 3 Μαιου του 2020 και μετα, γιατί ειχε βγει ενα νομοσχέδιο που προέβλεπε διαγραφή του προστίμου για οσους εκπλήρωναν την θητεία τους και ηταν ανυπότακτοι).

Μου φαινεται απίστευτο ρε παιδια οτι εγω στα 23 μου αναγκάστηκα να αφήσω τις σπουδές μου στην ιατρική στην μεση, εκανα την θητεια μου χωρις κανενα μεσο, ενω φιλοι μου εχουν αναβολη μεχρι τα 27, βύσματα και σκοπευουν να παρουν και αλλη αναβολη για ''ψυχολογικους λογους'' και ο στρατος ειναι ενταξει με αυτο, αλλα εγω πρεπει να πληρωσω παρολο που με το που ενημερωθηκα για την κατασταση αφησα τα παντα και μπηκα να υπηρετησω



Ως φοιτητής ιατρικής μπορείς να έχεις αναβολή ως τα 28. Τι πήγε στραβά στην περίπτωση σου;

nenos111
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Παρ Απρ 01, 2022 8:25 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από nenos111 »

anyp έγραψε:Καλησπέρα σε ολους!Για ανυπότακτους εσωτερικού που έχουν εκπληρώσει τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις αλλά το πρόστιμο παραμενει γνωρίζει κανείς τίποτα; Ειναι κανείς άλλος σε παρόμοια κατάσταση; Στην στρατολογια που εκανα πολλες προσπαθειες να βρω μια λυση αλλα και σε δικηγορους που πηγα μου ειπαν οτι πρεπει να πληρωσω το προστιμο ή να περιμενω μηπως ξαναβγει καποια ευεργετική διάταξη

(Αναφέρομαι σε ανυπότακτους απο 3 Μαιου του 2020 και μετα, γιατί ειχε βγει ενα νομοσχέδιο που προέβλεπε διαγραφή του προστίμου για οσους εκπλήρωναν την θητεία τους και ηταν ανυπότακτοι).

Μου φαινεται απίστευτο ρε παιδια οτι εγω στα 23 μου αναγκάστηκα να αφήσω τις σπουδές μου στην ιατρική στην μεση, εκανα την θητεια μου χωρις κανενα μεσο, ενω φιλοι μου εχουν αναβολη μεχρι τα 27, βύσματα και σκοπευουν να παρουν και αλλη αναβολη για ''ψυχολογικους λογους'' και ο στρατος ειναι ενταξει με αυτο, αλλα εγω πρεπει να πληρωσω παρολο που με το που ενημερωθηκα για την κατασταση αφησα τα παντα και μπηκα να υπηρετησω

Κάτι δεν κολλάει σ αυτά που γράφεις...

Φοιτητής τριτοβάθμιας εκπαίδευσης και δεν είχες αναβολή ως τα 28 σου; Πηγές στρατό στα 23 σου... Και βγήκες και ανυπότακτος; Λίγο μπερδεμένα τα λες

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες