Ανυπότακτοι εσωτερικού

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
VividentX
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 19, 2019 3:54 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από VividentX »

Mr.Giannakis έγραψε:Χαίρεται παιδιά. Έχω κάποιες ερωτήσεις. Ποιες είναι οι κυρώσεις για ανυπότακτους εσωτερικού; Ξέρω για το πρόστιμο 6 χιλιαρικάκια. Υπάρχει κάποια ελάφρυνση σε αυτό το θέμα αν αποφασίσεις να κάνεις τη θητεία σου στο άμεσο μέλλον; Επειδή είναι διαρκή αδίκημα, στην περίπτωση που σε ξανακαλέσουν και δεν ξαναπας, σου ξαναρίχνουν πρόστιμο και πάει 12 χιλιάρικα; Με την αστυνομία και τα στρατοδικεία τι παίζει; Υπάρχει περίπτωση να έρθουν να με σύρουν με το ζόρι από το σπίτι σου στο αστυνομικό τμήμα; Ή ισχύει μόνο αν με συλλάβουν για κάτι άλλο και δουν μετά στο σύστημα ότι είμαι και ανυπότακτος; Επίσης, με τα στρατοδικεία τι γίνεται; Διαβάζω ότι υπάρχουν άνθρωποι που είναι ανυπότακτοι για δεκάδες χρόνια και δεν έχουν καταδικαστεί ακόμη. Στην τύχη δικάζουν;

Τέλος, το Μάρτιο νομίζω βγήκε ένας νόμος για τους ανυπότακτους που λέει αν παρουσιαστούν μέχρι Δεκέμβριο 2020, διαγράφεται το πρόστιμο. Ισχύει αυτό μόνο για όσους ήταν ανυπότακτοι μέχρι το Μάρτιο 2019 ή πιάνει και αυτούς που θα βγουν ανυπότακτοι μετά από το Μάρτιο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.



1) οι κυρωσεις ειναι, πιθανη αρνηση εξοδου απο τη χωρα (αν σε πιασουν στο αεροδρομιο, εγω παντως ειχα πεταξει κανονικα) προστιμο 6000 στη ΔΟΥ προσαυξομενο με τοκους, ποινικες κυρωσεις στρατοδικειου.

2) οχι δεν υπαρχει ελαφρυνση, πας στη στρατολογια, δηλωνεις τις αμαρτολες ενοχες σου με μια φατσουλα μεταμελειας και επειτα σε προγραμματιζουν για καταταξη στην επομενη ΕΣΣΟ αν και εφοσον εισαι καταλληλος για στρατευση και δε παρεις ι5.

3) να ερθουν σπιτι σου να σε μπουζουριασουν δε παιζει. Ισως να ερθουν σπιτι σου να σου παραδοσουν συστημενη προσκληση στο αστυνομικο τμημα για θεματα ανυποταξιας. Να σε μπουζουριασουν μπορει μονο μετα απο τυχαιο ελεγχο απο την αστυνομια στην οποια ειναι στη κριση του καθε αστυνομικου για το τι θα κανει. Το χειροτερο ειναι να σε μεταφερει στη στρατολογια για εξηγησεις, μετα απο εκθεση συλληψης ανυποτακτου.

4) απο τη στιγμη που εισαι ανυποτακτος εκρεμει και στρατιωτικη δικογραφια εις βαρος σου περα απο το προστιμο οποτε θα προγραμματιστει και δικασιμος αλλα κανεις δε ξερει για το ποτε... Εμενα εδω και 1 χρονο δε με εχουν καλεσει ενω εχω διακοψει την ανυποταξια μου στη στρατολογια και το προστιμο τρεχει ακομα.

5) ναι ψηφιστικε προσφατα ο νομος 4609/2019 στον οποιο υπο ορισμενες προυποθεσεις οι οποιες περιλαμβανουν το 99% των ανυποτακτων, διαγραφεται το προστιμο ανυποταξιας και οι ποινικες τους κυρωσεις. Δες τον νομο στο google. Νομος 4609 αρθρο 19. Φεκ Α`67.
Η διαγραφη του προστιμου γινεται αυτοματα απο εγκυκλιο της στρατολογιας προς τις αρμοδιες ΔΟΥ.(αν και αυτο μπορει να παρει και μηνες μεχρι να στειλουν εγκυκλιο αλλα εν παση περιπτωση εισαι καλυμμενος)

Γιάννης

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Γιάννης »

Το ταξίδι σου ήταν εντός ή εκτός Σέγκεν; Γιατί θέλω να ταξιδέψω εκτός Σέγκεν και με τους νέους ελέγχους που γίνονται αγχώνομαι
Giannisgr
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 20, 2020 11:47 pm
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Giannisgr »

Καλημέρα.Είμαι ο χρήστης Mr.Giannakis, αλλά έχω ξεχάσει τον κωδικό και από εδώ, αλλά και από το email, οπότε γι'αυτό δημιούργησα νέο λογαριασμό.

Καταρχήν, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σε σχεδόν όλες τις ερωτήσεις μου, αλλά έχω ακόμη μια σημαντική απορία.

Σχετικά με το πρόστιμο. Μου ήρθε τελικά πριν από κάποιους μήνες (δεν έχει ξεχρεωθεί) και πριν λίγο καιρό μου ήρθε και νέα πρόσκληση για παρουσίαση. Σαφώς και δεν έχω σκοπό να εμφανιστώ. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι (επειδή έτσι είχα ακούσει από κάπου) ότι στην περίπτωση δεύτερης ανυποταξίας, αν δεν ξεχρεωθεί η πρώτη, τότε δεν μπορούν να σου βάλουν νέο πρόστιμο.

Με αυτά τα λεγόμενα, τότε συμφέρει να μην ξεχρεώσεις καν το πρώτο (τρέχον) πρόστιμο και ας προσαυξάνεται.

Ισχύει λοιπόν κάτι τέτοιο;

Θα ήθελα όποιος γνωρίζει να μου απαντήσει.

Ευχαριστώ πολύ.

πανος

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από πανος »

Καλησπέρα σε όλους. Παεακαλω θα ήθελα τη βοήθεια κάποιου που γνωρίζει τα πράγματα καλα.Φτάνω στα 45 μου και έχω μπει σε ενα τεράστιο δίλημμα να υπηρετήσω τις 20 ημέρες και να εξαγοράσω η να μεινω ανυποτακτος και να τελειωσει η στραιτιωτικη μου υποχρεωση; /

Γνωριζεί κάποιος να μου πει ποιες συνεπειες θα εχω αν τελικα δεν υπηρετησω και μεινω ανυποτακτος.

Οκ θα γίνιει δικαστήριο με μια μικρή ποινή με αναστολή. Πέραν απο αυτό τι αλλο;

Το λεω γιατι είδα οτι όλες οι συνέπειες της ανυποταξιας, όπως να μην μπορεις να διοριστεις στο δημοσιο λήγουν οταν συμπληρωσεις τα 45 και εκτίσεις όπως λεει ο νομος την επιβληθείσα ποινή η οποία ούτως η άλλως θα είναι με αναστολή οπότε δε θα υπάρχει ποινή. Συνεπώς επί της ουσίας θα έχω καποια συνέπεια;

panos

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από panos »

Καλησπέρα Ξαναθέτω τον προβληματισμό μου μηπως και καποιος γνωρίζει και δώσει μια συμβουλή.Αν γνωριζουν οι διαχειριστές και μπορουν να πουν τη γνώμη τους ακομα καλυτερα

Φτάνω στα 45 μου και έχω μπει σε ενα τεράστιο δίλημμα να υπηρετήσω τις 20 ημέρες και να εξαγοράσω η να μεινω ανυποτακτος και να τελειωσει η στραιτιωτικη μου υποχρεωση;/

Γνωριζεί κάποιος να μου πει ποιες συνεπειες θα εχω αν τελικα δεν υπηρετησω και μεινω ανυποτακτος.

Οκ θα γίνιει δικαστήριο με μια μικρή ποινή με αναστολή. Πέραν απο αυτό τι αλλο;

Το λεω γιατι είδα οτι όλες οι συνέπειες της ανυποταξιας, όπως να μην μπορεις να διοριστεις στο δημοσιο λήγουν οταν συμπληρωσεις τα 45 και εκτίσεις όπως λεει ο νομος την επιβληθείσα ποινή η οποία ούτως η άλλως θα είναι με αναστολή οπότε δε θα υπάρχει ποινή. Συνεπώς επί της ουσίας θα έχω καποια συνέπεια;

ypodiopos19

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από ypodiopos19 »

Καλησπερα φιλε,

Μεχρι τελος του ετους με βαση ρυθμιση που τρεχει, αν καταταγεις (για εξαγορα στην περιπτωση σου) ενω ησουν ανυποτακτος ηδη πριν το Μαιο του 2019, καθαριζεις με ο, τι εχει να κανει με την ανυποταξια: Προστιμο, στρατοδικειο, αλλους περιορισμους/ποινες και φυσικα υποχρεωση, επειδη θα εξαγορασεις.

Προφανως μετα τα 45 τελειωνει η στρατιωτικη υποχρεωση, αλλα δεν γνωριζω κατα ποσο σταματα η ποινικη διωξη η αν διαγραφεται το προστιμο... Κυριως το δευτερο. Γιατι αν ειναι να χρωστας τελικα 6-7 χιλιαρικα στο προστιμο, καλυτερα ισως να τα δωσεις για να εξαγορασεις και να εισαι και νομιμος.

Επειδη η ρυθμιση ισχυει μεχρι 31/12, καλυτερα κανε ενα τηλεφωνο στη Στρατολογικη σου Υπηρεσια το συντομοτερο, να σε κατευθυνουν λιγο πιο υπευθυνα, εφ'οσον ξερουν τι ισχυει.

panos

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από panos »

Παντως με την ισχυουσα ρυθμιση μπορω να καταταγω εκτος εσσο ανα πασα στιγμη εως 31 Δεκεμβριου Σωστα; Οσο για τη στρατολογια οσες φορες επικοινωνησα δε βρηκα καταρτισμενους σε οτι θεμα ρωτησα αλλα μπορω να πω με βεβαιοτητα πως εγω ηξερα παραπανω απο αυτους
ypodiopos19

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από ypodiopos19 »

panos έγραψε:Παντως με την ισχυουσα ρυθμιση μπορω να καταταγω εκτος εσσο ανα πασα στιγμη εως 31 Δεκεμβριου Σωστα; Οσο για τη στρατολογια οσες φορες επικοινωνησα δε βρηκα καταρτισμενους σε οτι θεμα ρωτησα αλλα μπορω να πω με βεβαιοτητα πως εγω ηξερα παραπανω απο αυτους


Για εξαγορά νομίζω μπαίνεις όποτε θέλεις... Ασχέτως της ρύθμισης. Πάντως κοιταξέ τώρα όσο προλαβαίνεις γιατί είναι καλή ευκαιρία να ξεμπερδέψεις μια και καλή. Μην το αφήσεις αν δεν είσαι σίγουρος οτι ξεμπερδεύεις λόγω 45...

πανος

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από πανος »

Πως γινεται ομως να μπαινεις εκτος εσσο στο κουτουρου και να εισαι στο στρατευμα χωρις να ξερεις καν τα βασικα τα οποια οι αλλοι θα τα εχουν ηδη μαθει; Δηλαδη θα μπεις σε ενα στρατόπεδο που καποιοι ειναι Θα ειναι ηδη ενα μηνα πχ και εσυ δε θα ξερεις καν να βαρας προσοχη

Duster1
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 08, 2020 2:49 am
Επικοινωνία:

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από Duster1 »

panos έγραψε:Καλησπέρα Ξαναθέτω τον προβληματισμό μου μηπως και καποιος γνωρίζει και δώσει μια συμβουλή.Αν γνωριζουν οι διαχειριστές και μπορουν να πουν τη γνώμη τους ακομα καλυτερα

Φτάνω στα 45 μου και έχω μπει σε ενα τεράστιο δίλημμα να υπηρετήσω τις 20 ημέρες και να εξαγοράσω η να μεινω ανυποτακτος και να τελειωσει η στραιτιωτικη μου υποχρεωση;/

Γνωριζεί κάποιος να μου πει ποιες συνεπειες θα εχω αν τελικα δεν υπηρετησω και μεινω ανυποτακτος.

Οκ θα γίνιει δικαστήριο με μια μικρή ποινή με αναστολή. Πέραν απο αυτό τι αλλο;

Το λεω γιατι είδα οτι όλες οι συνέπειες της ανυποταξιας, όπως να μην μπορεις να διοριστεις στο δημοσιο λήγουν οταν συμπληρωσεις τα 45 και εκτίσεις όπως λεει ο νομος την επιβληθείσα ποινή η οποία ούτως η άλλως θα είναι με αναστολή οπότε δε θα υπάρχει ποινή. Συνεπώς επί της ουσίας θα έχω καποια συνέπεια;



Αφου οταν γινεται καποιος 45 (για τον στρατο αυτο ειναι την 1/1 του χρονου που γινεται κανεις 45 και οχι την ακριβη ημερομηνια γενεθλιων του) αιρονται οι κυρωσεις της ανυποταξιας και φτανεις αμεσα τα 45 για ποιο λογο να καταταγεις και να πληρωσεις εξαγορα; Αφου δεν εγινε δικαστηριο γιατι να εχεις κυρωσεις;

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Duster1 την Δευ Οκτ 12, 2020 10:50 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
πανος

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από πανος »

Γιατι ξερω πως συνηθως τα δικαστηρια για την ανυποταξια Γινονται μετα τα 45.Οκ ακομα ομως Και να γινει δικαστηριο θα εχω μια πλημμεληματικη ποινη

Εμενα με φοβιζει μηπως εχω καποιες απο τις αλλες συνεπειες

οπως πολυ μεγαλα προστιμα που υπερβαινουν το ποσο που θα εξαγορασω ή να εχω εμποδιο απο το να δουλεψω σε καποια θεση στο δημοσιο κτλ.

ypodiopos19

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από ypodiopos19 »

Νομιζω το προστιμο ειναι το μεγαλυτερο θεμα σου, μπορεις να δεις τι σου εχει ηδη επιβληθει μεσω του taxis. Μετα τα 45 δεν πεφτει αλλο προστιμο, αλλα τα υπαρχοντα χρεη συνεχιζουν να τοκιζονται μεχρι την εξοφληση.

Δεν ειμαι σιγουρος οτι το προστιμο τακτοποιειται απλα και μονο επειδη θα κλεισεις τα 45. Η ανυποταξια δεν τακτοποιειται αναδρομικα ως προς το προστιμο, πλην πολυ συγκεκριμενων περιπτωσεων.

Μια τετοια περιπτωση ειναι η ρυθμιση που τρεχει μεχρι τις 31/12. Γι'αυτο και, οπως ειπα και σε προηγουμενο μηνυμα, ενδεχομενως να σε συμφερει να πληρωσεις την εξαγορα και να καθαρισεις δια παντος χωρις καμια συνεπεια (ακυρωνεται και τυχον στρατοδικειο), παρα να καταληξεις να χρωστας το προστιμο χωρις να καθαριζεις.

Προσωπικα αν χρωστουσα ηδη ενα προστιμο και δεν ημουν σιγουρος, θα πηγαινα για εξαγορα μεχρι τις 31/12 για να τελειωνω. Εσυ εχεις τσεκαρει να δεις τι χρωστας στο taxis απο στρατολογικα;

Επειδη ειναι αρκετα ειδικη η περιπτωση σου και οπως λες στη Στρατολογια δεν βοηθανε, γιατι δεν πας σε ενα δικηγορο στρατολογικων να σου πει τι σε συμφερει καλυτερα;50 ευρω θα σου παρει αλλα τουλαχιστον θα σε καθοδηγησει με ακριβεια και ισως σε γλιτωσει απο πολυ τρεξιμο αργοτερα.

πανος

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από πανος »

Επειδη ανηκω στους παλαιους ανυποτακτους το προστιμο των 6000 ευρω δεν ισχυε για μενα. Μου ειχε επιβληθει προσθετη στρατιωτικη θητεια εξαγορασιμη βεβαιως, οταν θα παρουσιαζομουνΟσον αφορα το δικηγορο στρατολογικων εχεις απολυτο δικαιο αλλα οσους προσπαθησα να βρω ειχαν λιγοστες δοσεις επι του θεματος.

Μηπως εσυ γνωριζεις καποιον εξειδικευμενο επι του θεματος;

ypodiopos19

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από ypodiopos19 »

Το πρόστιμο πάντως υπάρχει από το 2012-2013 νομίζω... Δηλαδή αν ήσουν ανυπότακτος κάποια στιγμή από τότε μέχρι σήμερα, τότε λογικά θα πρέπει να το έχεις φάει έστω μία φορά, δεδομένου οτι η ανυποταξία είναι διαρκές αδίκημα... Δηλαδή αν χειροτερεύσει ο νόμος και είσαι ακόμα ανυπότακτος, τότε ισχύουν και για σένα τα χειρότερα, άσχετα με το αν ο νόμος ήταν ευμενέστερος όταν κυρήχθηκες ανυπότακτος.

Στο taxis δηλαδή δε χρωστάς τίποτα; Αν όχι, τότε μάλλον δεν θα έχεις κανένα θέμα με το πρόστιμο... Εκτός κι αν είσαι τόσο άτυχος και για κάποιο λόγο το φας από σήμερα μέχρι την 1/1 που γίνεσαι 45.

Με τη μήνυση δεν γνωρίζω τι ισχύει όμως, αν μπαίνει στο αρχείο μετά τα 45 ή αν δικάζεσαι κανονικά... Μπορείς να πάρεις στο στρατοδικείο της περιοχής σου και να κάνεις μια ερώτηση στον ανακριτή που χειρίζεται τις υποθέσεις αυτές. Εντέλει αυτοί αποφασίζουν αν θα δικαστεί μια υπόθεση ή όχι.

Δικηγόρο συγκεκριμένο δεν έχω να προτείνω, αλλά θεωρώ κάθε δικηγόρος επί στρατολογικών, με λίγο διάβασμα, μπορεί να σου πει τι σταματάει στα 45 και τι συνεχίζεται, ενδεχομένως, από άποψη ποινών και στερήσεων.

Προσωπικά αν δεν έπαιρνα σαφή απάντηση σε όλα αυτά μέχρι, ας πούμε, τέλη Νοέμβρη και αν είχα το ποσό που χρειάζεται για να εξαγοράσω, θα εξαγόραζα χωρίς συζήτηση για να τελειώνω.

πανος

Ανυπότακτοι εσωτερικού

Δημοσίευση από πανος »

Ειμαι ανυποτακτος απο το 2005 οποτε ειμαι πριν το νομο που οριζει τις 6000 ευρω για αυτο δεν μας επιβληθηκε.Οσο για την εξαγορα ετσι ειναι οπως τα λες και θα το εκανα αν δεν υπηρχαν οι 20 ημερες υπηρετησης αλλα αυτες με κολλανε πιο πολυ καθως καταλαβαινεις ειναι δυσκολη η συμβιωση στην ηλικια με ανθρωου που στην καλυτερη περιπτωση θα τους περναω 20 ετη και στη χειροτερη 27 έτη.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες