Ανυπότακτοι εσωτερικού

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
πανος

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από πανος »

ΚαλησπεραΑπο παλαια σημειωματα καταταξης ειδα οτι ειχαν σημειωμενο οτι μου επιβληθηκε προσθετη στρατιωτικη υποχρεωση μαλιστα 12 μηνη η οποα απο οτι ξερω εξαγοραζεται

Με το νομο που ισχυει μεχρι 31/12 αν καποιος υπηρετησει διαγραφεται και η προσθετη στρ. Υποχρεωση;

Mpalos22

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Mpalos22 »

Καλησπερα σας. Ειμαι ανυποτακτος εσωτερικου για δευτερη φορα. Την πρώτη φορά, το 1999 είχα υπηρετήσει 4 μήνες και πήρα αναβολή, αλλά μόλις εληξε δεν παρουσιαστηκα. Πριν 4 χρόνια μου ήρθε το δευτερο σημείωμα κατάταξης και λογικά ξαναβγήκα ανυποτακτος. Επειδη έχω αλλάξει τοπο κατοικίας απο τοτε δεν γνωρίζω και αν έχω δικαστεί. Μεχρι και τώρα που γράφω το κειμενο, δεν μου έχει επιβληθει κανένα πρόστιμο στην εφορία. Και τώρα που θέλω να εκδώσω καινουρια ταυτότητα λόγω φθορας, θα μου δημιουργηθεί προβλημα στην αστυνομία;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

(Εργάζομαι κανονικά από το 1999 και κάνω κάθε χρόνο την φορολογική μου δήλωση)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Τρί Μάιος 04, 2021 8:52 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
AnypEs

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από AnypEs »

Καλησπέρα σας,

Είμαι ανυπότακτος εσωτερικού απο περίπου το 2005 και πλέον 42. Πέρα απο περιστασιακές αναζητήσεις δεν έχει συμβεί τίποτα το ιδιαίτερο τόσα χρόνια.

Σήμερα πληροφορήθηκα μέσω γνωστών στην αστυνομία ότι υπάρχει "ένα χαρτί για μένα". Δεν μπορούσα να μάθω αν αυτό είναι το χαρτί κατάταξης που έρχεται ως συνήθως ή κάτι άλλο.

Υπάρχει περίπτωση αυτό να είναι κλήση για το στρατοδικείο; Τα επιδίδει η αστυνομία;

Αν υποθέσουμε ότι είναι όντως αυτό και υπάρξει καταδικαστική απόφαση και ΟΚ τρώω το πρόστιμο, το πληρώνω και όλα καλά. Παίζει να την σκαπουλάρουμε για 2.5 χρόνια ακόμα (1/1/2014) προκειμένου να απαλλαγώ οριστικά και να έχω μόνο το δικαστικό κομμάτι;

Μήτρος

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Μήτρος »

Καλησπέρα σας,

Είμαι ανυπότακτος εσωτερικού και 35 χρονών. Τι ισχύει φέτος; Μπορώ να κάνω 20 μέρες και να εξαγοράσω το υπόλοιπο;

Ευχαριστώ,

Μήτρος

Δαρος12
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 11, 2021 8:23 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Δαρος12 »

Καλησπέρα, έχω βγει ανυπότακτος εδώ και 6 μήνες, στο φρουραρχίω μου πρότειναν Την απαλλαγή I5 ως λύση για αποφυγή/διαγραφη του προστιμου. Γνωριζει καποιος αν ισχύει κάτι τετιο; Ψαχνω παντου και δεν βρισκω σχετικο νομο που να λεει κατι τετιο για ανυποτακτους που απαλαζοντε.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Δαρος12 την Πέμ Νοέμ 11, 2021 8:29 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΑΝΟΝΥΜΟΣ

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από ΑΝΟΝΥΜΟΣ »

Δαρος12 έγραψε:Καλησπέρα, έχω βγει ανυπότακτος εδώ και 6 μήνες, στο φρουραρχίω μου πρότειναν Την απαλλαγή I5 ως λύση για αποφυγή/διαγραφη του προστιμου. Γνωριζει καποιος αν ισχύει κάτι τετιο; Ψαχνω παντου και δεν βρισκω σχετικο νομο που να λεει κατι τετιο για ανυποτακτους που απαλαζοντε.

Δυστυχώς φίλε δεν ισχύει... Μια παρόμοια διάταξη για τακτοποίηση ανυποταξίας αναφέρεται στο άρθρο 19 του Ν.4609/19 αλλά αφορά μόνο αυτούς που τελούσαν σε ανυποταξία την ημερομηνία έκδοσης του συγκεκριμένου νόμου, δηλαδή το Μάιο του 2019... Τους μεταγενέστερα ανυπότακτους δεν τους πιάνει αυτή η ρύθμιση

Πανοςκρι

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Πανοςκρι »

Καλησπέρα σας είμαι ανυποτακτος εσωτερικό από υο 2019 πρόσφατα πήγα στην αστυνομία για αλλαγή ταυτότητας και με συλλαβαν έδωσα απολογία και με άφησαν η ερώτηση μου είναι η εξής αυτή την στιγμή είμαι 22 έχω δύο μωρά δεν μπορώ να πάω στρατό για οικογενειακά και οικονομικά προβλήματα τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση τι μπορώ να κάνω να απαλλαγώ αλλά και αν κάποιος γνωρίζει μετά την σύλληψη έχουν πάλι δικαίωμα να με συλλάβουν ρωτάω γιατί λόγο δουλειάς είμαι όλη μέρα στο δρόμο μπορεί να υπάρξει κάποιος έλεγχος Συγνώμη για το κείμενο.

Ευχαριστώ

Panoskri
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 16, 2021 3:49 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Panoskri »

Καλημέρα σας κ χρόνια πολλά Λοιπόν θα ήθελα να με βοηθήσετε όσοι μπορείτε για ένα θέματα θέματακι το 2019 κυρηχθηκα ανυποτακτος λόγος λάθος διεύθυνση εντέλει πήγα μόνος μ στην στρατολογια στην Τρίπολη και έκανα όλα τα απαραίτητα έπειτα όταν με ξανα κάλεσαν ειχα είδη τον πρώτο μ γιο ημερών έτσι και δεν πήγα καθόλου μετά από λίγο ενημερώθηκα ότι στην εφορία τα πρόστιματα είναι 12.000ε τώρα πριν λίγες μέρες συλληφθηκα για ανυποταξια εντέλει μετά από μια κατάθεση κσι κάποιες ώρες καθυστέρησης με άφησαν 22 Δεκεμβρίου 2021 μου ήρθε σημείωμα κατάταξης για την Α εσσο δηλαδή 19/1/22 ΠΛΈΟΝ έχω δύο μικρά ο ένας δυόμιση ο άλλος 10 μηνών δουλεύω μόνο εγώ και είναι αρκετά δύσκολα τα πράγματα καθώς δεν έχουμε πόλους συγγενείς κοντά κτλ έκανα ενέργεια να μου δώσουν αναβολή για κοινωνικούς λόγους αλλά δεν μου έδωσαν τι μπορώ να κάνω;

Η αλήθεια είναι πως θέλω να απαλλαχθω αλλά εντέλει αν δεν γίνεται έστω μια αναβολή να τακτοποιήσω κάποια οικογενειακά, οικονομικά προβλήματα

Ξέρει κάποιος τι μπορώ να κάνω;

Ευχαριστώ

Panoskri
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 16, 2021 3:49 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Panoskri »

Καλημέρα σας κ χρόνια πολλά

Λοιπόν θα ήθελα να με βοηθήσετε όσοι μπορείτε για ένα θέματα θέματακι το 2019 κυρηχθηκα ανυποτακτος λόγος λάθος διεύθυνση εντέλει πήγα μόνος μ στην στρατολογια στην Τρίπολη και έκανα όλα τα απαραίτητα έπειτα όταν με ξανα κάλεσαν ειχα είδη τον πρώτο μ γιο ημερών έτσι και δεν πήγα καθόλου μετά από λίγο ενημερώθηκα ότι στην εφορία τα πρόστιματα είναι 12.000ε τώρα πριν λίγες μέρες συλληφθηκα για ανυποταξια εντέλει μετά από μια κατάθεση κσι κάποιες ώρες καθυστέρησης με άφησαν 22 Δεκεμβρίου 2021 μου ήρθε σημείωμα κατάταξης για την Α εσσο δηλαδή 19/1/22 ΠΛΈΟΝ έχω δύο μικρά ο ένας δυόμιση ο άλλος 10 μηνών δουλεύω μόνο εγώ και είναι αρκετά δύσκολα τα πράγματα καθώς δεν έχουμε πόλους συγγενείς κοντά κτλ έκανα ενέργεια να μου δώσουν αναβολή για κοινωνικούς λόγους αλλά δεν μου έδωσαν τι μπορώ να κάνω;

Η αλήθεια είναι πως θέλω να απαλλαχθω αλλά εντέλει αν δεν γίνεται έστω μια αναβολή να τακτοποιήσω κάποια οικογενειακά, οικονομικά προβλήματα

Ξέρει κάποιος τι μπορώ να κάνω;

Ευχαριστώ

Fsasa

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Fsasa »

Από το να γράφεις συνέχεια το ίδιο μήνυμα δεν κάθεσαι να ψάξεις το φόρουμ; Βρες τα νήματα που γράφουν για απαλλαγές από την θητεία και κάτσε και διάβασε τις εμπειρίες των υπολοίπων. Τόσα χρόνια άφησες το θέμα και σε ένα μήνα ψάχνεις να βρεις λύση.
Εγώ

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Εγώ »

Καλησπέρα,αναβολή μπορείς να πάρεις πολύ εύκολα ιδίως για πρώτη φορά. Είτε μέσω Φρουραρχείου ή στο στρατόπεδο. Νομίζω, όμως, ότι ως πατέρας δυο τέκνων δικαιούσαι και απαλλαγή.

Πανοςκρι

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Πανοςκρι »

Φίλε μ ευχαριστώ για το σχόλιο σου συγνώμη για τ δίπλα μνμτ δεν μπορώ να καταλάβω τι λάθος γίνεται και τα ξανά ανεβάζω
Παναγιώτης

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Παναγιώτης »

Φίλε μου σε ευχαριστώ για το σχόλιο σου ως ανυποτακτος δρν μου δίνουν αναβολή και από όσο γνωρίζω για 3 τεκνα απαλλάσσεται
jm1980
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Ιαν 04, 2022 7:56 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από jm1980 »

Καλησπερα κ καλη χρονια να θεσω κ εγω τις απορριες μου. Ειμαι 42 χρονων με 1 μωρακι και ανυποτακτος εσωτερικου πολλα χρονια. Εχω συληφθει στις 20/11/19 στο αεροδρομιο οπου μου ειπαν οτι σταματαει η και ανυποταξια μου και εφυγα μετα απο καποιες ωρες! Κατα τα αλλα καμια ενοχληση ολα αυτα τα χρονια ουτε κα καποιο προστιμο, σημερα για πρωτη φορα σε χαρτι που ηρθε στην αστυνομια ημουν αναγκασμενος να παω ο ιδιος να το παραλαβω με εντολη της στρατολογιας. Αλλαξε κατι λετε κ απαιτουν να το παραδωσει σε μενα κ μονο σε μενα η αστυνομια; Επισης ειναι κανεις που πηρε απαλαγη λογω ηλικιας (45) να μου πει πως κινηθηκε; Αν παρουσιαστω τωρα εχω καποιο προστιμο θα περασω στρατοδικιο?
DeuteraPali
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Μαρ 08, 2022 12:02 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από DeuteraPali »

Καλησπέρα ελπίζω να είστε όλοι καλά,

46 πλέον, έχω σε λίγο καιρό στρατοδικείο λόγω ανυποταξίας. Έχει κάποιος εμπειρία να μοιραστεί; Πως είναι ή πόσο διαρκεί η διαδικασία &Αν έχει νόημα ο δικηγόρος ή ολότελα η παρουσία μου εκεί;
Πέραν του προστίμου τι επιπλέον ποινές να περιμένω;

Έψαξα στο forum &Δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο, θα εκτιμούσα οποιοδήποτε input

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες